Dziennik wypraw i przystań przed kolejną wędrówką.

Grodzisko, Księża Góra, Ciecień

Niewielki grzbiet tego pasemka ułożył się nietypowo, bo południkowo, jakoby zaprzeczając ułożeniu się pozostałych grzbietów Karpat z sąsiedztwa. Leży na północno-zachodnich rubieżach Beskidu Wyspowego i swoim wyglądem odbiega od typowego wyglądu beskidzkich wysp. Ma bowiem kształt wydłużonego grzbietu, na którym wyodrębnić można kilka szczytów. Wśród nich są trzy takie, które włączone zostały do Korony Beskidu Wyspowego.

TRASA:
Poznachowice Górne (403 m n.p.m.) Grodzisko (618 m n.p.m.) Skrzyżowanie pod Grodziskiem (507 m n.p.m.) Cubla Góra (496 m n.p.m.) Księża Góra (649 m n.p.m.) Pod Cietniem (776 m n.p.m.) Ciecień (829 m n.p.m.) Wiśniowa (365 m n.p.m.)

OPIS:
Firma Czekaj
Nasze wozy zaraz odjadą do Wiśniowej.
Na grzbiet Pasma Ciecienia wspinamy się od strony wsi Poznachowice Górne, czyli od jego północno-zachodniej strony. Ruszamy o godzinie 9.00. Asfaltowa wiejska droga podprowadza nas pod zalesione zbocza. Tuż za zakrętem tej drogi odbijamy z niej na prawo wprost na dróżkę wgłębioną w nieduży wąwóz. Ostro napieramy, bo nachylenie zbocza jest spore. Z prawej pokazuje się nam jar cieku, który widzieliśmy wcześniej od wylotu, chwilkę przed zejściem z asfaltowej drogi. Wyżej nachylenie zbocza jest łagodniejsze. Dochodzimy na przełęcz między szczytami Borka i Grodziska. Borek (562 m n.p.m.) znajduje się po lewej. To najbardziej wysunięty na północ szczyt Beskidu Wyspowego. Przystajemy chwilkę, po czym zgodnie ze szlakiem skręcamy w prawo na południe, na Grodzisko. Podążamy dalej grzbietową ścieżką. Znów musimy sforsować bardziej strome zbocze. Nieopodal szczytu zaczynamy przecinać zagłębienia okrążające wierzchołek. Ich zarysy są bardzo wyraźne. Sam wierzchołek Grodziska jest wypłaszczony. Zdobywamy go o godzinie 9.45.

Wpierw idziemy asfaltówką. Przed nami widać wzniesienie Grodzisko.

Na Grodzisko w Beskidzie Wyspowym
Tutaj schodzimy na boczną dróżkę.

W górę.

Droga na Grodzisko
Przełęcz pod Grodziskiem (widok od strony Grodziska).

Zamek nad Szczyrzycem
Wierzchołek Grodziska pocięty zagłębieniami wałów.

Widoczne wały i rowy oraz nazwa szczytu wywodzą się z dawnych dziejów góry Grodzisko. Stajemy wśród pozostałości prehistorycznego grodziska. Archeolodzy znaleźli na niej narzędzia, broń i naczynia gliniane pochodzące z czasów sięgających V wieku przed Chrystusem, a więc czasów kultury łużyckiej. Nie wiadomo kiedy powstał na górze późniejszy gród , ani też trudno odtworzyć jego układ, gdyż rozkład wałów i rowów jest tu bardzo skomplikowany. Rodzi chyba przez to więcej pytań, niż daje odpowiedzi. Przypuszczalnie składał się ów gród z dwóch części: głównej zabudowy grodowej stojącej na szczytowym wypłaszczeniu oraz na górnych partiach szczytowych, podegrodzia zajmującego teren po stronie północno-zachodniej. Zarówno główna zabudowa grodu, jak i podegrodzie otaczała linia wałów. Wiadomo, że warowny gród istniał tu do najazdów tatarskich. Jego upadek wiąże się z tymi najazdami, a bezpośrednią przyczyną był pożar, który strawił go doszczętnie.

Grodzisko
Na szczycie Grodziska.

Grodzisko
Grodzisko (618 m n.p.m.).

Partyzanci na Grodzisku
Mogiła na Grodzisku.

W czasie II wojny światowej na górze Grodzisko funkcjonował schron partyzancki. Chowano również na niej poległych żołnierzy. Po zakończeniu wojny dokonano ekshumacji i przeniesiono doczesne szczątki poległych na cmentarze komunalne. Pozostawiono tutaj grób symboliczny. W 2018 roku postawiono na górze dębowy krzyż dla uczczenia walk partyzantów z Niemcami. Działające tutaj ugrupowanie partyzanckie należało do najliczniejszych. We wrześniu 1944 roku stoczone tu zostały jedne z największych bitew partyzanckich w Małopolsce. Partyzanci zostali podczas niej otoczeni pierścieniem na wznoszącej się w sąsiedztwie Łysinie. Udało się im wymknąć z niego w nocy z 15 na 16 września. W odwecie rozwścieczeni Niemcy przeprowadzili pacyfikację kilku okolicznych wsi. Życie straciło wówczas wielu mieszkańców, z czego najwięcej w Wiśniowej -  78 osób.

Krzyż na Grodzisku
Nowy krzyż na Grodzisku. 

Na szczycie Grodziska jest miejsce na ognisko. Kiedyś już tutaj paliliśmy, ale plan na dzisiaj wskazuje nam inne miejsce na biwak. Ze szczytu Grodziska ścieżka sprowadza krótko stromym uskokiem terenu. Trzeba zachować ostrożność, aby nie poślizgnąć się. Dalej jest już wygodnie. Ładnym bukowym lasem zmierzamy na przełęcz. Wkrótce opuszczamy las i na chwilę wychodzimy na teren ścielący się łąkami, gdzie odsłania się nam wspaniały widok na Pasmo Lubomira i Łysiny z grzbietem Kamiennika na pierwszym planie. Pasmo to będzie się jeszcze pojawiać na widoku z tej strony, podczas naszej wędrówki. Droga szlaku niebawem wchodzi z powrotem do lasu, zaraz po minięciu drewnianej ambony stojącej po prawej stronie lasu. Podążamy przez pewien czas płasko, ale za niedługo zaczynamy podejście na kolejny szczyt. Kolejny szczyt jest wyższy od poprzedniego, ale droga na niego wznosi się łagodne. Każdy kolejny zdobywany dzisiaj szczyt będzie wyższy od poprzedniego, ale dopiero przed ostatnim będzie wyczuwalnie forsowniejsze podejście. Wszystkie ostrzejsze podejścia, jakie znajdują się na naszej dzisiejszej trasie są jednak bardzo krótkie i zanim zdążą zmęczyć już wyprowadzają na relaksacyjnie łagodny odcinek leśnej drogi.

Grodzisko w Beskidzie Wyspowym
Wały po południowej stronie szczytu.

Ostrzejszy fragment drogi zejściowej z Grodziska.

Łąki pod Grodziskiem
Siodło pod Grodziskiem. W dali widoczny Ciecień.

Panoramka z Grodziska
Widok na Pasmo Lubomira i Łysiny.

Co jakiś czas mijamy jakąś dróżkę odchodzącą to do Szczyrzyca leżącego po wschodniej, to do Poznachowic Górnych lub Wiśniowej leżących po zachodniej stronie pasma. Jednym spośród tych odejść poprowadzony jest czarny szlak prowadzący do spękanego piaskowca zwanego Diablim Kamieniem, a potem do Szczyrzyca. O szlaku tym pisaliśmy w innej relacji (link). Za odejściem czarnego szlaku wznosi się Cubla Góra. Nasz szlak prowadzi nas dróżką po wschodnich stokach góry, omijając szczyt. Zaraz za nim mamy polankę z piękną, murowaną kapliczką z 1869 roku. Stoi na skrzyżowaniu leśnych dróżek.

Szlak przez Pasmo Cietnia
Grzbietowa droga.

Pod szczytem Cublej Góry
Wschodnie zbocza Cublej Góry.

Kapliczka z 1869 roku.

Idziemy dalej na południe podnoszącym się grzbietem ku szczytowi Księżej Góry. Niebieski szlak przeprowadza obok tego szczytu. Dlatego w pewnym momencie odchodzimy wyraźną drogą w prawo na zachód, wprowadzającą na ten szczyt. Szczytowe wypłaszczenie jest otoczone lasem. Znajduje się na nim ołtarz i krzyż, a przed nim kilka ławek, a także kopczyk kamienny z niewielką grotką, w której umieścił ktoś krucyfiks. Kiedyś na szczycie Księżej Góry stała wysoka, drewniana wieża widokowa, z której rozpościerał się śliczny widok na okolicę. Musiano ją jednak rozebrać w 2014 roku, gdyż groziło jej zawalenie. Mieliśmy to szczęście, że mogliśmy niegdyś spojrzeć z niej podczas podobnej wędrówki w 2012 roku (Ciecień, Księża Góra, Grodzisko i szczyrzyccy Cystersi).

Księża Góra
Krzyż i ołtarz na Księżej Górze.

Księża Góra
Księża Góra (649 m n.p.m.).

Świątek na Księżej Górze.

Po 20-minutowej przerwie o godzinie 12.00 opuszczamy wierzchołek Księżej Góry i wracamy tą samą drogą do niebieskiego szlaku. Podążamy dalej na południe, gdzie wznosi się najwyższy szczyt na grzbiecie. Dróżka od razu zaczyna wznosić się ku niemu, w samej końcówce forsowniej. W partiach szczytowych pojawia się trochę zleżałego śniegu. Powolutku, spokojnym marszem o godzinie 13.00 zdobywamy Ciecień (829 m n.p.m.). Znaczy go tabliczka szczytowa. Leży przed nią kawałek konaru na którym przysiadamy, lecz tylko chwilkę do zdjęcia, bo nieopodal jest jeszcze fajniejsze miejsce na przerwę.

Odejście na szczyt Księżej Góry
Wracamy na szlak z Księżej Góry.

Zdobywamy Ciecień
Podejście na Ciecień.

Ciecień do Korony Beskidu Wyspowego
Ciecień (829 m n.p.m.).

Kilkadziesiąt metrów dalej na południe, tak jak dalej wiedzie niebieski szlak znajduje się polanka na opadającym w stromiznę zachodnim zboczu. To miejsce popularne wśród paralotniarzy, ale też nasze ulubione miejsce postoju podczas wędrówek przez grzbiet pasma Cietnia. Poniżej w dolinie ścielą się nam domy Wiśniowej. Po drugiej stronie doliny piętrzą Kamienniki wchodzące w skład pasma Lubomira i Łysiny. Krajobraz urozmaicają dalsze szczyty widoczne po południowo zachodniej stronie: Wierzbanowska Góra, Luboń Wielki, Szczebel, Zębalowa, Babia Góra i inne. Na tym tradycyjnym miejscu postoju spędzamy czas przy ognisku, które skupia wszystkich turystów. To czas, kiedy wszyscy mogą się razem spotkać, bo na trasie grupa jest rozciągnięty, gdyż każdy wędruje sobie swoim ulubionym tempem. Staramy się tym samym współtworzyć grupę opartą na rzeczywistych walorach turystycznych, pozbawioną rywalizacji na zasadzie: kto pierwszy na szczycie (ten lepszy). Nie traktujemy turystyki górskiej wyczynowo. Zdobywamy szczyty ze spokojem, poświęcając przy tym wiele czasu na radość bycia wśród ludzi, obcowania pośród cudów przyrody, napawanie się otaczającym górskim krajobrazem. Czujemy się wolni jak ptaki i uprawianie turystyki nie jest wymuszone czymkolwiek. Są tylko proste reguły organizacyjne i oczywiście kilka bezwzględnych zasad związanych z naszym bezpieczeństwem. To wszystko. Nie ma tu nikogo, kto by musiał być z przymusu, każdy jest tu z własnej woli, ale potrafi współistnieć pośród różnorodności osobowości, które współtworzą tą świetną grupę turystyczną. Wspaniale jest współistnieć w takiej społeczności. Krąg ogniska łączy, a czas przerwy jak zwykle mija szybko i wesoło.

Pasmo Lubomira i Łysiny (z prawej wznosi się grzbiet Kamienników).

Najlepsze miejsce na ognisko
Polanka paralotniarzy.

Panorama z polany paralotniarzy
Panorama z polanki paralotniarzy na Cietniu.

O godzinie 14.00 wygaszamy ognisko i wracamy na wierzchołek Ciecienia. Stamtąd podejmujemy zielony szlak do Wiśniowej. Droga generalnie dość spokojnie obniża się ku dolinie Krzyworzeki. Po około 40 minutach wychodzimy z lasu. Przed nami łąki, widoczne są bliskie zabudowania wsi. Niebawem wchodzimy na szosę. Zmierzamy nią prosto pod drewniany kościół św. Marcina w Wiśniowej, zbudowany w okresie 1720-1730. W tej niewielkiej świątyni znajduje się pięć ołtarzy, a w głównym zobaczyć można słynący łaskami obraz Matki Boskiej Wiśniowskiej z XVII wieku. Z innych elementów wyposażenia wymienić należy barokową ambonę z końca XVII wieku, późnobarokową kamienną chrzcielnicę z 2 połowy XVIII wieku oraz krucyfiks z XVII wieku. Są w niej także przechowywane proporce AK „Kamiennik”, dla której głównym schronieniem była góra Grodzisko. Po drugiej stronie szosy, przy cmentarzu widzimy nową, bardzo okazałą dzwonnicę parafialną i kaplicę przedpogrzebową. We wnętrzu kaplicy trwają jeszcze prace wykończeniowe.

Ciecień polana
Polanka opustoszała.

Kierunek Wiśniowa
Na zejściu do Wiśniowej.

W Wiśniowej
Wiśniowa i widok na pasmo Lubomira i Łysiny.

Na przykościelnym parkingu o godzinie 15.00 kończymy wędrówkę. Zmierzch jeszcze szybko zapada, lecz dzień z dnia na dzień robi się wyraźnie dłuższy i za niedługi już czas wyruszymy na dłuższe trasy po Beskidzie Wyspowym. Dzisiaj to na tyle, niestety tylko tyle.


Udostępnij:

1 komentarz:

Życie jest zbyt krótkie, aby je przegapić.

Liczba wyświetleń

Popularne posty (ostatnie 30 dni)

Etykiety

Archiwum bloga

Z nimi w górach bezpieczniej

Zapamiętaj !
NUMER RATUNKOWY
W GÓRACH
601 100 300

Mapę miej zawsze ze sobą

Stali bywalcy

Odbiorcy

Wyrusz z nami na

Główny Szlak Beskidu Wyspowego


ETAP DATA, ODCINEK
1
19.11.2016
[RELACJA]
Szczawa - Jasień - Ostra - Ogorzała - Mszana Dolna
2
7.01.2017
[RELACJA]
Mszana Dolna - Potaczkowa - Rabka-Zdrój
3
18.02.2017
[RELACJA]
Rabka-Zdrój - Luboń Wielki - Przełęcz Glisne
4
18.03.2017
[RELACJA]
Przełęcz Glisne - Szczebel - Kasinka Mała
5
27.05.2017
[RELACJA]
Kasinka Mała - Lubogoszcz - Mszana Dolna
6
4.11.2017
[RELACJA]
Mszana Dolna - Ćwilin - Jurków
7
9.12.2017
[RELACJA]
Jurków - Mogielica - Przełęcz Rydza-Śmigłego
8
20.01.2018
[RELACJA]
Przełęcz Rydza-Śmigłego - Łopień - Dobra
9
10.02.2018
[RELACJA]
Dobra - Śnieżnica - Kasina Wielka - Skrzydlna
10
17.03.2018
[RELACJA]
Skrzydlna - Ciecień - Szczyrzyc
11
10.11.2018
[RELACJA]
Szczyrzyc - Kostrza - Tymbark
12
24.03.2019
[RELACJA]
Tymbark - Kamionna - Żegocina
13
14.07.2019
[RELACJA]
Żegocina - Łopusze - Laskowa
14
22.09.2019
[RELACJA]
Laskowa - Sałasz - Męcina
15
17.11.2019
[RELACJA]
Męcina - Jaworz - Limanowa
16
26.09.2020
[RELACJA]
Limanowa - Łyżka - Pępówka - Łukowica
17
5.12.2020
[RELACJA]
Łukowica - Ostra - Ostra Skrzyż.
18
6.03.2021
[RELACJA]
Ostra Skrzyż. - Modyń - Szczawa

Małopolski Szlak Papieski

Spis etapów

TRASA GŁÓWNA
ETAP DATA, ODCINEK
1
12.03.2016
[RELACJA]
Kalwaria Zebrzydowska - Gorzeń Górny
2
9.04.2016
[RELACJA]
Gorzeń Górny - Wadowice - Ponikiew
3
14.05.2016
[RELACJA]
Ponikiew - Groń JPII - Leskowiec - Hucisko
4
1.10.2016
[RELACJA]
Hucisko - Zawoja - Skawica Górna
5
2.10.2016
[RELACJA]
Skawica Górna - Polica - Przełęcz Krowiarki
6
9.04.2017
[RELACJA]
Przełęcz Krowiarki - Zubrzyca Górna - Przełęcz Bory
7
20.05.2017
[RELACJA]
Przełęcz Bory - Ludźmierz - Nowy Targ
8
24.09.2017
[RELACJA]
Nowy Targ - Turbacz - Rzeki
9
27.01.2018
[RELACJA]
Rzeki - Gorc - Ochotnica Dolna
10
17.02.2018
[RELACJA]
Ochotnica Dolna - Lubań - Krościenko nad Dunajcem
11
28.04.2018
[RELACJA]
Krościenko nad Dunajcem - Przysietnica
12
1.12.2018
[RELACJA]
Przysietnica - Stary Sącz

TRASY SPECJALNE
nr 1
1
7.05.2016
[RELACJA]
Kraków, Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się”
nr 2
1
10.03.2018
[RELACJA]
Kraków, Pałac Arcybiskupi

TRASY WARIANTOWE
I - Beskid Makowski
1
16.05.2020
[RELACJA]
Kalwaria Zebrzydowska – Lanckorońska Góra – Sułkowice
2
23.05.2020
[RELACJA]
Sułkowice – Barnasiówka – Myślenice
3
23.05.2020
[RELACJA]
Myślenice – Uklejna – Myślenice Zarabie
II - Beskid Żywiecki
1
5/6.08.2017
[RELACJA]
Przełęcz Krowiarki – Babia Góra – Przełęcz Krowiarki
III - Pasmo Podhalańskie, Gorce, Beskid Makowski i Wyspowy
1
20.10.2018
[RELACJA]
Harkabuz – Rabska Góra – Rabka-Zdrój
2
15.12.2018
[RELACJA]
Rabka-Zdrój – Luboń Wielki – Przełęcz Glisne
3
12.01.2019
[RELACJA]
Przełęcz Glisne – Szczebel – Kasinka Mała
4
24.02.2019
[RELACJA]
Kasinka Mała – Lubogoszcz – Kasina Wielka
5
11.01.2020
[RELACJA]
Kasina Wielka – Śnieżnica – Przełęcz Gruszowiec
6
11.01.2020
[RELACJA]
Przełęcz Gruszowiec – Ćwilin – Jurków
7
06.06.2020
[RELACJA]
Jurków – Mogielica – Jasień – Przełęcz Przysłop
IV - Beskid Wyspowy
1
6.05.2017
[RELACJA]
Mogielica – Przełęcz Słopnicka
2
29.10.2017
[RELACJA]
Przełęcz Słopnicka – Łukowica
3
18.11.2017
[RELACJA]
Łukowica – Miejska Góra
V - Beskid Wyspowy
1
19.11.2016
[RELACJA]
Jasień - Mszana Dolna
VI - Podhale
1
25.03.2017
[RELACJA]
Ludźmierz - Ząb
2
26.03.2017
[RELACJA]
Ząb - Kiry
VII - Tatry
1
2.04.2016
[RELACJA]
Kiry - Dolina Jarząbcza
2
29.10.2016
[RELACJA]
Polana Huciska - Polana Strążyska
3
3.12.2016
[RELACJA]
Polana Strążyska - Kuźnice
4
21.01.2017
[RELACJA]
Kuźnice - Wiktorówki - Palenica Białczańska
5
25.02.2017
[RELACJA]
Palenica Białczańska - Morskie Oko
VIII - Gorce
1
17.09.2016
[RELACJA]
Turbacz - Studzionki
2
18.09.2016
[RELACJA]
Studzionki - Lubań
IX - Beskid Sądecki
1
5.08.2018
[RELACJA]
Dzwonkówka – Tylmanowa
X - Beskid Sądecki, Beskid Niski
1
6.07.2020
[RELACJA]
Stary Sącz – Hala Łabowska
2
7.07.2020
[RELACJA]
Hala Łabowska – Krynica-Zdrój
3
8.07.2020
[RELACJA]
Krynica-Zdrój – Hańczowa
4
9.07.2020
[RELACJA]
Hańczowa – Ług
5
11.07.2020
[RELACJA]
Ług – Magura Wątkowska

Smaki Karpat

Wołoskimi śladami

Niezastąpiony na GSS

Przewodnik „Główny Szlak Sudecki”. Jest to bogate kompendium wiedzy o najdłuższym szlaku w Sudetach, zawierające opisy przebiegu szlaku ze szczegółowymi mapami, czasami przejść i profilami wysokościowymi oraz namiarami do schronisk. Zawarto w nim również mnóstwo opisanych atrakcji, ciekawostek oraz niezliczoną ilość barwnych fotografii.
W tej jednej publikacji mamy wszystko to co potrzebne turyście przemierzającemu Główny Szlak Sudecki.

Główny Szlak Beskidzki

21-23.10.2016 - wyprawa 1
Zaczynamy gdzie Biesy i Czady,
czyli w legendarnych Bieszczadach

BAZA: Ustrzyki Górne ODCINEK: Wołosate - Brzegi Górne
Relacje:
13-15.01.2017 - Bieszczadzki suplement do GSB
Biała Triada z Biesami i Czadami
BAZA: Ustrzyki Górne
Relacje:
29.04.-2.05.2017 - wyprawa 2
Wielka Majówka w Bieszczadach
BAZA: Rzepedź ODCINEK: Brzegi Górne - Komańcza
Relacje:
16-18.06.2017 - wyprawa 3
Najdziksze ostępy Beskidu Niskiego
BAZA: Rzepedź ODCINEK: Komańcza - Iwonicz-Zdrój
Relacje:
20-22.10.2017 - wyprawa 4
Złota jesień w Beskidzie Niskim
BAZA: Iwonicz ODCINEK: Iwonicz-Zdrój - Kąty
Relacje:
1-5.05.2018 - wyprawa 5
Magurskie opowieści
i pieśń o Łemkowyni

BAZA: Zdynia ODCINEK: Kąty - Mochnaczka Niżna
Relacje:
20-22.07.2018 - wyprawa 6
Ziemia Sądecka
BAZA: Krynica-Zdrój ODCINEK: Mochnaczka Niżna - Krościenko nad Dunajcem
Relacje:
7-9.09.2018 - wyprawa 7
Naprzeciw Tatr
BAZA: Studzionki, Turbacz ODCINEK: Krościenko nad Dunajcem - Rabka-Zdrój
Relacje:
18-20.01.2019 - wyprawa 8
Zimowe drogi do Babiogórskiego Królestwa
BAZA: Jordanów ODCINEK: Rabka-Zdrój - Krowiarki
Relacje:
17-19.05.2019 - wyprawa 9
Wyprawa po wschody i zachody słońca
przez najwyższe partie Beskidów

BAZA: Markowe Szczawiny, Hala Miziowa ODCINEK: Krowiarki - Węgierska Górka
Relacje:
22-24.11.2019 - wyprawa 10
Na śląskiej ziemi kończy się nasza przygoda
BAZA: Równica ODCINEK: Węgierska Górka - Ustroń
Relacje:

GŁÓWNY SZLAK WSCHODNIOBESKIDZKI

termin 1. wyprawy: 6-15 wrzesień 2019
odcinek: Bieszczady Wschodnie czyli...
od Przełęczy Użockiej do Przełęczy Wyszkowskiej


termin 2. wyprawy: wrzesień 2021
odcinek: Gorgany czyli...
od Przełęczy Wyszkowskiej do Przełęczy Tatarskiej


termin 3. wyprawy: wrzesień 2022
odcinek: Czarnohora czyli...
od Przełęczy Tatarskiej do Gór Czywczyńskich

Koszulka Beskidzka

Niepowtarzalna, z nadrukowanym Twoim imieniem na sercu - koszulka „Wyprawa na Główny Szlak Beskidzki”.
Wykonana z poliestrowej tkaniny o wysokim stopniu oddychalności. Nie chłonie wody, ale odprowadza ją na zewnątrz dając wysokie odczucie suchości. Nawet gdy pocisz się ubranie nie klei się do ciała. Wilgoć łatwo odparowuje z niej zachowując jednocześnie komfort cieplny.

Fascynujący świat krasu

25-27 lipca 2014 roku
Trzy dni w Raju... Słowackim Raju
Góry piękne są!
...można je przemierzać w wielkiej ciszy i samotności,
ale jakże piękniejsze stają się, gdy robimy to w tak wspaniałym towarzystwie – dziękujemy Wam
za trzy niezwykłe dni w Słowackim Raju,
pełne serdeczności, ciekawych pogawędek na szlaku
i za tyleż uśmiechu.
24-26 lipca 2015 roku
Powrót do Słowackiego Raju
Powróciliśmy tam, gdzie byliśmy roku zeszłego,
gdzie natura stworzyła coś niebywałego;
gdzie płaskowyże pocięły rokliny,
gdzie Spisza i Gemeru łączą się krainy;
by znów wędrować wąwozami dzikich potoków,
by poczuć na twarzy roszące krople wodospadów!
To czego jeszcze nie widzieliśmy – zobaczyliśmy,
gdy znów w otchłań Słowackiego Raju wkroczyliśmy!


19-21 sierpnia 2016 roku
Słowacki Raj 3
Tam gdzie dotąd nie byliśmy!
Przed nami kolejne trzy dni w raju… Słowackim Raju
W nieznane nam dotąd kaniony ruszymy do boju
Od wschodu i zachodu podążymy do źródeł potoków
rzeźbiących w wapieniach fantazję od wieków.
Na koniec pożegnalny wąwóz zostanie na południu,
Ostatnia droga do przebycia w ostatnim dniu.

           I na całe to krasowe eldorado
spojrzymy ze szczytu Havraniej Skały,
           A może też wtedy zobaczymy
to czego dotąd nasze oczy widziały:
           inne słowackie krasy,
próbujące klasą dorównać pięknu tejże krainy?
           Niech one na razie cierpliwie
czekają na nasze odwiedziny.

7-9 lipca 2017 roku
Słowacki Raj 4
bo przecież trzy razy to za mało!
Ostatniego lata miała to być wyprawa ostatnia,
lecz Raj to kraina pociągająca i w atrakcje dostatnia;
Piękna i unikatowa, w krasowe formy bogata,
a na dodatek zeszłego roku pojawiła się w niej ferrata -
przez dziki Kysel co po czterdziestu latach został otwarty
i nigdy dotąd przez nas jeszcze nie przebyty.
Wspomnień czar ożywi też bez większego trudu
fascynujący i zawsze urzekający kanion Hornadu.
Zaglądnąć też warto do miasta mistrza Pawła, uroczej Lewoczy,
gdzie w starej świątyni świętego Jakuba każdy zobaczy
najwyższy na świecie ołtarz, wyjątkowy, misternie rzeźbiony,
bo majster Paweł jak Wit Stwosz był bardzo uzdolniony.
Na koniec zaś tej wyprawy - wejdziemy na górę Velka Knola
Drogą niedługą, lecz widokową, co z góry zobaczyć Raj pozwala.
Słowacki Raj od ponad stu lat urodą zniewala człowieka
od czasu odkrycia jej przez taternika Martina Rótha urzeka.
Grupa od tygodni w komplecie jest już zwarta i gotowa,
Kaniony, dzikie potoki czekają - kolejna rajska wyprawa.


Cudowna wyprawa z cudownymi ludźmi!
Dziękujemy cudownym ludziom,
z którymi pokonywaliśmy dzikie i ekscytujące szlaki
Słowackiego Raju.
Byliście wspaniałymi kompanami.

Miało być naprawdę po raz ostatni...
Lecz mówicie: jakże to w czas letni
nie jechać znów do Słowackiego Raju -
pozwolić na zlekceważenie obyczaju.
Nawet gdy niemal wszystko już zwiedzone
te dzikie kaniony wciąż są dla nas atrakcyjne.
Powiadacie też, że trzy dni w raju to za krótko!
skoro tak, to czy na cztery nie będzie zbyt malutko?
No cóż, podoba nam się ten kras,
a więc znów do niego ruszać czas.
A co wrzucimy do programu wyjazdu kolejnego?
Może z każdego roku coś jednego?
Niech piąty epizod w swej rozciągłości
stanie się powrotem do przeszłości,
ruszajmy na stare ścieżki, niech emocje na nowo ożyją
gdy znów pojawimy się w Raju z kolejną misją!

15-18 sierpnia 2018 roku
Słowacki Raj 5
Retrospekcja
Suchá Belá - Veľký Sokol -
- Sokolia dolina - Kyseľ (via ferrata)

Koszulka wodniacka

Tatrzańska rodzinka

Wspomnienie


519 km i 18 dni nieustannej wędrówki
przez najwyższe i najpiękniejsze partie polskich Beskidów
– od kropki do kropki –
najdłuższym górskim szlakiem turystycznym w Polsce


Dorota i Marek Szala
Główny Szlak Beskidzki
- od kropki do kropki -

WYRÓŻNIENIE
prezentacji tego pasjonującego przedsięwzięcia naza dostrzeżenie piękna wokół nas.

Dziękujemy i cieszymy się bardzo,
że nasza wędrówka Głównym Szlakiem Beskidzkim
nie skończyła się na czerwonej kropce w Ustroniu,
ale tak naprawdę doprowadziła nas aż na
Navigator Festival 2013.

Napisz do nas