Dziennik wypraw i przystań przed kolejną wędrówką.

Nocą na Babią Górę i powrót przez zimowe pejzaże

Powitać kolejny dzień Nowego Roku na Babiej Górze – padło wczoraj wieczorem. Kilka godzin później, jeszcze nocą znaleźliśmy się na Przełęczy Lipnickiej. W styczniu zazwyczaj spotykaliśmy na niej znacznie więcej śniegu, ale w tym sezonie nie naprószyło go jeszcze dużo. Noc jest jasna, bo księżyc dopiero co zszedł z pełni. W jego blasku widać, jak chmury suną bardzo szybko z południowego zachodu. Tutaj na przełęczy mamy chłodną bryzę, ale wyżej musi wiać silniej.

TRASA:
Przełęcz Lipnicka (Krowiarki) (1010 m n.p.m.) Sokolica (1367 m n.p.m.) Kępa (1521 m n.p.m.) Gówniak (1617 m n.p.m.) Babia Góra (1725 m n.p.m.) Gówniak (1617 m n.p.m.) Kępa (1521 m n.p.m.) Sokolica (1367 m n.p.m.) Przełęcz Lipnicka (Krowiarki) (1010 m n.p.m.)

OPIS:
Planowaliśmy być wcześniej na Krowiarkach, ale jazda w ciemności wydłużyła się, gdyż szklista jezdnia na przełęczach wzbudzała mniejsze zaufanie. W konsekwencji podejście na szczyt góry rozpoczynamy o godzinie 5.15. Nie jest to jednak zbyt późno, zważywszy, że do wschodu słońca mamy sporo czasu. Pytanie tylko, czy wietrzna dzisiaj góra pozwoli nam go zobaczyć.

Wspinaczka Zubrzyckimi Stromiznami zdaje się dłużyć i męczyć nas bardziej niż zazwyczaj. Czyżby to skutki sylwestrowego imprezowania, bądź poświątecznej nadwagi? – zastanawiamy się ściągając warstwę ubrania, bo jest gorąco. Ach to raczej to przegrzanie organizmu od zbyt ciepłego ubioru. W lesie wiatr jest niewyczuwalny, tym bardziej, że wspinamy się zboczem od zawietrznej. Nawet szczyty drzew sterczą nieruchomo. Z prawej pomiędzy konarami uwidacznia się coraz więcej mrugajcych światełek wydobywających się z licznych domostw wsi Zawoja. Systematycznie zdobywamy wysokość, z której widać coraz więcej światełek w domostwach. Wszystko w koło tonie w mroku, bowiem jaskrawy księżyc zasłonił się chmurami. O godzinie 6.05 mijamy taras widokowy Sokolicy. Nie zatrzymujemy się i wkrótce stapiamy się z kosodrzewiną. Kosodrzewina jest wysoka i gęsta, aż do Kępy. Kępa również szczyci się popularnym tarasem widokowym, lecz zostawiamy sobie ją na drogę powrotną, podobnie jak Sokolicę. O godzinie 6.30 przechodzimy Kępę.

Nocne podejście na Babią Górę
Na Zubrzyckich Stromiznach.

Szlak nocny na Babią Górę
Z mroku nocy wyłaniają się jakieś krzewy.

Grzbiet zmniejsza nachylenie, kosówka stopniowo zniża się, bo im wyżej, tym surowsze bywają warunki – mróz, wiatr często są tutaj bezwzględnymi władcami. Mróz raczej jest dzisiaj niewyczuwalny, ale wiatr staje się silniejszy wraz ze zdobywaną wysokością. Tuż przed skalistym progiem na Gówniaku wpadamy w bezwietrzną strefę. Jednak powyżej znów uderza w nas wicher. Chwilami trudno utrzymać równowagę. Wieje w twarz, ale napieramy pochyleniu do przodu, zdaje się, że chwilami nawet pochylając się pod kątem 45 stopni. Niebawem wiatr wprawia nas w taniec, to na prawo, to na lewo, aby wrócić na ścieżkę szlaku. Dmie w oczy, śnieżne drobinki uderzają w policzki. Zdecydowanie osobom wyższym trudniej utrzymać równowagę, zaś mając nadwagę po raz pierwszy można poczuć z niej korzyść. Babia Góra jest wzburzona dzisiaj. Rozwścieczony wiatr nie ustępuje, a wręcz przeciwnie – im wyżej, tym bardziej broni dostępu do szczytu góry. Jest godzina7.20, czyli mamy około pół godziny przed wschodem słońca, kiedy pokazuje się przed nami kamienny mur zbudowany na szczycie góry przez turystów. Mur ten ukazuje się przed nami dosłownie w ostatniej chwili. Ma chronić przed wiatrem, lecz dzisiaj nikt przy nim nie jest w stanie odnaleźć choćby niewielkiego zacisza. Wieje jak diabli! Niektórzy próbują przysiąść pod murem od zawietrznej, ale chyba nie ma wśród nich żadnego optymisty wierzącego, że zobaczy wschód słońca z Diablaka. Dzisiaj raczej na pewno wschodu słońca nie będziemy mieli jakiejkolwiek szansy zobaczyć stąd, gdyż szczyt ogarnięty został chmurami i wichrami.

Robimy szybką fotografię pod ledwie widoczną tabliczką szczytową, mając nadzieję, że zdjęcie będzie ostre, bo wiatr porusza dynamicznie zarówno fotografującym, jak też nami. Nie pomaga nawet trzymanie się słupka szczytowego, choć chyba dobrze byłoby się do niego przywiązać liną, aby nie odlecieć w mglistą przestrzeń. O godzinie 7.45 ruszamy w drogę powrotną. Znów wiatr kołysze nas, zmusza do nieskoordynowanych, zabawnych pląsów na boki. Raz na prawo, raz na lewo przecinając ścieżkę.

Nie jest łatwo zdobyć szczyt
Diablak (1725 m n.p.m.).

Kamienny wiatrochron na Babiej Górze
Ludzie za kamiennym murkiem.

Za Gówniakiem jest znacznie łatwiej. Podmuchy wyraźnie są tu słabsze. W chmurach zaś, co pewien czas robią się krótkotrwałe dziury ukazujące wschodzące słońce, spełniając nasze życzenie. Dotąd jeszcze takiego wschodu słońca na Babiej Górze nie obserwowaliśmy – wspaniałego, ale też tak ekstremalnego, jakiego dotąd nie mieliśmy sposobności zaznać. Za nami wiatr wciąż dmie, co widać po przemiatanych chmurach, natomiast u nas można powiedzieć, że zapanowało zacisze, choć to tylko takie odczucie, w odniesieniu do tego, co mieliśmy wcześniej.

Słońce między chmurami
To słońce (nie księżyc).

Słońce z Diablaka
Wschodzące słońce. 

Obserwacja wschodu słońca z Babiej Góry
Wschód słońca na Babiej Górze.

Halo wokół słońca
Kłaniamy się naszej gwieździe.

Zima na Babiej Górze
Rozświetlają się ośnieżone choiny.

Słońce nad Babią Górą
Jak wigilijna gwiazda wskazuje drogę wędrowcom.

We mgle na Babiej Górze
Podążamy z powrotem na przełęcz

Babia Góra wiatr dmie
Poniżej Gówniaka wiszą jeszcze mgły.

Zimowe drogowskazy na Babiej Górze
Tyczki wskazują drogę w zimie.

Stopniowo wyłaniają się niezwykłe zimowe krajobrazy Babiej Góry. Kosówki i pojedyncze choinki pięknie pokryte śniegiem. Nie ma na nich zmarzniętych pióropuszy, jakie zwykle widzimy tutaj zimą. Z prawej niebawem pokazują się nam Tatry. Nad nimi lśnią promienie słońca, które skryło się teraz za chmurą. Coraz większe obszary błękitnego nieba ukazują się nad nami. Jeszcze przed Kępą otwiera się wokół nas rozległy krajobraz Beskidów. Powietrze oczyszczone wiatrem pozwala wejrzeć w niego dość daleko i wnikliwie na tle żółtawego horyzontu, charakterystycznego dla budzącego się jeszcze słońca. Bardzo powoli ogarnia beskidzką krainę swymi promieniami.

Szlak przez kosówkę
Korytarz w strefie kosodrzewiny.

Mgły rozwiewane na Babiej Górze
Mgły rozwiewa wiatr i znów pokazuje się słońce, i ukazuje błękit nieba.

Błękit nieba nad Babią Górą
Niebawem robi się bardzo kolorowo.

Cudowny pejzaż zimy na Babiej Górze
Dróżka wiedzie przez gęste kosówki.

Jest zimno, ale nie aż tak bardzo jak na szczycie góry.

Mgła rzednieje
Przez grzbiet przewijają się jeszcze mgły.

Wschód nad Tatrami
Wschodzące słońce nad Tatrami.

Przez kosówkę
Przed nami Kępa.

Pejzaż zimy na Babiej Górze
Widoki na północny zachód.

Kępa na Babiej Górze
Zakręt ścieżki przed Kępą.

Gdzie jest Kępa na Babiej Górze
Kępa.

Po przerwie opuszczamy Kępę. Idziemy na kolejny przystanek na Sokolicę. Urzeczeni naturą Babiej Góry, popadającej z jednej skrajności w drugą. Przed świtem odpychała nas od swoich szczytów, teraz zachęca do pozostania. Oj, ty babo, babo, jakaś ty niezdecydowana! Dałaś nam dzisiaj pakiet prawdziwie żywych emocji i wrażeń. Pokazałaś nam swoje różne temperamenty. Wdzięczni jesteśmy, że pokazałaś nam zaledwie szczyptę swoich możliwości, które pozwoliły bezpiecznie ciebie zdobyć. Gdybyś naprawdę zamierzała nas zdmuchnąć, z pewnością byśmy nawet nie próbowali na ciebie wyjść.

Strefa kosodrzewiny na Babiej Górze
Zimowa ścieżka przez kosówki.

Zima na Babiej Górze
Śnieżnobiała kosówka
Pośród bajecznych kosówek.

Kosodrzewina
Niezwykły krajobraz bezkresu kosówek.

Kolory wschodu słońca
Niczym brzask jeszcze.

Tatry Bielskie i Wysokie po wschodzie słońca
Tatry i wschód słońca
Tatry po wschodzie słońca.O godzinie 8.30 zatrzymujemy się na tarasie widokowym Sokolicy. Świetnie widać stąd szczyty Babiej Góry, włącznie z najwyższym Diablakiem, wbitym wciąż w chmurę, choć chmurę znacznie mniejszą niż wcześniej. Wicher tam jednak nie odpuszcza. W Tatrach ponoć wieje teraz halny z prędkością 100 km/h, i to jego kosmyki spadają na Babią Górę. Spoglądamy z Sokolicy na Mosorny Groń, Policę, a potem podziwiamy Beskid Śląski, Beskid Mały i bliższe grzbiety Beskidu Żywieckiego i Beskidu Makowskiego. Jakież to wspaniałe krajobrazy, zachwycające silnie za każdym razem, kiedy tutaj jesteśmy.

Na Sokolicy.

Piękny widok na zbocza Babiej Góry
Babia Góra widziana z Sokolicy. Diablak schowany jest w chmurze.

Pasmo Policy
Widok na Policę.

Barania Góra i Skrzyczne z Babiej Góry
Beskid Śląski z Sokolicy.

Przed nami już tylko leśne zejście Zubrzyckimi Stromiznami na Krowiarki. I żal, że tak szybko to nastąpiło. Z niedowierzeniem spoglądamy na godzinę: jest 9.00, gdy wchodzimy na Krowiarki. Babia Góra jak zawsze owładnęła nasze umysły swoimi urokami i pomimo wiatrów, zachwyciła nas podczas drogi powrotnej walorami estetycznymi, jakich dotąd nie widzieliśmy. To niezwykła góra. Wszystko wyglądało na niej jak w baśni, i trudno uwierzyć w to, że w niej uczestniczyliśmy. Z mroku nocy wyłonił się nam już wspaniały dzień, kolejny w 2021 roku. 


Udostępnij:

2 komentarze:

  1. Co się dzieje? Zaczynam się o Was martwić! Koniec wędrowania? przecież to niemożliwe... mam nadzieję, że to nie choroba powoduje, że ten post jest ostatnim. Kocham Was! i wiem, że wielu dreptaczy tak to odczuwa. Dajcie jakiś znak życia.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jesteśmy zdrowi i wędrujemy, a w tak zwanym międzyczasie troszkę remontujemy i nie na wszystko starcza czasu. Serdecznie dziękujemy za przyjacielską troskę, lada dzień odwdzięczymy się nowym postem. Póki co wczytujemy się w https://moje-wedrowki.blogspot.com/. Pozdrawiamy.

      Usuń

Życie jest zbyt krótkie, aby je przegapić.

Liczba wyświetleń

Popularne posty (ostatnie 30 dni)

Etykiety

Archiwum bloga

Z nimi w górach bezpieczniej

Zapamiętaj !
NUMER RATUNKOWY
W GÓRACH
601 100 300

Mapę miej zawsze ze sobą

Stali bywalcy

Odbiorcy

Wyrusz z nami na

Główny Szlak Beskidu Wyspowego


ETAP DATA, ODCINEK
1
19.11.2016
[RELACJA]
Szczawa - Jasień - Ostra - Ogorzała - Mszana Dolna
2
7.01.2017
[RELACJA]
Mszana Dolna - Potaczkowa - Rabka-Zdrój
3
18.02.2017
[RELACJA]
Rabka-Zdrój - Luboń Wielki - Przełęcz Glisne
4
18.03.2017
[RELACJA]
Przełęcz Glisne - Szczebel - Kasinka Mała
5
27.05.2017
[RELACJA]
Kasinka Mała - Lubogoszcz - Mszana Dolna
6
4.11.2017
[RELACJA]
Mszana Dolna - Ćwilin - Jurków
7
9.12.2017
[RELACJA]
Jurków - Mogielica - Przełęcz Rydza-Śmigłego
8
20.01.2018
[RELACJA]
Przełęcz Rydza-Śmigłego - Łopień - Dobra
9
10.02.2018
[RELACJA]
Dobra - Śnieżnica - Kasina Wielka - Skrzydlna
10
17.03.2018
[RELACJA]
Skrzydlna - Ciecień - Szczyrzyc
11
10.11.2018
[RELACJA]
Szczyrzyc - Kostrza - Tymbark
12
24.03.2019
[RELACJA]
Tymbark - Kamionna - Żegocina
13
14.07.2019
[RELACJA]
Żegocina - Łopusze - Laskowa
14
22.09.2019
[RELACJA]
Laskowa - Sałasz - Męcina
15
17.11.2019
[RELACJA]
Męcina - Jaworz - Limanowa
16
26.09.2020
[RELACJA]
Limanowa - Łyżka - Pępówka - Łukowica
17
5.12.2020
[RELACJA]
Łukowica - Ostra - Ostra Skrzyż.
18
6.03.2021
[RELACJA]
Ostra Skrzyż. - Modyń - Szczawa

Małopolski Szlak Papieski

Spis etapów

TRASA GŁÓWNA
ETAP DATA, ODCINEK
1
12.03.2016
[RELACJA]
Kalwaria Zebrzydowska - Gorzeń Górny
2
9.04.2016
[RELACJA]
Gorzeń Górny - Wadowice - Ponikiew
3
14.05.2016
[RELACJA]
Ponikiew - Groń JPII - Leskowiec - Hucisko
4
1.10.2016
[RELACJA]
Hucisko - Zawoja - Skawica Górna
5
2.10.2016
[RELACJA]
Skawica Górna - Polica - Przełęcz Krowiarki
6
9.04.2017
[RELACJA]
Przełęcz Krowiarki - Zubrzyca Górna - Przełęcz Bory
7
20.05.2017
[RELACJA]
Przełęcz Bory - Ludźmierz - Nowy Targ
8
24.09.2017
[RELACJA]
Nowy Targ - Turbacz - Rzeki
9
27.01.2018
[RELACJA]
Rzeki - Gorc - Ochotnica Dolna
10
17.02.2018
[RELACJA]
Ochotnica Dolna - Lubań - Krościenko nad Dunajcem
11
28.04.2018
[RELACJA]
Krościenko nad Dunajcem - Przysietnica
12
1.12.2018
[RELACJA]
Przysietnica - Stary Sącz

TRASY SPECJALNE
nr 1
1
7.05.2016
[RELACJA]
Kraków, Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się”
nr 2
1
10.03.2018
[RELACJA]
Kraków, Pałac Arcybiskupi

TRASY WARIANTOWE
I - Beskid Makowski
1
16.05.2020
[RELACJA]
Kalwaria Zebrzydowska – Lanckorońska Góra – Sułkowice
2
23.05.2020
[RELACJA]
Sułkowice – Barnasiówka – Myślenice
3
23.05.2020
[RELACJA]
Myślenice – Uklejna – Myślenice Zarabie
II - Beskid Żywiecki
1
5/6.08.2017
[RELACJA]
Przełęcz Krowiarki – Babia Góra – Przełęcz Krowiarki
III - Pasmo Podhalańskie, Gorce, Beskid Makowski i Wyspowy
1
20.10.2018
[RELACJA]
Harkabuz – Rabska Góra – Rabka-Zdrój
2
15.12.2018
[RELACJA]
Rabka-Zdrój – Luboń Wielki – Przełęcz Glisne
3
12.01.2019
[RELACJA]
Przełęcz Glisne – Szczebel – Kasinka Mała
4
24.02.2019
[RELACJA]
Kasinka Mała – Lubogoszcz – Kasina Wielka
5
11.01.2020
[RELACJA]
Kasina Wielka – Śnieżnica – Przełęcz Gruszowiec
6
11.01.2020
[RELACJA]
Przełęcz Gruszowiec – Ćwilin – Jurków
7
06.06.2020
[RELACJA]
Jurków – Mogielica – Jasień – Przełęcz Przysłop
IV - Beskid Wyspowy
1
6.05.2017
[RELACJA]
Mogielica – Przełęcz Słopnicka
2
29.10.2017
[RELACJA]
Przełęcz Słopnicka – Łukowica
3
18.11.2017
[RELACJA]
Łukowica – Miejska Góra
V - Beskid Wyspowy
1
19.11.2016
[RELACJA]
Jasień - Mszana Dolna
VI - Podhale
1
25.03.2017
[RELACJA]
Ludźmierz - Ząb
2
26.03.2017
[RELACJA]
Ząb - Kiry
VII - Tatry
1
2.04.2016
[RELACJA]
Kiry - Dolina Jarząbcza
2
29.10.2016
[RELACJA]
Polana Huciska - Polana Strążyska
3
3.12.2016
[RELACJA]
Polana Strążyska - Kuźnice
4
21.01.2017
[RELACJA]
Kuźnice - Wiktorówki - Palenica Białczańska
5
25.02.2017
[RELACJA]
Palenica Białczańska - Morskie Oko
VIII - Gorce
1
17.09.2016
[RELACJA]
Turbacz - Studzionki
2
18.09.2016
[RELACJA]
Studzionki - Lubań
IX - Beskid Sądecki
1
5.08.2018
[RELACJA]
Dzwonkówka – Tylmanowa
X - Beskid Sądecki, Beskid Niski
1
6.07.2020
[RELACJA]
Stary Sącz – Hala Łabowska
2
7.07.2020
[RELACJA]
Hala Łabowska – Krynica-Zdrój
3
8.07.2020
[RELACJA]
Krynica-Zdrój – Hańczowa
4
9.07.2020
[RELACJA]
Hańczowa – Ług
5
11.07.2020
[RELACJA]
Ług – Magura Wątkowska

Smaki Karpat

Wołoskimi śladami

Niezastąpiony na GSS

Przewodnik „Główny Szlak Sudecki”. Jest to bogate kompendium wiedzy o najdłuższym szlaku w Sudetach, zawierające opisy przebiegu szlaku ze szczegółowymi mapami, czasami przejść i profilami wysokościowymi oraz namiarami do schronisk. Zawarto w nim również mnóstwo opisanych atrakcji, ciekawostek oraz niezliczoną ilość barwnych fotografii.
W tej jednej publikacji mamy wszystko to co potrzebne turyście przemierzającemu Główny Szlak Sudecki.

Główny Szlak Beskidzki

21-23.10.2016 - wyprawa 1
Zaczynamy gdzie Biesy i Czady,
czyli w legendarnych Bieszczadach

BAZA: Ustrzyki Górne ODCINEK: Wołosate - Brzegi Górne
Relacje:
13-15.01.2017 - Bieszczadzki suplement do GSB
Biała Triada z Biesami i Czadami
BAZA: Ustrzyki Górne
Relacje:
29.04.-2.05.2017 - wyprawa 2
Wielka Majówka w Bieszczadach
BAZA: Rzepedź ODCINEK: Brzegi Górne - Komańcza
Relacje:
16-18.06.2017 - wyprawa 3
Najdziksze ostępy Beskidu Niskiego
BAZA: Rzepedź ODCINEK: Komańcza - Iwonicz-Zdrój
Relacje:
20-22.10.2017 - wyprawa 4
Złota jesień w Beskidzie Niskim
BAZA: Iwonicz ODCINEK: Iwonicz-Zdrój - Kąty
Relacje:
1-5.05.2018 - wyprawa 5
Magurskie opowieści
i pieśń o Łemkowyni

BAZA: Zdynia ODCINEK: Kąty - Mochnaczka Niżna
Relacje:
20-22.07.2018 - wyprawa 6
Ziemia Sądecka
BAZA: Krynica-Zdrój ODCINEK: Mochnaczka Niżna - Krościenko nad Dunajcem
Relacje:
7-9.09.2018 - wyprawa 7
Naprzeciw Tatr
BAZA: Studzionki, Turbacz ODCINEK: Krościenko nad Dunajcem - Rabka-Zdrój
Relacje:
18-20.01.2019 - wyprawa 8
Zimowe drogi do Babiogórskiego Królestwa
BAZA: Jordanów ODCINEK: Rabka-Zdrój - Krowiarki
Relacje:
17-19.05.2019 - wyprawa 9
Wyprawa po wschody i zachody słońca
przez najwyższe partie Beskidów

BAZA: Markowe Szczawiny, Hala Miziowa ODCINEK: Krowiarki - Węgierska Górka
Relacje:
22-24.11.2019 - wyprawa 10
Na śląskiej ziemi kończy się nasza przygoda
BAZA: Równica ODCINEK: Węgierska Górka - Ustroń
Relacje:

GŁÓWNY SZLAK WSCHODNIOBESKIDZKI

termin 1. wyprawy: 6-15 wrzesień 2019
odcinek: Bieszczady Wschodnie czyli...
od Przełęczy Użockiej do Przełęczy Wyszkowskiej


termin 2. wyprawy: wrzesień 2021
odcinek: Gorgany czyli...
od Przełęczy Wyszkowskiej do Przełęczy Tatarskiej


termin 3. wyprawy: wrzesień 2022
odcinek: Czarnohora czyli...
od Przełęczy Tatarskiej do Gór Czywczyńskich

Koszulka Beskidzka

Niepowtarzalna, z nadrukowanym Twoim imieniem na sercu - koszulka „Wyprawa na Główny Szlak Beskidzki”.
Wykonana z poliestrowej tkaniny o wysokim stopniu oddychalności. Nie chłonie wody, ale odprowadza ją na zewnątrz dając wysokie odczucie suchości. Nawet gdy pocisz się ubranie nie klei się do ciała. Wilgoć łatwo odparowuje z niej zachowując jednocześnie komfort cieplny.

Fascynujący świat krasu

25-27 lipca 2014 roku
Trzy dni w Raju... Słowackim Raju
Góry piękne są!
...można je przemierzać w wielkiej ciszy i samotności,
ale jakże piękniejsze stają się, gdy robimy to w tak wspaniałym towarzystwie – dziękujemy Wam
za trzy niezwykłe dni w Słowackim Raju,
pełne serdeczności, ciekawych pogawędek na szlaku
i za tyleż uśmiechu.
24-26 lipca 2015 roku
Powrót do Słowackiego Raju
Powróciliśmy tam, gdzie byliśmy roku zeszłego,
gdzie natura stworzyła coś niebywałego;
gdzie płaskowyże pocięły rokliny,
gdzie Spisza i Gemeru łączą się krainy;
by znów wędrować wąwozami dzikich potoków,
by poczuć na twarzy roszące krople wodospadów!
To czego jeszcze nie widzieliśmy – zobaczyliśmy,
gdy znów w otchłań Słowackiego Raju wkroczyliśmy!


19-21 sierpnia 2016 roku
Słowacki Raj 3
Tam gdzie dotąd nie byliśmy!
Przed nami kolejne trzy dni w raju… Słowackim Raju
W nieznane nam dotąd kaniony ruszymy do boju
Od wschodu i zachodu podążymy do źródeł potoków
rzeźbiących w wapieniach fantazję od wieków.
Na koniec pożegnalny wąwóz zostanie na południu,
Ostatnia droga do przebycia w ostatnim dniu.

           I na całe to krasowe eldorado
spojrzymy ze szczytu Havraniej Skały,
           A może też wtedy zobaczymy
to czego dotąd nasze oczy widziały:
           inne słowackie krasy,
próbujące klasą dorównać pięknu tejże krainy?
           Niech one na razie cierpliwie
czekają na nasze odwiedziny.

7-9 lipca 2017 roku
Słowacki Raj 4
bo przecież trzy razy to za mało!
Ostatniego lata miała to być wyprawa ostatnia,
lecz Raj to kraina pociągająca i w atrakcje dostatnia;
Piękna i unikatowa, w krasowe formy bogata,
a na dodatek zeszłego roku pojawiła się w niej ferrata -
przez dziki Kysel co po czterdziestu latach został otwarty
i nigdy dotąd przez nas jeszcze nie przebyty.
Wspomnień czar ożywi też bez większego trudu
fascynujący i zawsze urzekający kanion Hornadu.
Zaglądnąć też warto do miasta mistrza Pawła, uroczej Lewoczy,
gdzie w starej świątyni świętego Jakuba każdy zobaczy
najwyższy na świecie ołtarz, wyjątkowy, misternie rzeźbiony,
bo majster Paweł jak Wit Stwosz był bardzo uzdolniony.
Na koniec zaś tej wyprawy - wejdziemy na górę Velka Knola
Drogą niedługą, lecz widokową, co z góry zobaczyć Raj pozwala.
Słowacki Raj od ponad stu lat urodą zniewala człowieka
od czasu odkrycia jej przez taternika Martina Rótha urzeka.
Grupa od tygodni w komplecie jest już zwarta i gotowa,
Kaniony, dzikie potoki czekają - kolejna rajska wyprawa.


Cudowna wyprawa z cudownymi ludźmi!
Dziękujemy cudownym ludziom,
z którymi pokonywaliśmy dzikie i ekscytujące szlaki
Słowackiego Raju.
Byliście wspaniałymi kompanami.

Miało być naprawdę po raz ostatni...
Lecz mówicie: jakże to w czas letni
nie jechać znów do Słowackiego Raju -
pozwolić na zlekceważenie obyczaju.
Nawet gdy niemal wszystko już zwiedzone
te dzikie kaniony wciąż są dla nas atrakcyjne.
Powiadacie też, że trzy dni w raju to za krótko!
skoro tak, to czy na cztery nie będzie zbyt malutko?
No cóż, podoba nam się ten kras,
a więc znów do niego ruszać czas.
A co wrzucimy do programu wyjazdu kolejnego?
Może z każdego roku coś jednego?
Niech piąty epizod w swej rozciągłości
stanie się powrotem do przeszłości,
ruszajmy na stare ścieżki, niech emocje na nowo ożyją
gdy znów pojawimy się w Raju z kolejną misją!

15-18 sierpnia 2018 roku
Słowacki Raj 5
Retrospekcja
Suchá Belá - Veľký Sokol -
- Sokolia dolina - Kyseľ (via ferrata)

Koszulka wodniacka

Tatrzańska rodzinka

Wspomnienie


519 km i 18 dni nieustannej wędrówki
przez najwyższe i najpiękniejsze partie polskich Beskidów
– od kropki do kropki –
najdłuższym górskim szlakiem turystycznym w Polsce


Dorota i Marek Szala
Główny Szlak Beskidzki
- od kropki do kropki -

WYRÓŻNIENIE
prezentacji tego pasjonującego przedsięwzięcia naza dostrzeżenie piękna wokół nas.

Dziękujemy i cieszymy się bardzo,
że nasza wędrówka Głównym Szlakiem Beskidzkim
nie skończyła się na czerwonej kropce w Ustroniu,
ale tak naprawdę doprowadziła nas aż na
Navigator Festival 2013.

Napisz do nas