Na drugą część festiwalu 40. Łemkowskiej Watry w Zdyni przybyliśmy trochę późno. Długo wędrowaliśmy zboczami Stebnickiej Magury i Jedliny po słowackiej stronie Beskidu Niskiego. To była ciekawa wędrówka, bo po raz pierwszy w życiu zapuszczaliśmy się tymi szlakami. To kolejny wspaniały dzień naszego życia.Przyjemnie zrobiło się teraz wieczorem po wyjątkowym gorącym dniu pełnym słońca.
Scenę Łemkowskiej Watry ogarnęła już noc. Z mroków historii Beskidu Niskiego płyną nuty kultury, która przetrwała mimo trudnego losu. Ma tu miejsce spotkanie pokoleń, tych którzy pamiętają tamten los i tych, którzy przejmują świadomość swoich korzeni i tejże wspaniałej kultury. To ważne spotkania, bo tych pierwszych jest już co raz mniej. WATRA oznacza ognisko, przy którym zasiadają pokolenia Łemków, śpiewając i gawędząc w poczuciu swojej wspólnoty.
Na koncert nocny złożyły się występy zespołu z trzech graniczących ze sobą państwowości: Polski, Ukrainy i Słowacji. Najpierw na scenę wchodzi Nadija – polski zespół folkowo-rockowy z Leszna Górnego, którego muzyka charakteryzuje się energetyzującą mieszankąa styli muzycznych takich jak rock, folk, ska oraz reggae. Ich muzyka splata tradycję wielu kultur słowiańskich reprezentowanych przez każdego z muzyków. Śpiewają po łemkowsku, ukraińsku i polsku.
Kolejny band na scenie to Go_A (ukr. Ґоу_Ей) – ukraiński zespół folkowo-elektroniczny z Kijowa. Zaczęli grać w 2011 roku, a rozgłos w ich kraju zdobyli w 2015, kiedy to wydali utwór „Wesnianka”, wygrywając konkurs na najlepszą ukraińską piosenkę roku 2015. W 2021 roku zakwalifikowali się do finału Eurowizji, w którym zajęli piąte miejsce. Koncert nocny drugiego dnia 40. Łemkowskiej Watry kończy występ słowackiego zespołu folkowego Alegro ze Svidníka.
Łemkowskie Watry mają już bogatą historię i silnie wyrytą w świadomości tradycję, szczególnie ważną dla łemkowskiej kultury. Wszystko zaczęło się w lipcu 1983 roku, w Czarnem koło Uścia. Wówczas odbyła się I Watra, która stanowiła swego rodzaju warsztaty Zespołu Pieśni i Tańca „Łemkowyna” z siedzibą w Bielance. Rok później w tym samym miejscu odbyła się bardzo podobna impreza. Trzecia zaś miała miejsce w Hańczowej w 1985 roku. W latach 1986–1989 Łemkowska Watra odbywała się w Bartnem. Watra w Zdyni odbywa się od 1990 roku nieprzerwanie aż do dziś.
40. Łemkowska Watra potrwa jeszcze do niedzieli. My niestety musimy się już żegnać z artystami i jej wszystkimi uczestnikami. Jutro wyjeżdżamy ze Zdyni. Nazwa tego sioła w łemkowskim języku brzmi Ждыня oznaczając „czekaj na mnie”. Będziemy czekać na kolejnej Łemkowskiej Watry do kolejnego roku i zostaniemy aż do niedzieli.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz