Dziennik wypraw i przystań przed kolejną wędrówką.

GSS-18, dzień 10: Dańczów - Schronisko „Jagodna”


za nami
pozostało
280,6 km
161,4 km
Wstaliśmy wcześnie, pakowaliśmy się cichutko, nie chcąc budzić gospodyni „Zacisza” w Dańczowie. Staraliśmy się, ale nie udało się - ta miła kobieta ciepłym słowem obdarzyła nas na drogę.

Pierwszy odcinek - poszedł nam łatwo, a przy okazji zdobyliśmy szczyt Grodczyn znajdujący się zaraz przy czerwonym szlaku. Potem wędrówka doprowadziła nas do Dusznik-Zdroju. Tam mieszkańcy wskazali nam miejsce, gdzie zjedliśmy wyśmienitą pizzę w pięknym Parku Zdrojowym. Potem przyjemna wspinaczka na Kozią Halę, skąd czekała na nas katorżnicza dla nóg Droga Orlicka. Szlak wiedzie przez kilka kilometrów wzdłuż szosy, niebezpiecznej ze względu na ruch pojazdów. Dopiero w godzinach popołudniowych robi się spokojniej. Monotonię wędrowania urozmaicają piękne plenery pojawiające się na pewnych fragmentach Drogi Orlickiej oraz życzliwi i bardzo pomocni mieszkańcy Zieleńca i Lasówki. Dodatkową odskocznią od asfaltu było wejście na Orlicę - najwyższy szczyt Gór Orlickich.

Ten ciężki dzień zakończyliśmy w Schronisku „Jagodna”, gdzie zostaliśmy nakarmieni strawą niecodzienną, wyjątkową, pyszną. I choć jutro czeka na nas również wczesna pobudka zasiedzieliśmy się na głównej sali schroniska. Wciągające rozmowy o przebytych trasach i zdobytych szczytach mogłyby trwać do rana. Miło nam było pogawędzić. Dziękujemy za miły i interesujący wieczór, pozdrawiamy Asię i Monikę z Międzychodu.

POGODA:
noc
rano
dzień
wieczór
mgła, bezchmurnie
prawie bezchmurnie
niewielkie zachmurzenie
niewielkie zachmurzenie

TRASA:
Dańczów (438 m n.p.m.) [czerwony szlak] Przełęcz Lewińska (525 m n.p.m.) [czerwony szlak] Grodczyn (803 m n.p.m.) [czerwony szlak] Duszniki-Zdrój (530 m n.p.m.) [czerwony szlak] Kozia Hala [czerwony szlak] Sołtysia Kopa (896 m n.p.m.) [czerwony szlak] Zieleniec, Schronisko PTTK „Orlica” w Zieleńcu (850 m n.p.m.) [zielony szlak] Orlica (1084 m n.p.m.) [zielony szlak] Zieleniec [czerwony szlak] Lasówka [czerwony szlak] Rozdroże pod Uboczem [czerwony szlak] Schronisko PTTK „Jagodna” (811 m n.p.m.)

OPIS:
W Dańczowie szlak skręca na chwilę w lewo na drogę asfaltową i biegnie w kierunku zabytkowej dzwonnicy alarmowej z 1849 roku. Potem skręcamy w prawo na drogę gruntową i wspinamy się na kolejne wzniesienie pokryte pastwiskami. Przechodzimy obok kapliczki, potem obok drugiej i skręcamy w lewo. Po kilku minutach przechodzimy pod wiaduktem kolejowym i zaraz potem stajemy na płytkiej Przełęczy Lewińskiej (525 m n.p.m.).

Przełęcz Lewińska oddziela wzniesienie Lewińskiej Czuby (555 m n.p.m.) od masywu Grodziec z najwyższą kulminacją Wzgórz Lewińskich - Grodczynem (niem. Ratschenberg) o wysokości 803 m n.p.m. Północne i zachodnie stoki tego masywu trawersuje linia kolejowa, która przebija północno-wschodnie ramię masywu tunelem o długości 576 m.

Czerwony szlak łagodnie wspina się teraz łąkami na szczyt masywu. Po prawej mijamy osadę Leśna i wchodzimy do świerkowego lasu. Szlak przechodzi bardzo blisko kulminacji wzniesienia zwieńczonej kilkunastometrowym masztem przekaźnika radiowo-telewizyjnego. Zejście z grzbietu masywu jest na początku dość strome, później łagodnieje, po czym wychodzi z lasu i prowadzi do węzła szlaków znajdującego się pod ruinami Zamku Homole, znajdującymi się na wzniesieniu Gomoła (733 m n.p.m.). Zamek ten powstał pod koniec XIII wieku w miejscu drewnianego gródka strzegącego traktu handlowego. Zachował się po nim jedynie fragment wieży i kilkumetrowej długości odcinek muru zewnętrznego. Do ruin prowadzą stąd niebieskie znaki.

Przechodząc pomiędzy wzniesieniami Gomoła (z prawej) i Grzywacz (z lewej) docieramy do niewielkiej osady Zielone Ludowe. Tam za pierwszym gospodarstwem skręcamy w lewo, a następnie w prawo na utwardzoną drogę. Idąc przez wieś podchodzimy niewielkie wzniesienie z kamiennym krzyżem. Jesteśmy coraz bliżej zabudowań Dusznik-Zdroju. Wkrótce wchodzimy na betonową drogę, która dochodzi do ulicy Dworcowej. Skręcamy w prawo na ulicę Dworcową i niebawem przecinamy krajową drogę nr 8. Zaraz potem wchodzimy na dusznicki rynek charakteryzujący się średniowiecznym układem z barokowymi i renesansowymi budynkami.

Duszniki-Zdrój (niem. Bad Reinerz, czes. Dušníky) to miasto, którego początki sięgają jeszcze czasów średniowiecza. Na przełomie X i XI wieku w rejonie obecnego miasteczka wzniesiono drewnianą warownię, która była siedzibą rodu Panowiców, będących właścicielami okolicznych dóbr. Pierwsze wzmianki o miejscowości pochodzą z 1324 roku. W 1346 roku otrzymała ona prawa miejskie. Jego mieszkańcy zajmowali się tkactwem, handlem i papiernictwem. Miasto rozwijało się również jako uzdrowisko. Pod koniec XVIII powstały w nim pierwsze łazienki, pensjonaty i pijalnie wód.

Poza starym rynkiem w Dusznikach warto zobaczyć Park Zdrojowy ze starodrzewem oraz zegarem kwiatowym i kolorową fontanną. Warto też zwiedzić działające w mieście Muzeum Papiernictwa mieszczące się w XVI-wiecznym młynie papierniczym, czy też kościół parafialny pw. śś. Piotra i Pawła z XVII wieku z bogatym wystrojem wnętrz i unikatową amboną w kształcie wieloryba. To tylko niektóre atrakcje jakie oferuje miasto, a z turystyczną ofertą miasta zapoznać się możemy w biurze informacji turystycznej, które znajdziemy na rynku.

Rynek opuszczamy schodząc po jego nachyleniu. W jego niższej części spotykamy żółty szlak z Karłowa i niebieski odchodzący do Schroniska „Pod Muflonem”. Wchodzimy stąd na deptak wiodący ulicą Mickiewicza. Docieramy nim na plac Warszawy przez który przechodzimy na ulicę Wojska Polskiego, a zaraz potem na odchodzącą na prawo ulicę Chopina prowadzącą do centrum uzdrowiskowego Dusznik-Zdroju. Idziemy dalej alejkami pośród obiektów uzdrowiskowych, aż do Kolorowej Fontanny, za którą skręcamy w prawo i przechodzimy mostkiem nad Bystrzycą Dusznicką. W ten sposób wchodzimy do Parku Leśnego, gdzie zakosami wspinamy się na grzbiet do asfaltowej dróżki. Skręcamy na niej w lewo i podążamy w kierunku Jamrozowej Polany. Po prawej, w dolinie widoczna jest równolegle biegnąca droga krajowa nr 8 i stare wyrobisko wapieni.

Na Jamrozowej Polanie (niem. Hordis tal, Hain) znajduje się Centrum Polskiego Biathlonu, przed którym skręcamy w prawo na prostopadłą asfaltową drogę. Idziemy tą drogą około 100 metrów, po czym skręcamy w lewo na leśną ścieżkę. Wspinamy się lasem na Kozią Halę i jednocześnie wkraczamy w Góry Orlickie. Koło Domu Wypoczynkowego „Korund” wspinamy się po stopniach i osiągamy drogę wojewódzką nr 389, na której skręcamy w lewo.

Jesteśmy na Koziej Hali, na której kiedyś znajdowała się ferma mleczna zwana Kozodojem, działająca na potrzeby uzdrowiska w Dusznikach. Z pomocą tej fermy w Dusznikach prowadzono na początku XIX wieku kurację mleczną i żentycową.

Najwyższym szczytem Gór Orlickich (czes. Orlické hory, niem. Adlergebirge) jest Wielka Desztna (Velká Deštná, 1115 m n.p.m.) znajdujący się po czeskiej stronie. Po polskiej najwyższym wzniesieniem jest graniczna Orlica (czes. Vrchmezí, 1084 m n.p.m.). Góry Orlickie wraz z przylegającym pasmem Gór Bystrzyckich tworzą jeden zwarty masyw górski.

Szlak od Koziej Hali wiedzie wzdłuż drogi wojewódzkiej nr 389 zwanej „Drogą Orlicką”. Mijamy turystyczne przejście graniczne do Czech, a potem zagospodarowania osady Graniczna, będącej dzielnicą Dusznik-Zdroju. Szosa pnie się w okolice szczytu Sołtysiej Kopy (niem. Scholzen Koppe, 896 m n.p.m.). Jej bezleśny wierzchołek oferuje ładne widoki. Zaraz za nim towarzyszący nam od Koziej Hali zielony szlak odbija na prawo, wspinając się na szczyt Orlicy. Czerwony szlak wciąż prowadzi wzdłuż szosy. Po około 40 minutach marszu powraca do nas zielony szlak z Orlicy. Maszerując dalej w niespełna 20 minut docieramy do Zielenicy, kolejnej daleko wysuniętej dzielnicy Dusznik-Zdroju.

Zieleniec jest największym na Ziemi Kłodzkiej ośrodkiem narciarskim, dysonującym największą liczbą wyciągów w Sudetach (ponad 28). Jest tu też oczywiście bogata baza noclegowa. Dawniej Zieleniec był samodzielną wsią (niem. Grunwald), uważaną za najwyżej położoną w Sudetach (800-960 m n.p.m.). Powstała ona w 1719 roku. W centrum Zieleńca znajduje się zabytkowy kościół św. Anny, w którym sprawują duszpasterstwo Franciszkanie. Jest też Schronisko PTTK „Orlica” oraz schronisko PTSM. Niedaleko zaś mamy największe w Górach Bystrzyckich torfowisko wysokie objęte rezerwatem „Torfowisko pad Zieleńcem”. Z Zieleńca dotrzeć do niego można zielonym szlakiem.

Wychodząc z Zieleńca mijamy węzeł szlaków, z którego odchodzi niebieski szlak do nieodległego schroniska czeskiego Masarykowa Chata, z którego można zdobyć najwyższy szczyt Gór Orlickich - Velká Deštná.

Czerwony szlak wciąż wiedzie asfaltową „Drogą Orlicką”. Mijamy dochodzącą z lewej „Drogę Dusznicką”. Niebawem wchodzimy do doliny Dzikiej Orlicy (czes. Divoká Orlice, niem. Wilde Adler, Erlitz), rozdzielającej Góry Orlickie od Bystrzyckich.

Po niedługim czasie przechodzimy przez wioskę Lasówka (niem. Kaiserswalde) o łańcuchowej zabudowie. Powstała ona pod koniec XVI wieku jako strażnica chroniąca przygraniczne lasy hrabstwa kłodzkiego. Od XVII do połowy XX wieku działała tu huta szkła. Obecnie ludność, która tu mieszka utrzymuje się głównie z agroturystyki. Jednak liczba stałych mieszkańców Lasówki wciąż maleje, stare domostwa podupadają, a wiele chałup stoi opuszczonych.

Po przejściu przez Lasówkę szlak skręca w lewo na drogę do Bystrzycy Kłodzkiej. Po około 20 minutach marszu, przed Przełęczą pod Uboczem spotykamy niebieski szlak biegnący z Dusznik-Zdroju. Czerwony szlak skręca tu w prawo i wiedzie dalej wspólnie z niebieskim przez Góry Bystrzyckie na Przełęcz Spaloną (niem. Brandpass, 788 m n.p.m.). Wędrujemy przecinając leśne zbocza wzniesienia Ubocze (niem. Fallenlehne, 812 m n.p.m.), idąc ponad wyludnioną wsią Piaskowice. Niedługo potem dołącza do nas jeszcze jeden szlak - żółty z Mostowic.

Niebawem przecinamy asfaltową drogę, a potem jeszcze kilka leśnych dróg i wychodzimy z lasu. Dołączają tutaj do nas zielone znaki z niewielkiej wsi Spalona, która nazwę swą zawdzięcza ogromnemu pożarowi, który w 1473 roku strawił znaczne połacie okolicznych lasów. Po wyjściu z lasu skręcamy w prawo i wchodzimy na kawałek asfaltowej drogi, którą docieramy do Schroniska PTTK „Jagodna”. Schronisko „Jagodna” położone jest na rozległej, odsłoniętej polanie w okolicy Przełęczy Spalonej, na wysokości 811 m n.p.m. Mieści się w starym, drewnianym budynku, który powstał około 1895 roku na miejscu przydrożnego zajazdu niejakiego Hartmanna.

Dańczów. Zabytkowa dzwonnica alarmowa z 1849 roku.
Dańczów. Zabytkowa dzwonnica alarmowa z 1849 roku.

Wzgórza Lewińskie.
Wzgórza Lewińskie.

Wzgórza Lewińskie. Dańczów.

Zakręt szlaku.
Zakręt szlaku.

Kapliczka na zakręcie szlaku.
Kapliczka na zakręcie szlaku.

Sromotnik bezwstydny (Phallus impudicus L.).
Sromotnik bezwstydny (Phallus impudicus L.).

W drodze na Przełęcz Lewińską.
W drodze na Przełęcz Lewińską.

Przed Przełęczą Lewińską.
Przed Przełęczą Lewińską.

Most kolejowy na Przełęczy Lewińska.
Most kolejowy na Przełęczy Lewińskiej.

Przełęcz Lewińska (525 m n.p.m.).
Przełęcz Lewińska (525 m n.p.m.).

Wzgórza Lewińskie - w drodze na Grodziec.
Wzgórza Lewińskie - w drodze na Grodziec.

Wzgórza Lewińskie - panorama w kierunku Dusznik-Zdroju.

Wzgórza Lewińskie - panorama w kierunku Dusznik-Zdroju.

Wzgórza Lewińskie - w drodze na Grodczyn.
Wzgórza Lewińskie - w drodze na Grodziec.

Grodziec (803 m n.p.m.).
Grodziec (803 m n.p.m.) - najwyższy szczyt Wzgórz Lewińskich.

Zejście z Grodźca.
Zejście z Grodźca.

Zejście z Grodźca.
Zejście z Grodźca.

Za nami Grodziec (803 m n.p.m.).
Za nami Grodziec (803 m n.p.m.).

Zaskroniec zwyczajny (Natrix natrix).
Zaskroniec zwyczajny (Natrix natrix).

Zielone Ludowe.
Zielone Ludowe.

Kapliczka we wsi Zielone Ludowe.
Kapliczka we wsi Zielone Ludowe.

We wsi Zielone Ludowe.
We wsi Zielone Ludowe.

Kapliczka we wsi Zielone Ludowe.
Kapliczka we wsi Zielone Ludowe.

Zielone Ludowe.
Zielone Ludowe.

Kapliczka w lesie niedaleko Dusznik-Zdroju.
Kapliczka w lesie niedaleko Dusznik-Zdroju.

Parzydło leśne (Aruncus sylvestris)
Parzydło leśne (Aruncus sylvestris).

Duszniki-Zdrój, ul. Świerczewskiego.
Duszniki-Zdrój, ul. Świerczewskiego.

Pręgierz na Rynku w Dusznikach-Zdroju.
Pręgierz na Rynku w Dusznikach-Zdroju.

Duszniki-Zdrój. Figura Matki Bożej z Dzieciątkiem.
Duszniki-Zdrój. Figura Matki Bożej z Dzieciątkiem.

Duszniki-Zdrój. Rynek.
Duszniki-Zdrój. Rynek.

Duszniki-Zdrój, ul. Mickiewicza.
Duszniki-Zdrój, ul. Mickiewicza.

Duszniki-Zdrój, ul. Mickiewicza.
Duszniki-Zdrój, ul. Mickiewicza.

Duszniki-Zdrój.

Duszniki-Zdrój. Źródło „Jacek”.
Źródło „Jacek”.

Duszniki-Zdrój. Źródło „Agata”.
Źródło „Agata”.

Duszniki-Zdrój. Park Zdrojowy.
Duszniki-Zdrój. Park Zdrojowy.

Cafe-pizza.
Cafe-pizza - tutaj robimy przerwę w wędrówce.

Duszniki-Zdrój. Pub i restauracja „Etiuda”.
Duszniki-Zdrój. Pub i restauracja „Etiuda”.

Duszniki-Zdrój. Barometr w Parku Zdrojowym.
Barometr w Parku Zdrojowym.

Dworek Chopina.
Dworek Chopina.

Plac przed Dworkiem Chopina.
Plac przed Dworkiem Chopina.

Pieniawa Chopina, z tyłu Kościół zdrojowy Najświętszego Serca Pana Jezusa z 1904 roku.
Źródło „Pieniawa Chopina”, z tyłu widać Kościół zdrojowy Najświętszego Serca Pana Jezusa z 1904 roku.

Duszniki-Zdrój. Pijalnia wód i hala spacerowa.
Pijalnia wód i hala spacerowa.

Duszniki-Zdrój. Fontanna w Parku Zdrojowym.
Fontanna w Parku Zdrojowym.

W drodze na Jamrozową Polanę.
W drodze na Jamrozową Polanę.

Przed Jamrozową Polaną.
Przed Jamrozową Polaną.

Podejście na Kozią Halę.
Podejście na Kozią Halę.

Podejście na Kozią Halę.
Podejście na Kozią Halę.

Dom Wypoczynkowy „Korund”.
Dom Wypoczynkowy „Korund”.

Kozia Hala.
Kozia Hala.

Droga Orlicka.
Droga Orlicka.

Zieleniec. Pod Schroniskiem PTTK „Orlica”.
Zieleniec. Pod Schroniskiem PTTK „Orlica”. Z tyłu widać Kościół św. Ann.

Zieleniec.
Zieleniec. Pod Schroniskiem PTTK „Orlica”.

Stemplowanie książeczek w Schronisku PTTK „Orlica”.
Stemplowanie książeczek w Schronisku PTTK „Orlica”.

Stemplowanie książeczek w Schronisku PTTK „Orlica”.
Stemplowanie książeczek w Schronisku PTTK „Orlica”.

Przepis na pulardę na ścianie schroniska.
Przepis na pulardę na ścianie schroniska.

Droga Orlicka w Zieleńcu.
Droga Orlicka w Zieleńcu.

Hotel „Zieleniec”.
Hotel „Zieleniec”.

Początek zielonego szlaku na szczyt Orlicy.
Początek zielonego szlaku na szczyt Orlicy.

Widoki z zielonego szlaku na Orlicę.

Orlica (niem. Hohe Menze, czes. Vrchmezí, 1084 m n.p.m.).
Orlica (1084 m n.p.m.).

Orlica (niem. Hohe Menze, czes. Vrchmezí, 1084 m n.p.m.).
Orlica (1084 m n.p.m.).

Słupek graniczny pod szczytem Orlicy.
Słupek graniczny pod szczytem Orlicy.

Z powrotem przy Drodze Orlickiej.
Z powrotem przy Drodze Orlickiej.

Zieleniec.
Zieleniec.

Zieleniec.
Zieleniec.

Zieleniec.
Zieleniec.

Hotel „Zieleniec”.
Hotel „Zieleniec”.

Zieleniec.
Zieleniec.

Zieleniec.
Zieleniec.

Kościół św. Anny w Zieleńcu.
Kościół św. Anny w Zieleńcu.

Zieleniec. Przy Schronisku PTTK „Orlica”.
Zieleniec. Przy Schronisku PTTK „Orlica”.

Zieleniec.
Zieleniec.

Zieleniec.
Zieleniec.

Zieleniec.
Zieleniec.

Krzyż przy Drodze Orlickiej.
Krzyż przy Drodze Orlickiej.

Budowa mostu z nartostradą w Zieleńcu.
Budowa mostu z nartostradą.

Autostrada Sudecka.
Autostrada Sudecka.

Autostrada Sudecka.
Autostrada Sudecka.

Autostrada Sudecka.
Autostrada Sudecka.

Droga do Bystrzycy Kłodzkiej.
Droga do Bystrzycy Kłodzkiej.

Leśne zbocza wzniesienia Ubocze.
Leśne zbocza wzniesienia Ubocze.

Leśne zbocza wzniesienia Ubocze.
Leśne zbocza wzniesienia Ubocze.

Końcowe podejście do schroniska.
Końcowe podejście do schroniska.

Widoki z drogi pod Schroniskiem „Jagodna”.
Widoki z drogi pod Schroniskiem „Jagodna”.

Schronisko PTTK „Jagodna” (811 m n.p.m.).
Schronisko PTTK „Jagodna” (811 m n.p.m.).

Sień schroniska PTTK „Jagodna” (811 m n.p.m.).
Przedsionek schroniska PTTK „Jagodna” (811 m n.p.m.).

Udostępnij:

1 komentarz:

  1. Pieczątka to taka "się masz owszem" :) Starczyło miejsca w książeczce? Duszniki - Zdrój to bardzo ładne miasteczko, nie dotarłam tam, dziękuję tym samym za śliczne fotografie.
    Pozdrawiam!

    OdpowiedzUsuń


Życie jest zbyt krótkie, aby je przegapić.

Liczba wyświetleń

Popularne posty (ostatnie 30 dni)

Etykiety

Archiwum bloga

Z nimi w górach bezpieczniej

Zapamiętaj !
NUMER RATUNKOWY
W GÓRACH
601 100 300

Mapę miej zawsze ze sobą

Stali bywalcy

Odbiorcy


Wyrusz z nami na

Główny Szlak Beskidu Wyspowego


ETAP DATA, ODCINEK
1
19.11.2016
[RELACJA]
Szczawa - Jasień - Ostra - Ogorzała - Mszana Dolna
2
7.01.2017
[RELACJA]
Mszana Dolna - Potaczkowa - Rabka-Zdrój
3
18.02.2017
[RELACJA]
Rabka-Zdrój - Luboń Wielki - Przełęcz Glisne
4
18.03.2017
[RELACJA]
Przełęcz Glisne - Szczebel - Kasinka Mała
5
27.05.2017
[RELACJA]
Kasinka Mała - Lubogoszcz - Mszana Dolna
6
4.11.2017
[RELACJA]
Mszana Dolna - Ćwilin - Jurków
7
9.12.2017
[RELACJA]
Jurków - Mogielica - Przełęcz Rydza-Śmigłego
8
20.01.2018
[RELACJA]
Przełęcz Rydza-Śmigłego - Łopień - Dobra
9
10.02.2018
[RELACJA]
Dobra - Śnieżnica - Kasina Wielka - Skrzydlna
10
17.03.2018
[RELACJA]
Skrzydlna - Ciecień - Szczyrzyc
11
10.11.2018
[RELACJA]
Szczyrzyc - Kostrza - Tymbark
12
24.03.2019
[RELACJA]
Tymbark - Kamionna - Żegocina
13
14.07.2019
[RELACJA]
Żegocina - Łopusze - Laskowa
14
22.09.2019
[RELACJA]
Laskowa - Sałasz - Męcina
15
17.11.2019
[RELACJA]
Męcina - Jaworz - Limanowa
16
26.09.2020
[RELACJA]
Limanowa - Łyżka - Pępówka - Łukowica
17
5.12.2020
[RELACJA]
Łukowica - Ostra - Ostra Skrzyż.
18
6.03.2021
[RELACJA]
Ostra Skrzyż. - Modyń - Szczawa

Smaki Karpat

Wołoskimi śladami

Główny Szlak Beskidzki

21-23.10.2016 - wyprawa 1
Zaczynamy gdzie Biesy i Czady,
czyli w legendarnych Bieszczadach

BAZA: Ustrzyki Górne ODCINEK: Wołosate - Brzegi Górne
Relacje:
13-15.01.2017 - Bieszczadzki suplement do GSB
Biała Triada z Biesami i Czadami
BAZA: Ustrzyki Górne
Relacje:
29.04.-2.05.2017 - wyprawa 2
Wielka Majówka w Bieszczadach
BAZA: Rzepedź ODCINEK: Brzegi Górne - Komańcza
Relacje:
16-18.06.2017 - wyprawa 3
Najdziksze ostępy Beskidu Niskiego
BAZA: Rzepedź ODCINEK: Komańcza - Iwonicz-Zdrój
Relacje:
20-22.10.2017 - wyprawa 4
Złota jesień w Beskidzie Niskim
BAZA: Iwonicz ODCINEK: Iwonicz-Zdrój - Kąty
Relacje:
1-5.05.2018 - wyprawa 5
Magurskie opowieści
i pieśń o Łemkowyni

BAZA: Zdynia ODCINEK: Kąty - Mochnaczka Niżna
Relacje:
20-22.07.2018 - wyprawa 6
Ziemia Sądecka
BAZA: Krynica-Zdrój ODCINEK: Mochnaczka Niżna - Krościenko nad Dunajcem
Relacje:
7-9.09.2018 - wyprawa 7
Naprzeciw Tatr
BAZA: Studzionki, Turbacz ODCINEK: Krościenko nad Dunajcem - Rabka-Zdrój
Relacje:
18-20.01.2019 - wyprawa 8
Zimowe drogi do Babiogórskiego Królestwa
BAZA: Jordanów ODCINEK: Rabka-Zdrój - Krowiarki
Relacje:
17-19.05.2019 - wyprawa 9
Wyprawa po wschody i zachody słońca
przez najwyższe partie Beskidów

BAZA: Markowe Szczawiny, Hala Miziowa ODCINEK: Krowiarki - Węgierska Górka
Relacje:
22-24.11.2019 - wyprawa 10
Na śląskiej ziemi kończy się nasza przygoda
BAZA: Równica ODCINEK: Węgierska Górka - Ustroń
Relacje:

GŁÓWNY SZLAK WSCHODNIOBESKIDZKI

termin 1. wyprawy: 6-15 wrzesień 2019
odcinek: Bieszczady Wschodnie czyli...
od Przełęczy Użockiej do Przełęczy Wyszkowskiej


termin 2. wyprawy: wrzesień 2023
odcinek: Gorgany czyli...
od Przełęczy Wyszkowskiej do Przełęczy Tatarskiej


termin 3. wyprawy: wrzesień 2024
odcinek: Czarnohora czyli...
od Przełęczy Tatarskiej do Gór Czywczyńskich

Koszulka Beskidzka

Niepowtarzalna, z nadrukowanym Twoim imieniem na sercu - koszulka „Wyprawa na Główny Szlak Beskidzki”.
Wykonana z poliestrowej tkaniny o wysokim stopniu oddychalności. Nie chłonie wody, ale odprowadza ją na zewnątrz dając wysokie odczucie suchości. Nawet gdy pocisz się ubranie nie klei się do ciała. Wilgoć łatwo odparowuje z niej zachowując jednocześnie komfort cieplny.

Fascynujący świat krasu

25-27 lipca 2014 roku
Trzy dni w Raju... Słowackim Raju
Góry piękne są!
...można je przemierzać w wielkiej ciszy i samotności,
ale jakże piękniejsze stają się, gdy robimy to w tak wspaniałym towarzystwie – dziękujemy Wam
za trzy niezwykłe dni w Słowackim Raju,
pełne serdeczności, ciekawych pogawędek na szlaku
i za tyleż uśmiechu.
24-26 lipca 2015 roku
Powrót do Słowackiego Raju
Powróciliśmy tam, gdzie byliśmy roku zeszłego,
gdzie natura stworzyła coś niebywałego;
gdzie płaskowyże pocięły rokliny,
gdzie Spisza i Gemeru łączą się krainy;
by znów wędrować wąwozami dzikich potoków,
by poczuć na twarzy roszące krople wodospadów!
To czego jeszcze nie widzieliśmy – zobaczyliśmy,
gdy znów w otchłań Słowackiego Raju wkroczyliśmy!


19-21 sierpnia 2016 roku
Słowacki Raj 3
Tam gdzie dotąd nie byliśmy!
Przed nami kolejne trzy dni w raju… Słowackim Raju
W nieznane nam dotąd kaniony ruszymy do boju
Od wschodu i zachodu podążymy do źródeł potoków
rzeźbiących w wapieniach fantazję od wieków.
Na koniec pożegnalny wąwóz zostanie na południu,
Ostatnia droga do przebycia w ostatnim dniu.

           I na całe to krasowe eldorado
spojrzymy ze szczytu Havraniej Skały,
           A może też wtedy zobaczymy
to czego dotąd nasze oczy widziały:
           inne słowackie krasy,
próbujące klasą dorównać pięknu tejże krainy?
           Niech one na razie cierpliwie
czekają na nasze odwiedziny.

7-9 lipca 2017 roku
Słowacki Raj 4
bo przecież trzy razy to za mało!
Ostatniego lata miała to być wyprawa ostatnia,
lecz Raj to kraina pociągająca i w atrakcje dostatnia;
Piękna i unikatowa, w krasowe formy bogata,
a na dodatek zeszłego roku pojawiła się w niej ferrata -
przez dziki Kysel co po czterdziestu latach został otwarty
i nigdy dotąd przez nas jeszcze nie przebyty.
Wspomnień czar ożywi też bez większego trudu
fascynujący i zawsze urzekający kanion Hornadu.
Zaglądnąć też warto do miasta mistrza Pawła, uroczej Lewoczy,
gdzie w starej świątyni świętego Jakuba każdy zobaczy
najwyższy na świecie ołtarz, wyjątkowy, misternie rzeźbiony,
bo majster Paweł jak Wit Stwosz był bardzo uzdolniony.
Na koniec zaś tej wyprawy - wejdziemy na górę Velka Knola
Drogą niedługą, lecz widokową, co z góry zobaczyć Raj pozwala.
Słowacki Raj od ponad stu lat urodą zniewala człowieka
od czasu odkrycia jej przez taternika Martina Rótha urzeka.
Grupa od tygodni w komplecie jest już zwarta i gotowa,
Kaniony, dzikie potoki czekają - kolejna rajska wyprawa.


Cudowna wyprawa z cudownymi ludźmi!
Dziękujemy cudownym ludziom,
z którymi pokonywaliśmy dzikie i ekscytujące szlaki
Słowackiego Raju.
Byliście wspaniałymi kompanami.

Miało być naprawdę po raz ostatni...
Lecz mówicie: jakże to w czas letni
nie jechać znów do Słowackiego Raju -
pozwolić na zlekceważenie obyczaju.
Nawet gdy niemal wszystko już zwiedzone
te dzikie kaniony wciąż są dla nas atrakcyjne.
Powiadacie też, że trzy dni w raju to za krótko!
skoro tak, to czy na cztery nie będzie zbyt malutko?
No cóż, podoba nam się ten kras,
a więc znów do niego ruszać czas.
A co wrzucimy do programu wyjazdu kolejnego?
Może z każdego roku coś jednego?
Niech piąty epizod w swej rozciągłości
stanie się powrotem do przeszłości,
ruszajmy na stare ścieżki, niech emocje na nowo ożyją
gdy znów pojawimy się w Raju z kolejną misją!

15-18 sierpnia 2018 roku
Słowacki Raj 5
Retrospekcja
Suchá Belá - Veľký Sokol -
- Sokolia dolina - Kyseľ (via ferrata)

Koszulka wodniacka

Tatrzańska rodzinka

Wspomnienie


519 km i 18 dni nieustannej wędrówki
przez najwyższe i najpiękniejsze partie polskich Beskidów
– od kropki do kropki –
najdłuższym górskim szlakiem turystycznym w Polsce


Dorota i Marek Szala
Główny Szlak Beskidzki
- od kropki do kropki -

WYRÓŻNIENIE
prezentacji tego pasjonującego przedsięwzięcia naza dostrzeżenie piękna wokół nas.

Dziękujemy i cieszymy się bardzo,
że nasza wędrówka Głównym Szlakiem Beskidzkim
nie skończyła się na czerwonej kropce w Ustroniu,
ale tak naprawdę doprowadziła nas aż na
Navigator Festival 2013.

Napisz do nas