za nami
pozostało
0,0 km
442,0 km
Wspomnienie wędrówki najdłuższym szlakiem górskim w Polsce trwale zagnieździło się w naszych sercach. Bardzo tęsknimy za każdą jej chwilą - często o niej myślimy odtwarzając każdą pokonaną górę i dolinę, wracamy pamięcią do niezwykłych ludzi spotkanych na szlaku. Zdaje się, że na każdym kilometrze tamtego szlaku pozostawiliśmy drobinki naszych serc i tak sobie myślimy: niech tam sobie leżą dalej i przypominają nam czas najpiękniejszej włóczęgi. Przyjdzie czas, że odszukamy je pośród leśnych drzew i wysokich traw, przy górskich potokach i wierzchołkach wzniesień, przy ścieżce czerwonego szlaku, gdy znów będziemy go przemierzać. Odszukamy je wszystkie, ale zostawimy by leżały tam dalej i przypominały nam czas wspaniałej wędrówki.

Zafascynowani beskidzką przygodą podejmujemy dziś nowe wyzwanie. Z radości dusza krzyczy: znów się zaczęło! Zapakowaliśmy niezbędny sprzęt do plecaków i zmierzamy ku nowej przygodzie. Postanowiliśmy stanąć przed krańcową kropką czerwonego szlaku, tym razem Głównego Szlaku Sudeckiego - najdłuższego szlaku w Sudetach i drugiego co do długości górskiego szlaku w Polsce. Mamy nadzieję, że uporamy się z trudami wielodniowej wędrówki i za kilkanaście dni szczęśliwie dotrzemy do drugiej krańcowej kropki tego szlaku, a głębia nasza pobudzi się wspaniałymi wrażeniami i napełni cudownymi przeżyciami. Oby aura nam sprzyjała, słoneczko przyświecało, a deszcz padał tylko dla naszej ochłody.

Podczas wędrówki nie będzie wiele czasu na pisanie, ale postaramy się przynajmniej w skrócie przekazywać wieści ze szlaku, dzielić się wrażeniami i przeżyciami. A może dane nam będzie spotkać kogoś z Was na szlaku lub w schronisku, by pogawędzić o tym i o owym? Już nie jeden raz zaskakiwani byliśmy niespodziewanym, ale jakże miłym spotkaniem. Jeśli jednak los rzuci nas w różne strony świata zapraszamy na www.gorskiewedrowki.blogspot.com, gdzie pojawią się treści oznakowane sygnaturą „GSS-18”.

POGODA:
noc
rano
dzień
wieczór
zachmurzenie duże, deszcz
zachmurzenie duże, deszcz
zachmurzenie duże, deszcz
zachmurzenie całkowite

TRASA:
Kraków Jelenia Góra Świeradów-Zdrój

OPIS:
Zbliża się godzina 22.00. Siedzimy już w autokarze i za chwilę odjedziemy z krakowskiego dworca. Przejedziemy przez Katowice, Opole, Wrocław i na 5.10 powinniśmy być w Jeleniej Górze, skąd busem już tylko jedna godzina drogi do Świeradowa Zdroju. Mamy blisko 440 km do przejechania. Wydawać się może to paradoksem, gdyż podobny dystans będziemy mieli do pokonania pieszo czerwonym szlakiem do krańcowej kropki szlaku w Prudniku, skąd od Krakowa dzielić nas będzie jeszcze przeszło 200 km. Ta różnica świadczy o krętości Głównego Szlaku Sudeckiego, jaki nas czeka.

Pierwsze szlaki w Sudetach sięgają bardzo dawnych czasów, kiedy pojawili się na nich Walończycy, a było to w XII wieku, a może nawet wcześniej. Ubrani w powłóczyste czerwone suknie i okrągły kapelusz na głowie z przyczepionym obrazkiem Matki Boskiej, i z charakterystyczną spinką przy koszuli z motywem siedmiu gwiazd, wędrowali po Sudetach w poszukiwaniu skarbów, złota, minerałów i cennych kruszców. Drogi do odkrytych złóż znakowali zagadkowymi symbolami, których znaczenie utrzymywali w tajemnicy. Bardzo możliwe, że ścieżki naszego czerwonego szlaku krzyżować się będą z walońskimi, a może nawet gdzieniegdzie nimi powiodą - kto to wie.

Z pewnością czerwone znaki wieść będą nas też dawnymi halami, pośród bud pasterskich do których trasy znakowano drewnianymi tyczkami i kamiennymi kopczykami. Takie sposoby znakowania są wciąż dość powszechnie spotykane. W pewnych sytuacjach takie znakowanie dróg jest nieocenione, szczególnie w przypadku problemów z odszukaniem malowanych znaków. Drewniane tyczki i kamienne kopczyki stanowią wówczas jedyny drogowskaz bezpiecznej drogi, ustrzegający przez pobłądzeniem. Mamy nadzieję, że natura ustrzeże nas od takich sytuacji i gdy wędrować będziemy grzbietami górskimi, ostępami królestwa Ducha Gór, tajemniczego Liczyrzepy, żywioły natury sprzyjać nam będą:

 • ziemia zawsze otwierać będzie tylko bezpieczne ścieżki,
 • powietrze delikatną bryzą gładziło policzki,
 • woda wyłącznie rosiła niewielkim deszczykiem,
 • a ogień raczył przyjemnym, słonecznym blaskiem.

Jutro o poranku zaczynamy...
Komentarze do wpisu

6 komentarzy :

6 komentarzy :

 1. Moi drodzy, kolejna wspaniała przygoda przed Wami stoi otworem :) Oby pogoda Wam sprzyjała! :) Aż zazdroszczę wędrówki, którą macie przed sobą :) Życzę powodzenia i czekam na ciąg dalszy... :)

  Pozdrawiam!
  Iza

  OdpowiedzUsuń
 2. Dobrej pogody zatem zycze!
  Serdecznosci
  Judith

  OdpowiedzUsuń
 3. Powodzenia!
  I czekamy na relację

  OdpowiedzUsuń
 4. Trzymam kciuki za udaną wyprawę, jesteście wielcy, powtarzam to za każdym razem; pozdrawiam z drugiego krańca Polski.

  OdpowiedzUsuń

Translator

Info

Licencja Creative Commons Gdy nie jest to inaczej sprecyzowane pod konkretnym materiałem, to:
Publikowane na blogu materiały można wykorzystać na warunkach licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 3.0 Polska.
Zezwala się na kopiowanie, dystrybucję, wyświetlanie i użytkowanie materiałów publikowanych na niniejszym blogu i jego pochodnych pod warunkiem umieszczenia informacji o twórcy i adresu internetowego bloga. Pozwala się na wykorzystanie tych materiałów w innych dziełach pod warunkiem udostępniania ich na tej samej licencji.

Kuferek

Hej wędrowcze, właśnie otworzyłeś malutki skarbczyk.
Nie jest on drogocenny, ale nie wykluczone, że znajdziesz w nim coś
co może Ci się przydać.

Kolekcje

Wędrowanie po znanych i nieznanych szlakach to ogrom niesamowitych wrażeń i emocji. Z każdą zakończoną wędrówką wiąże się tęsknota i czar wspomnień. Odczucia takie towarzyszą nam od samego początku przygody, wyzwalając potrzebę zachowania przeżyć, nie tylko w ulotnej pamięci ludzkiej, ale również w formie bardziej trwałej, w postaci fotografii, opisów, dzienniczków przebytych tras, odwiedzonych miejsc, czy zdobytych szczytów. Utrwalanie to jest również okazją do usystematyzowania turystycznych poczynań wg różnych kryteriów - zdobytych koron gór, przebytych szlaków, itp.

Napisz do nas