Dziennik wypraw i przystań przed kolejną wędrówką.

Idą pasterze Karpat...

Redyk Karpacki wkracza do Polski, rozpoczyna kolejny etap swojej misji. Nadszedł czas by nasze doliny i wierchy usłyszały o tym, iż jesteśmy jedną karpacką rodziną. Nie ma znaczenia kim jesteśmy, nie ma znaczenia skąd przybywamy: z gór, wyżyn, nizin, czy znad morza. Każdy może wyjść na spotkanie pasterzom pędzącym stado przez górskie krainy, jak niegdyś ich przodkowie przecierający pierwsze szlaki w niedostępnych ostępach. Na trasie Redyku Karpackiego czeka na wszystkich najprawdziwsze, żywe dziedzictwo kulturowe, które kiedyś rozwarło wrota gór, by każdy mógł je zobaczyć i podziwiać.


Już 1 lipca, po przekroczeniu granicy na południowo-wschodnich krańcach Polski w Wołosatym i Ustrzykach Górnych odbędzie się inauguracja Redyku Karpackiego w Polsce. Zapłonie wówczas pasterska watra, a z okazji uroczystości św. Jana stado zostanie poświęcone na okadzenie. Po polskich Bieszczadach rozpłynie się oczywiście muzyka karpacka. Z Ustrzyk Górnych nastąpi przepęd owiec do Campingu Górna Wetlinka.

Kilka dni później, 6 i 7 lipca pasterze dotrą do Nowego Łupkowa. Tam na pasterskim szlaku zorganizowane będą targi serów i plener malarski. Udzielać się będą lokalni rękodzielnicy, w tym „koralikarze”. Przybysze będą mieli możliwość podjechania wozami konnymi do owiec z Redyku, które będą na łąkach niedaleko Nowego Łupkowa. Znów zabrzmi muzyka wielu artystów, a gwiazdą wieczoru ma być Orkiestra św. Mikołaja.

Zaś 10 lipca pasterzy Redyku spotkać będzie można w Sanockim Skansenie na Rynku Galicyjskim, gdzie odbędzie się Międzynarodowa Konferencja „Na pasterskim szlaku”, połączona z slajdowiskiem pasterskim i warsztatami wyrobu sera w skansenowskich chałupach.

W dniach 13-14 lipca Redyk zagości w Mszanie, gdzie odbędzie się festiwal serów kozich. Parę dni później Redyk Karpacki wejdzie na tereny Magurskiego Parku Narodowego. 18 lipca w Krempnej na rodzinnym spotkaniu przy ognisku dla dzieci i młodzieży posłuchać będzie można pasterskich opowieści, które opowiadać będą osobiście bacowie prowadzący Redyk. Przez kolejne dni Redyk przemierzał będzie Beskid Niski, codziennie spotykając się z mieszkańcami i turystami. Zajdzie kolejno do Radocyny (19.08), Zdyni (20.08), Regietowa Wyżniego (21.08), Hańczowej (22.08), Izb (23.08), Tylicza (24.08). Zaś w Zdyni spotka się oczywiście z uczestnikami słynnej Watry Łemkowskiej.

27 lipca pod Bacówką Centuria zapłonie Wojkowska Watra, a w Wojkowej powinni pojawić się również czescy bacowie prezentujący wyrób sera podpuszczkowego. Będziemy degustować te i inne „Bacowskie Smaki”. Następnego dnia w Powroźniku, po nabożeństwie w Cerkwi św. Jakuba Młodszego odbędzie się „Odpust św. Jakuba Młodszego”, biesiada regionalna, pokazy wyrobów sera i przerobu wełny.

W sierpniu Redyk Karpacki pojawi się w Gorcach - 3 sierpnia w Ochotnicy Górnej zapłonie „Ochotnicka Watra”. Potem pasterze przejdą przez Tylmanową i Łapsze Niżne, a 9 sierpnia pojawią się u stóp Tatr, gdzie na Równi Krupowej w Zakopanem odbędą się „Posiady na Polanie”. Stamtąd udadzą się na Orawę, gdzie na polanie Polanica pod Babią Górą rozpocznie się festyn „Na Orawie bywom” prezentujący kulturę górali orawskich. Wypełni go oczywiście śpiew i taniec, a będzie to się działa 11 sierpnia. Następnego dnia pasterze przejdą do Zubrzycy Górnej z pięknym skansenem wsi orawskiej, a 13 sierpnia uczestniczyć będą w „Babiogórskiej Jesieni” w Zawoi.

15 sierpnia Redyk Karpacki wspinać się będzie na Halę Miziową pod Pilsko, na Mszę Bacowską. Stamtąd następnego dnia przejdzie przez Ujsoły, w których odbywać się będzie polsko-słowacki „Karpacki Jarmark Pasterski”. 17 sierpnia zjawi się u źródeł Soły w Rajczy, gdzie odbywać się będzie Jarmark Karpacki oraz spotkania z regionalnymi twórcami z Polski, Czech i Słowacji. Zapłonie oczywiście kolejna Watra i pojawią się dźwięki karpackich kapel.

Aż w końcu nadejdzie 24 sierpnia, a pasterzy powita Koniaków, a tam... co to będzie! - muzyka, śpiew i taniec, pokazy obrządków pasterskich i produktów regionalnych: serów, przetworów, miodu, nalewek, wędlin i wielu innych swojskich produktów.

Z końcem sierpnia Redyk Karpacki przemieści się na terytorium Czech, gdzie zbliżać się będzie do kresu swojej wędrówki. Naświetliliśmy jedynie przekrojowo cały program polskiego odcinka trasy Redyku Karpackiego. Gdzieś się zapewne spotkamy z pasterzami Redyku Karpackiego, tylko pytanie gdzie...? bo dla nas ten wybór jest trudny, a niestety nie możemy być wszędzie, choć bardzo tego chcielibyśmy.

Pasterze Karpat nadchodzą i wszystkich zapraszają na spotkanie.

UWAGA:
Kompletny i najbardziej aktualny KALENDARZ REDYKU
znaleźć można na stronie Fundacji „Pasterstwo Transhumancyjne”,
na którą odsyłamy tutaj...
Dorota i Marek Szala

Redyk to nie relikt przeszłości!
To symbol naszej góralskiej tożsamości!
Uspokój swoje życie… Wędruj z Nami – Hej!

Idą pasterze Karpat pradawnym szlakiem ludów wołoskich, by przywrócić pamięć o pięknej historii naszej i naszych przodków. Redyk przeszedł Karpaty Rumuńskie od Braszowa po Satu Mare, pasterze gościli na Ukrainie w Rachowie i Wierchowinie. Teraz rozpoczynają wędrówkę po Karpatach Polskich. Pasterze wołoscy w XIV i XV w. wraz z innymi zasiedlali góry na ziemiach polskich. Byli to ludzie wolni – ślebodni, otwarci na spotkanie, na drugiego człowieka, gościnni, ale też twardzi jak skała, zalubieni w tradycji ludowej i pasterstwie w górach. To dziedzictwo kultury pasterskiej jest ciągle bijącym źródłem kultury ludzi gór. Redyk, sałasz - to nie relikt przeszłości to symbol tożsamości, która buduje przyszłość, daje moc i wiarę, że w życiowej drodze człowiek musi mieć cel i otwartość na spotkanie z Bogiem i z drugim człowiekiem. Redyk to również doświadczenie czasu i przestrzeni - to więź pokoleniowa, góralski honor i tradycja, gościnność i radość bycia razem w drodze, to wyciszenie i zauroczenie krajobrazem. By góry ciągle Nas urzekały, zadziwiały, ubogacały trzeba przywrócić godne miejsce dla polskiego pasterstwa, dla hodowli owiec - to zadanie dla rządu, dla samorządów, to wyzwanie dla Unii, bo Europa kulturą się tworzy. Karpaty są naszym bogactwem natury i kultury. Wierzymy, że Redyk Karpacki obudzi społeczności je zamieszkujące do lepszej współpracy, da impuls do godnych spotkań i działań - da nową szansę pasterstwu.

I Ty możesz być współczesnym pasterzem Karpat, docenić piękno krajobrazu górskiego, jego bioróżnorodność – możesz - choć kryzys - uspokoić swoją życiową wędrówkę poprzez kontakt z nami. Do zobaczenia na szlaku Redyku Karpackiego! Dotknij źródła wspólnego dziedzictwa kulturowego, bądź z Nami! Pieknie Pytomy na Redyk Karpacki wszystkich razem i każdego z osobna! Zapraszamy również tych, co z dawna wędrowali od Bieszczad w Tatry czy Beskidy w latach 60-tych i 70-tych – opowiedzcie swoją historię, obudźcie wspomnienia, bo życie jest drogą – wędrówką, która ma wielki cel.

Otwórzcie swoje serca, myśli i polany na radosne spotkanie.
Szałas ma swoją przeszłość, ale też ma swoją tożsamość.
Panie Boże prowadź!


Udostępnij:

4 komentarze:

 1. O, dobrze wiedzieć, kiedy Redyk dotrze na Halę Miziową :) Dzięki za info :) Mam na tyle blisko, że może uda się wyskoczyć :)

  Pozdrawiam serdecznie :)

  OdpowiedzUsuń
 2. A gdzie Łomnica Zdrój...bo nie piszecie nic o tej imprezie a na mapie jest zaznaczona

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Napisaliśmy w treści, że naświetliliśmy jedynie przekrojowo program polskiego odcinka trasy Redyku Karpackiego. Kompletny i najbardziej aktualny KALENDARZ REDYKU znaleźć można na stronie Fundacji „Pasterstwo Transhumancyjne”, na którą zainteresowanych odsyłamy. Oczywiście organizatorzy Redyku Karpackiego nie wykluczają możliwości wystąpienia zmian w tym programie z przyczyn niezależnych.

   Usuń


Życie jest zbyt krótkie, aby je przegapić.

Liczba wyświetleń

Popularne posty (ostatnie 30 dni)

Etykiety

Archiwum bloga

Z nimi w górach bezpieczniej

Zapamiętaj !
NUMER RATUNKOWY
W GÓRACH
601 100 300

Mapę miej zawsze ze sobą

Stali bywalcy

Odbiorcy


Wyrusz z nami na

Główny Szlak Beskidu Wyspowego


ETAP DATA, ODCINEK
1
19.11.2016
[RELACJA]
Szczawa - Jasień - Ostra - Ogorzała - Mszana Dolna
2
7.01.2017
[RELACJA]
Mszana Dolna - Potaczkowa - Rabka-Zdrój
3
18.02.2017
[RELACJA]
Rabka-Zdrój - Luboń Wielki - Przełęcz Glisne
4
18.03.2017
[RELACJA]
Przełęcz Glisne - Szczebel - Kasinka Mała
5
27.05.2017
[RELACJA]
Kasinka Mała - Lubogoszcz - Mszana Dolna
6
4.11.2017
[RELACJA]
Mszana Dolna - Ćwilin - Jurków
7
9.12.2017
[RELACJA]
Jurków - Mogielica - Przełęcz Rydza-Śmigłego
8
20.01.2018
[RELACJA]
Przełęcz Rydza-Śmigłego - Łopień - Dobra
9
10.02.2018
[RELACJA]
Dobra - Śnieżnica - Kasina Wielka - Skrzydlna
10
17.03.2018
[RELACJA]
Skrzydlna - Ciecień - Szczyrzyc
11
10.11.2018
[RELACJA]
Szczyrzyc - Kostrza - Tymbark
12
24.03.2019
[RELACJA]
Tymbark - Kamionna - Żegocina
13
14.07.2019
[RELACJA]
Żegocina - Łopusze - Laskowa
14
22.09.2019
[RELACJA]
Laskowa - Sałasz - Męcina
15
17.11.2019
[RELACJA]
Męcina - Jaworz - Limanowa
16
26.09.2020
[RELACJA]
Limanowa - Łyżka - Pępówka - Łukowica
17
5.12.2020
[RELACJA]
Łukowica - Ostra - Ostra Skrzyż.
18
6.03.2021
[RELACJA]
Ostra Skrzyż. - Modyń - Szczawa

Smaki Karpat

Wołoskimi śladami

Główny Szlak Beskidzki

21-23.10.2016 - wyprawa 1
Zaczynamy gdzie Biesy i Czady,
czyli w legendarnych Bieszczadach

BAZA: Ustrzyki Górne ODCINEK: Wołosate - Brzegi Górne
Relacje:
13-15.01.2017 - Bieszczadzki suplement do GSB
Biała Triada z Biesami i Czadami
BAZA: Ustrzyki Górne
Relacje:
29.04.-2.05.2017 - wyprawa 2
Wielka Majówka w Bieszczadach
BAZA: Rzepedź ODCINEK: Brzegi Górne - Komańcza
Relacje:
16-18.06.2017 - wyprawa 3
Najdziksze ostępy Beskidu Niskiego
BAZA: Rzepedź ODCINEK: Komańcza - Iwonicz-Zdrój
Relacje:
20-22.10.2017 - wyprawa 4
Złota jesień w Beskidzie Niskim
BAZA: Iwonicz ODCINEK: Iwonicz-Zdrój - Kąty
Relacje:
1-5.05.2018 - wyprawa 5
Magurskie opowieści
i pieśń o Łemkowyni

BAZA: Zdynia ODCINEK: Kąty - Mochnaczka Niżna
Relacje:
20-22.07.2018 - wyprawa 6
Ziemia Sądecka
BAZA: Krynica-Zdrój ODCINEK: Mochnaczka Niżna - Krościenko nad Dunajcem
Relacje:
7-9.09.2018 - wyprawa 7
Naprzeciw Tatr
BAZA: Studzionki, Turbacz ODCINEK: Krościenko nad Dunajcem - Rabka-Zdrój
Relacje:
18-20.01.2019 - wyprawa 8
Zimowe drogi do Babiogórskiego Królestwa
BAZA: Jordanów ODCINEK: Rabka-Zdrój - Krowiarki
Relacje:
17-19.05.2019 - wyprawa 9
Wyprawa po wschody i zachody słońca
przez najwyższe partie Beskidów

BAZA: Markowe Szczawiny, Hala Miziowa ODCINEK: Krowiarki - Węgierska Górka
Relacje:
22-24.11.2019 - wyprawa 10
Na śląskiej ziemi kończy się nasza przygoda
BAZA: Równica ODCINEK: Węgierska Górka - Ustroń
Relacje:

GŁÓWNY SZLAK WSCHODNIOBESKIDZKI

termin 1. wyprawy: 6-15 wrzesień 2019
odcinek: Bieszczady Wschodnie czyli...
od Przełęczy Użockiej do Przełęczy Wyszkowskiej


termin 2. wyprawy: wrzesień 2023
odcinek: Gorgany czyli...
od Przełęczy Wyszkowskiej do Przełęczy Tatarskiej


termin 3. wyprawy: wrzesień 2024
odcinek: Czarnohora czyli...
od Przełęczy Tatarskiej do Gór Czywczyńskich

Koszulka Beskidzka

Niepowtarzalna, z nadrukowanym Twoim imieniem na sercu - koszulka „Wyprawa na Główny Szlak Beskidzki”.
Wykonana z poliestrowej tkaniny o wysokim stopniu oddychalności. Nie chłonie wody, ale odprowadza ją na zewnątrz dając wysokie odczucie suchości. Nawet gdy pocisz się ubranie nie klei się do ciała. Wilgoć łatwo odparowuje z niej zachowując jednocześnie komfort cieplny.

Fascynujący świat krasu

25-27 lipca 2014 roku
Trzy dni w Raju... Słowackim Raju
Góry piękne są!
...można je przemierzać w wielkiej ciszy i samotności,
ale jakże piękniejsze stają się, gdy robimy to w tak wspaniałym towarzystwie – dziękujemy Wam
za trzy niezwykłe dni w Słowackim Raju,
pełne serdeczności, ciekawych pogawędek na szlaku
i za tyleż uśmiechu.
24-26 lipca 2015 roku
Powrót do Słowackiego Raju
Powróciliśmy tam, gdzie byliśmy roku zeszłego,
gdzie natura stworzyła coś niebywałego;
gdzie płaskowyże pocięły rokliny,
gdzie Spisza i Gemeru łączą się krainy;
by znów wędrować wąwozami dzikich potoków,
by poczuć na twarzy roszące krople wodospadów!
To czego jeszcze nie widzieliśmy – zobaczyliśmy,
gdy znów w otchłań Słowackiego Raju wkroczyliśmy!


19-21 sierpnia 2016 roku
Słowacki Raj 3
Tam gdzie dotąd nie byliśmy!
Przed nami kolejne trzy dni w raju… Słowackim Raju
W nieznane nam dotąd kaniony ruszymy do boju
Od wschodu i zachodu podążymy do źródeł potoków
rzeźbiących w wapieniach fantazję od wieków.
Na koniec pożegnalny wąwóz zostanie na południu,
Ostatnia droga do przebycia w ostatnim dniu.

           I na całe to krasowe eldorado
spojrzymy ze szczytu Havraniej Skały,
           A może też wtedy zobaczymy
to czego dotąd nasze oczy widziały:
           inne słowackie krasy,
próbujące klasą dorównać pięknu tejże krainy?
           Niech one na razie cierpliwie
czekają na nasze odwiedziny.

7-9 lipca 2017 roku
Słowacki Raj 4
bo przecież trzy razy to za mało!
Ostatniego lata miała to być wyprawa ostatnia,
lecz Raj to kraina pociągająca i w atrakcje dostatnia;
Piękna i unikatowa, w krasowe formy bogata,
a na dodatek zeszłego roku pojawiła się w niej ferrata -
przez dziki Kysel co po czterdziestu latach został otwarty
i nigdy dotąd przez nas jeszcze nie przebyty.
Wspomnień czar ożywi też bez większego trudu
fascynujący i zawsze urzekający kanion Hornadu.
Zaglądnąć też warto do miasta mistrza Pawła, uroczej Lewoczy,
gdzie w starej świątyni świętego Jakuba każdy zobaczy
najwyższy na świecie ołtarz, wyjątkowy, misternie rzeźbiony,
bo majster Paweł jak Wit Stwosz był bardzo uzdolniony.
Na koniec zaś tej wyprawy - wejdziemy na górę Velka Knola
Drogą niedługą, lecz widokową, co z góry zobaczyć Raj pozwala.
Słowacki Raj od ponad stu lat urodą zniewala człowieka
od czasu odkrycia jej przez taternika Martina Rótha urzeka.
Grupa od tygodni w komplecie jest już zwarta i gotowa,
Kaniony, dzikie potoki czekają - kolejna rajska wyprawa.


Cudowna wyprawa z cudownymi ludźmi!
Dziękujemy cudownym ludziom,
z którymi pokonywaliśmy dzikie i ekscytujące szlaki
Słowackiego Raju.
Byliście wspaniałymi kompanami.

Miało być naprawdę po raz ostatni...
Lecz mówicie: jakże to w czas letni
nie jechać znów do Słowackiego Raju -
pozwolić na zlekceważenie obyczaju.
Nawet gdy niemal wszystko już zwiedzone
te dzikie kaniony wciąż są dla nas atrakcyjne.
Powiadacie też, że trzy dni w raju to za krótko!
skoro tak, to czy na cztery nie będzie zbyt malutko?
No cóż, podoba nam się ten kras,
a więc znów do niego ruszać czas.
A co wrzucimy do programu wyjazdu kolejnego?
Może z każdego roku coś jednego?
Niech piąty epizod w swej rozciągłości
stanie się powrotem do przeszłości,
ruszajmy na stare ścieżki, niech emocje na nowo ożyją
gdy znów pojawimy się w Raju z kolejną misją!

15-18 sierpnia 2018 roku
Słowacki Raj 5
Retrospekcja
Suchá Belá - Veľký Sokol -
- Sokolia dolina - Kyseľ (via ferrata)

Koszulka wodniacka

Tatrzańska rodzinka

Wspomnienie


519 km i 18 dni nieustannej wędrówki
przez najwyższe i najpiękniejsze partie polskich Beskidów
– od kropki do kropki –
najdłuższym górskim szlakiem turystycznym w Polsce


Dorota i Marek Szala
Główny Szlak Beskidzki
- od kropki do kropki -

WYRÓŻNIENIE
prezentacji tego pasjonującego przedsięwzięcia naza dostrzeżenie piękna wokół nas.

Dziękujemy i cieszymy się bardzo,
że nasza wędrówka Głównym Szlakiem Beskidzkim
nie skończyła się na czerwonej kropce w Ustroniu,
ale tak naprawdę doprowadziła nas aż na
Navigator Festival 2013.

Napisz do nas