Podróżowanie, czy wędrowanie jest jak poszukiwanie szczęścia, to pragnienie wrażeń i nowych doświadczeń, chęć poznawania i przeżywania przygód. Podróżnicy, odkrywcy i zdobywcy – oni od zawsze pokazywali to, że marzenia mogą stawać się rzeczywistością. Oni przełamywali bariery, otwierali drzwi do nowego świata, wytyczali drogi do miejsc, wydawać by się mogło, niedostępnych. W dalszym ciągu inspirują do lepszego poznawania świata oraz jego niezwykłej barwności przyrodniczej i kulturowej. Znajdziemy wśród nich wielu polskich podróżników, którzy trwale zapisali się w historii poznawania świata. To im i ich osiągnięciom będzie dedykowana Aleja Podróżników, Odkrywców i Zdobywców, która ma powstać w Krakowie.
Aleja Podróżników, Odkrywców i Zdobywców będzie swego rodzaju panteonem polskich dokonań na rzecz poznania świata, kultur i ludzi, jak też skutkujących zmianą myślenia o nieznanym, czy niemożliwym. Znajdą się na niej sylwetki Polaków, których pochłonęła fascynacja światem, chęć zgłębienia życia i granic ludzkich możliwości.
- Podróżników popularyzujących krainy świata oraz mieszkających w nich ludzi i ich kulturę.
- Odkrywców ukazujących niezbadane tajemnice, które przestają dzięki nim być tajemnicą.
- Zdobywców stawiających pierwsze kroki w nieznanych zakątkach ziemi, pokazujących to jak niemożliwe może stać się możliwe.
O odwiecznym pragnieniu poznawania świata świadczą karty dawnych ksiąg i stare mapy. Eksploracja, badanie i poznawanie świata leży w naturze ludzkiej. Fascynujące bogactwo świata zawsze pociągało podróżników, odkrywców i zdobywców, którzy nierzadko wpływali na sposób myślenia o ludzkiej egzystencji, na kształtowanie ludzkiej percepcji, psychiki i umysłu. Ich notatki, pamiętniki i relacje z podróży się cennym źródłem wiedzy o świecie. To one wciąż zachęcają by podążać za ich śladami, przezwyciężać słabości, obawy przed nieznanym i wyruszyć drogą, która zgłębia piękno przyrodnicze i różnorodności kulturowe naszej planety.
Aleja Podróżników, Odkrywców i Zdobywców honoruje wybitnych
polskich podróżników, odkrywców i zdobywców za ich wkład w poznawanie świata i
ludzkich możliwości. Zadedykowane zostaną im dęby – drzewa równie wyjątkowe, noszące od zarania dziejów ludzkości głęboką
symbolikę życia człowieka i jego rozwoju, będące metaforą silnie zakorzenionej
w ziemi egzystencji ludzkiej. Te długowieczne drzewa, dorastające do okazałych
rozmiarów zawsze personifikowały szlachetność, siłę i sławę. Przypisywano im również
moc o dobroczynnych właściwościach. W tej niezwykłej aurze dębów przechodzień
będzie mógł poznać sylwetkę podróżnika, odkrywcy, zdobywcy. Obok każdego z
dębów stanie bowiem obelisk z kamienia, w którym umieszczona
zostanie tablica z mosiądzu głęboko trawionego z płaskorzeźbą i opisem postaci
jakiej ten obelisk oraz drzewo są poświęcone.
Na początek posadzonych zostanie 30 dorodnych drzew i
postawionych 30 obelisków upamiętniających 30 postaci. Z biegiem lat grono osób
wyróżnionych w Alei będzie poszerzać się, a czuwać będzie nad tym powołana
Kapituła Alei Podróżników, Odkrywców i Zdobywców. Na to, kto na takie
wyróżnienie zasługuje może wpłynąć każdy. Wystarczy wypełnić zgłoszenie z
krótkim uzasadnieniem.
W dalszym planie jest
postawienie na początku alei, postumentu a na nim globusa. Na postumencie zamontowana
będzie tablica, wyjaśniająca ideę powstania tej wyjątkowej alei, wraz z nazwami
firm, instytucji oraz osób, które miały znaczący wpływ na powstanie Alei.
Tak wygląda koncepcja architektoniczna Alei Podróżników, Odkrywców i Zdobywców. Jej wizualizację prezentują grafiki. Miasto Kraków udostępnia na ten cel teren przy ul. Lema (obok Tauron Arena Kraków), a także zamontuje na jej ciągu małą architekturę (oświetlenie, ławki, kosze itp.). Pozostaje sprawa sfinansowania zakupu i posadzenia rozwiniętych i uformowanych drzew (dębów), a także wykonania i posadowienia obelisków z tablicami. Liczy się każde wsparcie, każda złotówka. Przy wyższych kwotach ofiarodawcy mogą liczyć na różnorodne wyróżnienia począwszy od wpisu w księdze darczyńców na stronie poświęconej Alei Podróżników, Odkrywców i Zdobywców (już za 10 złotych dotacji), poprzez okolicznościowe zaproszenie na uroczyste otwarcie Alei, czy otrzymanie koszulki z grafiką Alei Podróżników, certyfikatu darczyńcy, plakatu z autografami podróżników i himalaistów, aż po możliwość udziału w bankiecie inaugurującym uroczyste otwarcie Alei, w gronie wybitnych podróżników, himalaistów, odkrywców, mediów i zaproszonych gości. Sponsorzy, którzy zechcą ufundować drzewo dedykowane wybranej przez siebie postaci spośród dostępnej listy z nazwiskami będą mogli szczycić się tytułem mecenasa budowy Alei Podróżników, Odkrywców i Zdobywców, a ich dobroczynność zostanie upamiętniona na tablicy głównej otwierającej Aleję oraz na tablicy umieszczonej na obelisku danej postaci.
Aleja Podróżników, Odkrywców i Zdobywców to pomysł niecodzienny. Wywyższa podróż wartościową, dzięki której stajemy się bogatsi, mimo wydanych na nią pieniędzy. Uosabia marzenia każdego z nas o podróżowaniu oraz naturalną potrzebę poznawania świata i ludzi.
Jest w jej idei pewna magia pradawnego gaju, gdzie można nawiązać więź z kimś kogo szanujemy, cenimy i podziwiamy, z kimś kogo chcielibyśmy naśladować w odkrywaniu piękna świata, wytyczaniu drogi do jego poznawania, ale też do poznawania samego siebie i własnych możliwości. Pod koronami drzew każdy będzie mógł wsłuchać się we wspaniałość naszego świata, oddać podróży i udać się tam, gdzie on - podróżnik uosobiony symbolicznie z drzewem. Może nawet sięgnąć nieba, tak jak to drzewo silnie zakorzenione, zjednoczone z ziemią.
Uroczyste otwarcie Alei, Podróżników, Odkrywców i Zdobywców
połączone z festynem, kiermaszem i koncertem
zaplanowane jest na 22-23.04.2017
Każdy może stać się częścią tej historii, dołączając do fundatorów alei.
Budowę Alei Podróżników, Odkrywców i Zdobywców wspiera m.in. Piotr Pustelnik, Tomasz Cylka, Paweł Michalski i ekipa Fundacji Wspierania Alpinizmu Polskiego oraz wielu innych znanych postaci.
Każdy może wesprzeć projekt i dołączyć do współtwórców tego wyjątkowego miejsca.
Myśmy już to zrobili.
Dorota i Marek Szala
Więcej na stronie organizatora
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz