Löbauer Berg to wygasły wulkan. Szczyt góry Löbauer leży około 1,8 km na wschód od centrum miasta Löbau. Stoi na nim urokliwa (jedyna taka na świecie) żeliwna wieża widokowa König-Friedrich-August-Turm (Fryderyka Augusta II, króla Saksonii). Zbudowano ją w 1854 roku. Ma 28 m wysokości i prowadzi na nią 120 stopni. Na sąsiednim wierzchołku Löbauer Schafberg (449 m n.p.m.) znajduje się niewielka grupa skalna o nazwie Geldkellerfelsen, umożliwiająca prowadzenie astronomicznych obserwacji Słońca. Na sąsiednim Schafberg stoi również widoczna z daleka wieża transmisyjna Deutsche Telekom o wysokości 162 metrów. Około 650 metrów na północny wschód od szczytu Löbauer Berg, na końcu asfaltowej drogi z Löbau stoi zrekonstruowany (po pożarze) budynek z 1896 roku Berg-Gasthof „Honigbrunnen”. Działa w nim hotel i restauracja.
TRASA:
Löbau, Herwigsdorfer Straße (268 m n.p.m.) Berg-Gasthof Honigbrunnen Löbauer Berg (448 m n.p.m.) Löbau, Herwigsdorfer Straße (268 m n.p.m.)
Zaczynamy wcześniej niż planowaliśmy, choć trochę kluczymy autokarem w miasteczku Löbau ze względu na roboty drogowe i związane z nimi objazdy. Wyruszamy na trasę o godzinie 12.35. Z parkingu przy Herwigsdorfer Straße mamy krótkie dojście do zielonego szlaku. Dalej jest troszeczkę stromiej, a na odcinku największej stromizny jest niedługi ciąg stopni z drewnianą poręczą. Mijamy starą, drewnianą ławeczkę, chwilkę idziemy nieco otwartym terenem z którego wycięto drzewa. Nie wiadomo dlaczego kilka powalonych drzew przecina nasz szlak. Kilka takich przeszkód jednak nie jest żadną trudnością. Podążamy dalej na szczyt. O godzinie 13.00 jesteśmy na szczycie, na którym stoi niezwykła wieża widokowa. Robi wrażenie. Takiej wieży nigdy w życiu nie widzieliśmy, ale jak mieliśmy widzieć, skoro ponoć nie ma drugiej takiej na świecie. Składa się z odlanych elementów żeliwnych o misternych wzorach ażurowych. Wspaniała – cudowne dzieło sztuki z 1854 roku. W zdobieniach umieszczone są m.in. herb Wettynów i popiersia saksońskich elektorów. Z wieży roztacza się rozległa panorama, na wspaniale ukształtowane pagóry Sudetów Niemieckich. Z niechęcią opuszczamy wieżę i szczyt. Wracamy tą samą drogą na parking. Zejście zajmuje nam 20 minut. Na parkingu przy Herwigsdorfer Straße jesteśmy o godzinie 14.20.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz