Dziennik wypraw i przystań przed kolejną wędrówką.

GSS-18, dzień 13: Lądek-Zdrój - Paczków


za nami
pozostało
363,1 km
78,9 km
Po wczorajszej niedługiej trasie zdecydowaliśmy się na pobudkę jeszcze przed świtem, by jak najwięcej przejść, zanim nastąpią zapowiadane popołudniowe deszcze. Nie boimy się deszczu, ale bez niego przyjemniej jest wędrować. Pochmurnie było od rana. Majestatyczne kłęby chmur w różnych odcieniach płynęły powoli po firmamencie na różnych wysokościach, niczym zwiastun popołudniowej aury. Przepięknie przyozdobiły one panoramę z wieży widokowej na Wielkim Jaworniku, na którą dotarliśmy schodząc nieco ze szlaku. Spoglądając na zachód wspomnieliśmy to co przeszliśmy, patrząc przed siebie widzieliśmy właściwie już tylko płaszczyznę. W sercach poczuliśmy, że coś się kończy, choć przed nami jeszcze kilka dni wędrówki. Jednak jakże innej. Raczej nie uda się dotrzeć w jeden dzień do kolejnego, ostatniego pasma na naszym szlaku.

Z Wielkiego Jawornika zeszliśmy do Złotego Stoku. Nie było czasu na zwiedzanie kompleksu sztolni kopalni złota, ale zrobiliśmy dłuższy odpoczynek w pobliskiej gastronomi, a potem wstąpiliśmy jeszcze na wystawę minerałów. Na atrakcje Złotego Stoku trzeba by poświęcić co najmniej jeden dzień.

Potem ruszyliśmy asfaltami na Przedgórze Paczkowskie do Paczkowa. Deszcz próbował nas dopaść, ale znów mieliśmy szczęście znaleźć się w okolicy autobusowych wiat przystankowych. Do Paczkowa dotarliśmy po trzech godzinach marszu, gdzie zakwaterowaliśmy się w komfortowej bazie noclegowej „Hawex” (ceny schroniskowe). Wybraliśmy się jeszcze na spacer po Paczkowie, ale z peleryną przeciwdeszczową. Podczas niego dotarliśmy do końcowej kropki czerwonego szlaku znajdującej się na dworcu kolejowym.

POGODA:
noc
rano
dzień
wieczór
zachmurzenie duże
zachmurzenie duże
zachmurzenie duże
zachmurzenie duże, deszcz

TRASA:
Lądek-Zdrój (430 m n.p.m.) [czerwony szlak] Przełęcz pod Konikiem (570 m n.p.m.) [czerwony szlak] Orłowiec (498 m n.p.m.) [czerwony szlak] Jawornik Wielki (872 m n.p.m. ) [czerwony szlak] Przełęcz Pod Trzeboniem (679 m n.p.m.) [czerwony szlak] Złoty Stok (350 m n.p.m.) [czerwony szlak] Kolonia Błotnica (258 m n.p.m.) [czerwony szlak] Błotnica (238 m n.p.m.) [czerwony szlak] Kozielno (228 m n.p.m.) [czerwony szlak] Paczków (230 m n.p.m.)

OPIS:
Główny Szlak Sudecki biegnie wzdłuż zachodniej pierzei Rynku w Lądku-Zdroju na Most Złotostocki nad rzeką Biała Lądecka. W odległości 300 metrów na wschód ponad rzeką przerzucony jest najstarszy z zachowanych w dobrym stanie zabytków Lądka-Zdroju - kamienny most św. Jana zbudowany w 1565 roku z figurą św. Jana Nepomucena z 1710 roku.

Za mostem skręcamy w lewo i idziemy ulicą Widok. Po lewej stronie, po drugiej stronie Białej Lądeckiej widzimy barokowy kościół parafialny pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny z XV wieku, przebudowany z gotyckiego w latach 1688-92. Niebawem za kapliczką skręcamy w prawo na wąską ulicę Wiosenną i opuszczamy zabudowania Lądka-Zdroju. Wchodzimy w Góry Złote (czes. Rychlebské hory, niem. Reichensteiner Gebirge). Ich przedłużeniem są Góry Bialskie, które trudno jest jednoznacznie odgraniczyć od Gór Złotych, dlatego Czesi traktują je jako jedno pasmo o nazwie Rychlebské hory.

Po wyjściu z Lądka Zdroju idziemy lekko w górę. Szybko wchodzimy do lasu i ponownie wkraczamy na obszar Śnieżnickiego Parku Krajobrazowego. Przechodzimy przez Przełęcz pod Konikiem (570 m n.p.m.), za którą szlak skręca w lewo na północny zachód. Za niedługo wychodzimy na skraj lasu, skąd widoczne są zabudowania wsi Wojtówka (niem. Voigtsdorf bei Bad Landeck). Przechodzimy asfaltową drogę biegnącą w kierunku wsi, a następnie mostek i rozpoczynamy trawers zbocza Rasztowca. Szlak obchodzi jego wierzchołek od wschodniej, a następnie od północnej strony, gdzie wchodzi na gruntową drogę. Serpentynami tej drogi docieramy do drogi biegnącej przez wioskę Orłowiec (niem. Schönau bei Bad Landeck). Skręcamy w prawo na tą drogę i przemierzamy tą wioskę, wzdłuż potoku Orliczka. W Orłowcu mijamy m.in. kościół św. Sebastiana z końca XVI wieku. Niedaleko za kościołem, za budynkiem pensjonatu czerwony szlak skręca w lewo. Zaczynamy kolejne podejście, podczas którego wchodzimy niebawem do lasu.

Po pewnym czasie szlak zakręca łukiem na lewo i prowadzi w kierunku Przełęczy Jaworowej (707 m n.p.m.), gdzie znajduje się węzeł szlaków. Za przełęczą szlak zawraca na prawo, a następnie skręca na lewo wspinając się na szczyt Jawornika Wielkiego (niem. Geyersberg, Gross Jauersberg, 872 m n.p.m.). Czerwony szlak nieznacznym łukiem omija jego szczyt. Można jednak zboczyć i wyjść nad stojącą na szczycie drewnianą wieżę widokową, z której można zobaczyć Przedgórze Sudeckie i Nizinę Śląską. Schodząc z Jawornika Wielkiego mijamy miejsce do odpoczynku, z którego rozciągają się ładne widoki na Góry Bardzkie, Góry Złote, a także Złoty Stok i sztuczne Jeziora Paczkowskie.

Osiągamy Przełęcz Pod Trzeboniem (679 m n.p.m.), gdzie mamy kolejny węzeł i wiatę turystyczną. Dalsza droga wiedzie przez dolinę Złoty Jar. Z czasem maleje stromość szlaku i droga robi się łagodna. W końcowym odcinku Złotego Jaru mijamy pensjonat „Złoty Jar”, a następnie nieczynny kamieniołom. Kilkanaście minut później wchodzimy na ulicę Złotą, przy której mijamy pierwsze zabudowania miasta Złoty Stok. Opuszczamy Śnieżnicki Park Krajobrazowy.

Przy ulicy Złotej mamy wejście na Podziemną Trasę Turystyczną „Kopalnia Złota”, poprowadzoną chodnikami dawanej kopalni złota. Trasa ta przebiega przez niezwykle ciekawe sztolnie, a w jednej z nich znajduje się jedyny w Polsce podziemny wodospad, mający 8 m wysokości. Część chodników kopalni można zwiedzić poprzez podziemny spływ łódką.

Złoty Stok (niem. Reichenstein, czes. Rychleby) jest najstarszym ośrodkiem górniczo-hutniczym w Polsce, średniowieczną osadą górniczą powstałą w związku z wydobywaniem w okolicy złota (ślady takiej eksploatacji pochodzą już z X wieku). Szczytowy rozkwit górnictwa i hutnictwa złota oraz samego miasta przypada na początek XVI wieku. W drugiej połowie tamtego wieku rozpoczęto pozyskiwać z wydobywanych rud arsen, wykorzystywany do produkcji arszeniku. Po prawie 700-letnim okresie działalności górniczej w roku 1962 roku zamknięto ostatnią kopalnię Złotego Stoku. Wylicza się, że w okresie tym wydobyto tutaj do 15 ton złota. Obecnie miasto rozwija się głównie dzięki turystyce.

Szlak przeprowadza nas przez plac Kościelny na rynek miasta. Z rynku przechodzimy przez plac Mickiewicza, gdzie mijamy węzeł szlaków i docieramy do głównej arterii przebiegającej przez miasto - krajowej drogi nr 46. Skręcamy w prawo i idziemy wzdłuż tej drogi w dół, a potem chwilę do góry, aż odbijamy na lewo w boczną drogę prowadząca do wsi Błotnica położonej na Pogórzu Paczkowskim. Zaraz potem szlak wprowadza na drogę leśną, która doprowadza nas do szosy biegnącej do Koloni Błotnica. Skręcamy na niej w prawo.

Błotnica (niem. Plottnitz) powstała w pierwszej połowie XIV wieku. Wieś tworzą dwa osiedla: Błotnica i Kolonia Błotnica. W Błotnicy zachowało się kilka starych budynków i resztki średniowiecznego grodziska, w którym rośnie 11 dębów, będących pomnikami przyrody. W Błotnicy istniała kiedyś jedna z największych manufaktur porcelany na Dolnym Śląsku, wybudowana w 1828 roku.

W Koloni Błotnica, za kapliczką szlak schodzi na prawo w dochodzącą drogę. Niebawem wchodzimy do lasku, którym docieramy do innej drogi odchodzącej na lewo, na którą skręcamy. Stąd po niedługim marszu wchodzimy do wsi Błotnica. We wsi po minięciu drogi odchodzącej w lewo, nasza skręca w prawo. Mijamy po lewej Wzgórze Owsianka, na którym znajdują się pozostałości po średniowiecznym grodzisku. Idziemy dalej drogą w pobliżu sztucznych zbiorników wodnych Topola i Kozielno. Przy drodze znajduje się wieś Kozielno. Idziemy asfaltową drogą, a przed nami widoczny jest już Paczków (niem. Patschkau) z charakterystyczną wieżą ratuszową.

Wchodzimy do miasta ulicą Pocztową, gdzie zlokalizowana jest poczta. Potem mijamy Muzeum Gazownictwa i lekko w dół zmierzamy do skrzyżowania. Przechodzimy prosto na drugą stronę i zaraz potem wchodzimy na paczkowski rynek. Stoi na nim ratusz wybudowany w połowie XVI wieku, ale wielokrotnie przebudowywany. Z tej przyczyny oryginalny renesansowy charakter zachowała do dziś jedynie wieża ratuszowa.

Paczków założono w 1254 roku i prawdopodobnie został od razu ufortyfikowany, gdyż miał chronić południowo-zachodnią granicę księstwa biskupiego. Zbudowano tu również zamek, który niestety nie przetrwał do dzisiejszych czasów. Jednak bardzo dobrze zachowały się średniowieczne mury obronne, miejscami wysokie na 7 metrów (wcześniej sięgały 9 metrów). Ich integralną częścią są także cztery wieże: Wrocławska, Kłodzka, Ząbkowicka oraz Nyska. Pierwsza z tych wież, ulokowana przy ulicy Wrocławskiej, jest najstarsza i najpotężniejsza - mierzy około 30 metrów. Wówczas też w Paczkowie wybudowano warowny kościół pw. św. Jana Ewangelisty, który dziś góruje nad miastem.

Dawniej Główny Szlak Sudecki prowadził spod ratusza na dworzec kolejowy w Paczkowie, gdzie znajdowała się jego krańcowa kropka. Obecnie podąża dalej do najbardziej wysuniętego na wschód fragmentu Sudetów na obszarze Polski - Gór Opawskich.

Agroturystyka Jurkiewiczów na ul. Wiejskiej w Lądku-Zdroju.
Agroturystyka Jurkiewiczów przy ul. Wiejskiej w Lądku-Zdroju.

Lądek-Zdrój.
Lądek-Zdrój.

Masyw Śnieżnika.
Masyw Śnieżnika.

Czarna Góra.
Czarna Góra.

Podejście na Przełęcz pod Konikiem.
Podejście na Przełęcz pod Konikiem.

Wojtówka.
Wojtówka.

Wojtówka.
Wojtówka.

Wojtówka.
Wojtówka.

Naparstnica (Digitalis L.) pod stokami Basztowca.
Naparstnica (Digitalis L.) pod stokami Basztowca.

Orłowiec.
Orłowiec.

Orłowiec.
Orłowiec.

Orłowiec.
Orłowiec.

Gospodarstwo Agroturystyczne Perła Orłowca.
Gospodarstwo Agroturystyczne „Perła Orłowca” przy którym zaczynamy się piąć na Jawornik Wielki.

Po minięciu „Perły Orłowca”.
Za „Perłą Orłowca”.

Szlak na Jawornik Wielki.
Szlak na Jawornik Wielki.

Szlak na Jawornik Wielki.
Szlak na Jawornik Wielki.

Panorama ze szlaku na Jawornik Wielki.
Panorama ze szlaku na Jawornik Wielki.

Jawornik Wielki.
Jawornik Wielki (872 m n.p.m.).

Wieża widokowa na Jaworniku Wielkim.
Wieża widokowa na Jaworniku Wielkim.

Przedgórze Paczkowskie z Jawornika Wielkiego.
Przedgórze Paczkowskie z Jawornika Wielkiego.

Przedgórze Paczkowskie z Jawornika Wielkiego.
Przedgórze Paczkowskie z Jawornika Wielkiego.

Góry Bardzkie z Jawornika Wielkiego.
Góry Bardzkie z Jawornika Wielkiego.

Przedgórze Paczkowskie z Jawornika Wielkiego.
Przedgórze Paczkowskie z Jawornika Wielkiego.

Złoty Stok.
Złoty Stok.

Paczków.
Paczków.

Rozstaj szlaków pod szczytem Jawornika Wielkiego.
Rozstaj szlaków pod szczytem Jawornika Wielkiego.

Rozstaj szlaków pod szczytem Jawornika Wielkiego.
Rozstaj szlaków pod szczytem Jawornika Wielkiego.

Północne flanki Gór Bardzkich.

Przedgórze Paczkowskie z widocznymi zbiornikami wodnymi Topola i Kozielno.
Przedgórze Paczkowskie z widocznymi zbiornikami wodnymi Topola i Kozielno.

Przełęcz Pod Trzeboniem (679 m n.p.m.).
Przełęcz Pod Trzeboniem (679 m n.p.m.).

Złoty Jar.
Złoty Jar.

Złoty Jar.
Złoty Jar.

Złoty Jar.
Złoty Jar.

Pensjonat „Złoty Jar”.
Pensjonat „Złoty Jar”.

Sztolnia Książęca.
Sztolnia Książęca.

Sztolnia Książęca.
Sztolnia Książęca.

Nieczynny kamieniołom.
Nieczynny kamieniołom skał metamorficznych w Złotym Jarze.

Kapliczka u wylotu Złotego Jaru.
Kapliczka u wylotu Złotego Jaru.

Wagoniki z dawnej kopalni złota w Złotym Stoku.
Wagoniki z dawnej kopalni złota w Złotym Stoku.

Tablica przy wejściu do Podziemnej Trasy Turystycznej „Kopalnia Złota”.
Tablica przy wejściu do Podziemnej Trasy Turystycznej „Kopalnia Złota”.

Wejście do dawnej kopalni w Złotym Stoku.
Wejście do dawnej kopalni w Złotym Stoku.

Podziemna Trasa Turystyczna „Kopalnia Złota”.
Podziemna Trasa Turystyczna „Kopalnia Złota”.

Dupochlast.
Dupochlast.

Kopalniana kolejka pełna kruszcu.
Kopalniana kolejka pełna kruszcu.

Gnom przy dawnej kopalni złota.
Gnom przy dawnej kopalni złota.

Gnom przy dawnej kopalni złota.
Gnom przy dawnej kopalni złota.

Wystawa minerałów.
Wystawa minerałów.

Wystawa minerałów.
Wystawa minerałów.

Herba miasta Złoty Stok.
Herba miasta Złoty Stok.

Średniowieczny Park Techniki w Złotym Stoku.
Średniowieczny Park Techniki w Złotym Stoku.

Kościół pw. św. Krzysztofa.
Kościół pw. św. Krzysztofa, patrona miejscowych górników.

Złoty Stok - miasto złotej przygody.
Złoty Stok - miasto złotej przygody.

Droga do przejścia granicznego odchodząca od drogi krajowej nr 46.
Droga do przejścia granicznego odchodząca od drogi krajowej nr 46.

Tutaj skręcamy w lewo z drogi krajowej nr 46 do Błotnicy.
Tutaj skręcamy w lewo z drogi krajowej nr 46 do Błotnicy.

Szlak do Błotnicy.
Szlak do Błotnicy.

Szlak do Błotnicy.
Szlak do Błotnicy.

Kapliczka przy skrzyżowaniu dróg w Błotnicy.
Kapliczka przy skrzyżowaniu dróg w Błotnicy Koloni.

Błotnica.
Błotnica Kolonia.

Panorama Gór Złotych (czes. Rychlebské hory) z szosy do Błotnicy.
Panorama Gór Złotych (czes. Rychlebské hory) z szosy w Błotnicy.

Błotnica.
Błotnica.

Błotnica.
Błotnica.

Szosa do Kozielno.
Szosa do Kozielno.

Błotnica.
Pola nad wsią Błotnica.

Kozielno.
Kozielno.

Kapliczka w Kozielno.
Kapliczka w Kozielno.

Obelisk we wsi Kozielno.
Obelisk we wsi Kozielno.

Krzyż przydrożny we wsi Kozielno.
Krzyż przydrożny we wsi Kozielno.

Krzyż przy drodze do Paczkowa.
Krzyż przy drodze do Paczkowa.

Pola chmielowe przed Paczkowem.
Pola chmielowe przed Paczkowem.

Paczków.
Paczków.

Muzeum Gazownictwa w Paczkowie.
Muzeum Gazownictwa w Paczkowie.

Kościół pw. św. Jana Ewangelisty z XIV wieku.
Monumentalna wieża warownego kościoła pw. św. Jana Ewangelisty z XIV wieku.

Ratusz z XVI wieku.
Ratusz z XVI wieku.

Wieża Bramy Kłodzkiej.
Wieża Bramy Kłodzkiej.

Paczków, ul. Narutowicza.
Paczków, ul. Narutowicza.

Wieża Bramy Wrocławskiej.
Wieża Bramy Wrocławskiej.

Rynek w Paczkowie.
Rynek w Paczkowie.

Stacja kolejowa „Paczków”.
Stacja kolejowa „Paczków”.

Zarośnięty przystanek PKS przy stacji kolejowej „Paczków”.
Zarośnięty przystanek PKS przy stacji kolejowej „Paczków”.

Tabliczka Głównego Szlaku Sudeckiego przy stacji kolejowej „Paczków”.
Tabliczka Głównego Szlaku Sudeckiego przy stacji kolejowej „Paczków”.

Krańcowa kropka Głównego Szlaku Sudeckiego przy stacji kolejowej „Paczków”.
Krańcowa kropka Głównego Szlaku Sudeckiego przy stacji kolejowej „Paczków”.

Udostępnij:

2 komentarze:

  1. "Dawniej Główny Szlak Sudecki prowadził spod ratusza na dworzec kolejowy w Paczkowie, gdzie znajdowała się jego krańcowa kropka. " - I jak dla mnie on nadal się tu kończy :-) Gratuluję przejścia całego GSS z bonusem ;-)

    OdpowiedzUsuń
  2. Zapraszam, właśnie komentujemy tutaj:
    https://www.facebook.com/nasz.zloty.stok

    OdpowiedzUsuń

Popularne posty (ostatnie 30 dni)

Etykiety

Archiwum bloga

Translator

Liczba wyświetleń

Stali bywalcy

Odbiorcy

Smaki Karpat

Wołoskimi śladami

Mapę miej zawsze ze sobą

Zapamiętaj !
NUMER RATUNKOWY
W GÓRACH
601 100 300

Niezastąpiony na GSS

Przewodnik „Główny Szlak Sudecki”. Jest to bogate kompendium wiedzy o najdłuższym szlaku w Sudetach, zawierające opisy przebiegu szlaku ze szczegółowymi mapami, czasami przejść i profilami wysokościowymi oraz namiarami do schronisk. Zawarto w nim również mnóstwo opisanych atrakcji, ciekawostek oraz niezliczoną ilość barwnych fotografii.
W tej jednej publikacji mamy wszystko to co potrzebne turyście przemierzającemu Główny Szlak Sudecki.

Główny Szlak Beskidzki

21-23.10.2016 - wyprawa 1
Zaczynamy gdzie Biesy i Czady,
czyli w legendarnych Bieszczadach

BAZA: Ustrzyki Górne ODCINEK: Wołosate - Brzegi Górne
Relacje:
13-15.01.2017 - Bieszczadzki suplement do GSB
Biała Triada z Biesami i Czadami
BAZA: Ustrzyki Górne
Relacje:
29.04.-2.05.2017 - wyprawa 2
Wielka Majówka w Bieszczadach
BAZA: Rzepedź ODCINEK: Brzegi Górne - Komańcza
Relacje:
16-18.06.2017 - wyprawa 3
Najdziksze ostępy Beskidu Niskiego
BAZA: Rzepedź ODCINEK: Komańcza - Iwonicz-Zdrój
Relacje:
20-22.10.2017 - wyprawa 4
Złota jesień w Beskidzie Niskim
BAZA: Iwonicz ODCINEK: Iwonicz-Zdrój - Kąty
Relacje:
1-5.05.2018 - wyprawa 5
Magurskie opowieści
i pieśń o Łemkowyni

BAZA: Zdynia ODCINEK: Kąty - Mochnaczka Niżna
Relacje:
20-22.07.2018 - wyprawa 6
Ziemia Sądecka
BAZA: Krynica-Zdrój ODCINEK: Mochnaczka Niżna - Krościenko nad Dunajcem
Relacje:
7-9.09.2018 - wyprawa 7
Naprzeciw Tatr
BAZA: Studzionki, Turbacz ODCINEK: Krościenko nad Dunajcem - Rabka-Zdrój
Relacje:
18-20.01.2019 - wyprawa 8
Zimowe drogi do Babiogórskiego Królestwa
BAZA: Jordanów ODCINEK: Rabka-Zdrój - Krowiarki
Relacje:
17-19.05.2019 - wyprawa 9
Wyprawa po wschody i zachody słońca
przez najwyższe partie Beskidów

BAZA: Markowe Szczawiny, Hala Miziowa ODCINEK: Krowiarki - Węgierska Górka
Relacje:
22-24.11.2019 - wyprawa 10
Na śląskiej ziemi kończy się nasza przygoda
BAZA: Równica ODCINEK: Węgierska Górka - Ustroń
Plan wyjazdu:
    [ZAPISY]

GŁÓWNY SZLAK WSCHODNIOBESKIDZKI
termin 1. wyprawy: 6-15 wrzesień 2019
odcinek: Bieszczady czyli...
od Przełęczy Użockiej do Przełeczy Wyszkowskiej
    [ZAPISY]

Koszulka Beskidzka

Niepowtarzalna, z nadrukowanym Twoim imieniem na sercu - koszulka „Wyprawa na Główny Szlak Beskidzki”.
Wykonana z poliestrowej tkaniny o wysokim stopniu oddychalności. Nie chłonie wody, ale odprowadza ją na zewnątrz dając wysokie odczucie suchości. Nawet gdy pocisz się ubranie nie klei się do ciała. Wilgoć łatwo odparowuje z niej zachowując jednocześnie komfort cieplny.

