Szybowcowa Góra (niem. Schieferberg; 561 m n.p.m.) znajduje się ok. 4-5 km na północ od miasta Jelenia Góra. Leży w Grzbiecie Małym Gór Kaczawskich. Znana jest od 1924 roku z działającej na niej niemieckiej szkoły szybowcowej Grunau, a obecnie z lotniska szybowcowego Jeżów Sudecki (kod ICAO: EPJS) należącego do Aeroklubu Jeleniogórskiego, założonego 27 stycznia 1946 roku. Góra posiada znakomite warunki naturalne do uprawiania szybownictwa, zaś występujące nad nią silne prądy wznoszące umożliwiają osiąganie wysokich pułapów. Nachylenie stoku góry umożliwia również bezpieczny tzw. „start grawitacyjny”, podczas którego staczający się na ścieżce szybowiec sam nabiera prędkości startowej. W koordynacji z operacjami szybowcowymi z góry mogą również korzystać lotniarze i paralotniarze.
TRASA:
Jeżów Sudecki (368 m n.p.m.) - ul. Topolowa - Szybowcowa Góra (561 m n.p.m.) - ul. Topolowa - Jeżów Sudecki (368 m n.p.m.)
Szybowcowa Góra położona jest na południe od Okola, ale nie jest z niego widoczna, gdyż zasłania ją Łysa Góra (711 m n.p.m.) oraz Leśnica (662 m n.p.m.). Szybowcowa Góra jest niższa i liczy sobie 560 m n.p.m. Wzniesienie to posiada po zachodniej stronie jeszcze jeden wierzchołek Szybowisko (541 m n.p.m.). Wzniesienie to znajduje się blisko Jeleniej Góry i wznosi bezpośrednio ponad miejscowością Jeżów Sudecki (niem. Grunau). Nie prowadzą na niego żadne szlaki turystyczne, ale sposobów wyjścia na jego wierzchołek jest wiele. Można na niego wyjechać również samochodem osobowym asfaltową drogą (do dyspozycji zmotoryzowanych jest pod szczytem parking). My wybraliśmy drogę pieszą. Po niewielki problemach z dojazdem autokaru (kierowca za wcześnie sobie skręcił). Z Jeleniej Góry dużym pojazdem najlepiej kierować się ulicami: Grunwaldzką, a następnie Podchorążych na parking przy boisku „Orlik” w Jeżowie Sudeckim, skąd na nogach przecinamy główną szosę, czyli ulicę Długą idziemy nią chwilkę na północ, a potem skręcamy w prawo na ulicę Topolową. Ta zaś przechodzi po pewnym czasie w ścieżkę wiodącą przez młodniki porastające południowe zbocza gór. Są one znakomitą osłoną przed żarem słonecznym, jaki dzisiaj tutaj panuje. W końcówce podejścia wychodzimy z młodników. Ścieżka kończy się na szutrowym placu parkingowym przy szosie, na której skręcamy w prawo i po kilkudziesięciu metrach stajemy na dość rozłożystym wierzchołku góry.
Szybowcowa Góra jest popularnym celem spacerów, czy też przejażdżek motorowych i samochodowych z pobliskich miejscowości. Oczywiście jest też mekką pasjonatów szybownictwa i paralotniarstwa. Przy tak pięknej pogodzie jest na niej gwarno. Korzystamy gastronomicznego zaplecza restauracji „Hexa 66”. Odpoczywamy i delektujemy się wspaniałymi krajobrazami Kotliny Jeleniogórskiej oraz jej otoczenia. Krajobraz od południa zamykają oczywiście Góry Olbrzymie, czyli Karkonosze. Na lewo od nich świetnie widoczne są Rudawy Janowickie. Podziwiać możemy stąd wszystko to, co nas czeka na sudeckich ścieżkach podczas tej wyprawy - całe królestwo legendarnego władcy Liczyrzepy.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz