Dziennik wypraw i przystań przed kolejną wędrówką.

Śladami Juraja Jánošíka: Veľký Kriváň, Šútovský vodopád

~ ZDRADA i POJMANIE ~

Przed nami najwyższe szczyty, przejdziemy na ich drugą stronę, tak jak dawni zbójnicy poszukujący przed zimą schronienia w dolinie. Zostawimy za sobą rodzinne strony Jánošíka. Zimę na przełomie 1712 i 1713 roku Jánošík spędził we wsi Kokava, blisko Klenovca, gdzie mieszkał jego przyjaciel Tomáš Uhorčík. Gdy Tomáš Uhorčík przekazał Jánošíkowi swoją zbójecką bandę ożenił się, zmienił imię na Martin Mravec i osiadł we wsi Klenovec, gdzie pracował jako pasterz i muzykant. Słynął z gry na gajdach i był często nazywany Gajdoš Uhorčík lub Gajdošík. Teraz jako Martin Mravec grając i bacując prowadził spokojny żywot. Żył skrywając zbójecki rodowód, ale stare więzi nigdy nie zostały zerwane. Swoim byłym towarzyszom udzielał schronienia, ukrywał łupy. W Klenovcu nikt nie przypuszczał, że był kiedyś zbójnickim harnasiem.


TRASA:
Chata Vrátna (736 m n.p.m.) [zielony szlak] Lanovka Chleb, horná stanica (1500 m n.p.m.) [zielony szlak] Snilovské sedlo (1524 m n.p.m.) [czerwony szlak] Veľký Kriváň (1709 m n.p.m.) [czerwony szlak] Snilovské sedlo (1524 m n.p.m.) [zielony szlak] Chata pod Chlebom (1423 m n.p.m.) [niebieski szlak] Šútovský vodospád (780 m n.p.m.) [niebieski szlak] Šútovská dolina [niebieski szlak] Rieka (452 m n.p.m.)

Zaczynamy nietypowym przejazdem do miejsca wymarszu. Żegnamy bazę w Šípkovej. Była wyśmienitym miejscem na wypoczynek po naszych wędrówkach Śladami Juraja Jánošika. Schodzimy do głównej drogi i chwilkę czekamy aż podjeżdża Terchovský vláčik – turystyczna atrakcja Terchovej, a zarazem mała niespodzianka tejże wyprawy. Terchovský vláčik przewozi nas przez ciąg doliny do miejsca, gdzie zaczynaliśmy, czyli do wsi Terchova. Potem mijając stalowy pomnik Juraja Jánošika wjeżdżamy przez skalne wrota do Doliny Vratna. Zagłębiamy się w ciasnej dolinie dojeżdżając do jej samego końca, pod Chatę Vratna. Po wesołej przejażdżce o godzinie 8:00 rozpoczynamy ostatnią wędrówkę.

Terchovský vláčik.

W Dolinie Vratana nie dostrzegamy skutków lawiny błotnej, jaka zeszła tutaj 21 lipca 2014 roku. Była to największa katastrofa w historii regionu, spowodowana przez burze z intensywnymi opadami deszczu. W ciągu 1,5 godziny na jeden metr kwadratowy spadło 65 litrów deszczu. Zatopione wówczas zostały schronisko i stacja kolejki. Spaliśmy w tym schronisku można powiedzieć w przededniu katastrofy, niecałe dwa miesiące wcześniej. Liczyliśmy, że wrócimy do niego podczas tej wyprawy, byłaby to wygodna lokalizacja dla tegorocznych wędrówek, ale jego remont wlecze się już piąty rok.

Zaczynamy podejście leśnymi zakosami. Jest to dość żmudna część naszej wędrówki. Wyciszony las nastraja do pewnej zadumy nad przemijaniem. Wiele liści już zostało porzuconych przez drzewa przygotowujące się do przetrwania surowszych warunków, lecz las wciąż mieni się barwami najpiękniejszej jesieni. Jednakże już za niedługo zapewne pozbawi się tych kolorowych liści. Nadejdzie jesienna szaruga, której urodę będą dostrzegać tylko najbardziej wrażliwi, doświadczeni i zaprawieni turyści. Dla takich turystów pora roku nie stawia warunków do górskich wędrówek. Po 45 minutach podejścia wychodzimy na szeroką przecinkę kolejki gondolowej Vratna-Chleb. Idziemy dalej w górę chwilę jeszcze tuż przy skraju lasu, a potem wychodzimy na trawiaste połacie. Niedaleko grzbietu nachylenie stoku powoli zmniejsza się. Za nami rudziejąca Dolina Vratna wraz z otoczeniem prezentuje się fenomenalnie. Płynie nad nią kilka malowniczych obłoczków. W dali znakomicie widoczny jest Beskid Żywiecki, dalej Beskid Śląski.

Kilka minut przed godziną 10.00 docieramy pod górną stację kolejki gondolowej. Działa przy niej restauracja, w której zatrzymujemy się na kawę i  ciastko. Pół godziny później ruszamy dalej w górę. Kierujemy się na najwyższy szczyt na grzbiecie, który wbija się w chmurę. Z lewej niższy Chleb (1646 m n.p.m.) widoczny jest w całości i z pewnością oferuje znakomitą panoramę. Idziemy jednak zgodnie z planem na Veľký Kriváň. W miarę zbliżania się do wierzchołka maleje widoczność i wzmaga się wiatr. Na samym szczycie jest bardzo porywisty.

Chata Vrátna.

Kolejka gondolowa Vrátna-Chleb.

Buki.

Na stoku.

Dolina Vrátna.

Dolina Vrátna.

Kraviarske.

Sokolie

Boboty.

Na podejsściu.


Kolejka gondolowa Vrátna-Chleb.

Droga na Snilovské sedlo.

Widok na Dolinę Vratna.

Przed nam Veľký Kriváň.

Wielki Krywań (słow. Veľký Kriváň; 1709 m n.p.m.) zdobywamy o godzinie 11.00. Wieje silnie, a mglisty i niekończący tuman chmur przemieszcza się z dużą prędkością. Spędzamy dwadzieścia minuta na szczycie, ale nie doczekujemy żadnych ładnych widoków, poza bardzo krótkimi przetarciami, ukazującymi błękit nieba i trochę słońca. Krótkie przejaśnienia dają nadzieję. Czekamy ponad 20 minut, ale w końcu poddajemy się. Wszyscy zeszli już ze szczytu - opustoszał, ale zapewne nie na długo, bo za nami szli kolejni turyści. Z niższych położeń widoki są bardzo zbliżone, a szczyt góry i tak był gościnny pomimo wiatru i chmur. Było bardzo wesolutko. Fajne doświadczenie.

Zadziwiające, że wystarczyło zejść może tylko kilkanaście metrów niżej i wiatr niknie. Wychodzimy z chmury pod błękitne niebo ze ślicznymi obłokami. Na szczycie wieje, zaś tuż koło niego panuje cudna aura. Schodzimy do Chaty pod Chlebem (słow. Chata pod Chlebom) - najwyżej położonego schroniska górskiego w Małej Fatrze. Docieramy do niego kilka minut po godzinie 12.00. W tej ciepłej słonecznej aurze najlepiej jest odpocząć przed schroniskiem. To czas na obiad, a te serwują tutaj znakomite. Teren schroniska opuszczamy o godzinie 13.00.

Veľký Kriváň (1709 m n.p.m.).


Zejście z Wielkiego Krywania.

Widok w kierunku Doliny Vratna.

Droga z Wielkiego Krywania na Snilovské sedlo.

Widok na Rozsutce.

Widok na Chleb.

Widok w kierunku Gór Kisuckich z Snilovskégo sedla.

Snilovské sedlo.

Chata pod Chlebom (1423 m n.p.m.).

Pod schroniskiem podejmujemy szlak koloru niebieskiego, który przeprowadza wpierw niezwykle widokowy trawersem stoków szczytu Chleb. Dolina Vratna, Terchová, Góry Kisuckie zostawiamy już za grzbietem Małej Fatry. W aktualnej panoramie rozciągają się nam Wielka Fatra, Góry Choczańskie, Niżne Tatry i Tatry. Nad dolinami przemyka świszczący szybowiec, który łapie ciepłe powietrza odbijające się od stoków Chleba. Z dostojeństwem nabiera powoli wysokości, by w końcu unieść się ponad główny grzbiet Małej Fatry.

Po minięciu szczytu Chleb, zaraz za przełęczą oddzielającą boczny krótki grzbiet Úplaz (1450 m n.p.m.) od głównego grzbietu szlak zaczyna ostro sprowadzać do Doliny Szutowskiej (słow. Šútovská dolina). Dolina ta opada spod przełęczy Stohové sedlo i kończy się niemal nad samym Wagiem, najdłuższą rzeką Słowacji, która przepływa wzdłuż wschodniego skraju Małej Fatry Krywańskiej, by na wysokości miejscowości Vrútky przebić się na drugą stronę i wpłynąć na Kotlinę Żylińską.

Chleb widziany z otoczenia Chaty pod Clebom.

Początek trawersu stoków Chleba.

Szybowiec.


Widok w kierunku Gór Choczańskich.

Widok na Wielką Fatrę.

Stok Chleba z widokiem na Úplaz (1450 m n.p.m.).

Chleb, a ponad nim wzbija się szybowiec.

Stok Chleba.

Úplaz (1450 m n.p.m.).


Na stoku Chleba.

Zejście do doliny Szutowskiego Potoku.

Widok na Tatry. Po prawej widoczny Wielki Chocz.

Zejście do doliny Szutowskiego Potoku.

Widok na Stoh.

Barwy jesieni.

Stoh.

Za Stohem widoczny jest Wielki Rozsutec.

Tymczasem strome zejście doprowadza nas do Źródła Mojżesza (słow. Mojžišove pramene; ok. 1180 m n.p.m.), gdzie strumyki wody wyciekają ze skalnego uskoku zbocza. Nazwa tego źródła nawiązuje oczywiście do biblijnej historii o Mojżeszu, który spowodował wytryśnięcie źródła uderzeniem laską w skałę. Nieco poniżej tego źródła wchodzimy już do lasu. Stromość zbocza wciąż jest spora. Szlak próbuje niwelować ją wchodząc w trawersy, ale na niewiele się one zdają. Schodzimy powolutku i ostrożnie, aby nie skręcić nogi na kamieniu, czy korzeniu ukrytym pod warstwą liści. O godzinie 14.25 przekraczamy Úplazný potok, jeden z potoków tworzących Šútovský potok. Idziemy teraz wzdłuż tego potoku, który niebawem spada z progu bardzo wysokim wodospadem. W tym miejscu oddalamy się od niego. Ścieżka odprowadza nas w bok dynamicznie obniżając się do miejsca zbiegu potoków, które tworzą Šútovský potok.

Źródła Mojżesza (słow. Mojžišove pramene; ok. 1180 m n.p.m.) - widoczne z lewej.

Źródła Mojżesza (słow. Mojžišove pramene; ok. 1180 m n.p.m.)

Przed nami las.

Pierwsze drzewa przy szlaku poprzedzające las.

Stare drzewo.

Leśne ostre zejście.

Wychodnia.

Potok.

Z tego miejsca znakowana ścieżka odprowadza nas nieco w górę doliny pod wodospad, który widzieliśmy częściowo wcześniej. Teraz możemy zobaczyć go w pełnej okazałości. Naprawdę warto zobaczyć Wodospad Szutowski (słow. Šútovský vodopád). To perła ukryta pośród piękna Małej Fatry. Wodospad rozszerzającym się warkoczem opada jedną strugą z wysokości 38 metrów. Jest najwyższym wodospadem Małej Fatry.

Po obejrzeniu Wodospadu Szutowskiego o godzinie 14.55 kierujemy się do ujścia Doliny Szutowskiej (słow. Šútovská dolina). Dróżka prowadząca łagodnie obok potoku gwarantuje przyjemny spacer. Dolina jest wyjątkowo piękna, porośnięta lasem w jesiennej krasie, z przenikającymi do wnętrza promykami słońca. To wspaniała przechadzka, a kończymy ją o godzinie 16.00 w miejscowości Rieka przy Jeziorze Szutowskim (słow. Šútovské jezero).

Šútovský vodospád (780 m n.p.m.).


Šútovská dolina.

Udostępnij:

1 komentarz:

  1. Potwierdzam...Piękna trasa...Szłam niedawno,ale w odwrotnym kierunku...

    OdpowiedzUsuń

Życie jest zbyt krótkie, aby je przegapić.

Liczba wyświetleń

Popularne posty (ostatnie 30 dni)

Etykiety

Archiwum bloga

Translator

 
Korona Europy · Crown of Europe
Grupa miłośników najwyższych szczytów Europy
Dołącz do grupy

Z nimi w górach bezpieczniej

Zapamiętaj !
NUMER RATUNKOWY
W GÓRACH
601 100 300

Mapę miej zawsze ze sobą

Stali bywalcy

Odbiorcy

Główny Szlak Beskidu Wyspowego


ETAP DATA, ODCINEK
1
19.11.2016
[RELACJA]
Szczawa - Jasień - Ostra - Ogorzała - Mszana Dolna
2
7.01.2017
[RELACJA]
Mszana Dolna - Potaczkowa - Rabka-Zdrój
3
18.02.2017
[RELACJA]
Rabka-Zdrój - Luboń Wielki - Przełęcz Glisne
4
18.03.2017
[RELACJA]
Przełęcz Glisne - Szczebel - Kasinka Mała
5
27.05.2017
[RELACJA]
Kasinka Mała - Lubogoszcz - Mszana Dolna
6
4.11.2017
[RELACJA]
Mszana Dolna - Ćwilin - Jurków
7
9.12.2017
[RELACJA]
Jurków - Mogielica - Przełęcz Rydza-Śmigłego
8
20.01.2018
[RELACJA]
Przełęcz Rydza-Śmigłego - Łopień - Dobra
9
10.02.2018
[RELACJA]
Dobra - Śnieżnica - Kasina Wielka - Skrzydlna
10
17.03.2018
[RELACJA]
Skrzydlna - Ciecień - Szczyrzyc
11
10.11.2018
[RELACJA]
Szczyrzyc - Kostrza - Tymbark
12
24.03.2019
[RELACJA]
Tymbark - Kamionna - Żegocina
13
14.07.2019
[RELACJA]
Żegocina - Łopusze - Laskowa
14
22.09.2019
[RELACJA]
Laskowa - Sałasz - Męcina
15
17.11.2019
[RELACJA]
Męcina - Jaworz - Limanowa
16
. .
[w przygotowaniu]
Limanowa - Łyżka - Pępówka - Łukowica
17
. .
[w przygotowaniu]
Łukowica - Ostra - Ostra Skrzyż.
18
. .
[w przygotowaniu]
Ostra Skrzyż. - Modyń - Szczawa

Małopolski Szlak Papieski


TRASA GŁÓWNA
ETAP DATA, ODCINEK
1
12.03.2016
[RELACJA]
Kalwaria Zebrzydowska - Gorzeń Górny
2
9.04.2016
[RELACJA]
Gorzeń Górny - Wadowice - Ponikiew
3
14.05.2016
[RELACJA]
Ponikiew - Groń JPII - Leskowiec - Hucisko
4
1.10.2016
[RELACJA]
Hucisko - Zawoja - Skawica Górna
5
2.10.2016
[RELACJA]
Skawica Górna - Polica - Przełęcz Krowiarki
6
9.04.2017
[RELACJA]
Przełęcz Krowiarki - Zubrzyca Górna - Przełęcz Bory
7
20.05.2017
[RELACJA]
Przełęcz Bory - Ludźmierz - Nowy Targ
8
24.09.2017
[RELACJA]
Nowy Targ - Turbacz - Rzeki
9
27.01.2018
[RELACJA]
Rzeki - Gorc - Ochotnica Dolna
10
17.02.2018
[RELACJA]
Ochotnica Dolna - Lubań - Krościenko nad Dunajcem
11
28.04.2018
[RELACJA]
Krościenko nad Dunajcem - Przysietnica
12
1.12.2018
[RELACJA]
Przysietnica - Stary Sącz

TRASY SPECJALNE
nr 1
1
7.05.2016
[RELACJA]
Kraków, Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się”
nr 2
1
10.03.2018
[RELACJA]
Kraków, Pałac Arcybiskupi

TRASY WARIANTOWE
I - Beskid Makowski
1
16.05.2020
[RELACJA]
Kalwaria Zebrzydowska – Lanckorońska Góra – Sułkowice
2
23.05.2020
[RELACJA]
Sułkowice – Barnasiówka – Myślenice
3
23.05.2020
[RELACJA]
Myślenice – Uklejna – Myślenice Zarabie
II - Beskid Żywiecki
1
5/6.08.2017
[RELACJA]
Przełęcz Krowiarki – Babia Góra – Przełęcz Krowiarki
III - Pasmo Podhalańskie, Gorce, Beskid Makowski i Wyspowy
1
20.10.2018
[RELACJA]
Harkabuz – Rabska Góra – Rabka-Zdrój
2
15.12.2018
[RELACJA]
Rabka-Zdrój – Luboń Wielki – Przełęcz Glisne
3
12.01.2019
[RELACJA]
Przełęcz Glisne – Szczebel – Kasinka Mała
4
24.02.2019
[RELACJA]
Kasinka Mała – Lubogoszcz – Kasina Wielka
5
11.01.2020
[RELACJA]
Kasina Wielka – Śnieżnica – Przełęcz Gruszowiec
6
11.01.2020
[RELACJA]
Przełęcz Gruszowiec – Ćwilin – Jurków
7
06.06.2020
[RELACJA]
Jurków – Mogielica – Jasień – Przełęcz Przysłop
IV - Beskid Wyspowy
1
6.05.2017
[RELACJA]
Mogielica – Przełęcz Słopnicka
2
29.10.2017
[RELACJA]
Przełęcz Słopnicka – Łukowica
3
18.11.2017
[RELACJA]
Łukowica – Miejska Góra
V - Beskid Wyspowy
1
19.11.2016
[RELACJA]
Jasień - Mszana Dolna
VI - Podhale
1
25.03.2017
[RELACJA]
Ludźmierz - Ząb
2
26.03.2017
[RELACJA]
Ząb - Kiry
VII - Tatry
1
2.04.2016
[RELACJA]
Kiry - Dolina Jarząbcza
2
29.10.2016
[RELACJA]
Polana Huciska - Polana Strążyska
3
3.12.2016
[RELACJA]
Polana Strążyska - Kuźnice
4
21.01.2017
[RELACJA]
Kuźnice - Wiktorówki - Palenica Białczańska
5
25.02.2017
[RELACJA]
Palenica Białczańska - Morskie Oko
VIII - Gorce
1
17.09.2016
[RELACJA]
Turbacz - Studzionki
2
18.09.2016
[RELACJA]
Studzionki - Lubań
IX - Beskid Sądecki
1
5.08.2018
[RELACJA]
Dzwonkówka – Tylmanowa
X - Beskid Sądecki, Beskid Niski
1
6.07.2020
[RELACJA]
Stary Sącz – Hala Łabowska
2
7.07.2020
[RELACJA]
Hala Łabowska – Krynica-Zdrój
3
8.07.2020
[RELACJA]
Krynica-Zdrój – Hańczowa
4
9.07.2020
[w realizacji]
Hańczowa – Ług
5
10.07.2020
[w realizacji]
Ług – Magura Wątkowska

Smaki Karpat

Wołoskimi śladami

Niezastąpiony na GSS

Przewodnik „Główny Szlak Sudecki”. Jest to bogate kompendium wiedzy o najdłuższym szlaku w Sudetach, zawierające opisy przebiegu szlaku ze szczegółowymi mapami, czasami przejść i profilami wysokościowymi oraz namiarami do schronisk. Zawarto w nim również mnóstwo opisanych atrakcji, ciekawostek oraz niezliczoną ilość barwnych fotografii.
W tej jednej publikacji mamy wszystko to co potrzebne turyście przemierzającemu Główny Szlak Sudecki.

Główny Szlak Beskidzki

21-23.10.2016 - wyprawa 1
Zaczynamy gdzie Biesy i Czady,
czyli w legendarnych Bieszczadach

BAZA: Ustrzyki Górne ODCINEK: Wołosate - Brzegi Górne
Relacje:
13-15.01.2017 - Bieszczadzki suplement do GSB
Biała Triada z Biesami i Czadami
BAZA: Ustrzyki Górne
Relacje:
29.04.-2.05.2017 - wyprawa 2
Wielka Majówka w Bieszczadach
BAZA: Rzepedź ODCINEK: Brzegi Górne - Komańcza
Relacje:
16-18.06.2017 - wyprawa 3
Najdziksze ostępy Beskidu Niskiego
BAZA: Rzepedź ODCINEK: Komańcza - Iwonicz-Zdrój
Relacje:
20-22.10.2017 - wyprawa 4
Złota jesień w Beskidzie Niskim
BAZA: Iwonicz ODCINEK: Iwonicz-Zdrój - Kąty
Relacje:
1-5.05.2018 - wyprawa 5
Magurskie opowieści
i pieśń o Łemkowyni

BAZA: Zdynia ODCINEK: Kąty - Mochnaczka Niżna
Relacje:
20-22.07.2018 - wyprawa 6
Ziemia Sądecka
BAZA: Krynica-Zdrój ODCINEK: Mochnaczka Niżna - Krościenko nad Dunajcem
Relacje:
7-9.09.2018 - wyprawa 7
Naprzeciw Tatr
BAZA: Studzionki, Turbacz ODCINEK: Krościenko nad Dunajcem - Rabka-Zdrój
Relacje:
18-20.01.2019 - wyprawa 8
Zimowe drogi do Babiogórskiego Królestwa
BAZA: Jordanów ODCINEK: Rabka-Zdrój - Krowiarki
Relacje:
17-19.05.2019 - wyprawa 9
Wyprawa po wschody i zachody słońca
przez najwyższe partie Beskidów

BAZA: Markowe Szczawiny, Hala Miziowa ODCINEK: Krowiarki - Węgierska Górka
Relacje:
22-24.11.2019 - wyprawa 10
Na śląskiej ziemi kończy się nasza przygoda
BAZA: Równica ODCINEK: Węgierska Górka - Ustroń
Relacje:

GŁÓWNY SZLAK WSCHODNIOBESKIDZKI

termin 1. wyprawy: 6-15 wrzesień 2019
odcinek: Bieszczady Wschodnie czyli...
od Przełęczy Użockiej do Przełeczy Wyszkowskiej


termin 2. wyprawy: wrzesień 2021
odcinek: Gorgany czyli...
od Przełęczy Wyszkowskiej do Przełeczy Tatarskiej


termin 3. wyprawy: wrzesień 2022
odcinek: Czarnohora czyli...
od Przełęczy Tatarskiej do Gór Czywczyńskich

Koszulka Beskidzka

Niepowtarzalna, z nadrukowanym Twoim imieniem na sercu - koszulka „Wyprawa na Główny Szlak Beskidzki”.
Wykonana z poliestrowej tkaniny o wysokim stopniu oddychalności. Nie chłonie wody, ale odprowadza ją na zewnątrz dając wysokie odczucie suchości. Nawet gdy pocisz się ubranie nie klei się do ciała. Wilgoć łatwo odparowuje z niej zachowując jednocześnie komfort cieplny.

Fascynujący świat krasu

25-27 lipca 2014 roku
Trzy dni w Raju... Słowackim Raju
Góry piękne są!
...można je przemierzać w wielkiej ciszy i samotności,
ale jakże piękniejsze stają się, gdy robimy to w tak wspaniałym towarzystwie – dziękujemy Wam
za trzy niezwykłe dni w Słowackim Raju,
pełne serdeczności, ciekawych pogawędek na szlaku
i za tyleż uśmiechu.
24-26 lipca 2015 roku
Powrót do Słowackiego Raju
Powróciliśmy tam, gdzie byliśmy roku zeszłego,
gdzie natura stworzyła coś niebywałego;
gdzie płaskowyże pocięły rokliny,
gdzie Spisza i Gemeru łączą się krainy;
by znów wędrować wąwozami dzikich potoków,
by poczuć na twarzy roszące krople wodospadów!
To czego jeszcze nie widzieliśmy – zobaczyliśmy,
gdy znów w otchłań Słowackiego Raju wkroczyliśmy!


19-21 sierpnia 2016 roku
Słowacki Raj 3
Tam gdzie dotąd nie byliśmy!
Przed nami kolejne trzy dni w raju… Słowackim Raju
W nieznane nam dotąd kaniony ruszymy do boju
Od wschodu i zachodu podążymy do źródeł potoków
rzeźbiących w wapieniach fantazję od wieków.
Na koniec pożegnalny wąwóz zostanie na południu,
Ostatnia droga do przebycia w ostatnim dniu.

           I na całe to krasowe eldorado
spojrzymy ze szczytu Havraniej Skały,
           A może też wtedy zobaczymy
to czego dotąd nasze oczy widziały:
           inne słowackie krasy,
próbujące klasą dorównać pięknu tejże krainy?
           Niech one na razie cierpliwie
czekają na nasze odwiedziny.

7-9 lipca 2017 roku
Słowacki Raj 4
bo przecież trzy razy to za mało!
Ostatniego lata miała to być wyprawa ostatnia,
lecz Raj to kraina pociągająca i w atrakcje dostatnia;
Piękna i unikatowa, w krasowe formy bogata,
a na dodatek zeszłego roku pojawiła się w niej ferrata -
przez dziki Kysel co po czterdziestu latach został otwarty
i nigdy dotąd przez nas jeszcze nie przebyty.
Wspomnień czar ożywi też bez większego trudu
fascynujący i zawsze urzekający kanion Hornadu.
Zaglądnąć też warto do miasta mistrza Pawła, uroczej Lewoczy,
gdzie w starej świątyni świętego Jakuba każdy zobaczy
najwyższy na świecie ołtarz, wyjątkowy, misternie rzeźbiony,
bo majster Paweł jak Wit Stwosz był bardzo uzdolniony.
Na koniec zaś tej wyprawy - wejdziemy na górę Velka Knola
Drogą niedługą, lecz widokową, co z góry zobaczyć Raj pozwala.
Słowacki Raj od ponad stu lat urodą zniewala człowieka
od czasu odkrycia jej przez taternika Martina Rótha urzeka.
Grupa od tygodni w komplecie jest już zwarta i gotowa,
Kaniony, dzikie potoki czekają - kolejna rajska wyprawa.


Cudowna wyprawa z cudownymi ludźmi!
Dziękujemy cudownym ludziom,
z którymi pokonywaliśmy dzikie i ekscytujące szlaki
Słowackiego Raju.
Byliście wspaniałymi kompanami.

Miało być naprawdę po raz ostatni...
Lecz mówicie: jakże to w czas letni
nie jechać znów do Słowackiego Raju -
pozwolić na zlekceważenie obyczaju.
Nawet gdy niemal wszystko już zwiedzone
te dzikie kaniony wciąż są dla nas atrakcyjne.
Powiadacie też, że trzy dni w raju to za krótko!
skoro tak, to czy na cztery nie będzie zbyt malutko?
No cóż, podoba nam się ten kras,
a więc znów do niego ruszać czas.
A co wrzucimy do programu wyjazdu kolejnego?
Może z każdego roku coś jednego?
Niech piąty epizod w swej rozciągłości
stanie się powrotem do przeszłości,
ruszajmy na stare ścieżki, niech emocje na nowo ożyją
gdy znów pojawimy się w Raju z kolejną misją!

15-18 sierpnia 2018 roku
Słowacki Raj 5
Retrospekcja
Suchá Belá - Veľký Sokol -
- Sokolia dolina - Kyseľ (via ferrata)

Koszulka wodniacka

Łemkowyna

- etap 1 -

18-20 wrzesień 2015
Beskid Niski
WSCHODNIA ŁEMKOWSZCZYZNA- etap 2 -

16-18 październik 2015
Beskid Sądecki, Pieniny
ZACHODNIE KRAŃCE
ŁEMKOWSZCZYZNY


- etap 3 -

29-31 styczeń 2016
Beskid Niski
ŚRODKOWA ŁEMKOWSZCZYZNA- etap 4 -

22-24 kwiecień 2016
Beskid Niski, Bieszczady
WSCHODNIE KRAŃCE
ŁEMKOWSZCZYZNY


- etap 5 -

21-23 lipiec 2017
Beskid Niski
ZACHODNIA ŁEMKOWSZCZYZNA
WATRA ŁEMKOWSKA w ZDYNITatrzańska rodzinka

Wspomnienie


519 km i 18 dni nieustannej wędrówki
przez najwyższe i najpiękniejsze partie polskich Beskidów
– od kropki do kropki –
najdłuższym górskim szlakiem turystycznym w Polsce


Dorota i Marek Szala
Główny Szlak Beskidzki
- od kropki do kropki -

WYRÓŻNIENIE
prezentacji tego pasjonującego przedsięwzięcia naza dostrzeżenie piękna wokół nas.

Dziękujemy i cieszymy się bardzo,
że nasza wędrówka Głównym Szlakiem Beskidzkim
nie skończyła się na czerwonej kropce w Ustroniu,
ale tak naprawdę doprowadziła nas aż na
Navigator Festival 2013.

Napisz do nas