Dziennik wypraw i przystań przed kolejną wędrówką.

GSBW, etap 13: Łopusze

W marcu zastanawialiśmy się, czy uda się nam spotkać na Głównym Szlaku Beskidu Wyspowego wcześniej niż na jesieni. Wszystko zależało od Rysia. Udało się. Ryś wyznaczył termin - ludzie stawili się za wyjątkiem samego Rysia. Musiał mieć jakiś ważny powód. Nie było innego wyjścia, jak wyruszyć bez Rysia. Kolejny etap wędrówki „Tropem Rysia po Beskidzkich Wyspach” jest bardzo krótki. Gdyby go przedłużyć o kolejną wyspę to byłby za długi. Ten projekt ma bowiem swój osobliwy charakter, ukierunkowany na lekką wędrówkę x uwzględnionym czasem na kontakt z naturą Beskidu Wyspowego. Nie może tez zabraknąć na żadnym z etapów towarzyskiej pogawędki przy ognisku.


TRASA:
Żegocina (357 m n.p.m.) Łopusze (651 m n.p.m.) Rozdziele Rozdziele Górne, przełęcz Widoma (527 m n.p.m.) Laskowa (326 m n.p.m.)

OPIS:
Mamy pełnię lata. Niedawno były ogromne upały. Od paru dni jest chłodniej. Niebo zasnuwa się chmurami. Padają lipcowe deszcze. Czasami znienacka zagrzmi. Taki jest lipiec. Dzisiejszy poranek jest dość ciepły i parny. Będzie deszcz, to pewne. Póki co przechadzamy się przez Żegocinę, dużą wieś położoną malowniczo w dolinie potoku Sanka, wśród wzniesień Kamionnej, Żarnówki i Łopusza. Badacze i historycy podają, że miejscowość ta mogła być założona już w XII wieku. Lokacja wsi miała miejsce w czasach Bolesława Wstydliwego, kiedy rycerz Żegota herbu Topór otrzymał od księcia przywilej założenia wsi Villa Żegota. W późniejszych czasach wieś zmieniała właścicieli – byli nimi Zawiszowie, Otwinowscy, Lubomirscy i Sanguszkowie, i inni. Po 1772 roku wieś znalazła się pod zaborem austriackim. W grudniu 1914 roku w okolicach wsi rozegrała się krwawa bitwa zakończona zwycięstwem wojsk austriacko-pruskich. Pozostałością po tych walkach są dwa cmentarze wojenne nr 301 i 302. Po I wojnie światowej wieś prężnie zaczęła się rozwijać jako letnisko. Podczas II wojny światowej istniał w tutejszej okolicy konspiracyjny ruch oporu, wspierany przez miejscową ludność. Niemcy w obawie poruszali się po okolicznych drogach w silnie uzbrojonych kolumnach, a na rogatkach wsi ustawiali napisy „Achtung! Banditen Kreis”. W 1944 roku Żegocina została wyzwolona bez walki przez oddziały radzieckie. Po wojnie znów rozwijała się. Stała się lubianym miejscem wypoczynku dla mieszkańców okolicznych miast, Krakowa, Tarnowa i Bochni. Położona jest na styku dwóch jednostek geograficznych: Beskidu Wyspowego i Pogórze Wiśnickiego.

Wyruszamy o godzinie 10.35 spod kościoła św. Mikołaja Biskupa z 1895 roku. Zaraz za kościołem mamy szlak zielony, który prowadzi boczną uliczką pnącą się po zachodnim stoku masywu Łopusza. Wkrótce szlak zawija na południe wiodąc skrajem lasu, po czym znów prowadzi na wschód zagłębiając się w lesie. Stoki Łopusza porasta ładny las bukowo-jodłowy regla dolnego. Las ten ciągnie się przez całą długość pasma po północnych stokach. Dróżka wiedzie tuż pod partiami wierzchołkowymi grzbietu po południowej stronie. Dróżka jest wygodna i przyjemna, może z wyjątkiem krótkich, rozjeżdżonych przez traktory fragmentów. Wiedząc że dystans wędrówki nie jest długi szukamy od razu dogodnego miejsca na ognisko. chcemy go znaleźć gdzieś niedaleko szczytu. Wiemy, że na szczycie raczej go nie znajdziemy, bo pokryty jest zupełnie lasem.

Zabudowania Żegociny.

Widok na górę Kamionna.

Na skraju lasu.

Panorama Pogórza Wiśnickiego.

Droga szlakowa.


Paprocie.

Salamandra.

Bukowy las pod szczytem Łopusza.

O godzinie 11.30 wychodzimy na skraj polanki z posesją. Mamy stąd leśną dróżkę, która doprowadza nas na szczyt Łopusze Zachodnie (661 m n.p.m.). Na grzbiecie wyróżnia się więcej wierzchołków: Łopusze Środkowe (583 m n.p.m.) oraz Łopusze Wschodnie (612 m n.p.m.). Oba znajdują się dalej na wschód. Po przerwie na szczycie schodzimy do szlaku na skraj polanki z domostwem. Jego gospodarza są bardzo uprzejmi. Wspierają suchym drewnem na ognisko, które pozwalają rozpalić nam na swoim prywatnym terenie. Nasi ogniskowi rozpalają bardzo wysoki płomień, lecz niespodziewanie nadchodzi obfity deszcz. Staramy się utrzymać ogień trzymając nad nim parasol. Długo nie da się tak robić, bo płomień jest zbyt wysoki. Ależ rozniecili ten ogień! Chmura dotyka góry – zasłania domostwo. Czy przestanie lać? Tak przestaje i to za niedługo. Walka o ogień nie wymagała dużego wysiłku. Pieczemy zatem kiełbasy, a potem zajadamy się nimi. Jest wesoło.

Łopusze (651 m n.p.m.).

Przy ognisku.

Ogniskową imprezę pod szczytem kończymy o godzinie 12.50 Dziękujemy gospodarzom za gościnę. Schodzimy południowym stokiem do wsi Rozdziele. Południowe stoki Łopusza są w znacznej części odsłonięte. W dużej części pokrywają je pola i łąki. Niebawem przecinamy szosę (droga województwa nr 965) z Żegociny do Limanowej. Krótko podchodzimy, by przeciąć ją ponownie. Szosa ta wspina się serpentyną w pobliże Przełęczy Widoma (535 m n.p.m.).

Schodzimy.


Widok na przełecz Widoma. Z lewej wzgórze Cuba.

Domy na Rozdzielu.

Mostek nad potokiem na Rozdzielu.

Rozdziele. Powyżej wznosi się Łopusze.

Przełęcz Widoma (535 m n.p.m.) znajduje się pomiędzy północno-wschodnim grzbietem Kamionnej (801 m n.p.m.) i wzgórzem Cuba (596 m n.p.m.). Pukt na którym stoimy, nieco powyżej przełęczy, stanowi bardzo ładny punkt widokowy. Na północy widać dolinę Sanki, a za dolinę grzbiet Łopusza. Główny Szlak Beskidu Wyspowego przeprowadził nas jedynie zachodnim skrajem tego pasma. Z drugiej strony na południu dominuje grzbiet Sałasza, z którym będziemy obcować podczas kolejnej wędrówki Tropem Rysia.

Opuszczamy wyśmienity punkt widokowy o godzinie 13.35 Odtąd prowadzi nas czarny szlak, którego znaki odnajdujemy w nietypowych miejscach np. na środku asfaltowej drogi łączącej przysiółki i domostwa. Wędrujemy poprzez malownicze wzniesienia Beskidu Wyspowego. Na tym obszarze Beskid wyspowy nie ma najwyższych wyniesień, ale gęstość niewielkich pagórów jest miła dla oka. Wabi swym beskidzkim pięknem. Przed nami zejście do Laskowej. Widać dolinę, w której wieś ta jest schowana. Płynie tą doliną Łososina. Powoli wyłaniają się z niej zabudowania i wieża kościoła Najświętszego Imienia Maryi wzniesionego w latach 1925-1934.

Dolina wsi Rozdziele.

Widok w stronę Żegociny i doliny potoku Sanka.

Dolina potoku Sanka.

Droga województwa nr 965 pod przełęczą Widoma.

Punkt widokowy nad przełęczą Widoma.

Zboże na przełęczy.

Wzgórze Cuba (596 m n.p.m.) z przełęczy Widoma.

Przełęcz Widoma.

Widok w stronę doliny Łososiny. 

Mogielica i Łopień Wschodni (z prawej).

Przegorzan kulisty, przegorzan lepki (Echinops sphaerocephalus L.).

Stary krzyż nieopodal siodła przełęczy Widoma.

Ciemne chmury nad Pogórzem Wiśnickim.

Droga na przełęczy Widoma i góra Kamionna.

Droga do Wróbli.

Krowy.

Przysiółek Jabłoniec.

Strach na wróble.

Kapliczka w przysiółku Wróble.


Kościół Najświętszego Imienia Maryi w Laskowej.


Nad Łososinę docieramy na godzinę 14.35 Przy moście nad rzeką na przykościelnym parkingu kończymy beskidzką przechadzkę. Takiej właśnie chcieliśmy – chce się powiedzieć, pomimo tego krótkiego deszczu na szlaku. Jak dobrze było znów spotkać się na tym szlaku, prowadzącym przez pasmo dawno już przez nas odkryte, lecz wciąż dla nas takie świeże i zachwycające. A czy Ty odkryłeś już Beskid Wyspowy? Jeśli nie, to czas najwyższy wyruszyć tam, gdzie górska idylla jest wyjątkowa.
Udostępnij:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz


Życie jest zbyt krótkie, aby je przegapić.

Liczba wyświetleń

Popularne posty (ostatnie 30 dni)

Etykiety

Archiwum bloga

Z nimi w górach bezpieczniej

Zapamiętaj !
NUMER RATUNKOWY
W GÓRACH
601 100 300

Mapę miej zawsze ze sobą

Stali bywalcy

Odbiorcy


Wyrusz z nami na

Główny Szlak Beskidu Wyspowego


ETAP DATA, ODCINEK
1
19.11.2016
[RELACJA]
Szczawa - Jasień - Ostra - Ogorzała - Mszana Dolna
2
7.01.2017
[RELACJA]
Mszana Dolna - Potaczkowa - Rabka-Zdrój
3
18.02.2017
[RELACJA]
Rabka-Zdrój - Luboń Wielki - Przełęcz Glisne
4
18.03.2017
[RELACJA]
Przełęcz Glisne - Szczebel - Kasinka Mała
5
27.05.2017
[RELACJA]
Kasinka Mała - Lubogoszcz - Mszana Dolna
6
4.11.2017
[RELACJA]
Mszana Dolna - Ćwilin - Jurków
7
9.12.2017
[RELACJA]
Jurków - Mogielica - Przełęcz Rydza-Śmigłego
8
20.01.2018
[RELACJA]
Przełęcz Rydza-Śmigłego - Łopień - Dobra
9
10.02.2018
[RELACJA]
Dobra - Śnieżnica - Kasina Wielka - Skrzydlna
10
17.03.2018
[RELACJA]
Skrzydlna - Ciecień - Szczyrzyc
11
10.11.2018
[RELACJA]
Szczyrzyc - Kostrza - Tymbark
12
24.03.2019
[RELACJA]
Tymbark - Kamionna - Żegocina
13
14.07.2019
[RELACJA]
Żegocina - Łopusze - Laskowa
14
22.09.2019
[RELACJA]
Laskowa - Sałasz - Męcina
15
17.11.2019
[RELACJA]
Męcina - Jaworz - Limanowa
16
26.09.2020
[RELACJA]
Limanowa - Łyżka - Pępówka - Łukowica
17
5.12.2020
[RELACJA]
Łukowica - Ostra - Ostra Skrzyż.
18
6.03.2021
[RELACJA]
Ostra Skrzyż. - Modyń - Szczawa

Smaki Karpat

Wołoskimi śladami

Główny Szlak Beskidzki

21-23.10.2016 - wyprawa 1
Zaczynamy gdzie Biesy i Czady,
czyli w legendarnych Bieszczadach

BAZA: Ustrzyki Górne ODCINEK: Wołosate - Brzegi Górne
Relacje:
13-15.01.2017 - Bieszczadzki suplement do GSB
Biała Triada z Biesami i Czadami
BAZA: Ustrzyki Górne
Relacje:
29.04.-2.05.2017 - wyprawa 2
Wielka Majówka w Bieszczadach
BAZA: Rzepedź ODCINEK: Brzegi Górne - Komańcza
Relacje:
16-18.06.2017 - wyprawa 3
Najdziksze ostępy Beskidu Niskiego
BAZA: Rzepedź ODCINEK: Komańcza - Iwonicz-Zdrój
Relacje:
20-22.10.2017 - wyprawa 4
Złota jesień w Beskidzie Niskim
BAZA: Iwonicz ODCINEK: Iwonicz-Zdrój - Kąty
Relacje:
1-5.05.2018 - wyprawa 5
Magurskie opowieści
i pieśń o Łemkowyni

BAZA: Zdynia ODCINEK: Kąty - Mochnaczka Niżna
Relacje:
20-22.07.2018 - wyprawa 6
Ziemia Sądecka
BAZA: Krynica-Zdrój ODCINEK: Mochnaczka Niżna - Krościenko nad Dunajcem
Relacje:
7-9.09.2018 - wyprawa 7
Naprzeciw Tatr
BAZA: Studzionki, Turbacz ODCINEK: Krościenko nad Dunajcem - Rabka-Zdrój
Relacje:
18-20.01.2019 - wyprawa 8
Zimowe drogi do Babiogórskiego Królestwa
BAZA: Jordanów ODCINEK: Rabka-Zdrój - Krowiarki
Relacje:
17-19.05.2019 - wyprawa 9
Wyprawa po wschody i zachody słońca
przez najwyższe partie Beskidów

BAZA: Markowe Szczawiny, Hala Miziowa ODCINEK: Krowiarki - Węgierska Górka
Relacje:
22-24.11.2019 - wyprawa 10
Na śląskiej ziemi kończy się nasza przygoda
BAZA: Równica ODCINEK: Węgierska Górka - Ustroń
Relacje:

GŁÓWNY SZLAK WSCHODNIOBESKIDZKI

termin 1. wyprawy: 6-15 wrzesień 2019
odcinek: Bieszczady Wschodnie czyli...
od Przełęczy Użockiej do Przełęczy Wyszkowskiej


termin 2. wyprawy: wrzesień 2023
odcinek: Gorgany czyli...
od Przełęczy Wyszkowskiej do Przełęczy Tatarskiej


termin 3. wyprawy: wrzesień 2024
odcinek: Czarnohora czyli...
od Przełęczy Tatarskiej do Gór Czywczyńskich

Koszulka Beskidzka

Niepowtarzalna, z nadrukowanym Twoim imieniem na sercu - koszulka „Wyprawa na Główny Szlak Beskidzki”.
Wykonana z poliestrowej tkaniny o wysokim stopniu oddychalności. Nie chłonie wody, ale odprowadza ją na zewnątrz dając wysokie odczucie suchości. Nawet gdy pocisz się ubranie nie klei się do ciała. Wilgoć łatwo odparowuje z niej zachowując jednocześnie komfort cieplny.

Fascynujący świat krasu

25-27 lipca 2014 roku
Trzy dni w Raju... Słowackim Raju
Góry piękne są!
...można je przemierzać w wielkiej ciszy i samotności,
ale jakże piękniejsze stają się, gdy robimy to w tak wspaniałym towarzystwie – dziękujemy Wam
za trzy niezwykłe dni w Słowackim Raju,
pełne serdeczności, ciekawych pogawędek na szlaku
i za tyleż uśmiechu.
24-26 lipca 2015 roku
Powrót do Słowackiego Raju
Powróciliśmy tam, gdzie byliśmy roku zeszłego,
gdzie natura stworzyła coś niebywałego;
gdzie płaskowyże pocięły rokliny,
gdzie Spisza i Gemeru łączą się krainy;
by znów wędrować wąwozami dzikich potoków,
by poczuć na twarzy roszące krople wodospadów!
To czego jeszcze nie widzieliśmy – zobaczyliśmy,
gdy znów w otchłań Słowackiego Raju wkroczyliśmy!


