Dziennik wypraw i przystań przed kolejną wędrówką.

W krainie skalnych miast: Čáp, Teplickie Skalne Miasto

Przed nami pierwsza część wycieczki po Adrszpasko-Teplickich Skałach. Rano o godzinie 8.10 rozpoczynamy tą bodaj najdłuższą wędrówkę tegorocznego wypadu w Sudety. Kiedyś połączyliśmy Teplickie i Adrszpaskie Skały w jednodniową wędrówkę. Jednak na początek tej wędrówki zaczęliśmy spokojnie dawkować sobie emocje i wpierw wyruszyliśmy spenetrować wschodnią część Teplickich Skał, gdzie znajduje się najwyższy szczyt tego pasma. Wyruszamy szlakiem spod zamku znajdującego się w miejscowości Teplice nad Metují. Wspinamy się ponad rzekę Metuja, ponad Zamek, które rychło zostawiamy w dolinie. Mijamy pustelnię z kościołem pielgrzymkowym pw. Maryi Panny Pomocnej w Teplicach nad Metují, który jest światowym unikatem pod tym względem. Zbudowany został w latach 1753–1754 na zlecenie praskiego lekarza i filozofa Jana Maxmiliána z Peytersbergu, sympatyka pustelnictwa, który do starości mieszkał tu wraz z dwoma pustelnikami.

Asfaltowa uliczka szybko kończy się. Idziemy chwilę przez łąki, po czym na dłużej nikniemy w ostępach leśnych. Ścieżka spokojnie trawersuje zbocze trzymając się wciąż sąsiedztwa doliny Metuji, lecz wkrótce szarpie się ostrzej w górę, prowadząc na skały Lokomotywy, do której docieramy o godzinie 9.15. Po krótkiej przerwie kontynuujemy podejście. Ku naszemu zaskoczeniu jest bardzo urozmaicone i ekscytujące ze względu na niemałe nagromadzenie skał skupionych w zespoły, bądź stojących samotnie w lesie. Pokonanie troszkę trudniejszych miejsc ułatwiają krótkie drabinki. Za rozstajem Kraví hora podążamy dalej wypłaszczoną wierzchowiną tego wzniesienia, aż o godzinie 10.45 zaczynamy zejście stromym, kamiennym chodnikiem do rozstaju Pod Bludištěm. Stąd dalej zielonym szlakiem kierujemy się do szczytu Čáp. Idziemy szeroką drogą, spokojnie zyskując wysokość. Po nieco ponad jednym kilometrze szlak odbija w lewo. Łatwo przeoczyć to odejście i zapędzamy się kawałek za daleko. Wracamy i odnajdujemy właściwą ścieżkę. Ta wiedzie coraz bardziej stromym zboczem na ciąg stopni, którymi pokonujemy najbardziej stromy odcinek drogi. Osiągamy grzbiet wzniesienia, po czym idziemy nim na południowy zachód, gdzie sterczą kolejne wychodnie skał, a na końcu najwyższa z wierzą widokową. Tam w końcówce podejścia mamy krótki ciąg kolejnych stopni i chwilę potem jesteśmy pod wieżą widokową. Mamy godzinę 11.35. Robimy niedługą przerwę na wspaniałe widoki, jakie rozpościerają się z wieży.

Wracamy do rozstaju Pod Bludištěm, nie bawiąc długo na szczycie Čáp, gdyż mamy iść jeszcze do Teplickiego Skalnego Miasta. O godzinie 12.20 jesteśmy z powrotem na rozstaju, skąd dalej schodzimy do doliny Skalskiego Potoku żółtym szlakiem. W dolinie rozpoczynamy przejście skalnego miasta. Skręcamy na lewo i wkrótce rozpoczynamy pętlę pośród niesamowitych, monumentalnych Teplickich Skał. Pętlę zamykamy o godzinie 14.00. Schodzimy do Teplic, ale po drodze odbijamy jeszcze na punkt widokowy, znajdujący się na skałach, na których niegdyś górował zamek Střmen. Wspinamy się do niego bardzo stromymi stalowymi schodami. W końcówce ciągi stopni są bardzo wąskie, dlatego pojawiają się przed nimi postoje w oczekiwaniu aż zwolnią je turyści nadchodzący z naprzeciwka. Wspaniałe widoki z punktu widokowego zapewnia bardzo dobra przejrzystość powietrza. Jest na nim dość ciasno, gdyż znajduje się on na szczytach wyniosłych skał. Po zejściu kontynuujemy drogę do Teplic nad Metují. Mijamy Wilczy Wąwóz, która kojarzy się nam z poprzednią wędrówką. To właśnie tym wąwozem przemieściliśmy się wówczas do Adrszpaskiego Skalnego Miasta, a dzisiaj o godzinie 15.00 kończymy trasę w Teplicach nad Metují (niem. Weckelsdorf).


TRASA:
Teplice nad Metují, zamek (466 m n.p.m.) Nad Kamencem, wiata (466 m n.p.m.) Lokomotywa, punkt widokowy (czes. Lokomotiva; 615/625 m n.p.m.) Kravi Hora (czes. Kraví hora; 734 m n.p.m.) W Dolinie Trzech Muszkieterów (czes. U Údolí Tří mušketýrů) Labirynt (czes. Bludiště) Pod Labiryntem (czes. Pod Bludištěm; 646 m n.p.m.) Bocian, wieża widokowa (czes. Čáp; 786 m n.p.m.) Pod Labiryntem (czes. Pod Bludištěm; 646 m n.p.m.) U Sekery (575 m n.p.m.) Chata u Skalnej Panny Młodej (czes. Chata u Skalní nevěsty) Horolezecká chata (602 m n.p.m.) Velké chrámové náměstí Malé chrámové náměstí Golem Vodopád U Chrámového náměstí Skalní koruna Chrámové stěny Skalní chrám Tsunami Martinské stěny U Bašty Skalní věž Kanec Krápníky (658 m n.p.m.) Krakonošovo párátko Vodopád v Anenském údolí Sibiř Horolezecká chata (602 m n.p.m.) Chata u Skalnej Panny Młodej (czes. Chata u Skalní nevěsty) U Sekery (575 m n.p.m.) Koňská hlava Vlaštovčí hnízdo Skalní brána Pod Střmenem Zamek Strzemię (czes. Střmen; 584 m n.p.m.) Pod Střmenem Teplické skály, ozvěna (515 m n.p.m.) Teplické skály, vstup, parking (479 m n.p.m.)

Przenieśliśmy się do świata, który wydawać się może nierzeczywistym za sprawą oszałamiającej przyrody, wypełnionej mnóstwem efektownych skalnych ścian, wież i innych różnorakich form. Adrszpasko-Teplickie Skały to dwa zróżnicowane skalne miasta, Adrszpaskie i Teplickie, emanujące odmienną scenerią i klimatem. Są one połączone Wilczym Wąwozem (czes. Vlčí rokle). Dzisiaj udaliśmy się do najbardziej imponującej części Teplickich Skał, przemierzaliśmy wąskie korytarze ograniczone bardzo wysokimi ścianami skał, tworzącymi niezwykły labirynt. Zobaczyliśmy w nim zachwycającą Koronę Skalną, która stała się symbolem Skał Teplickich. Po raz pierwszy wspięli się na nią 7 czerwca 1927 roku wspinacze Rudolf Kaden oraz Fritz Wiesner. Była to jednocześnie pierwsza próba wspinaczki w Skałach Teplickich. Niedaleko od Korony Skalnej jest Świątynia z ogromną jaskinią skalną, gdzie w dawniejszych czasach dźwiękami katarynki uprzyjemniano czas turystom. Za Świątynią otwiera się ogromny Ogród Karkonosza. W Teplickim Skalnym Mieście można podziwiać jeszcze mnóstwo innych ciekawych miejsc i formacji skalnych. Znajduje się w nim około 70 nazwanych formacji skalnych. Przeszliśmy przez Syberię (czes. Sibiř), które jest miejscem tak chłodnym, że często śnieg trzyma się tam aż do lata. Napotkaliśmy na naszej trasie wiele innych znanych i fascynujących formacji skalnych, takich jak Niedźwiedź polarny (czes. Lední medvěd), Golem, Siekiera rzeźnika (czes. Řeznická sekyra), Herinek, Wykałaczka Karkonosza (czes. Krakonošovo párátko), Sfinks, (czes. Sifnga) czy Pies Filipes. Chwilkę odpoczęliśmy przy Chacie u Skalnej Panny Młodej (czes. Chata u Skalní nevěsty), gdzie podziwialiśmy kolejną słynną formację skalną - szeroką szczelinę Głoska (czes. Hláska).

W zasięgu Teplickich Skał są również mniej popuarne miejsca, takie jak formacja skalna Lokomotiva, z której roztacza się ładna panorama na Teplickie Skały i miasto Teplice. Urzekającym miejscem jest również wzniesienie Kravi Hora (730 m n.p.m.) i oczywiście Čáp, który jest najwyższym szczytem całego obszaru Adrszpasko-Teplickich Skał oraz całego mikroregionu Polická vrchovina. Znajduje się on w południowej części Adrszpasko-Teplickich Skał, w pobliżu miejscowości Skály. Szczyt ten zbudowany jest z piaskowców ciosowych górnych. Ku południowi Čáp opada pionowymi ścianami, dzięki czemu stanowi świetne i popularne miejsce widokowe, które panoramą obejmuje Karkonosze, Góry Krucze, Jestřebí hory, Góry Stołowe, Góry Bystrzyckie i Góry Orlickie.

Niedaleko Teplic nad Metují jest też inne ciekawe miejsce, wyniosłe na dwóch blokach piaskowca o kształcie przypominającym naturalne wieże, na których usadowiony był zamek strażniczy strzegący drogi z Teplic nad Metují do Adršpach. Te dwie skalne wieże oddzielone są wąską rozpadliną. Przestrzenie pomiędzy skałami i głazami wypełnione były tu drewnianymi obwarowaniami i zabudowaniami, które wyznaczyły pośrodku wąski dziedziniec. Drewniana zabudowa stanęła również na spłaszczonych wierzchołkach skalnych bloków, do których dostać można było się poprzez system drabin oraz kładek. Zamek ten często kojarzony jest z rodziną panów herbu Střemen, stąd też taka jest jego nazwa. Jego początki nie są do końca wyjaśnione. Zbudowany został najprawdopodobniej w XIV wieku, a zniknął przed połową XV wieku wraz z chronionym traktem. Pierwsza pisemna wzmianka o nim znajduje się w projekcie czeskiego prawa ziemskiego Majestas Carolina, przygotowanego z inicjatywy Karola IV Luksemburskiego. W 1359 roku był własnością Alberta ze Skalic, a trzy lata później być może Tasa z Vízmburka, który był właścicielem sąsiednich Teplic nad Metují. Kolejnym właścicielem zamku został rycerz Wickman, od którego nazwiska wywodzi się niemiecka nazwa Teplic nad Metují. W 1381 roku odkupił go Hynek z Dubé i Náchodu. Potem w 1401 roku przypadł Hynkowi starszemu z Dubé, który w nadciągającym konflikcie stanął po stronie króla Zygmunta i z tego powodu w 1428 roku na zamek wyprawili się husyci pod dowództwem Matěja Salavy z Lípy. Musieli go zdobyć, gdyż już w 1433 roku siedział na nim husyta Jan Krušina z Lichtemburka, który rok później zginął w Broumovie z rąk katolickich mieszczan. W kolejnych latach zamek został zdobyty i spalony przez Ślązaków. Przypuszczalnie po odbudowie funkcjonował jeszcze przez jakiś czas, aż w 1447 roku ostatecznie został zniszczony wraz z innymi okolicznymi zamkami. W 1534 roku wspomniano o nim już jako o opuszczonej ruinie.

Na wysokich skałach widoczne są skromne ślady po Zamku Střemen, m.in. wydrążone w skałach otwory po mocowaniach drewnianych belek. Zwiedzanie formacji umożliwiają metalowe barierki i 300 stopni. Wyprowadzają one na wierzchowinę skały, z której rozpościera się ładna panorama. 


FOTORELACJA

Ciasne, kamieniste i ostre podejście pod Lokomotywą.

Lokomotywa, punkt widokowy (czes. Lokomotiva; 615/625 m n.p.m.).

Widok z Lokomotywy.

Lokomotywa (czes. Lokomotiva; 615/625 m n.p.m.).

Przed punktem widokowym Lokomotywa.

Szczelina nieco powyżej Lokomotywy.

Kolejna szczelina.

Wyplaszczenie Kravi Hora (czes. Kraví hora; 734 m n.p.m.).

Wierzchowina.

Drabinka.

Samotny skalny grzyb.


Skalna brama.

Skalna brama.

Przejście między formacjami.


Utwory skalne z nawisami.


Dróżka.
Labirynt (czes. Bludiště).

Początek zejścia.

Droga na Čáp.

Droga na Čáp.

Wzgórze 722 m n.p.m. gdzie dawnej istniała osada Záboř.

Wzgórze Záboř 722 m n.p.m. z widokiem na Śnieżkę.

Schody na Čáp.

Grzbiet wzniesienia na Čáp.

Bocian, wieża widokowa (czes. Čáp; 786 m n.p.m.).

Čáp (786 m n.p.m.).

Čáp (786 m n.p.m.).

Panorama z wieży widokowej na Góry Kamienne.

Panorama z wieży widokowej na Adrszpaskie Skalne Miasto.

Panorama z wieży widokowej na Szczeliniec i Skalniak.

Taras wieży widokowej.

Panorama z wieży widokowej. 

Panorama z wieży widokowej na Karkonosze.

Wieża widokowa 


Na grzbiecie wzniesienia Čáp.

Schody

Pod Labiryntem (czes. Pod Bludištěm; 646 m n.p.m.).

Zejście do wąwozu Skalskiego Potoku.

Portki Karkonosza.

Przejście do rozwidlenia pod Horolezecką chatą.

Polanka pod Horolezecką chatą.

