Dziennik wypraw i przystań przed kolejną wędrówką.

GSS-18, dzień 6: Przełęcz Trzech Dolin - Przełęcz Jugowska


za nami
pozostało
164,8 km
277,2 km
Piękny poranek zbudził nas na Przełęczy Trzech Dolin. Spojrzeliśmy przez okno na Waligórę - górę o niepowtarzalnej specyfice, dostarczającej wielu wrażeń tym, którzy ją zdobyli żółtym szlakiem spod sympatycznego schroniska „Andrzejówka”. Idąc kolejnymi górkami niejednokrotnie oglądaliśmy się w poszukiwaniu Waligóry i parę razy udało się jeszcze na nią spojrzeć.

Później przyszedł czas na wędrówkę leśnymi ścieżkami po masywie Włodarza, z którego widokowym grzbietem zeszliśmy na Przełęcz Sokolą, gdzie w „Rzeczkach” zjedliśmy wspaniałą pizzę. Ciężko było potem wstać by iść dalej, jednak Wielka Sowa czekała na nas. Napływać zaczęły dość rozbudowane chmury. Niewykluczone, że przyniosły one deszcze w okolicy, ale nie tam gdzie my byliśmy. Świetnie zagospodarowany szczyt Wielkiej Sowy i wieża widokowa dały wytchnienie w wędrówce, również ładne panoramy, choć dość ograniczone ze względu na zachmurzenie. Dalej na Przełęcz Jugowską, do schroniska „Zygmuntówka” nieco pędziliśmy, bowiem w oddali przed nami groźnie pomrukiwały burze. Ucichły, gdy zbliżaliśmy się do naszego celu. Tym samym zaliczyliśmy kolejny udany dzień, zaskoczeni jesteśmy tym, z jaką lekkością pokonaliśmy dzisiejszy dystans.

POGODA:
noc
rano
dzień
wieczór
niewielkie zachmurzenie
prawie bezchmurnie
niewielkie zachmurzenie
zachmurzenie małe

TRASA:
Przełęcz Trzech Dolin (810 m n.p.m.)/Schronisko PTTK „Andrzejówka” (780 m n.p.m.) [czerwony szlak] Przełęcz pod Turzyną (835 m n.p.m.) [czerwony szlak] Turzyna (895 m n.p.m.) [czerwony szlak] Przełęcz pod Jeleńcem (837 m n.p.m) [czerwony szlak] Skalna Brama/Rogowiec [czerwony szlak] dolina Rybnej (550 m n.p.m.) [czerwony szlak] Jedlina-Zdrój PKP (514 m n.p.m.) [czerwony szlak] Jedlina-Zdrój/Jedlinka (426 m n.p.m.) [czerwony szlak] Jedlińska Kopa (725 m n.p.m.) [czerwony szlak] Włodarz (811 m n.p.m.) [czerwony szlak] Rozdroże pod Moszną (742 m n.p.m.) [czerwony szlak] Moszna (771 m n.p.m.) [czerwony szlak] Grządki (710 m n.p.m.) [czerwony szlak] Rzeczka (724 m n.p.m.) [czerwony szlak] Sokolec (755 m n.p.m.) [czerwony szlak] Przełęcz Sokola (754 m n.p.m.) [czerwony szlak] Schronisko Sowa (900 m n.p.m.) [czerwony szlak] Wielka Sowa (1015 m n.p.m.) [czerwony szlak] Kozie Siodło (887 m n.p.m.) [czerwony szlak] Kozia Równia (930 m n.p.m.) [czerwony szlak] Przełęcz Jugowska (805 m n.p.m.) [czerwony szlak] Schronisko PTTK „Zygmuntówka” (740 m n.p.m.)

OPIS:
Główny Szlak Sudecki od Schroniska „Andrzejówka” kieruje się na północ, gdzie biegnie asfaltowa droga do Rybnicy Leśnej. Towarzyszą nam niebieskie znaki. Po lewej mijamy parking, a po prawej wyciągi narciarskie. Za zarośniętym stawem odbijamy na prawo i północnym zboczem pokonujemy wzniesienie Klin (866 m n.p.m.). Zbocze to do wysokości 740 m n.p.m. zajmują górskie łąki i nieużytki, które są wykorzystywane jako startowiska dla paralotniarzy. Ze wzniesienia schodzimy na Przełęcz pod Turzyną (835 m n.p.m.), gdzie szlak niebieski odchodzi na lewo i biegnie dalej równoległą ścieżka do naszej, obchodząc wierzchołek Turzyny (895 m n.p.m.). Zaś czerwony szlak przechodzi w pobliżu wierzchołka tej góry, a następnie schodzi leśną ścieżką na Przełęcz pod Jeleńcem (837 m n.p.m.). Tu spotykamy niebieski szlak oraz żółty - ten sam, który widzieliśmy na Przełęczy Trzech Dolin, a który prowadził stamtąd na szczyt Waligóry. Wchodząc na zbocze Jeleńca (902 m n.p.m.) ponownie rozstajemy się na chwilę ze szlakiem niebieskim, który wspina się na szczyt góry, zaś my w tym czasie trawersujemy jego południowe zbocze 60 m poniżej szczytu.

Po drugiej stronie Jeleńca, przy Skalnej Bramie wraca do nas niebieski szlak. Skalna Brama jest skalną formacją o kilkunastometrowej wysokości tworzącą krótki wąwóz przez który przechodzi nasz szlak. Znajduje się tu tablica z napisem „Tym co na zawsze odeszli i tym co przyjdą po nas”, którą pozostawili w 2004 roku wałbrzyscy wędrowcy. Powyżej Skalnej Bramy na szczycie Rogowca (870 m n.p.m.) mamy ruiny zamku Rogowiec (niem. Hornschloss) z końca XIII wieku. Był to najwyżej położony zamek w Polsce. Do jego ruin prowadzi stąd żółty szlak. Natomiast czerwony szlak schodzi ze zbocza Rogowca. Niebawem przyłącza się do nas żółty szlak wracający ze szczytu Rogowca, po czym odbija na prawo i schodzi do wsi Grzmiąca i biegnie dalej do Głuszycy. Za niedługo odłącza się od nas również niebieski szlak odbijając na lewo do Wałbrzycha.

Nasz czerwony szlak sprowadza nas do Doliny Rybnej, która oddziela bardzo strome, zalesione zbocza Gór Kamiennych od Gór Wałbrzyskich. Dnem doliny przebiega droga wojewódzka nr 380 z Głuszycy do Unisławia Śląskiego. Na lewo mamy Gospodę Sudecką z noclegami, natomiast czerwony szlak kieruje nas na prawo, biegnąc chwilę wzdłuż szosy. Po kilku minutach szlak odchodzi na lewo od szosy na leśną ścieżkę pnącą się na Przełęcz pod Wawrzyniakiem (568 m n.p.m.). Rozdziela ona wzniesienie Wawrzyniaka (668 m n.p.m.) od Sajdaka (586 m n.p.m.). Z przełęczy schodzimy klucząc ścieżkami do wiaduktu kolejowego nieopodal stacji kolejowej „Jedlina-Zdrój”. Skręcamy w prawo na drogę leśną do osiedla Jedlinka i wkrótce osiągamy drogę wojewódzką nr 381. Na tym odcinku ulica ta zwie się Noworudzką i my znajdujemy się w uzdrowiskowym miasteczku Jedlina-Zdrój (niem. Bad Charlottenbrunn).

Skręcamy w lewo i idziemy wzdłuż ulicy Noworudzkiej w kierunku centrum Jedliny-Zdroju. Czerwony szlak nie doprowadza nas jednak do niego, a przecina drogę wojewódzką nr 381, skręcając w prawo. Przechodzi przez mostek na Bystrzycy i kieruje się za nim na prawo pośród rozproszone zabudowania. Wkrótce schodzimy z asfaltowej uliczki na lewo i polnymi drogami docieramy do lasu. Wchodzimy do najstarszej części Sudetów, czyli do Gór Sowich (niem. Eulengebirge, czes. Soví hory). Utworzono na nich Park Krajobrazowy Gór Sowich. Pośród występującej fauny ciekawostką jest tu muflon sprowadzony z Korsyki na początku XX wieku. Introdukowano go wtedy w wielu miejscach Europy. W Górach Sowich gatunek tej owcy zaaklimatyzował się dość dobrze i dzisiejsza jego populacja szacowana jest na 600 sztuk, co stanowi połowę ich sudeckiej populacji.

Zwiększamy cały czas swoją wysokość. Mijamy zarośnięte Głuszyckie Stawy. Po jakimś czasie leśna droga przechodzi w coraz stromszą ścieżkę, która doprowadza ponownie na leśną drogę. Wchodzimy na wypłaszczenie kilkuwierzchołkowej Jedlińskiej Kopy (niem. Saalberg, 744 m n.p.m.). Najwyższą kulminację góry mijamy mając ją po lewej i schodzimy na rozległe leśne siodło Przełęczy Marcowej (712 m n.p.m.). W międzyczasie dochodzi do nas niebieski szlak z Głuszycy. Z Przełęczy Marcowej wchodzimy na Włodarza (niem. Wolfsberg, 811 m n.p.m.). Przechodzimy obok jego kulminacji mając ją po lewej. W masywie Włodarza udostępnione są do zwiedzania niemieckie sztolnie podziemnego kompleksu „Olbrzym” (niem. „Riese”) z okresu II wojny światowej - najbardziej tajemnicze obiekty z tamtego okresu.

Schodzimy z Włodarza i prawie płasko obchodzimy szczyt Jaworek (781 m n.p.m.) mijając go z lewej. Osiągamy Rozdroże pod Moszną (742 m n.p.m.) na którym towarzyszący nam niebieski szlak odchodzi do miejscowości Walim (niem. Wüstewaltersdorf), związanej z kompleksem „Olbrzym”. My idziemy dalej przed siebie omijając szczyt Mosznej (niem. Mulenberg, 771 m n.p.m.). Niebawem z prawej dostrzegamy idąca równolegle drogę i w jej sąsiedztwie docieramy do przysiółka Grządki. Nieco na lewo widać stąd Małą Sowę (972 m n.p.m., niem. Kleine Eule) - drugie pod względem wysokości wzniesienie Gór Sowich. Na wprost mamy wzniesienie Sokół (niem. Neumanns-Koppe, 862 m n.p.m.) z metalową wieżą na szczycie. Nasz czerwony szlak będzie przechodził jego północno-wschodnim podnóżem.

W Grządkach przecinamy czarny szlak, który łączy dwie kolejne atrakcje pochodzące z okresu II wojny światowej, udostępnione do zwiedzania: Podziemne Miasto „Osówka” z prawej, Sztolnie Walimskie z lewej. Z Grządek szlak wiedzie chwilę po wąskiej asfaltowej drodze, a następnie polną drogą pośród pól. Po lewej widać wioskę Rzeczki ciągnącą się dolinie Walimki, zaś po prawej widoczne są Góry Suche i Góry Stołowe. Zbliżając się do Walimia po lewej wyłania się najwyższy szczyt Gór Sowich - Wielka Sowa (niem. Hohe Eule, 1015 m n.p.m.).

Rzeczki oferują bogatą bazę gastronomiczno-noclegową. Osiągamy drogę przy której zlokalizowane są łańcuchowo budowane domy wsi Sokolec, idąc nią wchodzimy na malowniczo położoną Przełęcz Sokolą (754 m n.p.m.). Na przełęczy skręcamy w lewo i przez kilkanaście minut pniemy się stromo gruntową drogą do Schroniska „Orzeł” położonego na wysokości 875 m n.p.m. Za schroniskiem droga wciąż pnie się w górę. Przechodzimy obok obelisku poświęconego Carlowi Wiesenowi, postawionym tu w 1898 roku. Na tablicy znajduje się napis: „Dem Andenken des treuen Freundes unserer Berge Karl Wiesen” (pol. „Na pamiątkę oddanemu miłośnikowi naszych gór, Karlowi Wiesenowi”).

Teren po którym wiodą nas czerwone znaki zaczyna się teraz wypłaszczać, a nawet trochę opadać przed Schroniskiem Sowa (niem. Eulenbaude, 900 m n.p.m.). Schronisko to zostało uruchomione w 1897 roku z inicjatywy wspomnianego Karla Wisena.

Spod Schroniska Sowa wspinamy się na najwyższy szczyt Gór Sowich - Wielką Sowę (niem. Hohe Eule, 1015 m n.p.m.). Droga jest stroma i bardziej kamienista niż wcześniej. Po godzinnym podejściu pomiędzy drzewami widać już kamienną wieżę widokową stojąca na wypłaszczonej kopule szczytowej. Obok niej stoi metalowa wieża komunikacyjna. Ta kamienna wieża została wybudowana w roku 1906. Ma 25 metrów wysokości i rozciąga się z niej jedna z najpiękniejszych w Sudetach panoram. Widać z niej większość sudeckich pasm, znaczną część Niziny Śląskiej ze Wzgórzami Niemczańskimi i masywem Ślęży.

Na Wielkiej Sowie Główny Szlak Sudecki skręca w prawo na południowy wschód i powoli obniża swoją wysokość. Przez około 15 minut prowadzi wspólnie z żółtym szlakiem, który później skręca do Pieszyc. Schodzimy dalej na przełęcz Kozie Siodło (niem. Falkenberger Ladestatt, 885 m n.p.m.), do której dochodzi leśna droga z Sokolca. Z Koziego Siodła podchodzimy lekko na Kozią Równię (niem. Ziegenrücken, 930 m n.p.m.). Szlak przechodzi bardzo blisko wierzchołka Koziej Równi, po jego południowo-zachodniej stronie, gdzie sterczą Niedźwiedzie Skały. Podążamy lasem ku Polanie Jugowskiej (niem. Hausdorfer Plan). Przed polaną czerwony szlak robi łuk na wschód w kierunku Przełęczy Jugowskiej (niem. Hausdorfer Kreuz, Hausdorfer Plänel, Kreuzplänel, 805 m n.p.m.). Przechodzi przez nią droga z Pieszyc do Sokolca i Jugowa.

Po drugiej stronie przełęczy wznosi się Rymarz (niem. Reimskoppe, 913 m n.p.m.). Szlak wspina się na jego szczyt. Najpierw jednak przechodzi obok Schroniska PTTK „Zygmuntówka” im. Zygmunta Scheffnera (740 m n.p.m.), nawiązującego architektonicznie do stylu tyrolskiego.

Poranek pod „Andrzejówką”.
Poranek pod „Andrzejówką”.

Schronisko PTTK „Andrzejówka”.
Schronisko PTTK „Andrzejówka”.

Waligóra.
Waligóra.

Szlak na wzniesienie Klin.
Szlak na wzniesienie Klin.

Klin (866 m n.p.m.).
Klin (866 m n.p.m.).

Klin (866 m n.p.m.).
Klin (866 m n.p.m.).

Klin.
Klin.

Klin.
Klin.

Pozdrowienie na szlaku od Kamila i Moniki - dziś wyszli na szlak wcześniej od nas.
Pozdrowienie na szlaku od Kamila i Moniki - dziś wyszli na szlak wcześniej od nas.

Skalna Brama.
Skalna Brama.

Skalna Brama.
Skalna Brama.

Tablica pamiątkowa na Skalnej Bramie pod Rogowcem.
Tablica pamiątkowa na Skalnej Bramie pod Rogowcem.

Skalna Brama.
Skalna Brama.

Ruiny zamku Rogowiec.
Ruiny zamku Rogowiec z końca XIII wieku.

Ruiny zamku Rogowiec.
Ruiny zamku Rogowiec.

Ruiny zamku Rogowiec.
Ruiny zamku Rogowiec.

Panorama z Rogowca.
Panorama z Rogowca.

Panorama z Rogowca.
Panorama z Rogowca.

Panorama z Rogowca.
Panorama z Rogowca.

Panorama z Rogowca.
Panorama z Rogowca.

Panorama z Rogowca.
Panorama z Rogowca.

Panorama spod Skalnej Bramy na Rogowcu.
Panorama spod Skalnej Bramy na Rogowcu.

Ścieżka zejściowa z Rogowca.
Ścieżka zejściowa z Rogowca.

Ścinka drzew na Rogowcu.
Ścinka drzew na Rogowcu.

Ścinka drzew na Rogowcu.
Ścinka drzew na Rogowcu.

Zejście do doliny Rybnej.
Zejście do doliny Rybnej.

W dolinie Rybnej opuszczamy Park Krajobrazowy Sudetów Wałbrzyskich.
W dolinie Rybnej opuszczamy Park Krajobrazowy Sudetów Wałbrzyskich.


Gospoda Sudecka Doliny Rybnej.
Gospoda Sudecka Doliny Rybnej.

Gospoda Sudecka Doliny Rybnej.
Gospoda Sudecka Doliny Rybnej.

Rybnicki Grzbiet.
Rybnicki Grzbiet.

Stacja kolejowa „Jedlina-Zdrój”.
Stacja kolejowa „Jedlina-Zdrój”.

Jedlina-Zdrój.
Jedlina-Zdrój.

Peryferia Jedliny-Zdroju.
Peryferia Jedliny-Zdroju.

Podejście na masyw Włodarza.
Podejście na masyw Włodarza.

Masyw Włodarza.
Masyw Włodarza.

Rozdroże pod Moszną (742 m n.p.m.).
Rozdroże pod Moszną (742 m n.p.m.).

Sarna na stokach Moszny.
Sarna na stokach Moszny.

Sarna na stokach Moszny.
Sarna na stokach Moszny.

Droga do przysiółka Grządki na stoku Mosznej.
Droga do przysiółka Grządki na stoku Mosznej.

Łąki przysiółka Grządki.
Łąki przysiółka Grządki. W dali (po prawej) widać wzniesienie Sokół.

Pośród łąk.
Pośród łąk.

Szczyt Wielkiej Sowy.
Szczyt Wielkiej Sowy.

Masyw Wielkiej Sowy (Wielką Sowę widać w środkowej części zdjęcia).
Masyw Wielkiej Sowy (Wielką Sowę widać w środkowej części zdjęcia).

Sokolec.
Sokolec.

Dom w Sokolcu.
Dom w Sokolcu.

Sokolec. Początek podejścia na Wielką Sowę.
Przełęcz Sokola (754 m n.p.m.) - zaczynamy podejście na Wielką Sowę.

Obelisk poświęcony Carlowi Wiesenowi z 1898 roku.
Obelisk poświęcony Carlowi Wiesenowi z 1898 roku.

Padalec zwyczajny (Anguis fragilis).
Padalec zwyczajny (Anguis fragilis).

Padalec zwyczajny (Anguis fragilis).
Padalec zwyczajny (Anguis fragilis).

Schronisko Sowa (niem. Eulenbaude, 900 m n.p.m.).
Schronisko Sowa (900 m n.p.m.).

Szlak pod szczytem Wielkiej Sowy.
Szlak pod szczytem Wielkiej Sowy.

Wielka Sowa (1015 m n.p.m.).

Wielka Sowa (1015 m n.p.m.).

Panorama z wieży widokowej na Wielkiej Sowie.
Panorama z wieży widokowej na Wielkiej Sowie.

Panorama z wieży widokowej na Wielkiej Sowie.
Panorama z wieży widokowej na Wielkiej Sowie.

Panorama z wieży widokowej na Wielkiej Sowie.
Panorama z wieży widokowej na Wielkiej Sowie.

Panorama z wieży widokowej na Wielkiej Sowie.
Panorama z wieży widokowej na Wielkiej Sowie.

Panorama z wieży widokowej na Wielkiej Sowie.
Panorama z wieży widokowej na Wielkiej Sowie.

Panorama z wieży widokowej na Wielkiej Sowie.
Panorama z wieży widokowej na Wielkiej Sowie.

Panorama z wieży widokowej na Wielkiej Sowie.
Panorama z wieży widokowej na Wielkiej Sowie.

Wielka Sowa (niem. Hohe Eule, 1015 m n.p.m.). Schody na wieżę widokową.
Schody na wieżę widokową na Wielkiej Sowie.

Wielka Sowa (1015 m n.p.m.).

Słońce nad Wielką Sową.
Słońce nad Wielką Sową.

Na grzbiecie Wielkiej Sowy.

Krajobraz z drogi na Kozią Równię.
Krajobraz z drogi na Kozią Równię.

Widoki przed zejściem do Koziego Siodła.
Widoki przed zejściem do Koziego Siodła.

Kozie Siodło

Niedźwiedzia Skała (niem. Bärenstein).
Niedźwiedzia Skała.

Tablica upamiętniająca Hermanna Henkel na Niedźwiedziej Skale.
Tablica upamiętniająca Hermanna Henkel na Niedźwiedziej Skale.

Przełęcz Jugowska (805 m n.p.m.).
Przełęcz Jugowska (805 m n.p.m.).

Widok na Obniżenie Noworudzkie z Polany Jugowskiej.
Widok na Obniżenie Noworudzkie z Polany Jugowskiej.

Widok na Obniżenie Noworudzkie z Polany Jugowskiej.
Widok na Obniżenie Noworudzkie z Polany Jugowskiej.

W pobliżu schroniska „Zygmuntówka”.
W pobliżu schroniska „Zygmuntówka”.

W pobliżu schroniska „Zygmuntówka”.
W pobliżu schroniska „Zygmuntówka”.

Schronisko PTTK „Zygmuntówka” (740 m n.p.m.).
Schronisko PTTK „Zygmuntówka” (740 m n.p.m.).

Udostępnij:

1 komentarz:

  1. Ty robiłaś to co lubisz, czyli chodziłaś po górach. Ja patrzyłam na świetne zdjęcia z trasy górkiej. Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń


Życie jest zbyt krótkie, aby je przegapić.

Liczba wyświetleń

Popularne posty (ostatnie 30 dni)

Etykiety

Archiwum bloga

Z nimi w górach bezpieczniej

Zapamiętaj !
NUMER RATUNKOWY
W GÓRACH
601 100 300

Mapę miej zawsze ze sobą

Stali bywalcy

Odbiorcy


Wyrusz z nami na

Główny Szlak Beskidu Wyspowego


ETAP DATA, ODCINEK
1
19.11.2016
[RELACJA]
Szczawa - Jasień - Ostra - Ogorzała - Mszana Dolna
2
7.01.2017
[RELACJA]
Mszana Dolna - Potaczkowa - Rabka-Zdrój
3
18.02.2017
[RELACJA]
Rabka-Zdrój - Luboń Wielki - Przełęcz Glisne
4
18.03.2017
[RELACJA]
Przełęcz Glisne - Szczebel - Kasinka Mała
5
27.05.2017
[RELACJA]
Kasinka Mała - Lubogoszcz - Mszana Dolna
6
4.11.2017
[RELACJA]
Mszana Dolna - Ćwilin - Jurków
7
9.12.2017
[RELACJA]
Jurków - Mogielica - Przełęcz Rydza-Śmigłego
8
20.01.2018
[RELACJA]
Przełęcz Rydza-Śmigłego - Łopień - Dobra
9
10.02.2018
[RELACJA]
Dobra - Śnieżnica - Kasina Wielka - Skrzydlna
10
17.03.2018
[RELACJA]
Skrzydlna - Ciecień - Szczyrzyc
11
10.11.2018
[RELACJA]
Szczyrzyc - Kostrza - Tymbark
12
24.03.2019
[RELACJA]
Tymbark - Kamionna - Żegocina
13
14.07.2019
[RELACJA]
Żegocina - Łopusze - Laskowa
14
22.09.2019
[RELACJA]
Laskowa - Sałasz - Męcina
15
17.11.2019
[RELACJA]
Męcina - Jaworz - Limanowa
16
26.09.2020
[RELACJA]
Limanowa - Łyżka - Pępówka - Łukowica
17
5.12.2020
[RELACJA]
Łukowica - Ostra - Ostra Skrzyż.
18
6.03.2021
[RELACJA]
Ostra Skrzyż. - Modyń - Szczawa

Smaki Karpat

Wołoskimi śladami

Główny Szlak Beskidzki

21-23.10.2016 - wyprawa 1
Zaczynamy gdzie Biesy i Czady,
czyli w legendarnych Bieszczadach

BAZA: Ustrzyki Górne ODCINEK: Wołosate - Brzegi Górne
Relacje:
13-15.01.2017 - Bieszczadzki suplement do GSB
Biała Triada z Biesami i Czadami
BAZA: Ustrzyki Górne
Relacje:
29.04.-2.05.2017 - wyprawa 2
Wielka Majówka w Bieszczadach
BAZA: Rzepedź ODCINEK: Brzegi Górne - Komańcza
Relacje:
16-18.06.2017 - wyprawa 3
Najdziksze ostępy Beskidu Niskiego
BAZA: Rzepedź ODCINEK: Komańcza - Iwonicz-Zdrój
Relacje:
20-22.10.2017 - wyprawa 4
Złota jesień w Beskidzie Niskim
BAZA: Iwonicz ODCINEK: Iwonicz-Zdrój - Kąty
Relacje:
1-5.05.2018 - wyprawa 5
Magurskie opowieści
i pieśń o Łemkowyni

BAZA: Zdynia ODCINEK: Kąty - Mochnaczka Niżna
Relacje:
20-22.07.2018 - wyprawa 6
Ziemia Sądecka
BAZA: Krynica-Zdrój ODCINEK: Mochnaczka Niżna - Krościenko nad Dunajcem
Relacje:
7-9.09.2018 - wyprawa 7
Naprzeciw Tatr
BAZA: Studzionki, Turbacz ODCINEK: Krościenko nad Dunajcem - Rabka-Zdrój
Relacje:
18-20.01.2019 - wyprawa 8
Zimowe drogi do Babiogórskiego Królestwa
BAZA: Jordanów ODCINEK: Rabka-Zdrój - Krowiarki
Relacje:
17-19.05.2019 - wyprawa 9
Wyprawa po wschody i zachody słońca
przez najwyższe partie Beskidów

BAZA: Markowe Szczawiny, Hala Miziowa ODCINEK: Krowiarki - Węgierska Górka
Relacje:
22-24.11.2019 - wyprawa 10
Na śląskiej ziemi kończy się nasza przygoda
BAZA: Równica ODCINEK: Węgierska Górka - Ustroń
Relacje:

GŁÓWNY SZLAK WSCHODNIOBESKIDZKI

termin 1. wyprawy: 6-15 wrzesień 2019
odcinek: Bieszczady Wschodnie czyli...
od Przełęczy Użockiej do Przełęczy Wyszkowskiej


termin 2. wyprawy: wrzesień 2023
odcinek: Gorgany czyli...
od Przełęczy Wyszkowskiej do Przełęczy Tatarskiej


termin 3. wyprawy: wrzesień 2024
odcinek: Czarnohora czyli...
od Przełęczy Tatarskiej do Gór Czywczyńskich

Koszulka Beskidzka

Niepowtarzalna, z nadrukowanym Twoim imieniem na sercu - koszulka „Wyprawa na Główny Szlak Beskidzki”.
Wykonana z poliestrowej tkaniny o wysokim stopniu oddychalności. Nie chłonie wody, ale odprowadza ją na zewnątrz dając wysokie odczucie suchości. Nawet gdy pocisz się ubranie nie klei się do ciała. Wilgoć łatwo odparowuje z niej zachowując jednocześnie komfort cieplny.

Fascynujący świat krasu

25-27 lipca 2014 roku
Trzy dni w Raju... Słowackim Raju
Góry piękne są!
...można je przemierzać w wielkiej ciszy i samotności,
ale jakże piękniejsze stają się, gdy robimy to w tak wspaniałym towarzystwie – dziękujemy Wam
za trzy niezwykłe dni w Słowackim Raju,
pełne serdeczności, ciekawych pogawędek na szlaku
i za tyleż uśmiechu.
24-26 lipca 2015 roku
Powrót do Słowackiego Raju
Powróciliśmy tam, gdzie byliśmy roku zeszłego,
gdzie natura stworzyła coś niebywałego;
gdzie płaskowyże pocięły rokliny,
gdzie Spisza i Gemeru łączą się krainy;
by znów wędrować wąwozami dzikich potoków,
by poczuć na twarzy roszące krople wodospadów!
To czego jeszcze nie widzieliśmy – zobaczyliśmy,
gdy znów w otchłań Słowackiego Raju wkroczyliśmy!


19-21 sierpnia 2016 roku
Słowacki Raj 3
Tam gdzie dotąd nie byliśmy!
Przed nami kolejne trzy dni w raju… Słowackim Raju
W nieznane nam dotąd kaniony ruszymy do boju
Od wschodu i zachodu podążymy do źródeł potoków
rzeźbiących w wapieniach fantazję od wieków.
Na koniec pożegnalny wąwóz zostanie na południu,
Ostatnia droga do przebycia w ostatnim dniu.

           I na całe to krasowe eldorado
spojrzymy ze szczytu Havraniej Skały,
           A może też wtedy zobaczymy
to czego dotąd nasze oczy widziały:
           inne słowackie krasy,
próbujące klasą dorównać pięknu tejże krainy?
           Niech one na razie cierpliwie
czekają na nasze odwiedziny.

7-9 lipca 2017 roku
Słowacki Raj 4
bo przecież trzy razy to za mało!
Ostatniego lata miała to być wyprawa ostatnia,
lecz Raj to kraina pociągająca i w atrakcje dostatnia;
Piękna i unikatowa, w krasowe formy bogata,
a na dodatek zeszłego roku pojawiła się w niej ferrata -
przez dziki Kysel co po czterdziestu latach został otwarty
i nigdy dotąd przez nas jeszcze nie przebyty.
Wspomnień czar ożywi też bez większego trudu
fascynujący i zawsze urzekający kanion Hornadu.
Zaglądnąć też warto do miasta mistrza Pawła, uroczej Lewoczy,
gdzie w starej świątyni świętego Jakuba każdy zobaczy
najwyższy na świecie ołtarz, wyjątkowy, misternie rzeźbiony,
bo majster Paweł jak Wit Stwosz był bardzo uzdolniony.
Na koniec zaś tej wyprawy - wejdziemy na górę Velka Knola
Drogą niedługą, lecz widokową, co z góry zobaczyć Raj pozwala.
Słowacki Raj od ponad stu lat urodą zniewala człowieka
od czasu odkrycia jej przez taternika Martina Rótha urzeka.
Grupa od tygodni w komplecie jest już zwarta i gotowa,
Kaniony, dzikie potoki czekają - kolejna rajska wyprawa.


Cudowna wyprawa z cudownymi ludźmi!
Dziękujemy cudownym ludziom,
z którymi pokonywaliśmy dzikie i ekscytujące szlaki
Słowackiego Raju.
Byliście wspaniałymi kompanami.

Miało być naprawdę po raz ostatni...
Lecz mówicie: jakże to w czas letni
nie jechać znów do Słowackiego Raju -
pozwolić na zlekceważenie obyczaju.
Nawet gdy niemal wszystko już zwiedzone
te dzikie kaniony wciąż są dla nas atrakcyjne.
Powiadacie też, że trzy dni w raju to za krótko!
skoro tak, to czy na cztery nie będzie zbyt malutko?
No cóż, podoba nam się ten kras,
a więc znów do niego ruszać czas.
A co wrzucimy do programu wyjazdu kolejnego?
Może z każdego roku coś jednego?
Niech piąty epizod w swej rozciągłości
stanie się powrotem do przeszłości,
ruszajmy na stare ścieżki, niech emocje na nowo ożyją
gdy znów pojawimy się w Raju z kolejną misją!

15-18 sierpnia 2018 roku
Słowacki Raj 5
Retrospekcja
Suchá Belá - Veľký Sokol -
- Sokolia dolina - Kyseľ (via ferrata)

Koszulka wodniacka

Tatrzańska rodzinka

Wspomnienie


519 km i 18 dni nieustannej wędrówki
przez najwyższe i najpiękniejsze partie polskich Beskidów
– od kropki do kropki –
najdłuższym górskim szlakiem turystycznym w Polsce


Dorota i Marek Szala
Główny Szlak Beskidzki
- od kropki do kropki -

WYRÓŻNIENIE
prezentacji tego pasjonującego przedsięwzięcia naza dostrzeżenie piękna wokół nas.

Dziękujemy i cieszymy się bardzo,
że nasza wędrówka Głównym Szlakiem Beskidzkim
nie skończyła się na czerwonej kropce w Ustroniu,
ale tak naprawdę doprowadziła nas aż na
Navigator Festival 2013.

Napisz do nas