Dziennik wypraw i przystań przed kolejną wędrówką.

GSS-18, dzień 7: Przełęcz Jugowska - Czerwieńczyce


za nami
pozostało
189,3 km
252,7 km
O szóstej rano wyruszyliśmy na poszukiwanie muflonów - najpospolitszego ssaka Gór Sowich. Szacuje się, że jest ich w tych górach około 600 osobników, zaś najbardziej upodobały sobie hale pokrywające stoki opadające z Przełęczy Jugowskiej, czyli tam gdzie stoi schronisko „Zygmuntówka” w którym spaliśmy. Powszechnie spotykane są tam stadka o liczebności 30 sztuk, jednak tego ranka chyba pech sprawił, że na jugowskich halach pojawiły się tylko dwa osobniki – my dwoje;)

Po nieudanych łowach na muflony czas było ruszyć w drogę. Nie było łatwo opuszczać schroniskowe pielesze, po wypasionej jajecznicy, która w niczym nie ustępowała wczorajszym naleśnikom, które jedliśmy na kolację. No, ale ruszyliśmy. Pokonywaliśmy kolejne leśne wzniesienia Gór Sowich. W schronie na Kalenicy zostawiamy list naszym sympatycznym znajomym ze szlaku – Monice i Kamilowi, którzy tego dnia ruszyli na trasę ze schroniska „Sowa”. Wiemy, że doszli dziś na Przełęcz Srebrną, nam udało się trochę dalej, ale idziemy właściwie „łeb w łeb”, spotykając się na szlaku, albo na wspólnym noclegu, tak jak wcześniej w „Andrzejówce”. Życzymy im tego samego co sobie, abyśmy razem dotarli szczęśliwie do celu, do końcowej kropki czerwonego szlaku.

Wędrując przez Góry Sowie zbliżaliśmy się do Srebrnej Góry. Ścieżka naszego szlaku dosłownie srebrzyła się i mieniła pod nogami jakimś kruszcem. Po blisko 6-godzinnym marszu leśnymi traktami w końcu dotarliśmy do ludzkiej osady, przepięknej, malowniczo położonej Srebrnej Góry. Najpierw przeszliśmy przez imponującą Twierdzę Srebrnogórską, a potem zasiedliśmy na dłuższy odpoczynek w pensjonacie „Villa Hubertus”. Tam planowaliśmy nocleg, ale mieliśmy jeszcze trochę czasu, by podążyć dalej. Nie mniej „Villa Hubertus” wywarła na nas niezwykle pozytywne wrażenie (dziękujemy w tym miejscu gospodarzom za ciepłe przyjęcie i wyborne jadło). Pozdrawiamy też wędrowczynię z Niemiec, którą tu spotkaliśmy po raz drugie (wcześniej minęliśmy się, kiedy my wchodziliśmy na Wielką Sowę, a ona podążała w przeciwnym kierunku). Udało się nam trochę dogadać „łamaną angielszczyzną” i wiemy, że Pani samotnie przemierza trasę z Berlina do Budapesztu.

Idąc ze Srebrnej Góry na nocleg do Czerwieńczyc zaskoczył nas przebieg szlaku. Został zmieniony. Jeszcze niedawno biegł asfaltową szosą przez Nową Wieś Kłodzką, obecnie biegnie przyjemniejszą leśną drogą przez Czeski Las wprowadzając od razu do Czerwieńczyc. Przy okazji szlak ten daje nam znakomity widok na Twierdzę Srebrnogórską.

W Czerwieńczycach dostaliśmy nocleg w agroturystyce „Elanda”. Zostaliśmy zaskoczeni ekskluzywnymi warunkami za niewielką cenę. Polecamy tą agroturystykę wszystkim wędrowcom maszerującym czerwonym szlakiem. Położona jest ona przy samym szlaku.

POGODA:
noc
rano
dzień
wieczór
zachmurzenie duże
zachmurzenie umiarkowane
zachmurzenie małe
zachmurzenie małe

TRASA:
Przełęcz Jugowska (805 m n.p.m.) [czerwony szlak] Schronisko PTTK „Zygmuntówka” (740 m n.p.m.) [czerwony szlak] Rymarz (913 m n.p.m.) [czerwony szlak] Słoneczna (949 m n.p.m.) [czerwony szlak] Kalenica (964 m n.p.m.) [czerwony szlak] Bielawska Polana [czerwony szlak] Popielak (856 m n.p.m.) [czerwony szlak] Dzik (810 m n.p.m.) [czerwony szlak] Kobylec (767 m n.p.m.) [czerwony szlak] Przełęcz Woliborska (711 m n.p.m.) [czerwony szlak] Szeroka (827 m n.p.m.) [czerwony szlak] Przełęcz pod Szeroką (741 m n.p.m.) [czerwony szlak] Malinowa (839 m n.p.m.) [czerwony szlak] Gołębia (810 m n.p.m.) [czerwony szlak] Twierdza Srebrnogórska [czerwony szlak] Villa Hubertus [czerwony szlak] Srebrna Góra (510 m n.p.m.) [czerwony szlak] Przełęcz Srebrna (568 m n.p.m.) [czerwony szlak] Czeski Las (621 m n.p.m.) [czerwony szlak] Czerwieńczyce (397 m n.p.m.)

OPIS:
Po drugiej stronie Przełęczy Jugowskiej wznosi się Rymarz (niem. Reimskoppe, 913 m n.p.m.). Szlak wspina się na jego szczyt. Najpierw jednak przechodzi obok Schroniska PTTK „Zygmuntówka” im. Zygmunta Scheffnera (740 m n.p.m.), nawiązującego architektonicznie do stylu tyrolskiego. Od schroniska czeka nas teraz 4-5 godzin wędrówki lasem (w zależności od tempa marszu) bez punktów zaopatrzeniowych.

Po zdobyciu Rymarza szlak skręca w lewo i spokojne schodzi na przełęcz Zimna Polanka (879 m n.p.m.), gdzie mamy schronik turystyczny i węzeł szlaków do którego dochodzi żółty szlak z Bielawy. Idąc dalej szybko zdobywamy najpierw Słoneczną (949 m n.p.m.), a następnie Kalenicę (niem. Turnberg, 964 m n.p.m.) przechodząc na nią wzdłuż rezerwatu „Bukowa Kalenica” chroniącego pierwotny skarłowaciały las bukowy dolnego regla. Na zboczach Kalenicy sterczą samotne skałki, a największa ich grupa pod samym szczytem zwie się Dzikimi Skałkami. Na szczycie stoi też metalowa wieża widokowa.

Z Kalenicy przechodzimy obok okazałych skałek tzw. „Żmij” i schodzimy na Bielawską Polanę z wiatą turystyczną i węzłem leśnych dróg. Żółty szlak, który towarzyszył nam przez Słoneczną i Kalenicę odchodzi na prawo do Nowej Rudy. Zaś my podchodzimy krótko Popielak (niem. Ascherkoppe, 856 m n.p.m), po czym dość stromo schodzimy na Wigancicką Polanę (niem. Weigelsdorfer Plänel) - przełęcz na wysokości 788 m n.p.m. z kolejnym schronem turystycznym. Następnie pokonujemy niewysoki wierzchołek Dzik (810 m n.p.m.) i schodzimy na Przełęcz Woliborską (niem. Volpersdorfer Plänel, 711 m n.p.m.) trawersując wcześniej zachodnie zbocze Kobylca (niem. Gaulkappen, 767 m n.p.m.).

Przez Przełęcz Woliborską przechodzi usiana wieloma ostrymi zakrętami droga wojewódzka nr 384 łącząca Nową Rudę z Bielawą. Pojawia się na niej niebieski szlak z Nowej Bielawy, który dalej biegnie niedaleko naszego szlaku, nieco poniżej grzbietu górskiego w kierunku Srebrnej Góry.

Po przekroczeniu drogi przebiegającej przez Przełęcz Woliborską podchodzimy grzbiet Szerokiej (niem. Schmiedehau, 827 m n.p.m.). Pokonujemy jej nieco wydłużony grzbiet i spłaszczony szczyt, a następnie przechodzimy przez rozległą Przełęcz pod Szeroką (741 m n.p.m.), z której wchodzimy na grzbiet Malinowej (niem. Hoher Stein, 839 m n.p.m.). Przed szczytową kulminacją tej góry na zachodnim zboczu, na wysokości 750-800 m n.p.m. znajduje się zespół gnejsowych skałek „Wysokie Skałki” (niem. Hoher Stein). Z Malinowej szlak schodzi na Przełęcz pod Gołębią (785 m n.p.m.), z której czeka nas ostatnie znaczniejsze podejście w paśmie Gór Sowich - na Gołębią (niem. Taubenschlag, 810 m n.p.m.). Z Gołębiej schodzimy na Budzowską Polanę, gdzie dawniej znajdowała się osada, a w XIX wieku funkcjonowała gospoda. Tutaj dołącza do nas niebieski szlak, który biegł wcześniej w naszym sąsiedztwie. Oba szlaki prowadzą na Przełęcz Srebrną (niem. Silberbergpass, 568 m n.p.m.), która oddziela Góry Sowie od Gór Bardzkich. Niebieski szlak robi to jednak szybciej, gdyż czerwony GSS podąża jeszcze w kierunku miasteczka Srebrna Góra, zahaczając o Twierdzę Srebrnogórską.

Czerwony szlak przechodzi przez wysoki wał nad fosą przy murach Twierdzy Srebrnogórskiej. Przez kilkanaście minut idziemy zarośniętą ścieżką pomiędzy fosą a przepaścistym zboczem, obchodząc twierdzę dookoła. Twierdza Srebrnogórska (niem. Festung Silberberg) została wzniesiona w latach 1765–1777 w celu ochrony Śląska zdobytego przez Prusy w 1740 roku. Jest to jeden z największych tego typu obiektów w Europie - majstersztyk militarny na owe czasy, który do dziś imponuje. Nigdy nie została zdobyta, dzięki czemu zyskała miano „śląskiego Gibraltaru”. Jej forty położone są po obu stronach przełęczy, ale tylko część z nich jest ogólnodostępna. Trasa zwiedzania twierdzy wiedzie m.in. przez koronę donżonu z którego rozpościera się ładna panorama okolicy.

Od bram Twierdzy Srebrnogórskiej schodzimy asfaltową drogą do centrum Srebrnej Góry. Srebrna Góra (niem. Silberberg) jest malowniczo położoną miejscowością, o małomiasteczkowej zabudowie, posiadającą obecnie status wsi (prawa miejskie miała w latach 1536-1945). Jej dzieje od zarania związane były z wydobyciem srebra i ołowiu. Założona została około roku 1370 przez gwarków ze Złotego Stoku i Miśni, jednak wydobycie złóż miało tu miejsce dużo wcześniej.

Serpentynami drogi schodzimy na Małą Przełęcz Srebrną. Na wysokości około 600 m n.p.m. mijamy pensjonat „Villa Hubertus”, który podobnie jak wcześniej mieszczące się w tym budynku Schronisko „Pod Fortami” oferuje to co strudzonym wędrowcom potrzeba: odpoczynek i jadło, jak również nocleg. Przez przełęcz przebiega droga wojewódzka nr 385 z Ząbkowic Śląskich do Woliborza i Nowej Rudy. Siodło przełęczy oddzielającej Góry Sowie od Gór Bardzkich znajduje się blisko kilometr na zachód, gdzie prowadzą nas znaki czerwonego szlaku.

Szlak po skierowaniu się na zachód wiedzie szosą. Na krańcach Srebrnej Góry przechodzimy przez stalowy most nad głębokim wąwozem, którym niegdyś kursowała zębata kolej sowiogórska wybudowana na początku XX wieku. Jej budowa wymagała wzniesienia dwóch ceglanych wiaduktów (żdanowskiego o wysokości 23,8 m i srebrnogórskiego o wysokości 28 m) o łącznej długości 260 m. Zaraz potem pokonujemy Przełęcz Srebrną (niem. Silberbergpass, 568 m n.p.m.) i wkrótce wchodzimy na leśną drogę. Mapy z 2010 roku pokazują, że szlak przechodzi przez Przełęcz Srebrną, a potem wiedzie szosą przez Nową Wieś Kłodzką. Obecnie jednak przechodzi leśnymi drogami przez Czeski Las, dając w pewnym momencie znakomity widok na układ srebrnogórskich fortyfikacji, po czym schodzi ze wzniesień do pierwszych zabudowań wsi Czerwieńczyce.

Czerwieńczyce (niem. Rothwaltersdorf) to wioska, której powstanie datuje się na pierwszą połowę XIV wieku. Stoi w niej kościół parafialny pw. św. Bartłomieja z XV wieku.

Bukowa Chata.
Bukowa Chata.

Krzyż w Jugowie.
Krzyż w Jugowie.

Schronisko PTTK „Zygmuntówka”.
Schronisko PTTK „Zygmuntówka”.

Szlak na Rymarza ponad Schroniskiem PTTK „Zygmuntówka”.
Szlak na Rymarza ponad Schroniskiem PTTK „Zygmuntówka”.

Zarośnięty odcinek szlaku na Rymarzu.
Zarośnięty odcinek szlaku na Rymarzu.

Rymarz (913 m n.p.m.).
Rymarz (913 m n.p.m.).

Przełęcz Zimna Polanka (879 m n.p.m.).
Przełęcz Zimna Polanka (879 m n.p.m.).

Szlak na Słoneczną.
Szlak na Słoneczną.

Szlak na Słoneczną.
Szlak na Słoneczną.

Słoneczna (949 m n.p.m.).
Słoneczna (949 m n.p.m.).

Skałki na stokach Kalenicy.
Skałki na stokach Kalenicy.

Skałki na stokach Kalenicy.
Skałki na stokach Kalenicy.

Tablica pamiątkowa ukryta w skałkach na Kalenicy.
Tablica ukryta w skałkach na Kalenicy.

Pod szczytem Kalenicy.
Pod szczytem Kalenicy.

Pod szczytem Kalenicy.
Pod szczytem Kalenicy.

Rezerwat „Bukowa Kalenica”.
Rezerwat „Bukowa Kalenica”.

Kalenica (964 m n.p.m.).
Kalenica (964 m n.p.m.).

Kalenica (964 m n.p.m.).
Kalenica (964 m n.p.m.).

Wieża widokowa na Kalenicy.
Wieża widokowa na Kalenicy.

Panorama z wieży widokowej na Kalenicy.
Panorama z wieży widokowej na Kalenicy.

Panorama z wieży widokowej na Kalenicy.
Panorama z wieży widokowej na Kalenicy.

Panorama z wieży widokowej na Kalenicy.
Panorama z wieży widokowej na Kalenicy.

Widok z wieży widokowej na szczycie Kalenicy.
Widok z wieży widokowej na szczycie Kalenicy.

Zejście z Kalenicy.
Zejście z Kalenicy.

Zejście z Kalenicy.
Zejście z Kalenicy.

Zbocze Popielaka.
Zbocze Popielaka.

Zbocze Popielaka.
Zbocze Popielaka.

Popielak (856 m n.p.m.).
Popielak (856 m n.p.m.).

Widoki ze stoków Popielaka.
Widoki ze stoków Popielaka

Zbocze Popielaka.
Zbocze Popielaka.


Kołosz wielobarwny (Aculepeira ceropegia).
Kołosz wielobarwny (Aculepeira ceropegia).

Grzbiet Dzika.
Grzbiet Dzika.

W drodze na Gołębią.
W drodze na Gołębią.

W drodze na Gołębią.
W drodze na Gołębią.

Jeden z dawnych słupków granicznych przy szlaku.
Jeden z dawnych słupków granicznych przy szlaku.

Mrowisko przy szlaku.
Mrowisko przy szlaku.

Na stokach Gąsiorka.
Na stokach Gąsiorka.

Skałki na Gąsiorku.
Skałki na Gąsiorku.

Na stokach Gąsiorka.
Na stokach Gąsiorka.

Nowa Wieś Kłodzka ze stoków Gąsiorka.
Nowa Wieś Kłodzka ze stoków Gąsiorka.

Nowa Wieś Kłodzka ze stoków Gąsiorka.
Nowa Wieś Kłodzka ze stoków Gąsiorka.

Fortyfikacje Chochołów.
Fortyfikacje Chochołów.

Ścieżka przy Forcie Rogowy.
Ścieżka przy Forcie Rogowy.

Wał nad fosą przy murach Twierdzy Srebrnogórskiej.
Wał nad fosą przy murach Twierdzy Srebrnogórskiej.

Wał nad fosą przy murach Twierdzy Srebrnogórskiej.
Wał nad fosą przy murach Twierdzy Srebrnogórskiej.

Fosa Twierdzy Srebrnogórskiej.
Fosa Twierdzy Srebrnogórskiej.


Przed bramą Twierdzy Srebrnogórskiej.
Przed bramą Twierdzy Srebrnogórskiej.

Masyw Brzeźnicy widziany spod bramy Twierdzy Srebrnogórskiej.
Masyw Brzeźnicy widziany spod bramy Twierdzy Srebrnogórskiej.

Twierdza Srebrnogórska.
Twierdza Srebrnogórska.

Działa w Twierdzy Srebrnogórskiej.
Działa w Twierdzy Srebrnogórskiej.

Twierdza Srebrnogórska.
Twierdza Srebrnogórska.

Panorama z Twierdzy Srebrnogórskiej w kierunku południowo-wschodnim. W centrum widać Masyw Brzeźnicy.
Panorama z Twierdzy Srebrnogórskiej w kierunku południowo-wschodnim. W centrum widać Masyw Brzeźnicy.

Panorama z Twierdzy Srebrnogórskiej na Góry Bardzkie.

Działo w Twierdzy Srebrnogórskiej.
Działo w Twierdzy Srebrnogórskiej.

Twierdza Srebrnogórska.
Twierdza Srebrnogórska.

Tunel wejściowy do Twierdzy Srebrnogórskiej.
Tunel wejściowy do Twierdzy Srebrnogórskiej.

Villa Hubertus.
Villa Hubertus.

Srebrna Góra.
Srebrna Góra.

Srebrna Góra.
Srebrna Góra.

Kamil i Monika przed Przełęczą Srebrną.

Most nad wąwozem, którym niegdyś kursowała zębata kolej sowiogórska.
Most nad wąwozem, którym niegdyś kursowała zębata kolej sowiogórska.

Twierdza Srebrnogórska z Polany Makowiak.
Twierdza Srebrnogórska z Polany Makowiak.

Leśniczówka w Czerwieńczycach.
Leśniczówka w Czerwieńczycach.

Droga do Czerwieńczyc.
Droga do Czerwieńczyc.


Agroturystyka „Elanda” w Czerwieńczycach.
Tu będziemy spać - agroturystyka „Elanda” w Czerwieńczycach.

Agroturystyka „Elanda” w Czerwieńczycach.
Agroturystyka „Elanda” w Czerwieńczycach.

Udostępnij:

1 komentarz:


Życie jest zbyt krótkie, aby je przegapić.

Liczba wyświetleń

Popularne posty (ostatnie 30 dni)

Etykiety

Archiwum bloga

Z nimi w górach bezpieczniej

Zapamiętaj !
NUMER RATUNKOWY
W GÓRACH
601 100 300

Mapę miej zawsze ze sobą

Stali bywalcy

Odbiorcy


Wyrusz z nami na

Główny Szlak Beskidu Wyspowego


ETAP DATA, ODCINEK
1
19.11.2016
[RELACJA]
Szczawa - Jasień - Ostra - Ogorzała - Mszana Dolna
2
7.01.2017
[RELACJA]
Mszana Dolna - Potaczkowa - Rabka-Zdrój
3
18.02.2017
[RELACJA]
Rabka-Zdrój - Luboń Wielki - Przełęcz Glisne
4
18.03.2017
[RELACJA]
Przełęcz Glisne - Szczebel - Kasinka Mała
5
27.05.2017
[RELACJA]
Kasinka Mała - Lubogoszcz - Mszana Dolna
6
4.11.2017
[RELACJA]
Mszana Dolna - Ćwilin - Jurków
7
9.12.2017
[RELACJA]
Jurków - Mogielica - Przełęcz Rydza-Śmigłego
8
20.01.2018
[RELACJA]
Przełęcz Rydza-Śmigłego - Łopień - Dobra
9
10.02.2018
[RELACJA]
Dobra - Śnieżnica - Kasina Wielka - Skrzydlna
10
17.03.2018
[RELACJA]
Skrzydlna - Ciecień - Szczyrzyc
11
10.11.2018
[RELACJA]
Szczyrzyc - Kostrza - Tymbark
12
24.03.2019
[RELACJA]
Tymbark - Kamionna - Żegocina
13
14.07.2019
[RELACJA]
Żegocina - Łopusze - Laskowa
14
22.09.2019
[RELACJA]
Laskowa - Sałasz - Męcina
15
17.11.2019
[RELACJA]
Męcina - Jaworz - Limanowa
16
26.09.2020
[RELACJA]
Limanowa - Łyżka - Pępówka - Łukowica
17
5.12.2020
[RELACJA]
Łukowica - Ostra - Ostra Skrzyż.
18
6.03.2021
[RELACJA]
Ostra Skrzyż. - Modyń - Szczawa

Smaki Karpat

Wołoskimi śladami

Główny Szlak Beskidzki

21-23.10.2016 - wyprawa 1
Zaczynamy gdzie Biesy i Czady,
czyli w legendarnych Bieszczadach

BAZA: Ustrzyki Górne ODCINEK: Wołosate - Brzegi Górne
Relacje:
13-15.01.2017 - Bieszczadzki suplement do GSB
Biała Triada z Biesami i Czadami
BAZA: Ustrzyki Górne
Relacje:
29.04.-2.05.2017 - wyprawa 2
Wielka Majówka w Bieszczadach
BAZA: Rzepedź ODCINEK: Brzegi Górne - Komańcza
Relacje:
16-18.06.2017 - wyprawa 3
Najdziksze ostępy Beskidu Niskiego
BAZA: Rzepedź ODCINEK: Komańcza - Iwonicz-Zdrój
Relacje:
20-22.10.2017 - wyprawa 4
Złota jesień w Beskidzie Niskim
BAZA: Iwonicz ODCINEK: Iwonicz-Zdrój - Kąty
Relacje:
1-5.05.2018 - wyprawa 5
Magurskie opowieści
i pieśń o Łemkowyni

BAZA: Zdynia ODCINEK: Kąty - Mochnaczka Niżna
Relacje:
20-22.07.2018 - wyprawa 6
Ziemia Sądecka
BAZA: Krynica-Zdrój ODCINEK: Mochnaczka Niżna - Krościenko nad Dunajcem
Relacje:
7-9.09.2018 - wyprawa 7
Naprzeciw Tatr
BAZA: Studzionki, Turbacz ODCINEK: Krościenko nad Dunajcem - Rabka-Zdrój
Relacje:
18-20.01.2019 - wyprawa 8
Zimowe drogi do Babiogórskiego Królestwa
BAZA: Jordanów ODCINEK: Rabka-Zdrój - Krowiarki
Relacje:
17-19.05.2019 - wyprawa 9
Wyprawa po wschody i zachody słońca
przez najwyższe partie Beskidów

BAZA: Markowe Szczawiny, Hala Miziowa ODCINEK: Krowiarki - Węgierska Górka
Relacje:
22-24.11.2019 - wyprawa 10
Na śląskiej ziemi kończy się nasza przygoda
BAZA: Równica ODCINEK: Węgierska Górka - Ustroń
Relacje:

GŁÓWNY SZLAK WSCHODNIOBESKIDZKI

termin 1. wyprawy: 6-15 wrzesień 2019
odcinek: Bieszczady Wschodnie czyli...
od Przełęczy Użockiej do Przełęczy Wyszkowskiej


termin 2. wyprawy: wrzesień 2023
odcinek: Gorgany czyli...
od Przełęczy Wyszkowskiej do Przełęczy Tatarskiej


termin 3. wyprawy: wrzesień 2024
odcinek: Czarnohora czyli...
od Przełęczy Tatarskiej do Gór Czywczyńskich

Koszulka Beskidzka

Niepowtarzalna, z nadrukowanym Twoim imieniem na sercu - koszulka „Wyprawa na Główny Szlak Beskidzki”.
Wykonana z poliestrowej tkaniny o wysokim stopniu oddychalności. Nie chłonie wody, ale odprowadza ją na zewnątrz dając wysokie odczucie suchości. Nawet gdy pocisz się ubranie nie klei się do ciała. Wilgoć łatwo odparowuje z niej zachowując jednocześnie komfort cieplny.

Fascynujący świat krasu

25-27 lipca 2014 roku
Trzy dni w Raju... Słowackim Raju
Góry piękne są!
...można je przemierzać w wielkiej ciszy i samotności,
ale jakże piękniejsze stają się, gdy robimy to w tak wspaniałym towarzystwie – dziękujemy Wam
za trzy niezwykłe dni w Słowackim Raju,
pełne serdeczności, ciekawych pogawędek na szlaku
i za tyleż uśmiechu.
24-26 lipca 2015 roku
Powrót do Słowackiego Raju
Powróciliśmy tam, gdzie byliśmy roku zeszłego,
gdzie natura stworzyła coś niebywałego;
gdzie płaskowyże pocięły rokliny,
gdzie Spisza i Gemeru łączą się krainy;
by znów wędrować wąwozami dzikich potoków,
by poczuć na twarzy roszące krople wodospadów!
To czego jeszcze nie widzieliśmy – zobaczyliśmy,
gdy znów w otchłań Słowackiego Raju wkroczyliśmy!


19-21 sierpnia 2016 roku
Słowacki Raj 3
Tam gdzie dotąd nie byliśmy!
Przed nami kolejne trzy dni w raju… Słowackim Raju
W nieznane nam dotąd kaniony ruszymy do boju
Od wschodu i zachodu podążymy do źródeł potoków
rzeźbiących w wapieniach fantazję od wieków.
Na koniec pożegnalny wąwóz zostanie na południu,
Ostatnia droga do przebycia w ostatnim dniu.

           I na całe to krasowe eldorado
spojrzymy ze szczytu Havraniej Skały,
           A może też wtedy zobaczymy
to czego dotąd nasze oczy widziały:
           inne słowackie krasy,
próbujące klasą dorównać pięknu tejże krainy?
           Niech one na razie cierpliwie
czekają na nasze odwiedziny.

7-9 lipca 2017 roku
Słowacki Raj 4
bo przecież trzy razy to za mało!
Ostatniego lata miała to być wyprawa ostatnia,
lecz Raj to kraina pociągająca i w atrakcje dostatnia;
Piękna i unikatowa, w krasowe formy bogata,
a na dodatek zeszłego roku pojawiła się w niej ferrata -
przez dziki Kysel co po czterdziestu latach został otwarty
i nigdy dotąd przez nas jeszcze nie przebyty.
Wspomnień czar ożywi też bez większego trudu
fascynujący i zawsze urzekający kanion Hornadu.
Zaglądnąć też warto do miasta mistrza Pawła, uroczej Lewoczy,
gdzie w starej świątyni świętego Jakuba każdy zobaczy
najwyższy na świecie ołtarz, wyjątkowy, misternie rzeźbiony,
bo majster Paweł jak Wit Stwosz był bardzo uzdolniony.
Na koniec zaś tej wyprawy - wejdziemy na górę Velka Knola
Drogą niedługą, lecz widokową, co z góry zobaczyć Raj pozwala.
Słowacki Raj od ponad stu lat urodą zniewala człowieka
od czasu odkrycia jej przez taternika Martina Rótha urzeka.
Grupa od tygodni w komplecie jest już zwarta i gotowa,
Kaniony, dzikie potoki czekają - kolejna rajska wyprawa.


Cudowna wyprawa z cudownymi ludźmi!
Dziękujemy cudownym ludziom,
z którymi pokonywaliśmy dzikie i ekscytujące szlaki
Słowackiego Raju.
Byliście wspaniałymi kompanami.

Miało być naprawdę po raz ostatni...
Lecz mówicie: jakże to w czas letni
nie jechać znów do Słowackiego Raju -
pozwolić na zlekceważenie obyczaju.
Nawet gdy niemal wszystko już zwiedzone
te dzikie kaniony wciąż są dla nas atrakcyjne.
Powiadacie też, że trzy dni w raju to za krótko!
skoro tak, to czy na cztery nie będzie zbyt malutko?
No cóż, podoba nam się ten kras,
a więc znów do niego ruszać czas.
A co wrzucimy do programu wyjazdu kolejnego?
Może z każdego roku coś jednego?
Niech piąty epizod w swej rozciągłości
stanie się powrotem do przeszłości,
ruszajmy na stare ścieżki, niech emocje na nowo ożyją
gdy znów pojawimy się w Raju z kolejną misją!

15-18 sierpnia 2018 roku
Słowacki Raj 5
Retrospekcja
Suchá Belá - Veľký Sokol -
- Sokolia dolina - Kyseľ (via ferrata)

Koszulka wodniacka

Tatrzańska rodzinka

Wspomnienie


519 km i 18 dni nieustannej wędrówki
przez najwyższe i najpiękniejsze partie polskich Beskidów
– od kropki do kropki –
najdłuższym górskim szlakiem turystycznym w Polsce


Dorota i Marek Szala
Główny Szlak Beskidzki
- od kropki do kropki -

WYRÓŻNIENIE
prezentacji tego pasjonującego przedsięwzięcia naza dostrzeżenie piękna wokół nas.

Dziękujemy i cieszymy się bardzo,
że nasza wędrówka Głównym Szlakiem Beskidzkim
nie skończyła się na czerwonej kropce w Ustroniu,
ale tak naprawdę doprowadziła nas aż na
Navigator Festival 2013.

Napisz do nas