Dziennik wypraw i przystań przed kolejną wędrówką.

Kamień nad Jaśliskami do Korony Beskidu Niskiego

Zabawa karnawałowa trwała do późnych godzin nocnych. Było wyśmienicie. Taki był plan, dlatego też z góry założyliśmy późniejsze wyjście w góry, aby zdążyć odpocząć po tanecznych pląsach i wyspać się. Dlatego też zaplanowana trasa nie jest długa, choć w zimie nigdy nie wiemy ile czasu zajmie nam przejście jakiegoś odcinka. Wszystko zależy od warunków na szlaku, a przede wszystkim grubości warstwy śniegu oraz przetarcia szlaków. Powrót tą samą trasą gwarantuje nam najprostszy odwrót w razie problemów z przejściem.

TRASA:
Čertižné (440 m n.p.m.) Przełęcz Beskid nad Czeremchą (słow. Čertižské sedlo; 581 m n.p.m.) Kamień, szczyt południowy (826 m n.p.m.) - Kamień nad Jaśliskami (857 m n.p.m.) - Kamień, szczyt południowy (826 m n.p.m.) Przełęcz Beskid nad Czeremchą (słow. Čertižské sedlo; 581 m n.p.m.) Čertižné (440 m n.p.m.)

OPIS:
Na ten dzień zaplanowaliśmy zdobycie Kamienia nad Jaśliskami. Tym razem jednak dla odmiany chcielibyśmy to zrobić od strony słowackiej. Marsz zaczynamy o godzinie 11.00 we wsi Čertižné (rusiń. Чертiжне, Czertiżne), jednej z najważniejszych rusińskich wiosek na Słowacji, leżącej na północnym skraju historycznego kraju Zemplin. Jest to najdalej wysunięty na wschód region historyczny i etnograficzny Słowacji (południowa część tego regionu położona jest na Węgrzech). Nazwa „Zemplin” oznacza płodną ziemię od słów: „zem” - ziemia i „plna” - płodna.

Przymierzaliśmy się do najkrótszej drogi nieznakowanymi ścieżkami, ale okazuje się, że są nieprzetarte. Napotkany Słowak mówi nam, że widział, jak parę osób kierowała się na Kamień granicznym szlakiem od przełęczy Beskid nad Czeremchą. Powinno być tamtędy trochę przedeptane. Zatem ruszamy na Przełęcz Beskid nad Czeremchą. Droga jest wygodna, szeroka, jezdna. Pamięta zapewne bardzo dawne czasy, kiedy przejeżdżały nią królewskie orszaki i kupieckie karawany. Niegdyś przełęcz ta miała ważne znaczenie gospodarcze. Przechodził przez nią szlak handlowy z Węgier do Polski: Budapeszt – Miszkolc – Koszyce – Preszów – Stropkov – Jaśliska – Rymanów – Sanok. Tamten czas świetności przeminął dla tej przełęczy. Teraz główny ruch graniczny w regionie przejęła niedaleka Przełęcz Dukielską. Ta zaś przełęcz nabrała uroków sielankowego spokoju.

Krzyż przydrożny w Čertižné.

Droga na Przełęcz Beskid nad Czeremchą.

Droga wiedzie nas łagodnie ku przełęczy, którą osiągamy o godzinie 11.40. Przełęcz Beskid nad Czeremchą (słow. Čertižské sedlo; 581 m n.p.m.) leży w głównym karpackim grzbiecie. Stoją na niej drogowskazy szlaków, turystyczne tablice informacyjne, duża wiata po stronie słowackiej oraz drewniany krzyż „Boża Męka” z blaszaną figurą Chrystusa Ukrzyżowanego, ustawiony na kamiennym cokole. Po stronie polskiej stoi stylizowana brama powitalna w Gminie Jaśliska. Schodząc na stronę polską dawnym traktem napotkać można zaskakujące niespodzianki przy drodze, które mamy jeszcze jako żywe w sercu po wędrówce sprzed kilku lat.

Przełęcz Beskid nad Czeremchą (słow. Čertižské sedlo; 581 m n.p.m.).

Zejście na stronę polską z Przełęczy Beskid nad Czeremchą.

Krzyż „Boża Męka” na przełęczy.

Okolica omamia łagodnością. Emanuje pięknem nieskażonym. Po krótkiej przerwie na przełęczy ruszamy granicznym szlakiem na północny wschód w stronę ściany lasu. Wchodzimy do lasu, gdzie warstwa śniegu jest trochę mniejsza. Będzie ona jednak na pewno rosła wraz z wysokością. Przechodzimy przez młodniki, potem rosły bukowy las. Słońce uwodzi nas poprzez leśny parasol jeszcze bardziej niż wczoraj. Jest bielutko i puchato. Brodzimy w sypkim śniegu. Trudno jest w takim wydeptać trwałą ścieżkę. O godzinie 11.30 osiągamy wierzchołek góry Fedorkov (766 m n.p.m.). Na jej południowych zboczach, na wysokości około 710 m n.p.m. znajdują się źródła rzeki Laborec. Szlak skręca tutaj 80 stopni w prawo. Drogowskaz mówi, że do rozstaju pod szczytem Kamienia mamy 30 minut marszu. Schodzimy krótkim, ostrym zejściem, dalej jest już łagodnie. Szlak łukiem na lewo wraca do kierunku północno-wschodniego.

Opuszczamy przełęcz.
Fedorkov (766 m n.p.m.).

Na oblepionych śniegiem drzewach znaki szlaku nie zawsze są widoczne, ale o właściwej drodze upewniają nas słupki graniczne. Aura zimowo-słoneczna pięknieje wraz z coraz silniejszym napływem promieni słonecznych. Robi się gorąco, choć trudno przesądzić, czy to bardziej od słońca, czy od wysiłku brodzenia w śniegu. Przeskakujemy niewysoki garb, przed którym powinniśmy napotkać niebieski znaki szlaku schodzącego na stronę polską, ale zapewne są zamaskowane śniegiem. Za garbem granica przechodzi przez ciąg krzewów. Śniegu tutaj jest po kolana, ale dajemy radę. Nie po takim śniegu się chodziło :) Pamiętamy wyprawę karnawałową z 2018 roku i Polańską oraz Kanasiówkę, wzniesienia, których partie szczytowe były obficiej pokryte puchem. W śniegu można było pływać.
Młodniki.

Stok Kamienia nad Jaśliskami.

Przed nami piętrzy się już rozległy masyw Kamienia nad Jaśliskami. Wchodzimy w sąsiedztwo rezerwatu przyrody „Kamień nad Jaśliskami”, chroniący fragmenty typowej rzeźby Beskidu Niskiego, wraz z porastającym górę lasem bukowym i bukowo-jodłowym, a także znajdującymi się na niej formami skalnymi i unikatowymi bagniskami zwanymi przez miejscową ludność „berezedniami”. Łagodne podejście jest meczące ze względu na puch, który cały czas spowalnia marsz. Na granicznym rozstaju szlaków Kamień (826 m n.p.m.) meldujemy się dopiero o godzinie 13.40. Tak, to nie pomyłka. Drogowskaz na Fedorkovie mówił nam „30 minut” do tego miejsca. W rzeczywistości wyszło ponad 2 godziny. Jakaż piękna ta zima!

Od granicy wiedzie do Lipowca leżącego po polskiej stronie zielony szlak. Prowadzi chwilkę rozłożystym grzbietem masywu, po czym odchodzi na lewo po południowo-zachodnich zboczach góry w stronę urokliwej doliny Bełczy. Na szczyt Kamienia trzeba zatem dalej nieco po omacku podążać. W lecie nie ma problemu, bo ścieżka jest wyraźna. Teraz znajduje się ona pod śniegiem. Ktoś deptał niedawno po śniegu, ale jego ślady urywają się - pokryte zostały nawianym śniegiem. Wiatr na zalesionej wierzchowinie góry mrozi po twarzy. Nie spodziewaliśmy się tego wiatru, bo trochę niżej był on niewyczuwalny.

Rezerwat przyrody „Kamień nad Jaśliskami”.

O godzinie 14.10 w końcu docieramy na szczyt Kamienia nad Jaśliskami (857 m n.p.m.). Góra zwana była kiedyś Bieszczadem. Trudno byłoby odszukać jej wierzchołek, gdyby nie sterta kamieni usypana wokół jednego z drzew (obecnie oczywiście po warstwą śniegu), na którym przymocowana tabliczkę szczytową. Wierzchołek Kamienia nad Jaśliskami położony jest około 700 m na północ od polsko-słowackiej granicy państwowej. Szczyt Kamienia leży 3,5 km na północny wschód od przełęczy Beskid nad Czeremchą. Jest najwyższym szczytem w wododziałowym grzbiecie Karpat pomiędzy Przełęczą Dukielską na zachodzie i Przełęczą Łupkowską na wschodzie, a także całym wschodnim i środkowym Beskidzie Niskim. Około 50 metrów na północny zachód od kopczyka kamieni zobaczyć można obelisk upamiętniający wycieczkę Karola Wojtyłę.

Widok na północny wschód z Kamienia nad Jaśliskami.

Obelisk upamiętniający wycieczkę Karola Wojtyły.

Kamień nad Jaśliskami (857 m n.p.m.).

Wierzchołek południowy.

O godzinie 14.40 opuszczamy szczyt Kamienia. Wracamy dokładnie tą samą drogę, bez poszukiwania jakikolwiek skrótów. Jest łatwiej, bo mamy teraz prawie cały czas z górki i ścieżkę mamy w miarę przedeptaną. Wróciwszy do granicy państwowej skręcamy w stronę Przełęczy Beskid nad Czeremchą. Wychodzimy spod wiatru, który zapewne wciąż przewiewa się przez płaszczowinę góry, a tutaj leśną głuszę ogarnia cisza. Zachodzące słońce mamy przed sobą. Zniżyło się już poniżej korony drzew. Konary kładą już długie cienie na śniegu. Dzień otoczył nas niezwykle zjawiskowym pejzażem pożegnalnym.

Powrót.

A słońce coraz niżej...

Godzina 16.00 – jesteśmy na szczycie Fedorkov. Chwilka postoju i maszerujemy dalej już wprost ku przełęczy, ku blaskowi czerwieniejącego na zachodzie słońca. Uroczy zachód słońca podkreśla meritum wspaniałego dnia. Wchodzimy na przełęcz Beskid nad Czeremchą dokładnie wtedy, kiedy słońce dotyka horyzontu wzniesień Beskidu Niskiego. W jego słabnącym blasku okolica rozkwita. Jak to możliwe? To tajemnica natury, której rąbka nam od czasu do czasu on uchyla.

Odpoczynek na Fedorkovie.

W drodze na przełęcz.

Zachodzące słońce.

Przed Przełęczą Beskid nad Czeremchą.

Pożegnanie dnia na Przełęczy Beskid nad Czeremchą.

Przełęcz Beskid nad Czeremchą (słow. Čertižské sedlo; 581 m n.p.m.).

Mija godzina 16.30, gdy opuszczamy przełęcz i zaczynamy schodzić do Čertižné. Około godziny siedemnastej odjeżdżamy do domu. Jaskrawa i cudowna zarazem pełnia wschodzi na tonącym w mroku niebie. Piękny dzień za nami, zaczyna się klimatyczna noc. Powieki opadają, oczy zamykają się same. Nogi odczuwają trudy wędrówki, choć nie była ona długim dystansem. Jednakże nałożyły się na nią wcześniejsze karnawałowe pląsy i wczorajsza wędrówka, ale duch się raduje, że wszystko się udało zrobić tak jak było zaplanowane. Jesteśmy usatysfakcjonowani i szczęśliwi.


Udostępnij:

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Życie jest zbyt krótkie, aby je przegapić.

Liczba wyświetleń

Popularne posty (ostatnie 30 dni)

Etykiety

Archiwum bloga

Translator

 
Korona Europy · Crown of Europe
Grupa miłośników najwyższych szczytów Europy
Dołącz do grupy

Z nimi w górach bezpieczniej

Zapamiętaj !
NUMER RATUNKOWY
W GÓRACH
601 100 300

Mapę miej zawsze ze sobą

Stali bywalcy

Odbiorcy

Główny Szlak Beskidu Wyspowego


ETAP DATA, ODCINEK
1
19.11.2016
[RELACJA]
Szczawa - Jasień - Ostra - Ogorzała - Mszana Dolna
2
7.01.2017
[RELACJA]
Mszana Dolna - Potaczkowa - Rabka-Zdrój
3
18.02.2017
[RELACJA]
Rabka-Zdrój - Luboń Wielki - Przełęcz Glisne
4
18.03.2017
[RELACJA]
Przełęcz Glisne - Szczebel - Kasinka Mała
5
27.05.2017
[RELACJA]
Kasinka Mała - Lubogoszcz - Mszana Dolna
6
4.11.2017
[RELACJA]
Mszana Dolna - Ćwilin - Jurków
7
9.12.2017
[RELACJA]
Jurków - Mogielica - Przełęcz Rydza-Śmigłego
8
20.01.2018
[RELACJA]
Przełęcz Rydza-Śmigłego - Łopień - Dobra
9
10.02.2018
[RELACJA]
Dobra - Śnieżnica - Kasina Wielka - Skrzydlna
10
17.03.2018
[RELACJA]
Skrzydlna - Ciecień - Szczyrzyc
11
10.11.2018
[RELACJA]
Szczyrzyc - Kostrza - Tymbark
12
24.03.2019
[RELACJA]
Tymbark - Kamionna - Żegocina
13
14.07.2019
[RELACJA]
Żegocina - Łopusze - Laskowa
14
22.09.2019
[RELACJA]
Laskowa - Sałasz - Męcina
15
17.11.2019
[RELACJA]
Męcina - Jaworz - Limanowa
16
. .
[w przygotowaniu]
Limanowa - Łyżka - Pępówka - Łukowica
17
. .
[w przygotowaniu]
Łukowica - Ostra - Ostra Skrzyż.
18
. .
[w przygotowaniu]
Ostra Skrzyż. - Modyń - Szczawa

Małopolski Szlak Papieski


TRASA GŁÓWNA
ETAP DATA, ODCINEK
1
12.03.2016
[RELACJA]
Kalwaria Zebrzydowska - Gorzeń Górny
2
9.04.2016
[RELACJA]
Gorzeń Górny - Wadowice - Ponikiew
3
14.05.2016
[RELACJA]
Ponikiew - Groń JPII - Leskowiec - Hucisko
4
1.10.2016
[RELACJA]
Hucisko - Zawoja - Skawica Górna
5
2.10.2016
[RELACJA]
Skawica Górna - Polica - Przełęcz Krowiarki
6
9.04.2017
[RELACJA]
Przełęcz Krowiarki - Zubrzyca Górna - Przełęcz Bory
7
20.05.2017
[RELACJA]
Przełęcz Bory - Ludźmierz - Nowy Targ
8
24.09.2017
[RELACJA]
Nowy Targ - Turbacz - Rzeki
9
27.01.2018
[RELACJA]
Rzeki - Gorc - Ochotnica Dolna
10
17.02.2018
[RELACJA]
Ochotnica Dolna - Lubań - Krościenko nad Dunajcem
11
28.04.2018
[RELACJA]
Krościenko nad Dunajcem - Przysietnica
12
1.12.2018
[RELACJA]
Przysietnica - Stary Sącz

TRASY SPECJALNE
nr 1
1
7.05.2016
[RELACJA]
Kraków, Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się”
nr 2
1
10.03.2018
[RELACJA]
Kraków, Pałac Arcybiskupi

TRASY WARIANTOWE
I - Beskid Makowski
1
16.05.2020
[RELACJA]
Kalwaria Zebrzydowska – Lanckorońska Góra – Sułkowice
2
23.05.2020
[RELACJA]
Sułkowice – Barnasiówka – Myślenice
3
23.05.2020
[RELACJA]
Myślenice – Uklejna – Myślenice Zarabie
II - Beskid Żywiecki
1
5/6.08.2017
[RELACJA]
Przełęcz Krowiarki – Babia Góra – Przełęcz Krowiarki
III - Pasmo Podhalańskie, Gorce, Beskid Makowski i Wyspowy
1
20.10.2018
[RELACJA]
Harkabuz – Rabska Góra – Rabka-Zdrój
2
15.12.2018
[RELACJA]
Rabka-Zdrój – Luboń Wielki – Przełęcz Glisne
3
12.01.2019
[RELACJA]
Przełęcz Glisne – Szczebel – Kasinka Mała
4
24.02.2019
[RELACJA]
Kasinka Mała – Lubogoszcz – Kasina Wielka
5
11.01.2020
[RELACJA]
Kasina Wielka – Śnieżnica – Przełęcz Gruszowiec
6
11.01.2020
[RELACJA]
Przełęcz Gruszowiec – Ćwilin – Jurków
7
06.06.2020
[RELACJA]
Jurków – Mogielica – Jasień – Przełęcz Przysłop
IV - Beskid Wyspowy
1
6.05.2017
[RELACJA]
Mogielica – Przełęcz Słopnicka
2
29.10.2017
[RELACJA]
Przełęcz Słopnicka – Łukowica
3
18.11.2017
[RELACJA]
Łukowica – Miejska Góra
V - Beskid Wyspowy
1
19.11.2016
[RELACJA]
Jasień - Mszana Dolna
VI - Podhale
1
25.03.2017
[RELACJA]
Ludźmierz - Ząb
2
26.03.2017
[RELACJA]
Ząb - Kiry
VII - Tatry
1
2.04.2016
[RELACJA]
Kiry - Dolina Jarząbcza
2
29.10.2016
[RELACJA]
Polana Huciska - Polana Strążyska
3
3.12.2016
[RELACJA]
Polana Strążyska - Kuźnice
4
21.01.2017
[RELACJA]
Kuźnice - Wiktorówki - Palenica Białczańska
5
25.02.2017
[RELACJA]
Palenica Białczańska - Morskie Oko
VIII - Gorce
1
17.09.2016
[RELACJA]
Turbacz - Studzionki
2
18.09.2016
[RELACJA]
Studzionki - Lubań
IX - Beskid Sądecki
1
5.08.2018
[RELACJA]
Dzwonkówka – Tylmanowa
X - Beskid Sądecki, Beskid Niski
1
6.07.2020
[w realizacji]
Stary Sącz – Hala Łabowska
2
7.07.2020
[w realizacji]
Hala Łabowska – Krynica-Zdrój
3
8.07.2020
[w realizacji]
Krynica-Zdrój – Hańczowa
4
9.07.2020
[w realizacji]
Hańczowa – Ług
5
10.07.2020
[w realizacji]
Ług – Magura Wątkowska

Smaki Karpat

Wołoskimi śladami

Niezastąpiony na GSS

Przewodnik „Główny Szlak Sudecki”. Jest to bogate kompendium wiedzy o najdłuższym szlaku w Sudetach, zawierające opisy przebiegu szlaku ze szczegółowymi mapami, czasami przejść i profilami wysokościowymi oraz namiarami do schronisk. Zawarto w nim również mnóstwo opisanych atrakcji, ciekawostek oraz niezliczoną ilość barwnych fotografii.
W tej jednej publikacji mamy wszystko to co potrzebne turyście przemierzającemu Główny Szlak Sudecki.

Główny Szlak Beskidzki

21-23.10.2016 - wyprawa 1
Zaczynamy gdzie Biesy i Czady,
czyli w legendarnych Bieszczadach

BAZA: Ustrzyki Górne ODCINEK: Wołosate - Brzegi Górne
Relacje:
13-15.01.2017 - Bieszczadzki suplement do GSB
Biała Triada z Biesami i Czadami
BAZA: Ustrzyki Górne
Relacje:
29.04.-2.05.2017 - wyprawa 2
Wielka Majówka w Bieszczadach
BAZA: Rzepedź ODCINEK: Brzegi Górne - Komańcza
Relacje:
16-18.06.2017 - wyprawa 3
Najdziksze ostępy Beskidu Niskiego
BAZA: Rzepedź ODCINEK: Komańcza - Iwonicz-Zdrój
Relacje:
20-22.10.2017 - wyprawa 4
Złota jesień w Beskidzie Niskim
BAZA: Iwonicz ODCINEK: Iwonicz-Zdrój - Kąty
Relacje:
1-5.05.2018 - wyprawa 5
Magurskie opowieści
i pieśń o Łemkowyni

BAZA: Zdynia ODCINEK: Kąty - Mochnaczka Niżna
Relacje:
20-22.07.2018 - wyprawa 6
Ziemia Sądecka
BAZA: Krynica-Zdrój ODCINEK: Mochnaczka Niżna - Krościenko nad Dunajcem
Relacje:
7-9.09.2018 - wyprawa 7
Naprzeciw Tatr
BAZA: Studzionki, Turbacz ODCINEK: Krościenko nad Dunajcem - Rabka-Zdrój
Relacje:
18-20.01.2019 - wyprawa 8
Zimowe drogi do Babiogórskiego Królestwa
BAZA: Jordanów ODCINEK: Rabka-Zdrój - Krowiarki
Relacje:
17-19.05.2019 - wyprawa 9
Wyprawa po wschody i zachody słońca
przez najwyższe partie Beskidów

BAZA: Markowe Szczawiny, Hala Miziowa ODCINEK: Krowiarki - Węgierska Górka
Relacje:
22-24.11.2019 - wyprawa 10
Na śląskiej ziemi kończy się nasza przygoda
BAZA: Równica ODCINEK: Węgierska Górka - Ustroń
Relacje:

GŁÓWNY SZLAK WSCHODNIOBESKIDZKI

termin 1. wyprawy: 6-15 wrzesień 2019
odcinek: Bieszczady Wschodnie czyli...
od Przełęczy Użockiej do Przełeczy Wyszkowskiej


termin 2. wyprawy: wrzesień 2020
odcinek: Gorgany czyli...
od Przełęczy Wyszkowskiej do Przełeczy Tatarskiej


termin 3. wyprawy: wrzesień 2021
odcinek: Czarnohora czyli...
od Przełęczy Tatarskiej do Gór Czywczyńskich

Koszulka Beskidzka

Niepowtarzalna, z nadrukowanym Twoim imieniem na sercu - koszulka „Wyprawa na Główny Szlak Beskidzki”.
Wykonana z poliestrowej tkaniny o wysokim stopniu oddychalności. Nie chłonie wody, ale odprowadza ją na zewnątrz dając wysokie odczucie suchości. Nawet gdy pocisz się ubranie nie klei się do ciała. Wilgoć łatwo odparowuje z niej zachowując jednocześnie komfort cieplny.

Fascynujący świat krasu

25-27 lipca 2014 roku
Trzy dni w Raju... Słowackim Raju
Góry piękne są!
...można je przemierzać w wielkiej ciszy i samotności,
ale jakże piękniejsze stają się, gdy robimy to w tak wspaniałym towarzystwie – dziękujemy Wam
za trzy niezwykłe dni w Słowackim Raju,
pełne serdeczności, ciekawych pogawędek na szlaku
i za tyleż uśmiechu.
24-26 lipca 2015 roku
Powrót do Słowackiego Raju
Powróciliśmy tam, gdzie byliśmy roku zeszłego,
gdzie natura stworzyła coś niebywałego;
gdzie płaskowyże pocięły rokliny,
gdzie Spisza i Gemeru łączą się krainy;
by znów wędrować wąwozami dzikich potoków,
by poczuć na twarzy roszące krople wodospadów!
To czego jeszcze nie widzieliśmy – zobaczyliśmy,
gdy znów w otchłań Słowackiego Raju wkroczyliśmy!


19-21 sierpnia 2016 roku
Słowacki Raj 3
Tam gdzie dotąd nie byliśmy!
Przed nami kolejne trzy dni w raju… Słowackim Raju
W nieznane nam dotąd kaniony ruszymy do boju
Od wschodu i zachodu podążymy do źródeł potoków
rzeźbiących w wapieniach fantazję od wieków.
Na koniec pożegnalny wąwóz zostanie na południu,
Ostatnia droga do przebycia w ostatnim dniu.

           I na całe to krasowe eldorado
spojrzymy ze szczytu Havraniej Skały,
           A może też wtedy zobaczymy
to czego dotąd nasze oczy widziały:
           inne słowackie krasy,
próbujące klasą dorównać pięknu tejże krainy?
           Niech one na razie cierpliwie
czekają na nasze odwiedziny.

7-9 lipca 2017 roku
Słowacki Raj 4
bo przecież trzy razy to za mało!
Ostatniego lata miała to być wyprawa ostatnia,
lecz Raj to kraina pociągająca i w atrakcje dostatnia;
Piękna i unikatowa, w krasowe formy bogata,
a na dodatek zeszłego roku pojawiła się w niej ferrata -
przez dziki Kysel co po czterdziestu latach został otwarty
i nigdy dotąd przez nas jeszcze nie przebyty.
Wspomnień czar ożywi też bez większego trudu
fascynujący i zawsze urzekający kanion Hornadu.
Zaglądnąć też warto do miasta mistrza Pawła, uroczej Lewoczy,
gdzie w starej świątyni świętego Jakuba każdy zobaczy
najwyższy na świecie ołtarz, wyjątkowy, misternie rzeźbiony,
bo majster Paweł jak Wit Stwosz był bardzo uzdolniony.
Na koniec zaś tej wyprawy - wejdziemy na górę Velka Knola
Drogą niedługą, lecz widokową, co z góry zobaczyć Raj pozwala.
Słowacki Raj od ponad stu lat urodą zniewala człowieka
od czasu odkrycia jej przez taternika Martina Rótha urzeka.
Grupa od tygodni w komplecie jest już zwarta i gotowa,
Kaniony, dzikie potoki czekają - kolejna rajska wyprawa.


Cudowna wyprawa z cudownymi ludźmi!
Dziękujemy cudownym ludziom,
z którymi pokonywaliśmy dzikie i ekscytujące szlaki
Słowackiego Raju.
Byliście wspaniałymi kompanami.

Miało być naprawdę po raz ostatni...
Lecz mówicie: jakże to w czas letni
nie jechać znów do Słowackiego Raju -
pozwolić na zlekceważenie obyczaju.
Nawet gdy niemal wszystko już zwiedzone
te dzikie kaniony wciąż są dla nas atrakcyjne.
Powiadacie też, że trzy dni w raju to za krótko!
skoro tak, to czy na cztery nie będzie zbyt malutko?
No cóż, podoba nam się ten kras,
a więc znów do niego ruszać czas.
A co wrzucimy do programu wyjazdu kolejnego?
Może z każdego roku coś jednego?
Niech piąty epizod w swej rozciągłości
stanie się powrotem do przeszłości,
ruszajmy na stare ścieżki, niech emocje na nowo ożyją
gdy znów pojawimy się w Raju z kolejną misją!

15-18 sierpnia 2018 roku
Słowacki Raj 5
Retrospekcja
Suchá Belá - Veľký Sokol -
- Sokolia dolina - Kyseľ (via ferrata)

Koszulka wodniacka

Łemkowyna

- etap 1 -

18-20 wrzesień 2015
Beskid Niski
WSCHODNIA ŁEMKOWSZCZYZNA- etap 2 -

16-18 październik 2015
Beskid Sądecki, Pieniny
ZACHODNIE KRAŃCE
ŁEMKOWSZCZYZNY


- etap 3 -

29-31 styczeń 2016
Beskid Niski
ŚRODKOWA ŁEMKOWSZCZYZNA- etap 4 -

22-24 kwiecień 2016
Beskid Niski, Bieszczady
WSCHODNIE KRAŃCE
ŁEMKOWSZCZYZNY


- etap 5 -

21-23 lipiec 2017
Beskid Niski
ZACHODNIA ŁEMKOWSZCZYZNA
WATRA ŁEMKOWSKA w ZDYNITatrzańska rodzinka

Wspomnienie


519 km i 18 dni nieustannej wędrówki
przez najwyższe i najpiękniejsze partie polskich Beskidów
– od kropki do kropki –
najdłuższym górskim szlakiem turystycznym w Polsce


Dorota i Marek Szala
Główny Szlak Beskidzki
- od kropki do kropki -

WYRÓŻNIENIE
prezentacji tego pasjonującego przedsięwzięcia naza dostrzeżenie piękna wokół nas.

Dziękujemy i cieszymy się bardzo,
że nasza wędrówka Głównym Szlakiem Beskidzkim
nie skończyła się na czerwonej kropce w Ustroniu,
ale tak naprawdę doprowadziła nas aż na
Navigator Festival 2013.

Napisz do nas