Dziennik wypraw i przystań przed kolejną wędrówką.

Liebster Blog Award

Dziękujemy abigail prowadzącej blog „Całe moje życie w górach
za wyróżnienie „Liebster Blog”.
Czujemy się ogromnie tym zaszczyceni. Dziękujemy!


Zasady:
Nominacja do Liebster Award jest otrzymywana od innego blogera w ramach uznania za „dobrze wykonaną robotę”. Jest przyznawana dla blogów o mniejszej liczbie obserwatorów, co wpływa m.in. na ich popularyzację. Po odebraniu nagrody należy odpowiedzieć na 11 pytań otrzymanych od osoby, która Cię nominowała. Następnie Ty nominujesz 11 osób (informujesz ich o tym) oraz zadajesz im 11 pytań. Nie wolno nominować bloga, który Cię nominował.

A pytania skierowane do nas brzmią - co wybierasz:
 1. Mysz czy pająka?
 2. Mleko czy wodę?
 3. Kisiel czy budyń?
 4. Galaretkę owocową, czy z nóżek?
 5. Niebo czy Ziemię?
 6. Morze czy góry?
 7. Wodę słoną czy słodką?
 8. Tatry czy Bieszczady?
 9. Jesień czy wiosnę?
 10. Książkę czy film?
 11. Słońce czy księżyc?
Odpowiadamy:
Zapada zmrok, nadchodzi ciemna noc. Strudzeni zbliżamy się już do schroniska. Marzymy o odpoczynku. Już zdaje się nam słyszeć dolatujący trzask ogniska ze schroniskowego kominka. Drzwi pilnuje pająk na utkanej przez siebie sieci, a przed progiem hasa mała mysz zachęcając nas do pozostania na zewnątrz. Czujemy się jednak już zmęczeni i wybieramy pająka, który wpuszcza nas do wnętrza schroniska. W ganku stoi baniak z mlekiem i wiadro z krystaliczną wodą źródlaną. Gospodyni mówi nam: nalejcie sobie czego chcecie. Co wybrać? Ot dylemat. Abigal pozostawiła trudny wybór. A co tam. Bierzemy wodę. Mając wodę dalszy wybór jest jednoznaczny, bo na wodzie możemy zrobić sobie pożywny kisiel. Na budyń też pewnie przyjdzie kiedyś czas, jak zdecydujemy się na mleko. Tymczasem woda przyda się też na galaretkę owocową. Póki galaretka tężeje w spiżarce, zjemy sobie kisiel. Z przyjemnością wyjrzymy przez okno by popatrzeć na góry i niebo. Oj warto było zdecydować się na to, bo dzięki aurze nie musimy sami wybierać, tego co urzeknie nas na lata życia: gwieździste niebo nad Tatrami i blask z sierpa księżyca. Dobrze, że wybraliśmy na wędrówkę to pasmo, choć myśleliśmy też o Bieszczadach, ale co się odwlecze, to nie uciecze. Wtedy Abigal usłyszy inne odpowiedzi na postawione przez siebie pytania. Wspaniale też, że przeczekaliśmy wiosnę i lato i na wyprawę wybraliśmy barwną jesień. Jutro idziemy dalej naszym szlakiem. Jeszcze wieczorem napełniamy bukłaki słodką wodą. Z pewnością nie napełnimy ich wodą słoną. Czekając na regenerujący sen zaczytamy się w ciekawej książce.

Chyba udało się nam odpowiedzieć na wszystkie pytania Abigal. Na tą chwilę takie a nie inne odpowiedzi wydają się najbardziej właściwe, ale nie negujemy, że w innej sytuacji mogą być one zupełnie inne. Jest to bardzo możliwe w naszym przypadku, bowiem nie zamykamy się zupełnie w górskim świecie. Widać to też po blogu, który jest otwarty na różne inne formy aktywności i niewykluczone, że kiedyś pewnie pojawi się na nim informacja z nizin lub znad morza z wysokości 0 m n.p.m.

Tymczasem siedzimy w domowym zaciszu marząc o kolejnej wędrówce, może nawet snujemy jej plan. Zastanawiamy się też kogo nominować do wyróżnienia „Liebster Award”. Nie jest to łatwe, bo ilość naszych wybrańców jest ograniczona do jedenastki. Dlatego podajemy sukcesywnie, a oto one:

Nazwa bloga z odnośnikiemAutorData nominacji
Nasze PogórzeMaria z Pogórza Przemyskiego21.11.2012
za ciepło, duszę i pokazywanie tego jak dostrzegać piękno znajdujące się blisko nas, ale też dlatego, że mamy wielką ochotę odwiedzić autorkę bloga, Marię z Pogórza Przemyskiego, by skosztować świeżutkiego, pachnącego chlebka.
Mój kawałek przyrody i przygodyGiga21.11.2012
za kwiaty, góry, czyli wszystko co z naturą jest związane, a także za zwyczajną wrażliwość ludzką (chcielibyśmy również obsypać kwiatami grób Chustki - szukaliśmy sposobu, ale nie udało się go znaleźć).
Książka w podróżyAnna Maria Magdalena21.11.2012
za poznawanie świata w sposób, w jaki sami sobie najbardziej cenimy: „własnymi oczyma, poprzez zmysły, czy pobudzanie własnej wyobraźni”; a także za to, że możemy go później zobaczyć tak wspaniale na Twoim blogu.
Podróżnicze retrospekcje piechurkapiechurek721.11.2012
za precyzyjne opisy i relacje, z których nie jeden raz korzystaliśmy; za nadaną im szczyptę fabularyzmu, dzięki której świetnie się je czyta; a także za serce i szczerą chęć upowszechniania aktywnej turystyki i krajoznawstwa, nie tylko za pośrednictwem bloga, ale działalności bezpośredniej, którą znamy, bo znamy osobiście piechurka 7
Polska oczami Aesane…
Aesane28.11.2012
za piękne i przejrzyste dzielenie się z swoimi fascynacjami; mówi, że pisze o swoim własnym „niewielkim świecie”, lecz w jej przekazie świat oczarowuje ogromem barw i rozmaitości, a rzeczy zwykłe, codzienne stają się magiczne.
Tatrografia
Tatrografia29.11.2012
bo dzięki niej będziemy pamiętać, że góry to nie tylko szczyty, ale też wszystko to co znajduje się pomiędzy nimi i to co je otacza, w tym piękne doliny oferujące także wspaniałą ucztę dla oka i duszy, przynoszące równie wiele radości i satysfakcji z wędrówki po nich, podobnie jak górskie szczyty, tylko troszkę inaczej.
Uwaga: kolejność wymienionych blogów nie ma żadnego znaczenia.

Zapraszamy do zabawy, w której udział jest oczywiście dobrowolny. Prosimy o przyjęcie wyróżnienia, a udział w dalszej części zabawy niech każdy rozważy sam. Dla tych, którzy chcą wziąć w tym udział podajemy 11 pytań:
 1. Co skłoniło Cię do założenia bloga?
 2. O czym był Twój pierwszy post i jak dawno temu powstał?
 3. Ile czasu poświęcasz obecnie (np. średnio na dzień lub tydzień) na pisanie postów?
 4. Jak wiele czasu w ogóle przesiadujesz nad komputerem?
 5. Czy posty piszesz systematycznie, czy wtedy kiedy najdzie Cię ochota?
 6. Gdzie szukasz inspiracji (albo co Cię inspiruje) podczas tworzenia bloga?
 7. Co o Twoim blogowaniu myśli rodzina, najbliższe środowisko?
 8. Co kiedyś wypełniało Ci czas, który obecnie poświęcasz na blogowanie?
 9. Czy masz jakieś inne zainteresowania (hobby) nie związane z tematyką bloga?
 10. Czy starasz się promować treści swojego bloga na innych platformach (np. facebook)?
 11. Po co tak naprawdę piszesz bloga?
Z góry dziękujemy za odpowiedzi.

Udostępnij:

7 komentarzy:

 1. Gratuluję :D
  Ja też snuje plany co do górskich wypadów...
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Doroto i Marku, dziękuję, dziękuję z całego serca; dla mnie taka nominacja jest wielką nagrodą, że ktoś chce czytać bloga, że docenia, że podoba się; i zapraszam serdecznie do naszej chatki, na Pogórze, dajcie znak, kiedy ... bo żeby chleb był naprawdę świeżutki; pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
 3. Gratuluję przede wszystkim Wam nagrody i dziękuję jednocześnie, za nominowanie mojego bloga do nagrody. Jestem bardzo szczęśliwa, że mój blog podoba Wam się i, że mnie osobiście tak miło oceniacie. Przykro mi jednak, ale ja nie będę uczestniczyć w tej zabawie. Dla mnie komentarze są nagrodami i za wszystkie inne, dziękuję. Mam o tym napis pod moją ikonką na blogu. Przepraszam więc jeśli rozczarowałam i pozdrawiam cieplutko. Mam nadzieję, że dalej będzie ok. miedzy nami :)))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cieszymy się z tego, że mogliśmy Cię wyróżnić i z tego, że sprawiliśmy tym Tobie radość. Reszta nas nie obchodzi, o czym zresztą sygnalizowaliśmy w powyższym wpisie.

   Pozdrowionka dla Ciebie.

   Usuń
 4. Piękne odpowiedzi :)... Jestem pod wrażeniem... :)!. Gratuluję raz jeszcze :) i ciepło pozdrawiam :D.

  OdpowiedzUsuń
 5. Ja również bardzo gorąco dziękuję za nominację. Cieszę się, że moja praca włożona w aktywność bloga jest przez Was doceniona. Mam nadzieję, że Was nie zawiodę i kolejne wpisy będą także godne uwagi. Pozdrawiam serdecznie! : ))

  OdpowiedzUsuń
 6. Dziękuję za docenienie mojej pasji poszukiwania miejsc szczególnych, pięknych i magicznych w naszej ojczyźnie. Blog który prowadzę jest jednak "czysty" w swej formie i pierwotne założenia nie pozwalają mi na umieszczanie postów innych aniżeli tych o skarbach Polski. Ogromną radość sprawiła mi ta nominacja i z pewnością przesądzi ona o dalszym prowadzeniu bloga po przerwie (obecnie mam małe dziecko ;) ). Teraz wiem, że to co robię ma sens i są ludzie, którzy trafiają na moją stronę. DZIĘKUJĘ !!!

  OdpowiedzUsuń


Życie jest zbyt krótkie, aby je przegapić.

Liczba wyświetleń

Popularne posty (ostatnie 30 dni)

Etykiety

Archiwum bloga

Z nimi w górach bezpieczniej

Zapamiętaj !
NUMER RATUNKOWY
W GÓRACH
601 100 300

Mapę miej zawsze ze sobą

Stali bywalcy

Odbiorcy


Wyrusz z nami na

Główny Szlak Beskidu Wyspowego


ETAP DATA, ODCINEK
1
19.11.2016
[RELACJA]
Szczawa - Jasień - Ostra - Ogorzała - Mszana Dolna
2
7.01.2017
[RELACJA]
Mszana Dolna - Potaczkowa - Rabka-Zdrój
3
18.02.2017
[RELACJA]
Rabka-Zdrój - Luboń Wielki - Przełęcz Glisne
4
18.03.2017
[RELACJA]
Przełęcz Glisne - Szczebel - Kasinka Mała
5
27.05.2017
[RELACJA]
Kasinka Mała - Lubogoszcz - Mszana Dolna
6
4.11.2017
[RELACJA]
Mszana Dolna - Ćwilin - Jurków
7
9.12.2017
[RELACJA]
Jurków - Mogielica - Przełęcz Rydza-Śmigłego
8
20.01.2018
[RELACJA]
Przełęcz Rydza-Śmigłego - Łopień - Dobra
9
10.02.2018
[RELACJA]
Dobra - Śnieżnica - Kasina Wielka - Skrzydlna
10
17.03.2018
[RELACJA]
Skrzydlna - Ciecień - Szczyrzyc
11
10.11.2018
[RELACJA]
Szczyrzyc - Kostrza - Tymbark
12
24.03.2019
[RELACJA]
Tymbark - Kamionna - Żegocina
13
14.07.2019
[RELACJA]
Żegocina - Łopusze - Laskowa
14
22.09.2019
[RELACJA]
Laskowa - Sałasz - Męcina
15
17.11.2019
[RELACJA]
Męcina - Jaworz - Limanowa
16
26.09.2020
[RELACJA]
Limanowa - Łyżka - Pępówka - Łukowica
17
5.12.2020
[RELACJA]
Łukowica - Ostra - Ostra Skrzyż.
18
6.03.2021
[RELACJA]
Ostra Skrzyż. - Modyń - Szczawa

Smaki Karpat

Wołoskimi śladami

Główny Szlak Beskidzki

21-23.10.2016 - wyprawa 1
Zaczynamy gdzie Biesy i Czady,
czyli w legendarnych Bieszczadach

BAZA: Ustrzyki Górne ODCINEK: Wołosate - Brzegi Górne
Relacje:
13-15.01.2017 - Bieszczadzki suplement do GSB
Biała Triada z Biesami i Czadami
BAZA: Ustrzyki Górne
Relacje:
29.04.-2.05.2017 - wyprawa 2
Wielka Majówka w Bieszczadach
BAZA: Rzepedź ODCINEK: Brzegi Górne - Komańcza
Relacje:
16-18.06.2017 - wyprawa 3
Najdziksze ostępy Beskidu Niskiego
BAZA: Rzepedź ODCINEK: Komańcza - Iwonicz-Zdrój
Relacje:
20-22.10.2017 - wyprawa 4
Złota jesień w Beskidzie Niskim
BAZA: Iwonicz ODCINEK: Iwonicz-Zdrój - Kąty
Relacje:
1-5.05.2018 - wyprawa 5
Magurskie opowieści
i pieśń o Łemkowyni

BAZA: Zdynia ODCINEK: Kąty - Mochnaczka Niżna
Relacje:
20-22.07.2018 - wyprawa 6
Ziemia Sądecka
BAZA: Krynica-Zdrój ODCINEK: Mochnaczka Niżna - Krościenko nad Dunajcem
Relacje:
7-9.09.2018 - wyprawa 7
Naprzeciw Tatr
BAZA: Studzionki, Turbacz ODCINEK: Krościenko nad Dunajcem - Rabka-Zdrój
Relacje:
18-20.01.2019 - wyprawa 8
Zimowe drogi do Babiogórskiego Królestwa
BAZA: Jordanów ODCINEK: Rabka-Zdrój - Krowiarki
Relacje:
17-19.05.2019 - wyprawa 9
Wyprawa po wschody i zachody słońca
przez najwyższe partie Beskidów

BAZA: Markowe Szczawiny, Hala Miziowa ODCINEK: Krowiarki - Węgierska Górka
Relacje:
22-24.11.2019 - wyprawa 10
Na śląskiej ziemi kończy się nasza przygoda
BAZA: Równica ODCINEK: Węgierska Górka - Ustroń
Relacje:

GŁÓWNY SZLAK WSCHODNIOBESKIDZKI

termin 1. wyprawy: 6-15 wrzesień 2019
odcinek: Bieszczady Wschodnie czyli...
od Przełęczy Użockiej do Przełęczy Wyszkowskiej


termin 2. wyprawy: wrzesień 2023
odcinek: Gorgany czyli...
od Przełęczy Wyszkowskiej do Przełęczy Tatarskiej


termin 3. wyprawy: wrzesień 2024
odcinek: Czarnohora czyli...
od Przełęczy Tatarskiej do Gór Czywczyńskich

Koszulka Beskidzka

Niepowtarzalna, z nadrukowanym Twoim imieniem na sercu - koszulka „Wyprawa na Główny Szlak Beskidzki”.
Wykonana z poliestrowej tkaniny o wysokim stopniu oddychalności. Nie chłonie wody, ale odprowadza ją na zewnątrz dając wysokie odczucie suchości. Nawet gdy pocisz się ubranie nie klei się do ciała. Wilgoć łatwo odparowuje z niej zachowując jednocześnie komfort cieplny.

Fascynujący świat krasu

25-27 lipca 2014 roku
Trzy dni w Raju... Słowackim Raju
Góry piękne są!
...można je przemierzać w wielkiej ciszy i samotności,
ale jakże piękniejsze stają się, gdy robimy to w tak wspaniałym towarzystwie – dziękujemy Wam
za trzy niezwykłe dni w Słowackim Raju,
pełne serdeczności, ciekawych pogawędek na szlaku
i za tyleż uśmiechu.
24-26 lipca 2015 roku
Powrót do Słowackiego Raju
Powróciliśmy tam, gdzie byliśmy roku zeszłego,
gdzie natura stworzyła coś niebywałego;
gdzie płaskowyże pocięły rokliny,
gdzie Spisza i Gemeru łączą się krainy;
by znów wędrować wąwozami dzikich potoków,
by poczuć na twarzy roszące krople wodospadów!
To czego jeszcze nie widzieliśmy – zobaczyliśmy,
gdy znów w otchłań Słowackiego Raju wkroczyliśmy!


19-21 sierpnia 2016 roku
Słowacki Raj 3
Tam gdzie dotąd nie byliśmy!
Przed nami kolejne trzy dni w raju… Słowackim Raju
W nieznane nam dotąd kaniony ruszymy do boju
Od wschodu i zachodu podążymy do źródeł potoków
rzeźbiących w wapieniach fantazję od wieków.
Na koniec pożegnalny wąwóz zostanie na południu,
Ostatnia droga do przebycia w ostatnim dniu.

           I na całe to krasowe eldorado
spojrzymy ze szczytu Havraniej Skały,
           A może też wtedy zobaczymy
to czego dotąd nasze oczy widziały:
           inne słowackie krasy,
próbujące klasą dorównać pięknu tejże krainy?
           Niech one na razie cierpliwie
czekają na nasze odwiedziny.

7-9 lipca 2017 roku
Słowacki Raj 4
bo przecież trzy razy to za mało!
Ostatniego lata miała to być wyprawa ostatnia,
lecz Raj to kraina pociągająca i w atrakcje dostatnia;
Piękna i unikatowa, w krasowe formy bogata,
a na dodatek zeszłego roku pojawiła się w niej ferrata -
przez dziki Kysel co po czterdziestu latach został otwarty
i nigdy dotąd przez nas jeszcze nie przebyty.
Wspomnień czar ożywi też bez większego trudu
fascynujący i zawsze urzekający kanion Hornadu.
Zaglądnąć też warto do miasta mistrza Pawła, uroczej Lewoczy,
gdzie w starej świątyni świętego Jakuba każdy zobaczy
najwyższy na świecie ołtarz, wyjątkowy, misternie rzeźbiony,
bo majster Paweł jak Wit Stwosz był bardzo uzdolniony.
Na koniec zaś tej wyprawy - wejdziemy na górę Velka Knola
Drogą niedługą, lecz widokową, co z góry zobaczyć Raj pozwala.
Słowacki Raj od ponad stu lat urodą zniewala człowieka
od czasu odkrycia jej przez taternika Martina Rótha urzeka.
Grupa od tygodni w komplecie jest już zwarta i gotowa,
Kaniony, dzikie potoki czekają - kolejna rajska wyprawa.


Cudowna wyprawa z cudownymi ludźmi!
Dziękujemy cudownym ludziom,
z którymi pokonywaliśmy dzikie i ekscytujące szlaki
Słowackiego Raju.
Byliście wspaniałymi kompanami.

Miało być naprawdę po raz ostatni...
Lecz mówicie: jakże to w czas letni
nie jechać znów do Słowackiego Raju -
pozwolić na zlekceważenie obyczaju.
Nawet gdy niemal wszystko już zwiedzone
te dzikie kaniony wciąż są dla nas atrakcyjne.
Powiadacie też, że trzy dni w raju to za krótko!
skoro tak, to czy na cztery nie będzie zbyt malutko?
No cóż, podoba nam się ten kras,
a więc znów do niego ruszać czas.
A co wrzucimy do programu wyjazdu kolejnego?
Może z każdego roku coś jednego?
Niech piąty epizod w swej rozciągłości
stanie się powrotem do przeszłości,
ruszajmy na stare ścieżki, niech emocje na nowo ożyją
gdy znów pojawimy się w Raju z kolejną misją!

15-18 sierpnia 2018 roku
Słowacki Raj 5
Retrospekcja
Suchá Belá - Veľký Sokol -
- Sokolia dolina - Kyseľ (via ferrata)

Koszulka wodniacka

Tatrzańska rodzinka

Wspomnienie


519 km i 18 dni nieustannej wędrówki
przez najwyższe i najpiękniejsze partie polskich Beskidów
– od kropki do kropki –
najdłuższym górskim szlakiem turystycznym w Polsce


Dorota i Marek Szala
Główny Szlak Beskidzki
- od kropki do kropki -

WYRÓŻNIENIE
prezentacji tego pasjonującego przedsięwzięcia naza dostrzeżenie piękna wokół nas.

Dziękujemy i cieszymy się bardzo,
że nasza wędrówka Głównym Szlakiem Beskidzkim
nie skończyła się na czerwonej kropce w Ustroniu,
ale tak naprawdę doprowadziła nas aż na
Navigator Festival 2013.

Napisz do nas