Dziennik wypraw i przystań przed kolejną wędrówką.

Rejs na Skiathos

To już dwunasty dzień od naszego wyjazdu z kraju. Dobiega końca nasza bałkańska wyprawa. Wspaniały czas dobiega końca, a przeleciał nam on jak strzała wystrzelona z łuku. Przeleciało, choć tak wiele mieliśmy niezwykłych przystanków. Za nami zdobyte góry, za nami starożytne miasta, rajski kanion Kalipso i uroki Riwiery Olimpijskiej. O oto nadszedł ostatni dzień słonecznej Grecji, stricte wypoczynkowy. Nasz cel to archipelag Sporad.

Elisabet
Elisabet w porcie Amaliapoli (Αμαλιάπολη).
Wyjeżdżamy z bazy wcześnie, jeszcze w nocy, bo dojechać musimy do portu Amaliapoli (Αμαλιάπολη) na archipelagu Sporady, a to około 2 godziny jazdy. Dojeżdżamy na kwadrans przed siódmą. W porcie jest tłumnie. Przyjechało kilka autokarów. Flota kapitana Kostasa liczy cztery statki. Bez obaw - wszyscy się zmieszczą i każdy znajdzie bez problemu swoje miejsce. Przypada nam statek „Elisabet 2”, na którym kapitanem jest syn kapitana Kostasa. Tłum rozmywa się wkrótce, pasażerowie rozpraszają się po pokładach. Na pokładzie mamy już wszystkich pasażerów i chyba wcześniej niż zwykle, kilka minut po ósmej cumy zostają wciągnięte na pokład. Odbijamy od lądu.

Ciepła bryza zaczyna muskać nasze policzki, rozwiewać włosy. Ociera się o powierzchnię wody, która powinna schładzać, ale wody greckich mórz są dzisiaj tak samo rozgrzane jak powietrze. Słoneczna Grecja, dokładnie taka jak na folderach turystycznych zachęcających do przyjazdu tutaj. Morze jest spokojne, ma ledwie sfalowaną powierzchnię. Zatoczka portowa, z której wypłynęliśmy znika nam niebawem z oczu. Widzimy jeszcze za miasteczkiem majaczące się w rozgrzanym powietrzu wzniesienia Mount Othrys, ale i te powoli nikną z horyzontu. Płyniemy na wschód, ku otwartemu morzu. Z lewej i prawej otaczają nas górzyste lądy. Z lewej tajemniczego Półwyspu Pelion, który tak naprawdę tworzą góry wyniosłe z morza, od których półwysep wziął nazwę. Posiada rzadką zabudowę, która połączona jest krętą drogą poprowadzona po stokach ponad lustrem morza. Podczas okupacji tureckiej ten niebyt dostępny region był swego rodzaju przechowalnią greckiej kultury. Według mitologii greckiej półwysep Pelion ten był siedzibą centaurów, a bogowie chętnie przybywali na niego, aby oddawać się ku swej uciesze przeróżnym zabawom. Z prawej strony mamy nabrzeże dużej wyspy Evia. W całej Grecji jest niezliczona ilość wysp. Nikt chyba nie wie ile dokładnie. Mówi się, że jest ich około 2500, z czego większość jest niezamieszkałych. Rozbieżność źródeł w tym względzie jest duża, ale przyjąć można, że około 200 tych wysp jest zamieszkałych. Górzystą wyspę Evia w większości pokrywa masyw Dhirfis. Wyspa znaną jest również pod nazwę Eubea. Utworzyć miała się podczas kłótni Posejdona z Zeusem, kiedy to wściekły Posejdon uderzył swoim trójzębem tak mocno, że od Tesalii i Attyki oderwała się ta wyspa. Od lądu wyspa ta oddzielona jest cieśniną Ewripos, która w najwęższym miejscu ma zaledwie 40 m szerokości. Ten wąski przesmyk oddzielający wyspę od lądu słynie z fenomenu. Głowił się nad nim już Arystoteles, próbując znaleźć wyjaśnienie, dlaczego woda przepływająca przez ten przesmyk zmieniają kierunek przepływu nawet kilka razy dziennie.


Flota Kostasa sunie do przodu rozcinając spokojne morskie wody. Kapitan zezwala nam zejść do maszynowni. Tam ogromny warkot silników wprawia w drżenie nasz kości. Czuć moc, dosłownie. W tym hałasie nie da się rozmawiać, nawet krzykiem. Wracamy na pokład, gdzie panuje spokój i rozkoszna błogość, muzyka, tańce, metaxa, a w powietrzu stado mew. Mewy z orlim wdziękiem szybują w tempie statków, wiedząc, że czeka ich poczęstunek z rąk turystów.

Widać już cel naszego rejsu – wyspę Skiathos. Prawdziwy raj na ziemi wypełniony sosnowymi lasami i inną bujną roślinnością. Jest jedną z najbardziej zielonych wysp greckich. Wpływamy do urokliwego portu, cumujemy o godzinie 11.50. To miejsce niezwykle różnorodne, wypełnione ciasną zabudową uroczych białych domów z czerwonymi dachówkami, wśród której ciasne uliczki prowadzą do urokliwych i zacisznych zakątków, kolorowych ogrodów, do pachnących lasów sosnowych, ale też licznych barów, tawern i kafejek. Stolicą wyspy jest osada Skiathos sięgająca wybrzeża i dwóch wzgórz. Na każdym z nich stoi kościółek, a na jednym dodatkowo wieża zegarowa, który jest znakomitym punktem widokowym. Główna arteria ulica Skiathos to deptak Papadiamanti, obstawiony sklepami, kawiarniami i restauracjami. Jej nazwa wzięła się od Aleksandrosa Papadiamantisa – wielkiej postaci greckiej literatury, który za życia mieszkał i tworzył na Skiathos.


Na wyspę Skiathos można dostać się statkiem, tak jak my, ale oprócz portu morskiego jest też tutaj niesamowicie położony port lotniczy. Pas startowy jest tu wyjątkowo krótki i wąski, z obu stron sięga morza. Samoloty lądują dosłownie kilka metrów nad głowami plażowiczów i gapiów. To właśnie też jest niecodzienną atrakcją wyspy. Na drodze tuż przy lotnisku można codziennie zobaczyć wielu turystów z aparatami fotograficznymi, chcących uwiecznić lądowania samolotów z niebywałej perspektywy.

KoukounariesSkiathos imponuje urozmaicona linią brzegowa. Dociera to do nas niedługo po tym, jak opuszczamy port Skiathos. Odpływamy o godzinie 14.00. Wyspa Skiathos posiada ponad 60 plaż, które powodują podziw ze swoim biało złotym piaskiem i krystalicznie czystą wodą. Piękna sceneria tych plaż, zarówno tych popularnych i bardziej zatłoczonych, jak też tych mniej znanych, ukrytych wśród poszarpanej linii brzegowej, mieni się jak największy klejnot Morza Egejskiego. Naszym drugim celem jest Koukounaries Beach, gdzie zatrzymamy się na plażowanie. Należy ona do najpiękniejszych plaż na Morzu Śródziemnym, a słynie z niezwykłego piasku, nazywanego złotym piaskiem, który skrzy w słońcu na skutek drobinek miki. Plaża graniczy z terenem pięknej laguny Strofyliás, który upodobały sobie łabędzie i kaczki. Do przystani plaży Koukounaries dobijamy o godzinie 14.40. To już popołudnie, ale greckie słońce wciąż przypieka. Trzeba uważać. Woda jest nadzwyczaj cieplutka, jakby ktoś ją podgrzewał. Jej silniejsze zasolenie sprawia, że można swobodnie położyć się na jej powierzchni i dać się ponieść wodzie. I ten oszałamiający jej kryształ – trudno uwierzyć w istnienie tak bajecznego zakątka.

Koukounaries
Koukounaries.

Gdy zbliża się siedemnasta wzywają nas z powrotem na pokład. Czas wracać do macierzystego portu, z którego o poranku wypłynęliśmy na ta fenomenalny rejs. Czym byłaby dla nas Grecja, gdybyśmy nie zobaczyli jej wyspiarskiego charakteru. Zaczyna nas żal ogarniać ze zbliżającego się końca tej przygody. Spoglądamy na rufie w oddalającą się wyspę, a gdy widzimy już tylko jej zarys na morskim horyzoncie, dopada nas wątpliwość, czy istnieje ona naprawdę, czy naprawdę byliśmy na niej.

Kapitan wraz z załogą pilnuje, aby tak jak podczas całego dotąd rejsu nie zamilkła zabawa przy dźwiękach syrtaki, aby greckim tańcom nie było końca, aby ogromne butelki tradycyjnego greckiego napoju ouzo, czy metaxy nie miały dna. Stwarzają wspaniałą atmosferę, obdarzając typową grecką gościnnością, czy wręcz rodzinnością. Rytmy Zorby, nauka greckich tańców, mewy ponad nami i delfiny pluskające obok burty, i ta pachnąca morska bryza – jakże nam będzie pożegnać się z tym. Jak to się jednak mówi – wszystko co piękne kończy się szybko. A na pokładzie świetna zabawa trwa do ostatnich chwil rejsu, serwują nam taką zapewne byśmy jeszcze bardziej zatęsknili, gdy odjedziemy stąd. Nie musieli jednak tego robić.

O godzinie 19.20 podróż dobiega końca. Zostawia nam ona niezapomniane wspomnienia. Na pokładzie robi się pusto i trochę smutno. Opuszczamy pokład jako ostatni pasażerowie. Słońce i czyste, błękitne niebo wciąż zniewalają. Nie ma jednak wyjścia trzeba odjeżdżać do bazy w Panteleimonas. Niestety, ostatnia nocka tam nas czeka.

Elisabet Cruises
Elisabet Cruises
Elisabet Cruises.

Latarnia morska
Latarnia morska Faros (gr. Φάρος Γεροπλίνας).

Αgia Κyriaki
Αgia Κyriaki (gr. Αγίας Κυριακής).

Maszynownia
Maszynownia
W maszynowni.

evzonos
pelion
Góry Pelion i grzbiet Evzonos (gr. Εύζωνος; 644 m n.p.m.)


zabawa zabawa
Zabawa
zabawa
zabawa
Zabawa na pokładzie.

Degustacja Metaxy
Degustacja Metaxy.

mewy
mewy
Nadlatują.

Mewa
Mewy
Mewy
Mewy.

skiathos
Przed nami wyspa Skiathos.

Wiatr we włosach.

Achladies
Achladies beach (gr. Αχλαδιές παραλία).

Skiathos
Miasto Skiathos.

Skiathos, a powyżej Mitikas (433 m n.p.m.)

Skiathos
Cumujemy.


Na końcu pasa startowego portu lotniczego Skiathos - czekamy na samolot.

Port lotniczy Skiathos
Port lotniczy Skiathos
Port lotniczy Skiathos
Pas startowy portu lotniczego Skiathos.

falochron
falochron
Na falochronie.

Skiathos
Uliczki Skiathos.

wieża
Wieża zegarowa.

Agios Nikolaos
Kościół Zgromadzenia Agios Nikolaos (gr. Άγιος Νικόλαος).

Panorama miasta i portu.

Punt widokowy.

Panagía Limniá
Kościół Panagía Limniá (gr. Παναγία Λιμνιά) zbudowany w 1837 roku.

wieża
Wieża zegarowa.

miasto
Zejście z punktu widokowego.

Skiathos Skiathos
Skiathos
Uliczki Skiathos.

Skiathos
Odpoczynek w cieniu drzewa.

port
Przystań portowa.

port
Port Skiathos.

kościół
Kościół Panagía Limniá (gr. Παναγία Λιμνιά) zbudowany w 1837 roku.

zegar
Skiathos
Skiathos - punkt widokowy z wieżą zegarową widoczny z morza.

Skiathos
Odpływamy od miasteczka Skiathos.

prom
Prom.

wybrzeże
Wybrzeże Skiathos.

Maragos Skiathou
Przez iluminator widok na wysepkę Maragos Skiathou.

hotel
Przystań Koukounaries
Przystań Koukounaries
Przystań Koukounaries.

Łabędzie
Łabędzie.

Koukounaries
Plaża Koukounaries.

Koukounaries
Koukounaries
Koukounaries
Woda kryształ.


Koukounaries

Koukounaries
Koukounaries.

Koukounaries
Sjesta.

Koukounaries
Kończymy plażowanie.

przystań
Statki Kostasa zacumowane przy przystani Koukounaries.

Koukounaries
Widok z morza na plażę Koukounaries.

statki
Flota Kostasa na morzu.

sterówka
W sterówce z kapitanem.

dziób
Przed nami zatoczka.

lazurowa zatoka
Wpływamy do lazurowej zatoki.

lazur
Lazurowa woda nad rafami.

statki
statki
Statki Kostasa.

żaglówka wodolot
Żaglówka i wodolot
Żaglówka i wodolot.

Łódź
Łódź.

Trikeri
U góry wioska Trikeri (gr. Τρίκερι) na półwyspie Pelion.

piracka bandera
Pod piracką banderą.

Kapitan Kostas
Kapitan Kostas.

statki
Do abordażu.

Tańce
tańce
A na pokładzie zabawa trwa.

Amaliapoli
Amaliapoli
Port Amaliapoli (Αμαλιάπολη).

pokład
Pokład zrobił się pusty.

Cisza.Udostępnij:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz


Życie jest zbyt krótkie, aby je przegapić.

Liczba wyświetleń

Popularne posty (ostatnie 30 dni)

Etykiety

Archiwum bloga

Z nimi w górach bezpieczniej

Zapamiętaj !
NUMER RATUNKOWY
W GÓRACH
601 100 300

Mapę miej zawsze ze sobą

Stali bywalcy

Odbiorcy


Wyrusz z nami na

Główny Szlak Beskidu Wyspowego


ETAP DATA, ODCINEK
1
19.11.2016
[RELACJA]
Szczawa - Jasień - Ostra - Ogorzała - Mszana Dolna
2
7.01.2017
[RELACJA]
Mszana Dolna - Potaczkowa - Rabka-Zdrój
3
18.02.2017
[RELACJA]
Rabka-Zdrój - Luboń Wielki - Przełęcz Glisne
4
18.03.2017
[RELACJA]
Przełęcz Glisne - Szczebel - Kasinka Mała
5
27.05.2017
[RELACJA]
Kasinka Mała - Lubogoszcz - Mszana Dolna
6
4.11.2017
[RELACJA]
Mszana Dolna - Ćwilin - Jurków
7
9.12.2017
[RELACJA]
Jurków - Mogielica - Przełęcz Rydza-Śmigłego
8
20.01.2018
[RELACJA]
Przełęcz Rydza-Śmigłego - Łopień - Dobra
9
10.02.2018
[RELACJA]
Dobra - Śnieżnica - Kasina Wielka - Skrzydlna
10
17.03.2018
[RELACJA]
Skrzydlna - Ciecień - Szczyrzyc
11
10.11.2018
[RELACJA]
Szczyrzyc - Kostrza - Tymbark
12
24.03.2019
[RELACJA]
Tymbark - Kamionna - Żegocina
13
14.07.2019
[RELACJA]
Żegocina - Łopusze - Laskowa
14
22.09.2019
[RELACJA]
Laskowa - Sałasz - Męcina
15
17.11.2019
[RELACJA]
Męcina - Jaworz - Limanowa
16
26.09.2020
[RELACJA]
Limanowa - Łyżka - Pępówka - Łukowica
17
5.12.2020
[RELACJA]
Łukowica - Ostra - Ostra Skrzyż.
18
6.03.2021
[RELACJA]
Ostra Skrzyż. - Modyń - Szczawa

Smaki Karpat

Wołoskimi śladami

Główny Szlak Beskidzki

21-23.10.2016 - wyprawa 1
Zaczynamy gdzie Biesy i Czady,
czyli w legendarnych Bieszczadach

BAZA: Ustrzyki Górne ODCINEK: Wołosate - Brzegi Górne
Relacje:
13-15.01.2017 - Bieszczadzki suplement do GSB
Biała Triada z Biesami i Czadami
BAZA: Ustrzyki Górne
Relacje:
29.04.-2.05.2017 - wyprawa 2
Wielka Majówka w Bieszczadach
BAZA: Rzepedź ODCINEK: Brzegi Górne - Komańcza
Relacje:
16-18.06.2017 - wyprawa 3
Najdziksze ostępy Beskidu Niskiego
BAZA: Rzepedź ODCINEK: Komańcza - Iwonicz-Zdrój
Relacje:
20-22.10.2017 - wyprawa 4
Złota jesień w Beskidzie Niskim
BAZA: Iwonicz ODCINEK: Iwonicz-Zdrój - Kąty
Relacje:
1-5.05.2018 - wyprawa 5
Magurskie opowieści
i pieśń o Łemkowyni

BAZA: Zdynia ODCINEK: Kąty - Mochnaczka Niżna
Relacje:
20-22.07.2018 - wyprawa 6
Ziemia Sądecka
BAZA: Krynica-Zdrój ODCINEK: Mochnaczka Niżna - Krościenko nad Dunajcem
Relacje:
7-9.09.2018 - wyprawa 7
Naprzeciw Tatr
BAZA: Studzionki, Turbacz ODCINEK: Krościenko nad Dunajcem - Rabka-Zdrój
Relacje:
18-20.01.2019 - wyprawa 8
Zimowe drogi do Babiogórskiego Królestwa
BAZA: Jordanów ODCINEK: Rabka-Zdrój - Krowiarki
Relacje:
17-19.05.2019 - wyprawa 9
Wyprawa po wschody i zachody słońca
przez najwyższe partie Beskidów

BAZA: Markowe Szczawiny, Hala Miziowa ODCINEK: Krowiarki - Węgierska Górka
Relacje:
22-24.11.2019 - wyprawa 10
Na śląskiej ziemi kończy się nasza przygoda
BAZA: Równica ODCINEK: Węgierska Górka - Ustroń
Relacje:

GŁÓWNY SZLAK WSCHODNIOBESKIDZKI

termin 1. wyprawy: 6-15 wrzesień 2019
odcinek: Bieszczady Wschodnie czyli...
od Przełęczy Użockiej do Przełęczy Wyszkowskiej


termin 2. wyprawy: wrzesień 2023
odcinek: Gorgany czyli...
od Przełęczy Wyszkowskiej do Przełęczy Tatarskiej


termin 3. wyprawy: wrzesień 2024
odcinek: Czarnohora czyli...
od Przełęczy Tatarskiej do Gór Czywczyńskich

Koszulka Beskidzka

Niepowtarzalna, z nadrukowanym Twoim imieniem na sercu - koszulka „Wyprawa na Główny Szlak Beskidzki”.
Wykonana z poliestrowej tkaniny o wysokim stopniu oddychalności. Nie chłonie wody, ale odprowadza ją na zewnątrz dając wysokie odczucie suchości. Nawet gdy pocisz się ubranie nie klei się do ciała. Wilgoć łatwo odparowuje z niej zachowując jednocześnie komfort cieplny.

Fascynujący świat krasu

25-27 lipca 2014 roku
Trzy dni w Raju... Słowackim Raju
Góry piękne są!
...można je przemierzać w wielkiej ciszy i samotności,
ale jakże piękniejsze stają się, gdy robimy to w tak wspaniałym towarzystwie – dziękujemy Wam
za trzy niezwykłe dni w Słowackim Raju,
pełne serdeczności, ciekawych pogawędek na szlaku
i za tyleż uśmiechu.
24-26 lipca 2015 roku
Powrót do Słowackiego Raju
Powróciliśmy tam, gdzie byliśmy roku zeszłego,
gdzie natura stworzyła coś niebywałego;
gdzie płaskowyże pocięły rokliny,
gdzie Spisza i Gemeru łączą się krainy;
by znów wędrować wąwozami dzikich potoków,
by poczuć na twarzy roszące krople wodospadów!
To czego jeszcze nie widzieliśmy – zobaczyliśmy,
gdy znów w otchłań Słowackiego Raju wkroczyliśmy!


19-21 sierpnia 2016 roku
Słowacki Raj 3
Tam gdzie dotąd nie byliśmy!
Przed nami kolejne trzy dni w raju… Słowackim Raju
W nieznane nam dotąd kaniony ruszymy do boju
Od wschodu i zachodu podążymy do źródeł potoków
rzeźbiących w wapieniach fantazję od wieków.
Na koniec pożegnalny wąwóz zostanie na południu,
Ostatnia droga do przebycia w ostatnim dniu.

           I na całe to krasowe eldorado
spojrzymy ze szczytu Havraniej Skały,
           A może też wtedy zobaczymy
to czego dotąd nasze oczy widziały:
           inne słowackie krasy,
próbujące klasą dorównać pięknu tejże krainy?
           Niech one na razie cierpliwie
czekają na nasze odwiedziny.

7-9 lipca 2017 roku
Słowacki Raj 4
bo przecież trzy razy to za mało!
Ostatniego lata miała to być wyprawa ostatnia,
lecz Raj to kraina pociągająca i w atrakcje dostatnia;
Piękna i unikatowa, w krasowe formy bogata,
a na dodatek zeszłego roku pojawiła się w niej ferrata -
przez dziki Kysel co po czterdziestu latach został otwarty
i nigdy dotąd przez nas jeszcze nie przebyty.
Wspomnień czar ożywi też bez większego trudu
fascynujący i zawsze urzekający kanion Hornadu.
Zaglądnąć też warto do miasta mistrza Pawła, uroczej Lewoczy,
gdzie w starej świątyni świętego Jakuba każdy zobaczy
najwyższy na świecie ołtarz, wyjątkowy, misternie rzeźbiony,
bo majster Paweł jak Wit Stwosz był bardzo uzdolniony.
Na koniec zaś tej wyprawy - wejdziemy na górę Velka Knola
Drogą niedługą, lecz widokową, co z góry zobaczyć Raj pozwala.
Słowacki Raj od ponad stu lat urodą zniewala człowieka
od czasu odkrycia jej przez taternika Martina Rótha urzeka.
Grupa od tygodni w komplecie jest już zwarta i gotowa,
Kaniony, dzikie potoki czekają - kolejna rajska wyprawa.


Cudowna wyprawa z cudownymi ludźmi!
Dziękujemy cudownym ludziom,
z którymi pokonywaliśmy dzikie i ekscytujące szlaki
Słowackiego Raju.
Byliście wspaniałymi kompanami.

Miało być naprawdę po raz ostatni...
Lecz mówicie: jakże to w czas letni
nie jechać znów do Słowackiego Raju -
pozwolić na zlekceważenie obyczaju.
Nawet gdy niemal wszystko już zwiedzone
te dzikie kaniony wciąż są dla nas atrakcyjne.
Powiadacie też, że trzy dni w raju to za krótko!
skoro tak, to czy na cztery nie będzie zbyt malutko?
No cóż, podoba nam się ten kras,
a więc znów do niego ruszać czas.
A co wrzucimy do programu wyjazdu kolejnego?
Może z każdego roku coś jednego?
Niech piąty epizod w swej rozciągłości
stanie się powrotem do przeszłości,
ruszajmy na stare ścieżki, niech emocje na nowo ożyją
gdy znów pojawimy się w Raju z kolejną misją!

15-18 sierpnia 2018 roku
Słowacki Raj 5
Retrospekcja
Suchá Belá - Veľký Sokol -
- Sokolia dolina - Kyseľ (via ferrata)

Koszulka wodniacka

Tatrzańska rodzinka

Wspomnienie


519 km i 18 dni nieustannej wędrówki
przez najwyższe i najpiękniejsze partie polskich Beskidów
– od kropki do kropki –
najdłuższym górskim szlakiem turystycznym w Polsce


Dorota i Marek Szala
Główny Szlak Beskidzki
- od kropki do kropki -

WYRÓŻNIENIE
prezentacji tego pasjonującego przedsięwzięcia naza dostrzeżenie piękna wokół nas.

Dziękujemy i cieszymy się bardzo,
że nasza wędrówka Głównym Szlakiem Beskidzkim
nie skończyła się na czerwonej kropce w Ustroniu,
ale tak naprawdę doprowadziła nas aż na
Navigator Festival 2013.

Napisz do nas