Dziennik wypraw i przystań przed kolejną wędrówką.

Droga do Santiago – dzień 2

2
São Pedro de Rates - Tamel
Katedra w Porto
dystans suma podejść suma zejść czas przejścia odcinka wg map turystycznych
26,1 km
560 m
430 m
7h50
POGODA NA TRASIE
noc
rano
południe
popołudnie
wieczór
zachmurzenie umiarkowane, deszcz
zachmurzenie małe
zachmurzenie małe
zachmurzenie umiarkowane, deszcz
zachmurzenie małe

Przed nami kolejne lasy i wiejskie dróżki. Dzień sielskiej wędrówki, ale mamy też przed sobą ciekawe miasto.


OPIS TRASY
Wychodzimy z São Pedro de Rates. Po niedługim czasie wędrówki wchodzimy na wzniesienie zwane Alto da Mulher Morta, co w dosłownym tłumaczeniu oznacza „szczyt martwej kobiety”. Skąd taka ponura nazwa? Miejscowi opowiadają, że kiedyś uprawy rosnące na wzgórzu ogarnął pożar. Był tak wielki, że trudno było go ugasić. Udało się to zrobić dopiero po zapadnięciu zmroku. O świcie właściciele gruntów wrócili na miejsce pożaru, aby ocenić szkody. W pewnym momencie jeden z nich wykrzyknął zobaczywszy ponure znalezisko: – Zwęglona kobieta! Na miejsce przybyły władze, wszczęto dochodzenie, aby ustalić, kim była ta osoba. Nikt nie wiedział, do kogo należało ciało. Zarówno w pobliskiej wiosce Macieira de Rates, jak i w sąsiednich parafiach nikt nie zgłaszał zaginięcia jakiejkolwiek osoby. Mijały dni, a wszelkie próby ustalenia tożsamości kobiety okazały się bezowocne. I właściwie do dziś nie udało się wyjaśnić, kim była ta zwęglona kobieta. Być może była to podróżniczka lub biedna żebraczka... albo pielgrzym.

Na Alto da Mulher Morta znajdziemy obecnie niecodzienny park z miejscem odpoczynkowym dla pielgrzymów. Słupek z drogowskazem mówi nam, że zostało nam 209 km do Santiago de Compostela, a inny drogowskaz informuje, że do miasta Barcelos mamy 14 km.

Idąc dalej pośród zagonów pól uprawnych przechodzimy ponad wioską Courel. Potem przecinamy niewielki pas lasu, za którym wchodzimy na szosę EM-306, która prowadzi nas przez wioskę Pedra Furada. Nazwa tej wioski w tłumaczeniu oznacza „przebity kamień” i wiąże się z legendą o Świętej Leokadii, szczególnie czczonej na Półwyspie Iberyjskim. Leokadia pochodziła z jednej z chrześcijańskich rodzin w Toledo. W roku 303 cesarz Dioklecjan wydał edykt, który zabraniał wyznawania wiary w Chrystusa. Namiestnik rzymski w Toledo nakazał aresztować wszystkich, którzy jawnie przyznawali się do chrześcijaństwa. Wśród nich znalazła się także Leokadia. To oczywiście tylko rozzłościło Dacjana, który kazał ją wychłostać, a potem wtrącono ją do więzienia. Miała odpowiedzieć wówczas, że „nic nie jest w stanie zmusić mnie do wyrzeczenia się wiary”. Tam też usłyszała o losie św. Eulalii z Barcelony, która także zginęła podczas prześladowań w wieku 13 lat. Chciała odejść tak jak ona. Modliła się, ale nie mając przy sobie krzyża ani żadnego wizerunku świętego, palcem zrobiła na twardym kamieniu znak krzyża i ten pozostał cudownie wyryty jakby żelaznym dłutem. Tradycja mówi, że zmarła w wieży więziennej. Legenda mówi, że miała być ona pogrzebana żywcem, lecz w swojej sile przeciwstawienia się śmierci i sile wszystkich swoich licznych cnót, podniosła głowę i przebiła nią ogromny kamień, który przykrywał jej grób. W ten sposób uciekła od przedwczesnej śmierci, zaś ów kamień, który miał być pokrywą jej grobowca, znajduje się obecnie obok kościoła parafialnego parafii Pedra Furada, stojącym przy naszym szlaku (200 metrów licząc od wejścia na szosę EM-306).

Kolejnym punktem wartym przystanku jest restauracja „Pedra Furada”, w której można poczuć zarówno typową portugalską atmosferę, jak też smacznie zjeść, czy napić się wspaniałego białego wina Porto, ale też zobaczyć mnóstwo pamiątek pozostawionych przez pielgrzymów El Camino. Są one eksponowane na ścianach tego lokalu. Opuszczając Pedra Furada schodzimy z głównej szosy na boczne drogi, którymi przemierzamy kolejne wioski: Pereira i Carvalhal.

Do Barcelos wchodzimy przez spektakularny XIV-wieczny most ponad rzeką Cávado, uznany w 1910 za pomnik narodowy. Podobnych obiektów uznanych za pomniki narodowe Portugalii jest w Barcelos kilkanaście. Miasto jest pełne zabytków reprezentujących jego historię, wkomponowanych w wysublimowany krajobraz emanujący harmonią człowieka i jego tradycji. Po drugiej stronie rzeki mamy skansen archeologiczny (Museo Arqueológico), obejmujący ruiny dawnego pałacu hrabiów Barcelos i książąt Bragança. Budowla ta została zniszczona przez trzęsienie ziemi w 1755 roku. W mieście na każdej ulicy można odkryć historię i sztukę, która była tu obecna od zawsze. Camino wiodące uliczkami Barcelos oprowadzi nas przez wszystkie najważniejsze atrakcje tego miasta. Zaraz za muzeum widzimy Igreja Matriz z XIV wieku, który uznany został za pomnik narodowy i stanowi najważniejszy obiekt sakralny w mieście. Powstanie zawdzięcza hrabiemu Pedro de Barcelos. Ściany wewnątrz świątyni pokryte są panelami azulejo z 1721 roku, przedstawiającymi sceny z życia Matki Boskiej.

Camino prowadzi nas do centrum starego Barcelos, na plac Largo da Feira, dzisiaj zwany Campo da Repúblic. Przechodzimy pod Wieżą Barcelos, zwaną również Torre do Cimo da Vila. To jedna z trzech wież, które wbudowane były w mur otaczający dawne Barcelos. Wieża Barcelos służyła kiedyś również jako rezydencja burmistrza, była też używana jako więzienie (od XVII wieku do 1932 roku), a po 1932 roku uruchomiono w niej muzeum archeologiczne. Obecnie mieści się w nim centrum rzemieślnicze Barcelos. Wieża ta wzniesiona jest na planie czworoboku, a do jej budowy użyto granitowych ciosów, które w elewacji północnej mają grubość dwóch metrów. Można z niej podziwiać widok miasta.

Przechodząc nieco dalej zbliżymy się do ciekawej i fascynującej ośmiokątnej świątyni Templo do Senhor Bom Jesus da Cruz, zaprojektowanej w 1704 roku przez architekta João Antunesa, oddanej do użytku w 1710 roku. W 1504 roku szewc João Pires miał tutaj zobaczyć czarny krzyż, co uznano za znak i tak postawiono tu najpierw małą kapliczkę, a 200 lat później zaczęto wznosić obecną świątynię. Kościół został zbudowany na planie ośmioboku i nakryty kopułą o średnicy około 10 metrów. Jej architektura stanowi świetny przykład wpływów włoskiego baroku. Granit, główny materiał używany w miejscowym budownictwie, oraz biel wapna zostały połączone w harmonijne formy barokowe. Styl barokowy można podziwiać również wewnątrz tej świątyni. Posiada piękne, złocone ołtarze. Jej wnętrze zdobią również kolorowe wieczne panele kaflowe azulejos z XVI oraz XVIII wieku, które przedstawiają ostatnie dni Jezusa. Ich autorem jest kaflarz z Lizbony, João Neto.

Za kościołem rozpoczyna się główny deptak miasta Jardim da Avenida da Liberdade z ciągami klombów i fontannami tryskającymi wprost z chodnika. W upalne dni dają ukojenie mieszkańcom i odwiedzającym miasto. Przedłużeniem tego deptaka jest kolejny, krótszy Jardim Velho de Barcelos (stary ogród).

Zanim przejdziemy na drugą część deptaka trzeba koniecznie zajrzeć do benedyktyńskiego kościoła Bractwa Matki Bożej Różańcowej (Confraria de Nossa Senhora do Terço), który stoi zaraz po prawej, ale już poza historycznym obszarem miasta. Jego przestronne wnętrze oszałamia barokowym pięknem, a głównie niebiesko-białymi panelami kaflowymi z 1713 roku, przedstawiającymi sceny z życia św. Bento. Wewnątrz znajdziemy również moralizujące emblematy oraz cenną złoconą rzeźbę. Ta benedyktyńska świątynia posiada repozytorium renesansowej sztuki sakralnej, która ma wysoką wartość historyczną i architektoniczną dla miasta Barcelos.

Wspomnieć też trzeba o rynku, obok którego Camino Português przechodzi. W czwartkowe poranki zapełnia się on tłumem ludzi. Tego dnia odbywają się na nim cotygodniowe targi, uważane za największe, najstarsze i najlepsze targi pod gołym niebem w Portugalii. Barcelos wydaje się być wówczas innym miastem, innym niż w inne dni tygodnia.

W Barcelos trudno nie zauważyć obfitości dużych kolorowych galo (kogutów). Kolorowy kogut z Barcelos to jeden z najbardziej znanych symboli kulturowych Portugalii. Można go zobaczyć i kupić w wielu sklepach z pamiątkami na terenie całego kraju, ale oczywiście najwięcej go widać w Barcelos, z którym wiąże go pewna legenda. Otóż w czasach średniowiecznych doszło tu do pewnego przestępstwa, lecz niemożliwe było zidentyfikowanie sprawcy. Mieszkańcy miasta usilnie poszukiwali go, ale bez skutku. W owym czasie przez miasto przejeżdżał młody Galicyjczyk - pielgrzym zmierzający do Santiago de Compostela. Jak się okazało pojawił się tu w niewłaściwym miejscu i czasie, gdyż wtedy właśnie na niego padło podejrzenie. Miejscowa ludność szybko oskarżyła przybysza o popełnienie przestępstwa i skazała na śmierć przez powieszenie, pomimo, że młody mężczyzna zarzekał się, że jest niewinny. Sędzia i oskarżyciele wręcz wyśmiewali błagania młodzieńca, a zwłaszcza, gdy ten wskazując pieczonego kurczaka na stole, rzekł: „Moja niewinność jest tak samo pewna jak to, że ten pieczony kogut zapieje, gdy tylko zawisnę”. Mimo niedowierzania i dalszych śmiechów po tym, co powiedział Galicjanin, mieszczanie nie zdecydowali się tknąć pieczonego koguta. Gdy wieszano biednego pielgrzyma, ku zdumieniu wszystkich kogut nagle ożył i donośnie zapiał. Zdumiony sędzia natychmiast powstał ze swojego miejsca i biegiem podbiegł do młodzieńca, aby uwolnić go od niesprawiedliwej śmierci. Na szczęście zdążył na czas – węzeł był źle zawiązany, dzięki czemu mężczyzna nadal żył. Udało się go ocucić, po czym uniewinniono. Po latach Galicyjczyk powrócił do Barcelos, gdzie postawił słynny krzyż Cruzeiro do Senhor do Galo na cześć Matki Boskiej i świętego Jakuba. Z legendy tej płynie morał: nie oceniajmy ludzi na podstawie swojej nieufności, gdyż niczym nieuzasadnione słowa, mogą doprowadzić do tragedii i niesprawiedliwych decyzji.

Opuszczamy stare Barcelos, a Camino prowadzi nas przez przedmieścia współczesnego Barcelos, potem przez wioskę Vila Boa z kościołem parafialnym São João Baptista, Za kościołem stoi budynek Parafialnego i Społecznego Centrum Vila Boa. Kościół w Vila Boa jest niewielką świątynią, zbudowaną z granitowej skały bez większych motywów kamieniarskich. Jego wnętrze wyłożone jest malowanym drewnem. Posiada dwa ołtarze boczne z różnych epok i stylów oraz dwa oratoria. Złocony ołtarz główny utrzymany jest w stylu renesansowym. W murze kościoła, a głównie w prezbiterium, można znaleźć akronimy i znaki masońskie dawnych kamieniarzy, którzy budowali pomniki.

Maszerujemy dalej ulicą Kościelną (Rúa da Igreja), następnie skręcamy w prawo w ulicę Ducha Świętego, gdzie wkrótce na rozwidleniu mijamy Krzyż Ducha Świętego (Cruzeiro do Espírito Santo). Z rozwidlenia wchodzimy na ulicę odchodzącą w lewo, prowadzącą na szczyt niewielkiego wzniesienia, na którym stoi kaplica Ducha Świętego (Capela do Espírito Santo). Niegdyś kaplica ta należała do rodziny Vieira Borges z Porto. Z jej położenia można zobaczyć ładną panoramę. Schodzimy ze wzgórza z kaplicą, potem przecinamy linię kolejową.

Kolejna wioska na naszej trasie to Lijó, gdzie Camino prowadzi obok kaplicy São Sebastião z XIX wieku (jej wnętrze można zwiedzać, a o jej otwarcie można poprosić w Café Arantes). Dalej przechodzimy obok kaplicy Santa Cruz. Natomiast spoglądając na prawo widzimy biały budynek kościoła parafialnego w Lijó, o prostej architekturze, który został wzniesiony w 1983 roku, w miejscu starego kościoła, który spłonął w 1974 roku. Ze starego kościoła zachowała się tylko wieża kościelna.

Za lasem mamy wieś Campo, a dalej znów zielone pola, winorośle oraz eukaliptusowe lasy. To zastanawiające skąd tyle eukaliptusów w Portugalii. Sprowadzono je tu w XIX wieku jako roślinę ozdobną. Rosły tu bardzo szybko i pewnie, tym bardziej, że duże stężenie olejków eterycznych znajdujących się w korze i liściach eukaliptusa są skuteczną ochroną przed pasożytującymi owadami i grzybami, które mogłyby niszczyć drzewo. To wspaniałe, pięknie pachnące drzewo ma też negatywny wpływ na środowisko przyrodnicze, gdyż powoduje osuszanie gleby, co przyczynia się do pożarów w Portugalii.

Droga sukcesywnie, lecz przyjemnie dla nas pnie się w górę, aż do Tamel, gdzie przy kaplicy Nossa Senhora do Rosário da Portela kończymy drugi etap wędrówki.


do celu pozostało
179,7  km

OBRAZY z CAMINO
São Pedro de Rates.
Igreja Romanica de São Pedro de Rates.
Igreja Romanica de São Pedro de Rates.
Igreja Romanica de São Pedro de Rates.
Igreja Romanica de São Pedro de Rates.
Igreja Romanica de São Pedro de Rates.
São Pedro de Rates, Capela de São Marcos.
Parque de Rates.
Rotunda de São Pedro de Rates.
São Pedro de Rates, Rua de Santo António,Phoenix.
São Pedro de Rates, Rua de Santo António.
São Pedro de Rates, Rua de Santo António, Capela de Santo António. 
São Pedro de Rates, Rua de Santo António, Capela de Santo António.
São Pedro de Rates, Rua de Santo António, Capela de Santo António.
São Pedro de Rates, Rua de Santo António, Capela de Santo António.
Alto da Mulher Morta, Parque Santiago Macieira de Rates.
Alto da Mulher Morta, Parque Santiago Macieira de Rates.
Alto da Mulher Morta, Parque Santiago Macieira de Rates.
Alto da Mulher Morta, Parque Santiago Macieira de Rates.
Alto da Mulher Morta, Parque Santiago Macieira de Rates.
Alto da Mulher Morta, Parque Santiago Macieira de Rates.
Winorośla - Courel, Rua Caminho de Santiago.
Courel, Rua Caminho de Santiago.
Courel, Igreja Paroquial de São Martinho de Tours. 
Rua Caminho de Santiago.
Courel, Rua Caminho de Santiago.
Gueral, Igreja Paroquial.
Igreja Paroquial de Pedra Furada.
Kamień św. Leokadii, Igreja Paroquial de Pedra Furada.
Kamień św. Leokadii, Igreja Paroquial de Pedra Furada.
Pedra Furada, Rua de Santa Leocádia.
Pedra Furada, Rua de Santa Leocádia.
Pedra Furada, Rua de Santa Leocádia, Restaurante Pedra Furada.
Pedra Furada, Rua de Santa Leocádia, Restaurante Pedra Furada.
Pedra Furada, Rua de Santa Leocádia, Restaurante Pedra Furada.
Pereira, Rua Nossa Sra. da Guia, Capela de Nossa Senhora da Guia.
Pereira.
Pereira.
Pereira, Rua dos Cruzeiros 400.
Pereira, Rua dos Cruzeiro.
Carvalhal, Rua de Granda 6.
Carvalhal, Rua de Santa Cruz, Capela de Santa Cruz das Coutadas.
Barcelos, Cemitério Paroquial de Barcelinhos.
Galo, Ponte de Barcelos.
Barcelos, Capela de Nossa Senhora da Ponte.
 Barcelos, Ponte de Barcelos.
Rio Cávado.
Pillory of Barcelos.
Barcelos.
Barcelos, Igreja Matriz de Santa Maria Maior.
Barcelos, Igreja Matriz de Santa Maria Maior.
Barcelos, Castelo de Barcelos.
Barcelos, Castelo de Barcelos.
Barcelos, Castelo de Barcelos.
Barcelos, Castelo de Barcelos.
Barcelos, Castelo de Barcelos.
Barcelos, Castelo de Barcelos.
Barcelos, Castelo de Barcelos.
Barcelos, Cruzeiro do Senhor do Galo.
Barcelos, Cruzeiro do Senhor do Galo.
 Barcelos, Ponte de Barcelos.
Barcelos, Igreja Matriz de Santa Maria Maior.
Barcelos, Igreja Matriz de Santa Maria Maior.
Barcelos, Igreja Matriz de Santa Maria Maior.
Barcelos, Igreja Matriz de Santa Maria Maior.
Barcelos, Igreja Matriz de Santa Maria Maior.
Barcelos, Igreja Matriz de Santa Maria Maior.
Barcelos, Igreja Matriz de Santa Maria Maior.
Barcelos, Igreja Matriz de Santa Maria Maior.
Barcelos, Igreja Matriz de Santa Maria Maior.
Barcelos, Igreja Matriz de Santa Maria Maior.
Barcelos, Igreja Matriz de Santa Maria Maior.
Barcelos, Largo Dr. Martins Lima, O Lugar dos Poetas.
Barcelos, Rua António Barroso. 
Barcelos, Rua António Barroso.
Barcelos, Torre da Porta Nova.
Barcelos, Igreja do Bom Jesus da Cruz.
Barcelos, Igreja do Bom Jesus da Cruz.
Barcelos, Igreja do Bom Jesus da Cruz.
Barcelos, Igreja do Bom Jesus da Cruz.
Barcelos, Igreja do Bom Jesus da Cruz.
Barcelos, Igreja do Bom Jesus da Cruz.
Barcelos, Igreja do Bom Jesus da Cruz.
Barcelos, Igreja do Bom Jesus da Cruz.
Vila Boa, Igreja Paroquial de S. João Batista.

Lijó, Rua dos Caminheiros de Santiago, Capela da Santa Cruz.
Lijó, Rua de Julho.
Tamel.
Tamel.
Tamel.
Tamel.
Tamel, Capela Nossa Senhora do Rosário da Portela.

do celu pozostało
179,7  km
Udostępnij:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz


Życie jest zbyt krótkie, aby je przegapić.

Liczba wyświetleń

Popularne posty (ostatnie 30 dni)

Etykiety

Archiwum bloga

Z nimi w górach bezpieczniej

Zapamiętaj !
NUMER RATUNKOWY
W GÓRACH
601 100 300

Mapę miej zawsze ze sobą

Stali bywalcy

Odbiorcy


Wyrusz z nami na

Główny Szlak Beskidu Wyspowego


ETAP DATA, ODCINEK
1
19.11.2016
[RELACJA]
Szczawa - Jasień - Ostra - Ogorzała - Mszana Dolna
2
7.01.2017
[RELACJA]
Mszana Dolna - Potaczkowa - Rabka-Zdrój
3
18.02.2017
[RELACJA]
Rabka-Zdrój - Luboń Wielki - Przełęcz Glisne
4
18.03.2017
[RELACJA]
Przełęcz Glisne - Szczebel - Kasinka Mała
5
27.05.2017
[RELACJA]
Kasinka Mała - Lubogoszcz - Mszana Dolna
6
4.11.2017
[RELACJA]
Mszana Dolna - Ćwilin - Jurków
7
9.12.2017
[RELACJA]
Jurków - Mogielica - Przełęcz Rydza-Śmigłego
8
20.01.2018
[RELACJA]
Przełęcz Rydza-Śmigłego - Łopień - Dobra
9
10.02.2018
[RELACJA]
Dobra - Śnieżnica - Kasina Wielka - Skrzydlna
10
17.03.2018
[RELACJA]
Skrzydlna - Ciecień - Szczyrzyc
11
10.11.2018
[RELACJA]
Szczyrzyc - Kostrza - Tymbark
12
24.03.2019
[RELACJA]
Tymbark - Kamionna - Żegocina
13
14.07.2019
[RELACJA]
Żegocina - Łopusze - Laskowa
14
22.09.2019
[RELACJA]
Laskowa - Sałasz - Męcina
15
17.11.2019
[RELACJA]
Męcina - Jaworz - Limanowa
16
26.09.2020
[RELACJA]
Limanowa - Łyżka - Pępówka - Łukowica
17
5.12.2020
[RELACJA]
Łukowica - Ostra - Ostra Skrzyż.
18
6.03.2021
[RELACJA]
Ostra Skrzyż. - Modyń - Szczawa

Smaki Karpat

Wołoskimi śladami

Główny Szlak Beskidzki

21-23.10.2016 - wyprawa 1
Zaczynamy gdzie Biesy i Czady,
czyli w legendarnych Bieszczadach

BAZA: Ustrzyki Górne ODCINEK: Wołosate - Brzegi Górne
Relacje:
13-15.01.2017 - Bieszczadzki suplement do GSB
Biała Triada z Biesami i Czadami
BAZA: Ustrzyki Górne
Relacje:
29.04.-2.05.2017 - wyprawa 2
Wielka Majówka w Bieszczadach
BAZA: Rzepedź ODCINEK: Brzegi Górne - Komańcza
Relacje:
16-18.06.2017 - wyprawa 3
Najdziksze ostępy Beskidu Niskiego
BAZA: Rzepedź ODCINEK: Komańcza - Iwonicz-Zdrój
Relacje:
20-22.10.2017 - wyprawa 4
Złota jesień w Beskidzie Niskim
BAZA: Iwonicz ODCINEK: Iwonicz-Zdrój - Kąty
Relacje:
1-5.05.2018 - wyprawa 5
Magurskie opowieści
i pieśń o Łemkowyni

BAZA: Zdynia ODCINEK: Kąty - Mochnaczka Niżna
Relacje:
20-22.07.2018 - wyprawa 6
Ziemia Sądecka
BAZA: Krynica-Zdrój ODCINEK: Mochnaczka Niżna - Krościenko nad Dunajcem
Relacje:
7-9.09.2018 - wyprawa 7
Naprzeciw Tatr
BAZA: Studzionki, Turbacz ODCINEK: Krościenko nad Dunajcem - Rabka-Zdrój
Relacje:
18-20.01.2019 - wyprawa 8
Zimowe drogi do Babiogórskiego Królestwa
BAZA: Jordanów ODCINEK: Rabka-Zdrój - Krowiarki
Relacje:
17-19.05.2019 - wyprawa 9
Wyprawa po wschody i zachody słońca
przez najwyższe partie Beskidów

BAZA: Markowe Szczawiny, Hala Miziowa ODCINEK: Krowiarki - Węgierska Górka
Relacje:
22-24.11.2019 - wyprawa 10
Na śląskiej ziemi kończy się nasza przygoda
BAZA: Równica ODCINEK: Węgierska Górka - Ustroń
Relacje:

GŁÓWNY SZLAK WSCHODNIOBESKIDZKI

termin 1. wyprawy: 6-15 wrzesień 2019
odcinek: Bieszczady Wschodnie czyli...
od Przełęczy Użockiej do Przełęczy Wyszkowskiej


termin 2. wyprawy: wrzesień 2023
odcinek: Gorgany czyli...
od Przełęczy Wyszkowskiej do Przełęczy Tatarskiej


termin 3. wyprawy: wrzesień 2024
odcinek: Czarnohora czyli...
od Przełęczy Tatarskiej do Gór Czywczyńskich

Koszulka Beskidzka

Niepowtarzalna, z nadrukowanym Twoim imieniem na sercu - koszulka „Wyprawa na Główny Szlak Beskidzki”.
Wykonana z poliestrowej tkaniny o wysokim stopniu oddychalności. Nie chłonie wody, ale odprowadza ją na zewnątrz dając wysokie odczucie suchości. Nawet gdy pocisz się ubranie nie klei się do ciała. Wilgoć łatwo odparowuje z niej zachowując jednocześnie komfort cieplny.

Fascynujący świat krasu

25-27 lipca 2014 roku
Trzy dni w Raju... Słowackim Raju
Góry piękne są!
...można je przemierzać w wielkiej ciszy i samotności,
ale jakże piękniejsze stają się, gdy robimy to w tak wspaniałym towarzystwie – dziękujemy Wam
za trzy niezwykłe dni w Słowackim Raju,
pełne serdeczności, ciekawych pogawędek na szlaku
i za tyleż uśmiechu.
24-26 lipca 2015 roku
Powrót do Słowackiego Raju
Powróciliśmy tam, gdzie byliśmy roku zeszłego,
gdzie natura stworzyła coś niebywałego;
gdzie płaskowyże pocięły rokliny,
gdzie Spisza i Gemeru łączą się krainy;
by znów wędrować wąwozami dzikich potoków,
by poczuć na twarzy roszące krople wodospadów!
To czego jeszcze nie widzieliśmy – zobaczyliśmy,
gdy znów w otchłań Słowackiego Raju wkroczyliśmy!


19-21 sierpnia 2016 roku
Słowacki Raj 3
Tam gdzie dotąd nie byliśmy!
Przed nami kolejne trzy dni w raju… Słowackim Raju
W nieznane nam dotąd kaniony ruszymy do boju
Od wschodu i zachodu podążymy do źródeł potoków
rzeźbiących w wapieniach fantazję od wieków.
Na koniec pożegnalny wąwóz zostanie na południu,
Ostatnia droga do przebycia w ostatnim dniu.

           I na całe to krasowe eldorado
spojrzymy ze szczytu Havraniej Skały,
           A może też wtedy zobaczymy
to czego dotąd nasze oczy widziały:
           inne słowackie krasy,
próbujące klasą dorównać pięknu tejże krainy?
           Niech one na razie cierpliwie
czekają na nasze odwiedziny.

7-9 lipca 2017 roku
Słowacki Raj 4
bo przecież trzy razy to za mało!
Ostatniego lata miała to być wyprawa ostatnia,
lecz Raj to kraina pociągająca i w atrakcje dostatnia;
Piękna i unikatowa, w krasowe formy bogata,
a na dodatek zeszłego roku pojawiła się w niej ferrata -
przez dziki Kysel co po czterdziestu latach został otwarty
i nigdy dotąd przez nas jeszcze nie przebyty.
Wspomnień czar ożywi też bez większego trudu
fascynujący i zawsze urzekający kanion Hornadu.
Zaglądnąć też warto do miasta mistrza Pawła, uroczej Lewoczy,
gdzie w starej świątyni świętego Jakuba każdy zobaczy
najwyższy na świecie ołtarz, wyjątkowy, misternie rzeźbiony,
bo majster Paweł jak Wit Stwosz był bardzo uzdolniony.
Na koniec zaś tej wyprawy - wejdziemy na górę Velka Knola
Drogą niedługą, lecz widokową, co z góry zobaczyć Raj pozwala.
Słowacki Raj od ponad stu lat urodą zniewala człowieka
od czasu odkrycia jej przez taternika Martina Rótha urzeka.
Grupa od tygodni w komplecie jest już zwarta i gotowa,
Kaniony, dzikie potoki czekają - kolejna rajska wyprawa.


Cudowna wyprawa z cudownymi ludźmi!
Dziękujemy cudownym ludziom,
z którymi pokonywaliśmy dzikie i ekscytujące szlaki
Słowackiego Raju.
Byliście wspaniałymi kompanami.

Miało być naprawdę po raz ostatni...
Lecz mówicie: jakże to w czas letni
nie jechać znów do Słowackiego Raju -
pozwolić na zlekceważenie obyczaju.
Nawet gdy niemal wszystko już zwiedzone
te dzikie kaniony wciąż są dla nas atrakcyjne.
Powiadacie też, że trzy dni w raju to za krótko!
skoro tak, to czy na cztery nie będzie zbyt malutko?
No cóż, podoba nam się ten kras,
a więc znów do niego ruszać czas.
A co wrzucimy do programu wyjazdu kolejnego?
Może z każdego roku coś jednego?
Niech piąty epizod w swej rozciągłości
stanie się powrotem do przeszłości,
ruszajmy na stare ścieżki, niech emocje na nowo ożyją
gdy znów pojawimy się w Raju z kolejną misją!

15-18 sierpnia 2018 roku
Słowacki Raj 5
Retrospekcja
Suchá Belá - Veľký Sokol -
- Sokolia dolina - Kyseľ (via ferrata)

Koszulka wodniacka

Tatrzańska rodzinka

Wspomnienie


519 km i 18 dni nieustannej wędrówki
przez najwyższe i najpiękniejsze partie polskich Beskidów
– od kropki do kropki –
najdłuższym górskim szlakiem turystycznym w Polsce


Dorota i Marek Szala
Główny Szlak Beskidzki
- od kropki do kropki -

WYRÓŻNIENIE
prezentacji tego pasjonującego przedsięwzięcia naza dostrzeżenie piękna wokół nas.

Dziękujemy i cieszymy się bardzo,
że nasza wędrówka Głównym Szlakiem Beskidzkim
nie skończyła się na czerwonej kropce w Ustroniu,
ale tak naprawdę doprowadziła nas aż na
Navigator Festival 2013.

Napisz do nas