Dziennik wypraw i przystań przed kolejną wędrówką.

GSS-18, dzień 8: Czerwieńczyce - Studzienno


za nami
pozostało
212,4 km
229,6 km
W Czerwieńczycach zostaliśmy wspaniale przyjęci i obdarzeni ogromnym zaufaniem. Spędzamy spokojną noc w pozostawionym nam domku. Szum wody w strumyku, trzaskający ogień w kominku... czego można chcieć więcej. Wypoczęci ruszyliśmy w dalszą drogę, ale o Czerwieńczycach nie zapomnimy.

Zanosiło się na mżawkę, lecz podczas schodzenia do Nowej Rudy przejaśniało. Tam drugie śniadanko pod „spożywczakiem” - tradycyjnie ciasto drożdżowe i mleko. Potem mozolna wspinaczka Drogą Krzyżową na Górę Wszystkich Świętych, gdzie stoi śliczna Kaplica Św. Anny. Zaś powyżej niej, nieopodal naszego szlaku stoi kamienna wieża widokowa na którą oczywiście pobiegliśmy. Słońce zaczynało grzać co raz mocniej, a nas czekały asfalty Ścinawki Średniej. Stąpanie po rozgrzanej szosie zabierało radość wędrowania, ale udało się znieść katorgę dla stóp. Odpoczęliśmy ucinając sobie drzemkę na łonie natury, na Wzgórzach Ścinawskich. I w ten sposób samopoczucie powróciło do normy.

Po drugiej stronie Wzgórz Ścinawskich brnęliśmy przez rozległe łany zbóż. Trochę po omacku, bo gdzież mieliśmy szukać znaków szlaku. Jednak udało się dotrzeć do właściwego miejsca, pod imponujący Zamek w Ratnie Dolnym. Stąd mieliśmy już blisko do Wambierzyc, ale znów asfalcikiem.

W Wambierzycach zaplanowaliśmy obiadek i zwiedzanie. Udało się nam zobaczyć spektakularne ruchome szopki, pospacerować pośród niektórych kaplic i kapliczek kalwarii, a na koniec zajrzeć do ogromnej bazyliki. Jednak na Wambierzyce dzień to za mało. Cała ta miejscowość to wielka kalwaria i żeby je całe zwiedzić potrzeba na to co najmniej całego dnia, a naprawdę warto to zrobić. Tymczasem nas ścigał czas, bowiem tego dnia musieliśmy przemierzyć jeszcze parę kilometrów, by stanąć u wrót Parku Narodowego „Gór Stołowych”. Schronienie na noc znaleźliśmy w sympatycznej agroturystyce „Studzienno”. Tam znaleźliśmy wszystko czego nam trzeba by zregenerować siły na kolejny odcinek GSS.

POGODA:
noc
rano
dzień
wieczór
zachmurzenie duże
zachmurzenie całkowite
zachmurzenie małe
zachmurzenie małe

TRASA:
Czerwieńczyce (397 m n.p.m.) [czerwony szlak] Garb Dzikowca (566 m n.p.m.) [czerwony szlak] Słupiec (410 m n.p.m.) [czerwony szlak] Sanktuarium MB Bolesnej na Górze Wszystkich Świętych (606 m n.p.m.) [czerwony szlak] Księżno (396 m n.p.m.) [czerwony szlak] Ścinawka Średnia (322 m n.p.m.) [czerwony szlak] Ratno Dolne (352 m n.p.m.) [czerwony szlak] Wambierzyce (366 m n.p.m.) [czerwony szlak] Golec (525 m n.p.m.) [czerwony szlak] Studzienno (550 m n.p.m.)

OPIS:
W Czerwieńczycach szlak nie zagłębia się w tą wioskę i zaraz po minięciu przystanku autobusowego skręca za krzyżem przydrożnym w prawo, odchodząc lekko w górę pośród pól, a potem trochę przez las.