19-21 sierpnia 2016 roku
Słowacki Raj 3
Tam gdzie dotąd nie byliśmy!
Przed nami kolejne trzy dni w raju… Słowackim Raju
W nieznane nam dotąd kaniony ruszymy do boju
Od wschodu i zachodu podążymy do źródeł potoków
rzeźbiących w wapieniach fantazję od wieków.
Na koniec pożegnalny wąwóz zostanie na południu,
Ostatnia droga do przebycia w ostatnim dniu.

           I na całe to krasowe eldorado
spojrzymy ze szczytu Havraniej Skały,
           A może też wtedy zobaczymy
to czego dotąd nasze oczy widziały:
           inne słowackie krasy,
próbujące klasą dorównać pięknu tejże krainy?
           Niech one na razie cierpliwie
czekają na nasze odwiedziny.

7-9 lipca 2017 roku
Słowacki Raj 4
bo przecież trzy razy to za mało!
Ostatniego lata miała to być wyprawa ostatnia,
lecz Raj to kraina pociągająca i w atrakcje dostatnia;
Piękna i unikatowa, w krasowe formy bogata,
a na dodatek zeszłego roku pojawiła się w niej ferrata -
przez dziki Kysel co po czterdziestu latach został otwarty
i nigdy dotąd przez nas jeszcze nie przebyty.
Wspomnień czar ożywi też bez większego trudu
fascynujący i zawsze urzekający kanion Hornadu.
Zaglądnąć też warto do miasta mistrza Pawła, uroczej Lewoczy,
gdzie w starej świątyni świętego Jakuba każdy zobaczy
najwyższy na świecie ołtarz, wyjątkowy, misternie rzeźbiony,
bo majster Paweł jak Wit Stwosz był bardzo uzdolniony.
Na koniec zaś tej wyprawy - wejdziemy na górę Velka Knola
Drogą niedługą, lecz widokową, co z góry zobaczyć Raj pozwala.
Słowacki Raj od ponad stu lat urodą zniewala człowieka
od czasu odkrycia jej przez taternika Martina Rótha urzeka.
Grupa od tygodni w komplecie jest już zwarta i gotowa,
Kaniony, dzikie potoki czekają - kolejna rajska wyprawa.


Cudowna wyprawa z cudownymi ludźmi!
Dziękujemy cudownym ludziom,
z którymi pokonywaliśmy dzikie i ekscytujące szlaki
Słowackiego Raju.
Byliście wspaniałymi kompanami.

Miało być naprawdę po raz ostatni...
Lecz mówicie: jakże to w czas letni
nie jechać znów do Słowackiego Raju -
pozwolić na zlekceważenie obyczaju.
Nawet gdy niemal wszystko już zwiedzone
te dzikie kaniony wciąż są dla nas atrakcyjne.
Powiadacie też, że trzy dni w raju to za krótko!
skoro tak, to czy na cztery nie będzie zbyt malutko?
No cóż, podoba nam się ten kras,
a więc znów do niego ruszać czas.
A co wrzucimy do programu wyjazdu kolejnego?
Może z każdego roku coś jednego?
Niech piąty epizod w swej rozciągłości
stanie się powrotem do przeszłości,
ruszajmy na stare ścieżki, niech emocje na nowo ożyją
gdy znów pojawimy się w Raju z kolejną misją!

15-18 sierpnia 2018 roku
Słowacki Raj 5
Retrospekcja
Suchá Belá - Veľký Sokol -
- Sokolia dolina - Kyseľ (via ferrata)

Koszulka wodniacka

Tatrzańska rodzinka

Wspomnienie


519 km i 18 dni nieustannej wędrówki
przez najwyższe i najpiękniejsze partie polskich Beskidów
– od kropki do kropki –
najdłuższym górskim szlakiem turystycznym w Polsce


Dorota i Marek Szala
Główny Szlak Beskidzki
- od kropki do kropki -

WYRÓŻNIENIE
prezentacji tego pasjonującego przedsięwzięcia naza dostrzeżenie piękna wokół nas.

Dziękujemy i cieszymy się bardzo,
że nasza wędrówka Głównym Szlakiem Beskidzkim
nie skończyła się na czerwonej kropce w Ustroniu,
ale tak naprawdę doprowadziła nas aż na
Navigator Festival 2013.

Napisz do nas