Dziennik wypraw i przystań przed kolejną wędrówką.

Rozlało się fioletowo-błękitne morze

Kiedy wiosnom śniezek ginie sercem radość wzrusy
na polanie, pod Tatrami zakwitły krokusy.
Takie piykne, fijołkowe aze miło oku
zakryły polane na Białym Potoku.

Bliziućko pod reglem piyknymi Tatrami
pudom, wney tam pudom juhasi z owcami.
Bo to przecie nase Tatry i Polany
momy w nich przywilej królewski nadany.

(Michał Cieśla Łuszczek, podhalański poeta)
Szafran spiski (Crocus scepusiensis).


Skąd się one w ogóle wzięły? Ich pochodzenie wciąż stanowi zagadkę botaniczną. Zofia Radwańska-Paryska mówiła, że są one „uśmiechem Tatr wyczarowanym spod śniegu promieniami słonecznymi”. Pojawiają się na górskich halach, gdy słońce zaczyna z nich wytapiać śnieg. Górale nazywają je tulipankami. Botanicy nazywają je szafranami spiskimi (Crocus scepusiensis), a wszyscy znają je jako krokusy.

Szafran spiski (Crocus scepusiensis).

Szafran spiski (Crocus scepusiensis).

Szafran spiski to jedna z najwcześniej zakwitających roślin tatrzańskich. Pojawia się już wtedy, gdy na polanach jeszcze leżą płaty śniegu. Wyrasta z kulistej bulwki. Potrafi się przebić przez warstwy śniegu dzięki wydzielanemu wewnętrznemu ciepłu. Gdy w okresie kwitnienia ponownie pada śnieg niezapylone kwiaty zwijają się znów ciasno w pąki i przeczekują niekorzystny czas. Rozwijają  się ponownie, gdy stopnieje śnieg.
Dla liliowego krokusa
Nieprzeparta pokusa:
Spod śniegu się wychylić
Dziobkiem kielicha światło pić
I kwilić.
Na całą polankę - bezgłośnie,
O wspinającej się z trudem na góry
Spóźnionej wiośnie.

(Krokus, Tadeusz Szyma)
Wyrasta jako pojedynczy kwiat, posiadający 6 płatków składających się w kielich, czy też koronę, w kolorze od jasnofioletowego do liliowego. Niekiedy kwiat przyjmuje kolor biały. W środku kielicha widoczny jest wyrazisty, intensywnie pomarańczowy słupek, który wynosi trzy pręciki. To właśnie na nim ukrywa się najdroższa przyprawa świata – szafran, którą pozyskuje się jedynie z kwiatów uprawianych w tym celu. Do otrzymania 1 kilograma suchych znamion potrzeba około 120 tysięcy kwiatów dlatego szafran był i pozostał najdroższą przyprawą na świecie.

Szafran spiski (Crocus scepusiensis).

Szafran spiski (Crocus scepusiensis).

Szafran spiski (Crocus scepusiensis).

Obecnie w Polsce szafran spiski objęty jest ochroną częściową. W latach 1946–2014 znajdował się pod ochroną ścisłą. Zagrożeniem dla gatunku jest zaorywanie łąk i pastwisk oraz zaprzestanie ich koszenia i wypasania.

Podejmowaliśmy kilkakrotnie próby opisania ich rajskiego piękna. Zakwitają masowo tysiącami jak na komendę. Wysyp. Od tego momentu trzeba się spieszyć, by je zobaczyć i powąchać, bo zwykle po 2-3 tygodniach kwiaty obumierają. Przy nich można nauczyć się cenić chwilę życia.


Promieniują niezwykłym urokiem. Każdego roku tak samo przykuwają uwagę. Są po prostu śliczne. Przynoszą dobrą nowinę zwiastując odradzanie się życia w przyrodzie, które zostało uśpione na czas zimy.

Patrząc na ich łany często nie dostrzegamy tego, że każda z tych roślinek ma coś swojego, indywidualnego. Być może nie wszyscy w to wierzą, ale wystarczy pochylić się i przyjrzeć się im z bliska. Czasem jest to wyrazista cecha, niekiedy tylko pewien drobiazg wyróżniający ją od innych. Każda z nich emanuje oryginalnością i swoistym pięknem, które wyróżnia je na tle tłumu (podobnie jest z ludźmi).

Oglądamy i podziwiamy krokusowe piękności. Wyginają się i tańczą przed nami. Fascynują swym wdziękiem. Opowiadają o sobie różne historie. Jeden piękniejszy od drugiego - czy jest wśród nich najpiękniejszy? Ileż potrzeba kompromisów, by wyłonić garstkę nominowanych spośród tak licznego niebiesko-fioletowego tłumu. Tysiące piękności zgłosiło się do eliminacji! Trafiliśmy na dzień najbardziej obfitego wysypu krokusów (co zawdzięczamy sobie, dzień wybraliśmy na podstawie przeprowadzonych skomplikowanych obserwacji ;)

Przegląd w ramach eliminacji konkursowych.
Przegląd w ramach eliminacji konkursowych.
Przegląd w ramach eliminacji konkursowych.

Praca jurorów niekiedy wymagała również takich poświęceń.
Praca jurorów niekiedy wymagała również takich poświęceń.

Tak wyglądał tłum chętnych do udziału w konkursie krokusowych piękności.

Pierwszy etap eliminacji do konkursu krokusowych piękności wymagał ogromnej cierpliwości, poświęceń oraz decyzji trudnych, a nawet bardzo trudnych. Udało się nam wyłonić 15 indywidualności, które zostały nominowane do finału konkursu. Który z nich zasługuje na miano Mistera Krokusowej Piękności? Wybór pozostawiamy szanownej Kapitule Naszych Czytelników.

Po szalenie wyczerpującej pracy wyłoniliśmy również 7 duetów, które urzekły nas prezencją harmonii, ładu i zgodności. Zostały uchwycone w pozie teatralno-tanecznej, emanującej prostotą, naturalnością, ale jednocześnie powabnym pięknem. Który duet jest najpiękniejszy? Zapraszamy do głosowania.KONKURS KROKUSOWYCH PIĘKNOŚCI

NOMINOWANI W KATEGORII SINGLE


Szafran spiski (Crocus scepusiensis).
Damian
Filantrop niezwykle aktywny w każdej dziedzinie życia. Wierzy, że powinien podjąć jakąś doniosłą misję lub odegrać dziejową rolę. Kiedy wbije sobie coś do głowy, trudno go od tego odwieść. Uwodzicielski i niebezpieczny, ale wierny jak mało kto.


Szafran spiski (Crocus scepusiensis).
Karol
Cechują go dobre maniery, szlachetność, solidność i rzetelność. Wierny wobec zasad swoich i swojego rodu. Przywiązuje dużą wagę do stosunków rodzinnych i w wyborze życiowej partnerki (oczywiście spośród kandydatek z dobrych rodzin). Inni chętnie nastawiają ucha, by go słuchać. Niemal wszyscy darzą go zaufaniem.


Szafran spiski (Crocus scepusiensis).
Kamil
Nie lubi się śpieszyć, a zbyt szybkie reagowanie nie leży w jego naturze. Jest mistrzem wyczucia nastroju i zrozumienia subtelności bytu. W każdej sytuacji wytrwale namawia do kompromisu. Jest amatorem spokojnego życia, choć pełnego wygód. Nie kusi go rola przywódcy, woli być doradcą, albo i naśladowcą.


Szafran spiski (Crocus scepusiensis).
Filip
Pozornie ospały, a w rzeczywistości pełen temperamentu, towarzyski, dowcipny, Umie cieszyć się życiem i jego przyjemnościami. Potrafi na różne sposoby umilać życie sobie i swoim przyjaciołom. Dba o swoje wygody i o odpowiednie towarzystwo. Zna się na muzyce i sztuce.