Pod dotarciu do szosy Dzikowiec-Koszyn skręcamy na nią w prawo, a po około 10 minutach schodzimy z niej na lewo wspinając się na zalesiony garb Dzikowca. Po pokonaniu garbu wędrujemy przez Nagórzany, które są osiedlem Nowej Rudy. Po przejściu przez nieczynną bocznice kolejową przechodzimy z ulicy Ugory na ulicę Kwiatkowskiego, z której następnie skręcamy w lewo. W ten sposób docieramy do skrzyżowana z ulicą Kłodzką znajdującą się w centrum noworudzkiego osiedla Słupiec. Słupiec (niem. Schlegel) jako osiedle Nowej Rudy funkcjonuje od 1973 roku. Wcześniej, w latach 1967-1973 był samodzielnym miastem. Jego historia sięga dawnych lat. W dokumentach z 1327 roku wspomina się o istniejącej tu wsi o nazwie Slegelonis villa. W 1607 roku odkryto w Słupcu złoża złota, a niedługo potem w 1620 zaczęto również wydobywać węgiel kamienny, który był motorem dla jego rozwoju. Obecnie kopalnia ta już nie działa, gdyż została zamknięta w wyniku restrukturyzacji górnictwa. Pracuje jednak w Słupcu odkrywkowa kopalnia gabra. Są to skały które w dużej ilości występują na Księżycu, zaś na Ziemi ich złoża występują w obrębie skorupy oceanicznej, a więc na dnie obecnych i dawnych oceanów. Skała ta jest surowcem do pozyskiwania różnych metali jak np. miedzi, niklu, chromu, platyny, żelaza i tytanu. Wykorzystywana jest też w budownictwie i w wielu innych dziedzinach.

Nie zmieniając kierunku marszu na skrzyżowaniu ulic w Słupcu przechodzimy na ulicę Radkowską. Mijamy czerwono ceglasty kościół parafialny pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej wybudowany w latach 1885-87. Z ulicy Radkowskiej wchodzimy na ulicę Połoniny, która odchodzi łukiem na prawo. Po przejściu pod wiaduktem kolejowym zwiększa się nachylenie drogi. Idziemy w górę. Za ostatnimi zabudowaniami skręcamy łukiem w lewo. Po kilkuset metrach pojawia się przy szlaku początek Drogi Krzyżowej prowadzącej do Sanktuarium na Kościelcu, określanego też często mianem Sanktuarium na Górze Wszystkich Świętych. Szlak prowadzi nas od teraz po kamiennych schodach Drogi Krzyżowej, z neogotyckimi stacjami rzeźbionymi w kamieniu. Znajdują się w nich obrazy namalowane na blasze. Trasa szlaku robi się forsowniejsza ze względu na większe nachylenie zbocza. Idąc Drogą Krzyżową pokonujemy 100 metrów różnicy wzniesień.

Sanktuarium na Kościelcu znajduje się na kopulastym wzniesieniu wyrastającym na kilka metrów z zachodniego zbocza Góry Wszystkich Świętych. Wybudowane zostało w 1680 roku przez mieszkańców Słupca w podzięce za ocalenie z zarazy, szalejącej po ziemi kłodzkiej. Poświęcono je Matce Boskiej Bolesnej.

Spod Sanktuarium wędrujemy w pobliże wierzchołka Góry Wszystkich Świętych (niem. Allerheiligen Berg, 648 m n.p.m.), do którego odchodzi zielony szlak prowadzący do Sanktuarium z Nowej Rudy przez Górę Świętej Anny. Czerwony szlak przechodzi w pobliżu odkrytego wierzchołka góry i sąsiedztwie kamiennej wieży widokowej. Wzniesienia na których obecnie się znajdujemy wchodzą w skład niewielkiego, ale malowniczego pasemka Wzgórz Włodzickich.

Schodząc z Góry Wszystkich Świętych wchodzimy do lasu. Wygodną drogą obniżamy wysokość. Po wyjściu z lasu szlak wiedzie jeszcze chwilę jego skrajem. Widać stąd zabudowania przysiółka Ścinawki, zwanego Księżno. Wkrótce pod naszymi butami pojawia się asfalt.

Zbliżamy się do stacji kolejowej w Ścinawce Średniej. Przed stacją szlak odbija na chwilę w prawo, po czym powraca do wcześniejszego kierunku i przechodzi pod wiaduktami kolejowymi. Za wiaduktami opuszczamy asfaltową drogą i dalej drogami polnymi zbliżamy się do zabudowań Ścinawki Średniej (niem. Mittelsteine). Jej zabudowania umiejscowione są przy łączących się drogach wojewódzkich nr 386 i 387. Osadnictwo w tym miejscu rozwinęło się dość wcześnie ze względu na to, iż przebiegał tędy szlak handlowy z Kotliny Kłodzkiej do Czech. W wsi stoi kościół parafialny pw. św. Marii Magdaleny z XIV wieku (przebudowany w 1738 roku), a także kościół filialny pw. Bożego Ciała z 1517 roku (przebudowany w XVIII wieku). Oprócz kościołów zabytkowe są również zabudowa wiejska, a także liczne kapliczki, krzyże i figury świętych (z XVIII i XIX wieku).

Przez Ścinawkę Średnią wędrujemy wzdłuż drogi wojewódzkiej nr 387 w stronę Radkowa. Za mostem na Ścinawce skręcamy w lewo w ulicę Wojska Polskiego, a będąc już na skraju wioski odbijamy na prawo i polnymi drogami zbliżamy się do krawędzi lasu. Pokonujemy Wzgórza Ścinawskie przemierzając najpierw dolinkę potoku, a potem wzniesienia pokryte polami. Przed nami widać już Szczeliniec Wielki, zaś na dalszym planie Broumovské Stěny w Czechach. Po drugie stronie Wzgórz Ścinawskich dochodzimy do gliniastej, polnej drogi, na której skręcamy w prawo w kierunku wsi Ratno Dolne.

Nad wsią Ratno Dolne (niem. Niederrathen) górują ruiny zamku zbudowanego na początku XVI wieku. W Ratnie Dolnym szlak skręca w lewo na drogę wojewódzką nr 388, która dochodzimy do Wambierzyc (niem. Albendorf, czes. Vambeřice), zwanych dolnośląskim Jeruzalem.

Wambierzyce położone są dolinie potoku Cedron. Powstały w połowie XIII wieku, w miejscu rozsławionym cudownym uzdrowieniem niewidomego Jana z Raszewa w 1218 roku, który modlił się tutaj przed figurka Maryi z Dzieciątkiem umieszczonej w drzewie. Pierwszy kościół powstał tu na początku XV wieku, ale liczba pielgrzymujących pątników przyczyniła się do tego, iż w latach 1715-1720 wybudowano znacznie większą, obecną Bazylikę pw. Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny wzorowaną na Bazylice w Jerozolimie. Wybudowano ją na wzgórzu, w miejscu cudownego uzdrowienia, gdzie w XII wieku w niszy wysokiego drzewa stała figurka Matki Boskiej. Figurkę tą umieszczono w nowej bazylice, gdzie potem w 1980 roku została ukoronowana przez Jana Pawła II jako Wambierzycka Królowa Rodzin. Wokół wybudowanej bazyliki, wśród wzniesień o biblijnych nazwach: Syjon, Horeb, Synaj, Tabor powstała największa w Polsce kalwaria, składająca się z 9 bram, 135 kaplic oraz wielu kapliczek, rzeźb i krzyży. W Wambierzycach znajduje się też jedna z największych ruchomych szopek w kraju składająca się z 800 postaci, wyrzeźbionych w drzewie lipowym przez Longinusa Wittig’a, który poświęcił na to dzieło 28 lat.

Czerwony szlak biegnie spod Bazyliki ulicą Wiejską wspólnie ze szlakiem niebieskim. Po niedługim czasie skręca w lewo na ulicę Półgórską zostawiając niebieskie znaki. Pokonujemy lesiste wzniesienie Golec (525 m n.p.m.), z którego schodzimy do asfaltowej drogi. W międzyczasie poprzez przecinkę leśną po lewej otwierają nam widoki na Góry Bystrzyckie i Masyw Śnieżnika. Drogą docieramy do niedużej wioski Studzienno.

Agroturystyka „Elanda” w Czerwieńczycach.
Agroturystyka „Elanda” w Czerwieńczycach.

Polami i łąkami na garb Dzikowca.
Polami i łąkami na garb Dzikowca.

Dzikowiec.
Dzikowiec.

Dzikowiec.
Dzikowiec.

Zator na szlaku.
Zator na szlaku.

Przed Nową Rudą.
Przed Nową Rudą.

Kopalnia Gabra,
Kopalnia Gabra,

Kopalnia Gabra,
Kopalnia Gabra,

Przed Nową Rudą.
Przed Nową Rudą.

Kościół pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Nowej Rudzie.
Kościół pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Nowej Rudzie.

Droga do Nowej Rudy.
Droga do Nowej Rudy.
Nowa Ruda - Słupiec.
Nowa Ruda - Słupiec.
Osiedle Słupiec w Nowej Rudzie.
Osiedle Słupiec w Nowej Rudzie.

Nowa Ruda, ul. Kwiatkowskiego.
Nowa Ruda, ul. Kwiatkowskiego.

Nowa Ruda, ul. Radkowska.
Nowa Ruda, ul. Radkowska.

Krzyż przy ul. Radkowskiej w Nowej Rudzie.
Krzyż przy ul. Radkowskiej w Nowej Rudzie.

Kościół pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Nowej Rudzie.
Kościół pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Nowej Rudzie.

Nowa Ruda - Słupiec.
Nowa Ruda - Słupiec.

Schody na Górę Wszystkich Świętych.
Schody na Górę Wszystkich Świętych.

Schody na Górę Wszystkich Świętych.
Schody na Górę Wszystkich Świętych.

Góra Wszystkich Świętych.
Góra Wszystkich Świętych.

Stacja Drogi Krzyżowej na zboczach Góry Wszystkich Świętych.
Stacja Drogi Krzyżowej z 1855 roku na zboczach Góry Wszystkich Świętych.

Sanktuarium na Kościelcu.
Sanktuarium na Kościelcu.

Ołtarz polowy obok Sanktuarium na Kościelcu.
Ołtarz polowy obok Sanktuarium na Kościelcu.

Ołtarz główny w Sanktuarium na Kościelcu.
Ołtarz główny w Sanktuarium na Kościelcu.

Figura Madonny w ołtarzu głównym w Sanktuarium na Kościelcu.
Figura Madonny w ołtarzu głównym.

Wnętrze Sanktuarium na Kościelcu.
Wnętrze Sanktuarium na Kościelcu.

Stacja Drogi Krzyżowej w Sanktuarium na Kościelcu.
Stacja Drogi Krzyżowej w Sanktuarium na Kościelcu.


Ołtarz boczny i chrzcielnica w Sanktuarium na Kościelcu.
Ołtarz boczny i chrzcielnica w Sanktuarium na Kościelcu.


Sklepienie w Sanktuarium na Kościelcu.
Sklepienie w Sanktuarium na Kościelcu.

Tablica upamiętniajaca pustelnika Antona Hertelt, znanego jako brat Felix (Frater Felix).
Tablica upamiętniajaca pustelnika Antona Hertelt, znanego jako brat Felix (Frater Felix).

Teren Sanktuarium na Kościelcu.
Teren Sanktuarium na Kościelcu.

Góra Wszystkich Świętych (niem. Allerheiligen Berg, 648 m n.p.m.).
Wieża widokowa na Górze Wszystkich Świętych (648 m n.p.m.).

Płaskorzeźba na wieży widokowej.
Płaskorzeźba na wieży widokowej przedstawiająca feldmarszałka Helmuta Karla von Moltkego,
który został patronem tej budowli - Moltketurm.

Na wieży widokowej.
Na wieży widokowej.

Na wieży widokowej.
Na wieży widokowej.

Góra Św. Anny (645 m n.p.m.) widziana z Góry Wszystkich Świętych.
Góra Św. Anny (645 m n.p.m.) widziana z Góry Wszystkich Świętych.

Panorama na Wzgórza Ścinawskie.
Panorama na Wzgórza Ścinawskie.Przysiółek Księżno.
Przysiółek Księżno.

Przysiółek Księżno.
Przysiółek Księżno.

Ścinawka Średnia.
Ścinawka Średnia.

Most nad rzeką Ścinawka.
Most nad rzeką Ścinawka.

Stacja kolejowa „Ścinawka Średnia”.
Stacja kolejowa „Ścinawka Średnia”.

Pola w Ścinawce Średniej.
Pola w Ścinawce Średniej.

Ścinawka Średnia ze Wzgórz Ścinawskich.
Ścinawka Średnia ze Wzgórz Ścinawskich.

Ścinawka Średnia ze Wzgórz Ścinawskich.
Ścinawka Średnia ze Wzgórz Ścinawskich.

Ścinawka Średnia ze Wzgórz Ścinawskich. U dołu widoczny jest Kościół św. Marii Magdaleny z XIV wieku.
Ścinawka Średnia ze Wzgórz Ścinawskich. U dołu widoczny jest Kościół św. Marii Magdaleny z XIV wieku.

Szczeliniec Wielki ze Wzgórz Ścinawskich (te dwie widoczne postacie to Monika i Kamil).
Szczeliniec Wielki ze Wzgórz Ścinawskich (te dwie widoczne postacie to Monika i Kamil).

Wzgórza Ścinawskie.
Wzgórza Ścinawskie.

Wzgórza Ścinawskie.
Wzgórza Ścinawskie.

Wzgórza Ścinawskie. Na horyzoncie widać Góry Stołowe.
Wzgórza Ścinawskie. Na horyzoncie widać Góry Stołowe.

Ratno Dolne (niem. Niederrathen). Zamek z XVI wieku.
Zamek z XVI wieku w Ratnie Dolnym.

Koziołek w jednym z obejść w Ratnie Dolnym.
Koziołek w jednym z obejść w Ratnie Dolnym.

Droga do Wambierzyc.
Droga do Wambierzyc.

Droga do Wambierzyc.
Droga do Wambierzyc.

Wambierzyce.
Wambierzyce.

Wambierzyce. Budynek mieszczący ruchomą szopkę.
Wambierzyce. Budynek mieszczący ruchomą szopkę.

Ruchoma Szopka w Wambierzycach
[źródło:www.wambierzyce.pl].

Wielkie schody Wambierzyckiej Kalwarii.
Wielkie schody Wambierzyckiej Kalwarii.

Wambierzycka Kalwaria.
Wambierzycka Kalwaria.

Wambierzycka Kalwaria.
Wambierzycka Kalwaria.

Wambierzycka Kalwaria.
Wambierzycka Kalwaria.

Wambierzycka Kalwaria.
Wambierzycka Kalwaria.

Wambierzycka Kalwaria.
Na szczycie wambierzyckiej Kalwarii.

Wambierzycka Kalwaria.
Wambierzycka Kalwaria.

Pustelnia.
Pustelnia.

Wambierzycka Kalwaria.
Wambierzycka Kalwaria.

Wambierzycka Kalwaria.
Wambierzycka Kalwaria.

Przejście na Wzgórze Kwarantanny.
Przejście na Wzgórze Kwarantanny.

Między wzgórzami Kalwarii i Kwarantanny.
Między wzgórzami Kalwarii i Kwarantanny.

Dzwony na Wzgórzu Kwarantanny.
Dzwony na Wzgórzu Kwarantanny.

Panorama ze Wzgórza Kalwarii na Bazylikę i Góry Stołowe.
Panorama ze Wzgórza Kalwarii na Bazylikę i Góry Stołowe.

Kapliczka stacji 66 - Bóg daje 10 przykazań na Górze Synaj.
Kapliczka stacji 66 - Bóg daje 10 przykazań na Górze Synaj.

Wambierzycka Kalwaria.
Wambierzycka Kalwaria.

Wambierzycka Kalwaria.
Wambierzycka Kalwaria.

Grób Pański w jednej z kaplic.
Grób Pański w jednej z kaplic.

Wambierzycka Kalwaria.
Wambierzycka Kalwaria.

Wambierzycka Kalwaria.
Wambierzycka Kalwaria.

Jedna z wambierzycki bram.
Jedna z wambierzyckich bram.

Wambierzyce.
Wambierzyce.

Wambierzyce (niem. Albendorf, czes. Vambeřice).
Wambierzyce.


Ołtarz główny w Sanktuarium Matki Bożej Wambierzyckiej Królowej Rodzin.
Ołtarz główny w Sanktuarium Matki Bożej Wambierzyckiej Królowej Rodzin.

Sklepienie w Sanktuarium Matki Bożej Wambierzyckiej Królowej Rodzin.
Sklepienie w Sanktuarium Matki Bożej Wambierzyckiej Królowej Rodzin.

Ambona w Sanktuarium Matki Bożej Wambierzyckiej Królowej Rodzin.
Ambona w Sanktuarium Matki Bożej Wambierzyckiej Królowej Rodzin.

Sklepienie w Sanktuarium Matki Bożej Wambierzyckiej Królowej Rodzin.
Sklepienie w Sanktuarium Matki Bożej Wambierzyckiej Królowej Rodzin.

Sanktuarium Matki Bożej Wambierzyckiej Królowej Rodzin.
Sanktuarium Matki Bożej Wambierzyckiej Królowej Rodzin.

Sanktuarium Matki Bożej Wambierzyckiej Królowej Rodzin.

Kamienna płyta ołtarzowa, świecznik i kropielnica z początku XIII wieku oraz stara ambona z okresu dawnych pielgrzymek.
Kamienna płyta ołtarzowa, świecznik i kropielnica z początku XIII wieku
oraz stara ambona z okresu dawnych pielgrzymek.

Barokowy ołtarz z obrazem „Cierniem ukoronowanie”.
Barokowy ołtarz z obrazem „Cierniem ukoronowanie”.

Kaplica Jana Pawła II.
Kaplica Jana Pawła II.


Front Sanktuarium Matki Bożej Wambierzyckiej Królowej Rodzin.
Front Sanktuarium Matki Bożej Wambierzyckiej Królowej Rodzin.

Wambierzyce ze schodów Sanktuarium.
Wambierzyce ze schodów Sanktuarium.

Wambierzyce ze schodów Sanktuarium.
Wambierzyce ze schodów Sanktuarium.

Jedna z wambierzyckich Bram.
Jedna z wambierzyckich bram.

Wambierzyce, ul. Wiejska.
Wambierzyce, ul. Wiejska.

Opuszczamy Wambierzyce.
Opuszczamy Wambierzyce.

Góry Stołowe na zachodnim horyzoncie.
Góry Stołowe na zachodnim horyzoncie.

Droga do Studzienno.
Droga do Studzienno.

Krzyż przydrożny.
Krzyż przydrożny.

Stary przydrożny krzyż.
Stary przydrożny krzyż.

Stary przydrożny krzyż.
Cokół krzyża.

Studzienno.
Studzienno.

Studzienno.
Studzienno.

Agroturystyka „Studzienno”.
Agroturystyka „Studzienno”.

Zagroda rekreacyjna przy agroturystyce „Studzienno”.
Zagroda rekreacyjna przy agroturystyce „Studzienno”.

Udostępnij:

2 komentarze:

  1. Buszujący w zbożu :)
    Jak miło było wrócić z Wami do niektórych miejsc, które się kiedyś odwiedziło. Dziękuję i pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
  2. Obecnie Bar Krystynka to jakaś ,,pierogarnia".
    Drogo i niesmacznie. Nie polecam.

    OdpowiedzUsuń


Życie jest zbyt krótkie, aby je przegapić.

Liczba wyświetleń

Popularne posty (ostatnie 30 dni)

Etykiety

Archiwum bloga

Z nimi w górach bezpieczniej

Zapamiętaj !
NUMER RATUNKOWY
W GÓRACH
601 100 300

Mapę miej zawsze ze sobą

Stali bywalcy

Odbiorcy


Wyrusz z nami na

Główny Szlak Beskidu Wyspowego


ETAP DATA, ODCINEK
1
19.11.2016
[RELACJA]
Szczawa - Jasień - Ostra - Ogorzała - Mszana Dolna
2
7.01.2017
[RELACJA]
Mszana Dolna - Potaczkowa - Rabka-Zdrój
3
18.02.2017
[RELACJA]
Rabka-Zdrój - Luboń Wielki - Przełęcz Glisne
4
18.03.2017
[RELACJA]
Przełęcz Glisne - Szczebel - Kasinka Mała
5
27.05.2017
[RELACJA]
Kasinka Mała - Lubogoszcz - Mszana Dolna
6
4.11.2017
[RELACJA]
Mszana Dolna - Ćwilin - Jurków
7
9.12.2017
[RELACJA]
Jurków - Mogielica - Przełęcz Rydza-Śmigłego
8
20.01.2018
[RELACJA]
Przełęcz Rydza-Śmigłego - Łopień - Dobra
9
10.02.2018
[RELACJA]
Dobra - Śnieżnica - Kasina Wielka - Skrzydlna
10
17.03.2018
[RELACJA]
Skrzydlna - Ciecień - Szczyrzyc
11
10.11.2018
[RELACJA]
Szczyrzyc - Kostrza - Tymbark
12
24.03.2019
[RELACJA]
Tymbark - Kamionna - Żegocina
13
14.07.2019
[RELACJA]
Żegocina - Łopusze - Laskowa
14
22.09.2019
[RELACJA]
Laskowa - Sałasz - Męcina
15
17.11.2019
[RELACJA]
Męcina - Jaworz - Limanowa
16
26.09.2020
[RELACJA]
Limanowa - Łyżka - Pępówka - Łukowica
17
5.12.2020
[RELACJA]
Łukowica - Ostra - Ostra Skrzyż.
18
6.03.2021
[RELACJA]
Ostra Skrzyż. - Modyń - Szczawa

Smaki Karpat

Wołoskimi śladami

Główny Szlak Beskidzki

21-23.10.2016 - wyprawa 1
Zaczynamy gdzie Biesy i Czady,
czyli w legendarnych Bieszczadach

BAZA: Ustrzyki Górne ODCINEK: Wołosate - Brzegi Górne
Relacje:
13-15.01.2017 - Bieszczadzki suplement do GSB
Biała Triada z Biesami i Czadami
BAZA: Ustrzyki Górne
Relacje:
29.04.-2.05.2017 - wyprawa 2
Wielka Majówka w Bieszczadach
BAZA: Rzepedź ODCINEK: Brzegi Górne - Komańcza
Relacje:
16-18.06.2017 - wyprawa 3
Najdziksze ostępy Beskidu Niskiego
BAZA: Rzepedź ODCINEK: Komańcza - Iwonicz-Zdrój
Relacje:
20-22.10.2017 - wyprawa 4
Złota jesień w Beskidzie Niskim
BAZA: Iwonicz ODCINEK: Iwonicz-Zdrój - Kąty
Relacje:
1-5.05.2018 - wyprawa 5
Magurskie opowieści
i pieśń o Łemkowyni

BAZA: Zdynia ODCINEK: Kąty - Mochnaczka Niżna
Relacje:
20-22.07.2018 - wyprawa 6
Ziemia Sądecka
BAZA: Krynica-Zdrój ODCINEK: Mochnaczka Niżna - Krościenko nad Dunajcem
Relacje:
7-9.09.2018 - wyprawa 7
Naprzeciw Tatr
BAZA: Studzionki, Turbacz ODCINEK: Krościenko nad Dunajcem - Rabka-Zdrój
Relacje:
18-20.01.2019 - wyprawa 8
Zimowe drogi do Babiogórskiego Królestwa
BAZA: Jordanów ODCINEK: Rabka-Zdrój - Krowiarki
Relacje:
17-19.05.2019 - wyprawa 9
Wyprawa po wschody i zachody słońca
przez najwyższe partie Beskidów

BAZA: Markowe Szczawiny, Hala Miziowa ODCINEK: Krowiarki - Węgierska Górka
Relacje:
22-24.11.2019 - wyprawa 10
Na śląskiej ziemi kończy się nasza przygoda
BAZA: Równica ODCINEK: Węgierska Górka - Ustroń
Relacje:

GŁÓWNY SZLAK WSCHODNIOBESKIDZKI

termin 1. wyprawy: 6-15 wrzesień 2019
odcinek: Bieszczady Wschodnie czyli...
od Przełęczy Użockiej do Przełęczy Wyszkowskiej


termin 2. wyprawy: wrzesień 2023
odcinek: Gorgany czyli...
od Przełęczy Wyszkowskiej do Przełęczy Tatarskiej


termin 3. wyprawy: wrzesień 2024
odcinek: Czarnohora czyli...
od Przełęczy Tatarskiej do Gór Czywczyńskich

Koszulka Beskidzka

Niepowtarzalna, z nadrukowanym Twoim imieniem na sercu - koszulka „Wyprawa na Główny Szlak Beskidzki”.
Wykonana z poliestrowej tkaniny o wysokim stopniu oddychalności. Nie chłonie wody, ale odprowadza ją na zewnątrz dając wysokie odczucie suchości. Nawet gdy pocisz się ubranie nie klei się do ciała. Wilgoć łatwo odparowuje z niej zachowując jednocześnie komfort cieplny.

Fascynujący świat krasu

25-27 lipca 2014 roku
Trzy dni w Raju... Słowackim Raju
Góry piękne są!
...można je przemierzać w wielkiej ciszy i samotności,
ale jakże piękniejsze stają się, gdy robimy to w tak wspaniałym towarzystwie – dziękujemy Wam
za trzy niezwykłe dni w Słowackim Raju,
pełne serdeczności, ciekawych pogawędek na szlaku
i za tyleż uśmiechu.
24-26 lipca 2015 roku
Powrót do Słowackiego Raju
Powróciliśmy tam, gdzie byliśmy roku zeszłego,
gdzie natura stworzyła coś niebywałego;
gdzie płaskowyże pocięły rokliny,
gdzie Spisza i Gemeru łączą się krainy;
by znów wędrować wąwozami dzikich potoków,
by poczuć na twarzy roszące krople wodospadów!
To czego jeszcze nie widzieliśmy – zobaczyliśmy,
gdy znów w otchłań Słowackiego Raju wkroczyliśmy!