Główny Szlak Beskidu Wyspowego


ETAP DATA, ODCINEK
1
19.11.2016
[RELACJA]
Szczawa - Jasień - Ostra - Ogorzała - Mszana Dolna
2
7.01.2017
[RELACJA]
Mszana Dolna - Potaczkowa - Rabka-Zdrój
3
18.02.2017
[RELACJA]
Rabka-Zdrój - Luboń Wielki - Przełęcz Glisne
4
18.03.2017
[RELACJA]
Przełęcz Glisne - Szczebel - Kasinka Mała
5
27.05.2017
[RELACJA]
Kasinka Mała - Lubogoszcz - Mszana Dolna
6
4.11.2017
[RELACJA]
Mszana Dolna - Ćwilin - Jurków
7
9.12.2017
[RELACJA]
Jurków - Mogielica - Przełęcz Rydza-Śmigłego
8
20.01.2018
[RELACJA]
Przełęcz Rydza-Śmigłego - Łopień - Dobra
9
10.02.2018
[RELACJA]
Dobra - Śnieżnica - Kasina Wielka - Skrzydlna
10
17.03.2018
[RELACJA]
Skrzydlna - Ciecień - Szczyrzyc
11
10.11.2018
[RELACJA]
Szczyrzyc - Kostrza - Tymbark
12
24.03.2019
[RELACJA]
Tymbark - Kamionna - Żegocina
13
14.07.2019
[RELACJA]
Żegocina - Łopusze - Laskowa
14
22.09.2019
[ZAPISY]
Laskowa - Sałasz - Męcina
15
. .
[w przygotowaniu]
Męcina - Jaworz - Limanowa
16
. .
[w przygotowaniu]
Limanowa - Łyżka - Pępówka - Łukowica
17
. .
[w przygotowaniu]
Łukowica - Ostra - Ostra Skrzyż.
18
. .
[w przygotowaniu]
Ostra Skrzyż. - Modyń - Szczawa

Małopolski Szlak Papieski


TRASA GŁÓWNA
ETAP DATA, ODCINEK
1
12.03.2016
[RELACJA]
Kalwaria Zebrzydowska - Gorzeń Górny
2
9.04.2016
[RELACJA]
Gorzeń Górny - Wadowice - Ponikiew
3
14.05.2016
[RELACJA]
Ponikiew - Groń JPII - Leskowiec - Hucisko
4
1.10.2016
[RELACJA]
Hucisko - Zawoja - Skawica Górna
5
2.10.2016
[RELACJA]
Skawica Górna - Polica - Przełęcz Krowiarki
6
9.04.2017
[RELACJA]
Przełęcz Krowiarki - Zubrzyca Górna - Przełęcz Bory
7
20.05.2017
[RELACJA]
Przełęcz Bory - Ludźmierz - Nowy Targ
8
24.09.2017
[RELACJA]
Nowy Targ - Turbacz - Rzeki
9
27.01.2018
[RELACJA]
Rzeki - Gorc - Ochotnica Dolna
10
17.02.2018
[RELACJA]
Ochotnica Dolna - Lubań - Krościenko nad Dunajcem
11
28.04.2018
[RELACJA]
Krościenko nad Dunajcem - Przysietnica
12
1.12.2018
[RELACJA]
Przysietnica - Stary Sącz

TRASY SPECJALNE
nr 1
1
7.05.2016
[RELACJA]
Kraków, Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się”
nr 2
1
10.03.2018
[RELACJA]
Kraków, Pałac Arcybiskupi

TRASY WARIANTOWE
I - Beskid Makowski
1
. .
[w przygotowaniu]
Kalwaria Zebrzydowska – Lanckorońska Góra – Sułkowice
2
. .
[w przygotowaniu]
Sułkowice – Barnasiówka – Myślenice
3
. .
[w przygotowaniu]
Myślenice – Uklejna – Myślenice Zarabie
II - Beskid Żywiecki
1
5/6.08.2017
[RELACJA]
Przełęcz Krowiarki – Babia Góra – Przełęcz Krowiarki
III - Pasmo Podhalańskie, Gorce, Beskid Makowski i Wyspowy
1
20.10.2018
[RELACJA]
Harkabuz – Rabska Góra – Rabka-Zdrój
2
15.12.2018
[RELACJA]
Rabka-Zdrój – Luboń Wielki – Przełęcz Glisne
3
12.01.2019
[RELACJA]
Przełęcz Glisne – Szczebel – Kasinka Mała
4
24.02.2019
[RELACJA]
Kasinka Mała – Lubogoszcz – Kasina Wielka
5
. .
[w przygotowaniu]
Kasina Wielka – Śnieżnica – Przełęcz Gruszowiec
6
. .
[w przygotowaniu]
Przełęcz Gruszowiec – Ćwilin – Jurków
7
. .
[w przygotowaniu]
Jurków – Mogielica – Jasień – Przełęcz Przysłop
IV - Beskid Wyspowy
1
6.05.2017
[RELACJA]
Mogielica – Przełęcz Słopnicka
2
29.10.2017
[RELACJA]
Przełęcz Słopnicka – Łukowica
3
18.11.2017
[RELACJA]
Łukowica – Miejska Góra
V - Beskid Wyspowy
1
19.11.2016
[RELACJA]
Jasień - Mszana Dolna
VI - Podhale
1
25.03.2017
[RELACJA]
Ludźmierz - Ząb
2
26.03.2017
[RELACJA]
Ząb - Kiry
VII - Tatry
1
2.04.2016
[RELACJA]
Kiry - Dolina Jarząbcza
2
29.10.2016
[RELACJA]
Polana Huciska - Polana Strążyska
3
3.12.2016
[RELACJA]
Polana Strążyska - Kuźnice
4
21.01.2017
[RELACJA]
Kuźnice - Wiktorówki - Palenica Białczańska
5
25.02.2017
[RELACJA]
Palenica Białczańska - Morskie Oko
VIII - Gorce
1
17.09.2016
[RELACJA]
Turbacz - Studzionki
2
18.09.2016
[RELACJA]
Studzionki - Lubań
IX - Beskid Sądecki
1
5.08.2018
[RELACJA]
Dzwonkówka – Tylmanowa
X - Beskid Sądecki, Beskid Niski
-
. .
[w opracowaniu]
Stary Sącz – Magura Wątkowska

Fascynujący świat krasu

25-27 lipca 2014 roku
Trzy dni w Raju... Słowackim Raju
Góry piękne są!
...można je przemierzać w wielkiej ciszy i samotności,
ale jakże piękniejsze stają się, gdy robimy to w tak wspaniałym towarzystwie – dziękujemy Wam
za trzy niezwykłe dni w Słowackim Raju,
pełne serdeczności, ciekawych pogawędek na szlaku
i za tyleż uśmiechu.
24-26 lipca 2015 roku
Powrót do Słowackiego Raju
Powróciliśmy tam, gdzie byliśmy roku zeszłego,
gdzie natura stworzyła coś niebywałego;
gdzie płaskowyże pocięły rokliny,
gdzie Spisza i Gemeru łączą się krainy;
by znów wędrować wąwozami dzikich potoków,
by poczuć na twarzy roszące krople wodospadów!
To czego jeszcze nie widzieliśmy – zobaczyliśmy,
gdy znów w otchłań Słowackiego Raju wkroczyliśmy!


19-21 sierpnia 2016 roku
Słowacki Raj 3
Tam gdzie dotąd nie byliśmy!
Przed nami kolejne trzy dni w raju… Słowackim Raju
W nieznane nam dotąd kaniony ruszymy do boju
Od wschodu i zachodu podążymy do źródeł potoków
rzeźbiących w wapieniach fantazję od wieków.
Na koniec pożegnalny wąwóz zostanie na południu,
Ostatnia droga do przebycia w ostatnim dniu.

           I na całe to krasowe eldorado
spojrzymy ze szczytu Havraniej Skały,
           A może też wtedy zobaczymy
to czego dotąd nasze oczy widziały:
           inne słowackie krasy,
próbujące klasą dorównać pięknu tejże krainy?
           Niech one na razie cierpliwie
czekają na nasze odwiedziny.

7-9 lipca 2017 roku
Słowacki Raj 4
bo przecież trzy razy to za mało!
Ostatniego lata miała to być wyprawa ostatnia,
lecz Raj to kraina pociągająca i w atrakcje dostatnia;
Piękna i unikatowa, w krasowe formy bogata,
a na dodatek zeszłego roku pojawiła się w niej ferrata -
przez dziki Kysel co po czterdziestu latach został otwarty
i nigdy dotąd przez nas jeszcze nie przebyty.
Wspomnień czar ożywi też bez większego trudu
fascynujący i zawsze urzekający kanion Hornadu.
Zaglądnąć też warto do miasta mistrza Pawła, uroczej Lewoczy,
gdzie w starej świątyni świętego Jakuba każdy zobaczy
najwyższy na świecie ołtarz, wyjątkowy, misternie rzeźbiony,
bo majster Paweł jak Wit Stwosz był bardzo uzdolniony.
Na koniec zaś tej wyprawy - wejdziemy na górę Velka Knola
Drogą niedługą, lecz widokową, co z góry zobaczyć Raj pozwala.
Słowacki Raj od ponad stu lat urodą zniewala człowieka
od czasu odkrycia jej przez taternika Martina Rótha urzeka.
Grupa od tygodni w komplecie jest już zwarta i gotowa,
Kaniony, dzikie potoki czekają - kolejna rajska wyprawa.


Cudowna wyprawa z cudownymi ludźmi!
Dziękujemy cudownym ludziom,
z którymi pokonywaliśmy dzikie i ekscytujące szlaki
Słowackiego Raju.
Byliście wspaniałymi kompanami.

Miało być naprawdę po raz ostatni...
Lecz mówicie: jakże to w czas letni
nie jechać znów do Słowackiego Raju -
pozwolić na zlekceważenie obyczaju.
Nawet gdy niemal wszystko już zwiedzone
te dzikie kaniony wciąż są dla nas atrakcyjne.
Powiadacie też, że trzy dni w raju to za krótko!
skoro tak, to czy na cztery nie będzie zbyt malutko?
No cóż, podoba nam się ten kras,
a więc znów do niego ruszać czas.
A co wrzucimy do programu wyjazdu kolejnego?
Może z każdego roku coś jednego?
Niech piąty epizod w swej rozciągłości
stanie się powrotem do przeszłości,
ruszajmy na stare ścieżki, niech emocje na nowo ożyją
gdy znów pojawimy się w Raju z kolejną misją!

15-18 sierpnia 2018 roku
Słowacki Raj 5
Retrospekcja
Suchá Belá - Veľký Sokol -
- Sokolia dolina - Kyseľ (via ferrata)

Koszulka wodniacka

Łemkowyna

- etap 1 -

18-20 wrzesień 2015
Beskid Niski
WSCHODNIA ŁEMKOWSZCZYZNA- etap 2 -

16-18 październik 2015
Beskid Sądecki, Pieniny
ZACHODNIE KRAŃCE
ŁEMKOWSZCZYZNY


- etap 3 -

29-31 styczeń 2016
Beskid Niski
ŚRODKOWA ŁEMKOWSZCZYZNA- etap 4 -

22-24 kwiecień 2016
Beskid Niski, Bieszczady
WSCHODNIE KRAŃCE
ŁEMKOWSZCZYZNY


- etap 5 -

21-23 lipiec 2017
Beskid Niski
ZACHODNIA ŁEMKOWSZCZYZNA
WATRA ŁEMKOWSKA w ZDYNIGeocache

Tatrzańska rodzinka

Wspomnienie


519 km i 18 dni nieustannej wędrówki
przez najwyższe i najpiękniejsze partie polskich Beskidów
– od kropki do kropki –
najdłuższym górskim szlakiem turystycznym w Polsce


Dorota i Marek Szala
Główny Szlak Beskidzki
- od kropki do kropki -

WYRÓŻNIENIE
prezentacji tego pasjonującego przedsięwzięcia naza dostrzeżenie piękna wokół nas.

Dziękujemy i cieszymy się bardzo,
że nasza wędrówka Głównym Szlakiem Beskidzkim
nie skończyła się na czerwonej kropce w Ustroniu,
ale tak naprawdę doprowadziła nas aż na
Navigator Festival 2013.

Z pamiętnej wędrówki...

Po drugiej stronie Tatr, czyli na grani Niżnych Tatr

Na drogę zabieramy tylko trochę jedzenia i wody,
dobre buty, ciepły łach, szczyptę odwagi i chęci pokłady.
Na tą wędrówkę krainą nam nieznaną,
przez dziką przyrodę nieujarzmioną,
matka natura niech da nam warunki wymarzone,
a niedźwiedzie, wilki niech będą spokojne i najedzone.
      Dzień za dniem niech trwa wędrówka ta!

Podążać będziemy w stronę zachodzącego słońca,
by przed zmierzchem w jego czerwieni utulić lica.
Zaś zbudzić się pełni sił porannym brzaskiem,
a potem pchani porannym, ciepłym promykiem
ruszyć dalej przed siebie, tak jak wczoraj znów na zachód;
ufni naturze, że nie rzuci nam pod nogi żadnych przeszkód.
      Dzień za dniem niech trwa wędrówka ta!

DZIEŃ 0: 1.07.2014
Na start...
DZIEŃ 1: 2.07.2014
Telgárt
   - Útulňa Andrejcová
DZIEŃ 2: 3.07.2014
Útulňa Andrejcová
   - Čertovica
DZIEŃ 3: 4.07.2014
Čertovica
   - Chata Štefánika
DZIEŃ 4: 5.07.2014
Chata Štefánika
   - Útulňa Ďurková
DZIEŃ 5: 6.07.2014
Útulňa Ďurková
   - Donovaly

Napisz do nas