Szafran spiski (Crocus scepusiensis).
Gerard
Spokojny, cierpliwy flegmatyk. Potrzebuje wiele zrozumienia i dyskretnie okazywanej czułości.Towarzystwo przyjaciół daje mu poczucie bezpieczeństwa. Rozdarty między silnymi popędami a poczuciem spełniania dobrych uczynków.


Szafran spiski (Crocus scepusiensis).
Dawid
Wszechstronnie utalentowany artystycznie. Ma mnóstwo własnych pomysłów na życie, które mogą daleko odbiegać od powszechnie przyjętych wzorców. Ma własne zdanie na różne sprawy i trudno go przekonać, że może być inaczej. Jego mocną stroną jest poczucie humoru i zimna krew w trudnych sytuacjach.


Szafran spiski (Crocus scepusiensis).
Kacper
Wesoły z natury, dostrzega głównie pogodne strony bytu, umie się cieszyć towarzystwem. Lubi błyszczeć i olśniewać otoczenie. Ma jednak ogromne skłonności do niezależności i dominacji, co nie wszystkim się podoba.


Szafran spiski (Crocus scepusiensis).
Adrian
Jego życiowe motto to „śpiesz się powoli”. Cierpliwy i wyrozumiały dla innych, ale przede wszystkim dla siebie. chciałby być systematyczny i skrupulatny, lecz zazwyczaj na chceniu się kończy. Nie próbuje błyszczeć bez potrzeby, domowe kapcie i wygodny dres, to jest to, o co mu chodzi.


Szafran spiski (Crocus scepusiensis).
Wiktor
Mocno trzyma się ziemi, polega na tym, co da się zmierzyć i wyliczyć, często jest przesadnie ostrożny i daleki od porywów fantazji. Zwycięstwo odnosi nie dzięki śmiałym i ryzykownym posunięciom, lecz raczej dzięki starannym, drobiazgowym przygotowaniom i obliczeniu każdego swojego kroku. Daleki jest od obrazu tryumfującego wodza.


Szafran spiski (Crocus scepusiensis).
Emil
Wrażliwy, odważny i pełen temperamentu. Potrafi być błyskotliwym samoukiem. Cechuje go też życiowa ostrożność. W wypadku zagrożenia szybko wycofuje się na bezpieczne pozycje. Jednak źle znosi wszelkie ograniczenia swobody.


Szafran spiski (Crocus scepusiensis).
Oskar
Wrodzona dobroć pomaga mu właściwie zrozumieć innych. Cieszy się z własnych osiągnięć, co bywa odbierane jako zarozumiałość. Powściągliwy i ostrożny. Kieruje się jednak uczuciami, co nie zawsze wychodzi mu na korzyść. Nigdy nikogo nie podejrzewa o złe intencje.


Szafran spiski (Crocus scepusiensis).
Nikodem
Energiczny, ambitny i bardzo pewny siebie. Nieustannie dąży do przodu. Potrafi uważnie obserwować i wyciągać z tego korzystne wnioski. Jego wrodzona przebiegłość i inteligencja sprzyja mu w osiąganiu sukcesów.


Szafran spiski (Crocus scepusiensis).
Szymon
Wyróżnia się ze swego otoczenia, żyje na swój własny, oryginalny sposób i często wyraźnie odbiega od ogólnie przyjętej średniej. Doskonale znosi samotność, życiowe trudy i pionierskie warunki. Zna swoją wartość i nie potrzebuje poklasku. Nie ma zwyczaju podporządkowywać się woli innych. Jest uparty i zawsze zdecydowany doprowadzić do końca swoje.


Szafran spiski (Crocus scepusiensis).
Olaf
Jest bardzo pewny siebie. Wie, czego oczekuje od życia. Nie ulega wpływom, często bywa nawet uparty. Kieruje się bardziej rozsądkiem, niż szóstym zmysłem. Jego moralność bywa chwiejna, ale jest gotów do wszelkich ofiar. Po za tym lubi wesołe towarzystwo i w sumie jest bardzo sympatyczny.


Szafran spiski (Crocus scepusiensis).
Rudolf
Ma nieco szorstkie usposobienie, niczym kłujący jałowiec. Pragnienie bycia uczciwym i sprawiedliwym prowadzi go do podejmowania samowolnych inicjatyw, które nie zawsze znajdują uznanie. Jest zdolny do najsurowszej ascezy. Wierny, przywiązany, bezgranicznie ufny - nigdy nie wybacza zdrady.
NOMINOWANI W KATEGORII DUETY


Szafran spiski (Crocus scepusiensis).
Serafin & Oliwier
Serafin (z lewej) ma bujną wyobraźnię, dlatego dobrze, gdy znajdzie się ktoś, kto w porę sprowadzi go na ziemię. Chętnie pracuje w zespole. Oliwier dzielnie stawia czoło wszelkim przeciwnościom losu. Nie lubi kontroli ani żadnych ograniczeń.


Szafran spiski (Crocus scepusiensis).
Edwin & Eryk
Edwin ma zawsze wiele pomysłów, zawsze ciekawy świata. Jednak to Eryk jest z przodu, skłonny do szaleństw, zdolny do zrobienia zamieszania wokół siebie.


Szafran spiski (Crocus scepusiensis).
Paweł & Gaweł
Paweł na górze, a Gaweł na dole.
Paweł spokojny, nigdy nie wadzi nikomu, zaś Gaweł najdziksze wymyśla swawole.


Szafran spiski (Crocus scepusiensis).
Tytus & Waldemar
Waldemar lubi wyróżniać się z tłumu, błyszczeć w oczach najbliższego otoczenia. Ciężko pracuje, aby osiągnąć sukces. Tytus odsunięty jest nieco za nim, niby w tle, ale to on jest zawsze pełen pomysłów, a przy tym jest bardzo uparty.


Szafran spiski (Crocus scepusiensis).
Gerwazy & Gwidon
Gerwazy widoczny na przedzie jest ogarnięty pasją i w pełni oddaje się temu co robi. Gwidon bardzo poważnie podchodzi do swoich obowiązków i ma spory potencjał, choć nie zawsze go w pełni wykorzystuje.


Szafran spiski (Crocus scepusiensis).
Hugon & Helmut
Hugon wytrwale dąży do celu, musi go osiągnąć za wszelką cenę, nawet jeśli wymaga to czasu. Helmut lubi, gdy sporo się dzieje i choć jest mniejszy - doskonale radzi sobie w każdej sytuacji.


Szafran spiski (Crocus scepusiensis).
Jacek & Dionizy
Jacek jest energiczny, pewny siebie, zawsze z przodu. Znaleźć go można tam gdzie zawieją go wiatry. Za nim Dionizy idzie przez życie wesoło, nie wadząc nikomu, bo lubi bawić się i doświadczać zmian.Czekamy na Wasze głosy...
Czekamy na Wasze głosy...

Udostępnij:

3 komentarze:

  1. Uwielbiam morze krokusów :) Przepiękne kwiaty, nigdy nie znudzi mi się ich fotografowanie ;)

    OdpowiedzUsuń
  2. W zeszłym roku byłam na krokusowych łowach, w tym raczej nie będzie mi to dane.

    OdpowiedzUsuń
  3. Wspaniałe zdjęcia! :) Ale najbardziej podoba mi się to drugie od góry... ;)

    OdpowiedzUsuń

Życie jest zbyt krótkie, aby je przegapić.

Liczba wyświetleń

Popularne posty (ostatnie 30 dni)

Etykiety

Archiwum bloga

Z nimi w górach bezpieczniej

Zapamiętaj !
NUMER RATUNKOWY
W GÓRACH
601 100 300

Mapę miej zawsze ze sobą

Stali bywalcy

Odbiorcy

Wyrusz z nami na

Główny Szlak Beskidu Wyspowego


ETAP DATA, ODCINEK
1
19.11.2016
[RELACJA]
Szczawa - Jasień - Ostra - Ogorzała - Mszana Dolna
2
7.01.2017
[RELACJA]
Mszana Dolna - Potaczkowa - Rabka-Zdrój
3
18.02.2017
[RELACJA]
Rabka-Zdrój - Luboń Wielki - Przełęcz Glisne
4
18.03.2017
[RELACJA]
Przełęcz Glisne - Szczebel - Kasinka Mała
5
27.05.2017
[RELACJA]
Kasinka Mała - Lubogoszcz - Mszana Dolna
6
4.11.2017
[RELACJA]
Mszana Dolna - Ćwilin - Jurków
7
9.12.2017
[RELACJA]
Jurków - Mogielica - Przełęcz Rydza-Śmigłego
8
20.01.2018
[RELACJA]
Przełęcz Rydza-Śmigłego - Łopień - Dobra
9
10.02.2018
[RELACJA]
Dobra - Śnieżnica - Kasina Wielka - Skrzydlna
10
17.03.2018
[RELACJA]
Skrzydlna - Ciecień - Szczyrzyc
11
10.11.2018
[RELACJA]
Szczyrzyc - Kostrza - Tymbark
12
24.03.2019
[RELACJA]
Tymbark - Kamionna - Żegocina
13
14.07.2019
[RELACJA]
Żegocina - Łopusze - Laskowa
14
22.09.2019
[RELACJA]
Laskowa - Sałasz - Męcina
15
17.11.2019
[RELACJA]
Męcina - Jaworz - Limanowa
16
26.09.2020
[RELACJA]
Limanowa - Łyżka - Pępówka - Łukowica
17
5.12.2020
[RELACJA]
Łukowica - Ostra - Ostra Skrzyż.
18
6.03.2021
[RELACJA]
Ostra Skrzyż. - Modyń - Szczawa

Małopolski Szlak Papieski

Spis etapów

TRASA GŁÓWNA
ETAP DATA, ODCINEK
1
12.03.2016
[RELACJA]
Kalwaria Zebrzydowska - Gorzeń Górny
2
9.04.2016
[RELACJA]
Gorzeń Górny - Wadowice - Ponikiew
3
14.05.2016
[RELACJA]
Ponikiew - Groń JPII - Leskowiec - Hucisko
4
1.10.2016
[RELACJA]
Hucisko - Zawoja - Skawica Górna
5
2.10.2016
[RELACJA]
Skawica Górna - Polica - Przełęcz Krowiarki
6
9.04.2017
[RELACJA]
Przełęcz Krowiarki - Zubrzyca Górna - Przełęcz Bory
7
20.05.2017
[RELACJA]
Przełęcz Bory - Ludźmierz - Nowy Targ
8
24.09.2017
[RELACJA]
Nowy Targ - Turbacz - Rzeki
9
27.01.2018
[RELACJA]
Rzeki - Gorc - Ochotnica Dolna
10
17.02.2018
[RELACJA]
Ochotnica Dolna - Lubań - Krościenko nad Dunajcem
11
28.04.2018
[RELACJA]
Krościenko nad Dunajcem - Przysietnica
12
1.12.2018
[RELACJA]
Przysietnica - Stary Sącz

TRASY SPECJALNE
nr 1
1
7.05.2016
[RELACJA]
Kraków, Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się”
nr 2
1
10.03.2018
[RELACJA]
Kraków, Pałac Arcybiskupi

TRASY WARIANTOWE
I - Beskid Makowski
1
16.05.2020
[RELACJA]
Kalwaria Zebrzydowska – Lanckorońska Góra – Sułkowice
2
23.05.2020
[RELACJA]
Sułkowice – Barnasiówka – Myślenice
3
23.05.2020
[RELACJA]
Myślenice – Uklejna – Myślenice Zarabie
II - Beskid Żywiecki
1
5/6.08.2017
[RELACJA]
Przełęcz Krowiarki – Babia Góra – Przełęcz Krowiarki
III - Pasmo Podhalańskie, Gorce, Beskid Makowski i Wyspowy
1
20.10.2018
[RELACJA]
Harkabuz – Rabska Góra – Rabka-Zdrój
2
15.12.2018
[RELACJA]
Rabka-Zdrój – Luboń Wielki – Przełęcz Glisne
3
12.01.2019
[RELACJA]
Przełęcz Glisne – Szczebel – Kasinka Mała
4
24.02.2019
[RELACJA]
Kasinka Mała – Lubogoszcz – Kasina Wielka
5
11.01.2020
[RELACJA]
Kasina Wielka – Śnieżnica – Przełęcz Gruszowiec
6
11.01.2020
[RELACJA]
Przełęcz Gruszowiec – Ćwilin – Jurków
7
06.06.2020
[RELACJA]
Jurków – Mogielica – Jasień – Przełęcz Przysłop
IV - Beskid Wyspowy
1
6.05.2017
[RELACJA]
Mogielica – Przełęcz Słopnicka
2
29.10.2017
[RELACJA]
Przełęcz Słopnicka – Łukowica
3
18.11.2017
[RELACJA]
Łukowica – Miejska Góra
V - Beskid Wyspowy
1
19.11.2016
[RELACJA]
Jasień - Mszana Dolna
VI - Podhale
1
25.03.2017
[RELACJA]
Ludźmierz - Ząb
2
26.03.2017
[RELACJA]
Ząb - Kiry
VII - Tatry
1
2.04.2016
[RELACJA]
Kiry - Dolina Jarząbcza
2
29.10.2016
[RELACJA]
Polana Huciska - Polana Strążyska
3
3.12.2016
[RELACJA]
Polana Strążyska - Kuźnice
4
21.01.2017
[RELACJA]
Kuźnice - Wiktorówki - Palenica Białczańska
5
25.02.2017
[RELACJA]
Palenica Białczańska - Morskie Oko
VIII - Gorce
1
17.09.2016
[RELACJA]
Turbacz - Studzionki
2
18.09.2016
[RELACJA]
Studzionki - Lubań
IX - Beskid Sądecki
1
5.08.2018
[RELACJA]
Dzwonkówka – Tylmanowa
X - Beskid Sądecki, Beskid Niski
1
6.07.2020
[RELACJA]
Stary Sącz – Hala Łabowska
2
7.07.2020
[RELACJA]
Hala Łabowska – Krynica-Zdrój
3
8.07.2020
[RELACJA]
Krynica-Zdrój – Hańczowa
4
9.07.2020
[RELACJA]
Hańczowa – Ług
5
11.07.2020
[RELACJA]
Ług – Magura Wątkowska

Smaki Karpat

Wołoskimi śladami

Niezastąpiony na GSS

Przewodnik „Główny Szlak Sudecki”. Jest to bogate kompendium wiedzy o najdłuższym szlaku w Sudetach, zawierające opisy przebiegu szlaku ze szczegółowymi mapami, czasami przejść i profilami wysokościowymi oraz namiarami do schronisk. Zawarto w nim również mnóstwo opisanych atrakcji, ciekawostek oraz niezliczoną ilość barwnych fotografii.
W tej jednej publikacji mamy wszystko to co potrzebne turyście przemierzającemu Główny Szlak Sudecki.

Główny Szlak Beskidzki

21-23.10.2016 - wyprawa 1
Zaczynamy gdzie Biesy i Czady,
czyli w legendarnych Bieszczadach

BAZA: Ustrzyki Górne ODCINEK: Wołosate - Brzegi Górne
Relacje:
13-15.01.2017 - Bieszczadzki suplement do GSB
Biała Triada z Biesami i Czadami
BAZA: Ustrzyki Górne
Relacje:
29.04.-2.05.2017 - wyprawa 2
Wielka Majówka w Bieszczadach
BAZA: Rzepedź ODCINEK: Brzegi Górne - Komańcza
Relacje:
16-18.06.2017 - wyprawa 3
Najdziksze ostępy Beskidu Niskiego
BAZA: Rzepedź ODCINEK: Komańcza - Iwonicz-Zdrój
Relacje:
20-22.10.2017 - wyprawa 4
Złota jesień w Beskidzie Niskim
BAZA: Iwonicz ODCINEK: Iwonicz-Zdrój - Kąty
Relacje:
1-5.05.2018 - wyprawa 5
Magurskie opowieści
i pieśń o Łemkowyni

BAZA: Zdynia ODCINEK: Kąty - Mochnaczka Niżna
Relacje:
20-22.07.2018 - wyprawa 6
Ziemia Sądecka
BAZA: Krynica-Zdrój ODCINEK: Mochnaczka Niżna - Krościenko nad Dunajcem
Relacje:
7-9.09.2018 - wyprawa 7
Naprzeciw Tatr
BAZA: Studzionki, Turbacz ODCINEK: Krościenko nad Dunajcem - Rabka-Zdrój
Relacje:
18-20.01.2019 - wyprawa 8
Zimowe drogi do Babiogórskiego Królestwa
BAZA: Jordanów ODCINEK: Rabka-Zdrój - Krowiarki
Relacje:
17-19.05.2019 - wyprawa 9
Wyprawa po wschody i zachody słońca
przez najwyższe partie Beskidów

BAZA: Markowe Szczawiny, Hala Miziowa ODCINEK: Krowiarki - Węgierska Górka
Relacje:
22-24.11.2019 - wyprawa 10
Na śląskiej ziemi kończy się nasza przygoda
BAZA: Równica ODCINEK: Węgierska Górka - Ustroń
Relacje:

GŁÓWNY SZLAK WSCHODNIOBESKIDZKI

termin 1. wyprawy: 6-15 wrzesień 2019
odcinek: Bieszczady Wschodnie czyli...
od Przełęczy Użockiej do Przełęczy Wyszkowskiej


termin 2. wyprawy: wrzesień 2021
odcinek: Gorgany czyli...
od Przełęczy Wyszkowskiej do Przełęczy Tatarskiej


termin 3. wyprawy: wrzesień 2022
odcinek: Czarnohora czyli...
od Przełęczy Tatarskiej do Gór Czywczyńskich

Koszulka Beskidzka

Niepowtarzalna, z nadrukowanym Twoim imieniem na sercu - koszulka „Wyprawa na Główny Szlak Beskidzki”.
Wykonana z poliestrowej tkaniny o wysokim stopniu oddychalności. Nie chłonie wody, ale odprowadza ją na zewnątrz dając wysokie odczucie suchości. Nawet gdy pocisz się ubranie nie klei się do ciała. Wilgoć łatwo odparowuje z niej zachowując jednocześnie komfort cieplny.

Fascynujący świat krasu

25-27 lipca 2014 roku
Trzy dni w Raju... Słowackim Raju
Góry piękne są!
...można je przemierzać w wielkiej ciszy i samotności,
ale jakże piękniejsze stają się, gdy robimy to w tak wspaniałym towarzystwie – dziękujemy Wam
za trzy niezwykłe dni w Słowackim Raju,
pełne serdeczności, ciekawych pogawędek na szlaku
i za tyleż uśmiechu.
24-26 lipca 2015 roku
Powrót do Słowackiego Raju
Powróciliśmy tam, gdzie byliśmy roku zeszłego,
gdzie natura stworzyła coś niebywałego;
gdzie płaskowyże pocięły rokliny,
gdzie Spisza i Gemeru łączą się krainy;
by znów wędrować wąwozami dzikich potoków,
by poczuć na twarzy roszące krople wodospadów!
To czego jeszcze nie widzieliśmy – zobaczyliśmy,
gdy znów w otchłań Słowackiego Raju wkroczyliśmy!


19-21 sierpnia 2016 roku
Słowacki Raj 3
Tam gdzie dotąd nie byliśmy!
Przed nami kolejne trzy dni w raju… Słowackim Raju
W nieznane nam dotąd kaniony ruszymy do boju
Od wschodu i zachodu podążymy do źródeł potoków
rzeźbiących w wapieniach fantazję od wieków.
Na koniec pożegnalny wąwóz zostanie na południu,
Ostatnia droga do przebycia w ostatnim dniu.

           I na całe to krasowe eldorado
spojrzymy ze szczytu Havraniej Skały,
           A może też wtedy zobaczymy
to czego dotąd nasze oczy widziały:
           inne słowackie krasy,
próbujące klasą dorównać pięknu tejże krainy?
           Niech one na razie cierpliwie
czekają na nasze odwiedziny.

7-9 lipca 2017 roku
Słowacki Raj 4
bo przecież trzy razy to za mało!
Ostatniego lata miała to być wyprawa ostatnia,
lecz Raj to kraina pociągająca i w atrakcje dostatnia;
Piękna i unikatowa, w krasowe formy bogata,
a na dodatek zeszłego roku pojawiła się w niej ferrata -
przez dziki Kysel co po czterdziestu latach został otwarty
i nigdy dotąd przez nas jeszcze nie przebyty.
Wspomnień czar ożywi też bez większego trudu
fascynujący i zawsze urzekający kanion Hornadu.
Zaglądnąć też warto do miasta mistrza Pawła, uroczej Lewoczy,
gdzie w starej świątyni świętego Jakuba każdy zobaczy
najwyższy na świecie ołtarz, wyjątkowy, misternie rzeźbiony,
bo majster Paweł jak Wit Stwosz był bardzo uzdolniony.
Na koniec zaś tej wyprawy - wejdziemy na górę Velka Knola
Drogą niedługą, lecz widokową, co z góry zobaczyć Raj pozwala.
Słowacki Raj od ponad stu lat urodą zniewala człowieka
od czasu odkrycia jej przez taternika Martina Rótha urzeka.
Grupa od tygodni w komplecie jest już zwarta i gotowa,
Kaniony, dzikie potoki czekają - kolejna rajska wyprawa.


Cudowna wyprawa z cudownymi ludźmi!
Dziękujemy cudownym ludziom,
z którymi pokonywaliśmy dzikie i ekscytujące szlaki
Słowackiego Raju.
Byliście wspaniałymi kompanami.

Miało być naprawdę po raz ostatni...
Lecz mówicie: jakże to w czas letni
nie jechać znów do Słowackiego Raju -
pozwolić na zlekceważenie obyczaju.
Nawet gdy niemal wszystko już zwiedzone
te dzikie kaniony wciąż są dla nas atrakcyjne.
Powiadacie też, że trzy dni w raju to za krótko!
skoro tak, to czy na cztery nie będzie zbyt malutko?
No cóż, podoba nam się ten kras,
a więc znów do niego ruszać czas.
A co wrzucimy do programu wyjazdu kolejnego?
Może z każdego roku coś jednego?
Niech piąty epizod w swej rozciągłości
stanie się powrotem do przeszłości,
ruszajmy na stare ścieżki, niech emocje na nowo ożyją
gdy znów pojawimy się w Raju z kolejną misją!

15-18 sierpnia 2018 roku
Słowacki Raj 5
Retrospekcja
Suchá Belá - Veľký Sokol -
- Sokolia dolina - Kyseľ (via ferrata)

Koszulka wodniacka

Tatrzańska rodzinka

Wspomnienie


519 km i 18 dni nieustannej wędrówki
przez najwyższe i najpiękniejsze partie polskich Beskidów
– od kropki do kropki –
najdłuższym górskim szlakiem turystycznym w Polsce


Dorota i Marek Szala
Główny Szlak Beskidzki
- od kropki do kropki -

WYRÓŻNIENIE
prezentacji tego pasjonującego przedsięwzięcia naza dostrzeżenie piękna wokół nas.

Dziękujemy i cieszymy się bardzo,
że nasza wędrówka Głównym Szlakiem Beskidzkim
nie skończyła się na czerwonej kropce w Ustroniu,
ale tak naprawdę doprowadziła nas aż na
Navigator Festival 2013.

Napisz do nas