19-21 sierpnia 2016 roku
Słowacki Raj 3
Tam gdzie dotąd nie byliśmy!
Przed nami kolejne trzy dni w raju… Słowackim Raju
W nieznane nam dotąd kaniony ruszymy do boju
Od wschodu i zachodu podążymy do źródeł potoków
rzeźbiących w wapieniach fantazję od wieków.
Na koniec pożegnalny wąwóz zostanie na południu,
Ostatnia droga do przebycia w ostatnim dniu.

           I na całe to krasowe eldorado
spojrzymy ze szczytu Havraniej Skały,
           A może też wtedy zobaczymy
to czego dotąd nasze oczy widziały:
           inne słowackie krasy,
próbujące klasą dorównać pięknu tejże krainy?
           Niech one na razie cierpliwie
czekają na nasze odwiedziny.

7-9 lipca 2017 roku
Słowacki Raj 4
bo przecież trzy razy to za mało!
Ostatniego lata miała to być wyprawa ostatnia,
lecz Raj to kraina pociągająca i w atrakcje dostatnia;
Piękna i unikatowa, w krasowe formy bogata,
a na dodatek zeszłego roku pojawiła się w niej ferrata -
przez dziki Kysel co po czterdziestu latach został otwarty
i nigdy dotąd przez nas jeszcze nie przebyty.
Wspomnień czar ożywi też bez większego trudu
fascynujący i zawsze urzekający kanion Hornadu.
Zaglądnąć też warto do miasta mistrza Pawła, uroczej Lewoczy,
gdzie w starej świątyni świętego Jakuba każdy zobaczy
najwyższy na świecie ołtarz, wyjątkowy, misternie rzeźbiony,
bo majster Paweł jak Wit Stwosz był bardzo uzdolniony.
Na koniec zaś tej wyprawy - wejdziemy na górę Velka Knola
Drogą niedługą, lecz widokową, co z góry zobaczyć Raj pozwala.
Słowacki Raj od ponad stu lat urodą zniewala człowieka
od czasu odkrycia jej przez taternika Martina Rótha urzeka.
Grupa od tygodni w komplecie jest już zwarta i gotowa,
Kaniony, dzikie potoki czekają - kolejna rajska wyprawa.


Cudowna wyprawa z cudownymi ludźmi!
Dziękujemy cudownym ludziom,
z którymi pokonywaliśmy dzikie i ekscytujące szlaki
Słowackiego Raju.
Byliście wspaniałymi kompanami.

Miało być naprawdę po raz ostatni...
Lecz mówicie: jakże to w czas letni
nie jechać znów do Słowackiego Raju -
pozwolić na zlekceważenie obyczaju.
Nawet gdy niemal wszystko już zwiedzone
te dzikie kaniony wciąż są dla nas atrakcyjne.
Powiadacie też, że trzy dni w raju to za krótko!
skoro tak, to czy na cztery nie będzie zbyt malutko?
No cóż, podoba nam się ten kras,
a więc znów do niego ruszać czas.
A co wrzucimy do programu wyjazdu kolejnego?
Może z każdego roku coś jednego?
Niech piąty epizod w swej rozciągłości
stanie się powrotem do przeszłości,
ruszajmy na stare ścieżki, niech emocje na nowo ożyją
gdy znów pojawimy się w Raju z kolejną misją!

15-18 sierpnia 2018 roku
Słowacki Raj 5
Retrospekcja
Suchá Belá - Veľký Sokol -
- Sokolia dolina - Kyseľ (via ferrata)

Koszulka wodniacka

Tatrzańska rodzinka

Wspomnienie


519 km i 18 dni nieustannej wędrówki
przez najwyższe i najpiękniejsze partie polskich Beskidów
– od kropki do kropki –
najdłuższym górskim szlakiem turystycznym w Polsce


Dorota i Marek Szala
Główny Szlak Beskidzki
- od kropki do kropki -

WYRÓŻNIENIE
prezentacji tego pasjonującego przedsięwzięcia naza dostrzeżenie piękna wokół nas.

Dziękujemy i cieszymy się bardzo,
że nasza wędrówka Głównym Szlakiem Beskidzkim
nie skończyła się na czerwonej kropce w Ustroniu,
ale tak naprawdę doprowadziła nas aż na
Navigator Festival 2013.

Napisz do nas