Gołąbek.

Wielki Plac Świątynny (czes. Velké chrámové náměstí).Golem (czes. Golem).

Jaskinia (czes. Jaskyné).

Wnętrze jaskinii.


Przed Bramą spełnionych marzeń (czes. Brána splněných přání).

Wnęka przy Bramie spełnionych marzeń (czes. Brána splněných přání).

Przy Bramie spełnionych marzeń (czes. Brána splněných přání).

Piłka Karkonosza.

Głowa psa.


Teplicka Wenus.


Korona.

Korona.

Przejście do węzła Záboř.

Záboř.Furta w skałach.Godło Słowackie (czes. Slovenský znak).


Ciasne przejście.

Wokół ściany.

Mchy.

Ściany piętrzą się jakby do samego nieba.

To jest Sibir.

Sibir.

Droga przez Sibir.

Tylko 10 stopni Celsjusza.Horolezecká chata (602 m n.p.m.).

Stopnie na Strzemię (czes. Střmen; 584 m n.p.m.).

Stopnie na Strzemię (czes. Střmen; 584 m n.p.m.).

Stopnie na Strzemię (czes. Střmen; 584 m n.p.m.).

Panorama z Zamku Strzemię (czes. Střmen; 584 m n.p.m.).

Panorama z Zamku Strzemię (czes. Střmen; 584 m n.p.m.).

Skały przed Wilczym Wąwozem.

Udostępnij:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz


Życie jest zbyt krótkie, aby je przegapić.

Liczba wyświetleń

Popularne posty (ostatnie 30 dni)

Etykiety

Archiwum bloga

Z nimi w górach bezpieczniej

Zapamiętaj !
NUMER RATUNKOWY
W GÓRACH
601 100 300

Mapę miej zawsze ze sobą

Stali bywalcy

Odbiorcy


Wyrusz z nami na

Główny Szlak Beskidu Wyspowego


ETAP DATA, ODCINEK
1
19.11.2016
[RELACJA]
Szczawa - Jasień - Ostra - Ogorzała - Mszana Dolna
2
7.01.2017
[RELACJA]
Mszana Dolna - Potaczkowa - Rabka-Zdrój
3
18.02.2017
[RELACJA]
Rabka-Zdrój - Luboń Wielki - Przełęcz Glisne
4
18.03.2017
[RELACJA]
Przełęcz Glisne - Szczebel - Kasinka Mała
5
27.05.2017
[RELACJA]
Kasinka Mała - Lubogoszcz - Mszana Dolna
6
4.11.2017
[RELACJA]
Mszana Dolna - Ćwilin - Jurków
7
9.12.2017
[RELACJA]
Jurków - Mogielica - Przełęcz Rydza-Śmigłego
8
20.01.2018
[RELACJA]
Przełęcz Rydza-Śmigłego - Łopień - Dobra
9
10.02.2018
[RELACJA]
Dobra - Śnieżnica - Kasina Wielka - Skrzydlna
10
17.03.2018
[RELACJA]
Skrzydlna - Ciecień - Szczyrzyc
11
10.11.2018
[RELACJA]
Szczyrzyc - Kostrza - Tymbark
12
24.03.2019
[RELACJA]
Tymbark - Kamionna - Żegocina
13
14.07.2019
[RELACJA]
Żegocina - Łopusze - Laskowa
14
22.09.2019
[RELACJA]
Laskowa - Sałasz - Męcina
15
17.11.2019
[RELACJA]
Męcina - Jaworz - Limanowa
16
26.09.2020
[RELACJA]
Limanowa - Łyżka - Pępówka - Łukowica
17
5.12.2020
[RELACJA]
Łukowica - Ostra - Ostra Skrzyż.
18
6.03.2021
[RELACJA]
Ostra Skrzyż. - Modyń - Szczawa

Smaki Karpat

Wołoskimi śladami

Główny Szlak Beskidzki

21-23.10.2016 - wyprawa 1
Zaczynamy gdzie Biesy i Czady,
czyli w legendarnych Bieszczadach

BAZA: Ustrzyki Górne ODCINEK: Wołosate - Brzegi Górne
Relacje:
13-15.01.2017 - Bieszczadzki suplement do GSB
Biała Triada z Biesami i Czadami
BAZA: Ustrzyki Górne
Relacje:
29.04.-2.05.2017 - wyprawa 2
Wielka Majówka w Bieszczadach
BAZA: Rzepedź ODCINEK: Brzegi Górne - Komańcza
Relacje:
16-18.06.2017 - wyprawa 3
Najdziksze ostępy Beskidu Niskiego
BAZA: Rzepedź ODCINEK: Komańcza - Iwonicz-Zdrój
Relacje:
20-22.10.2017 - wyprawa 4
Złota jesień w Beskidzie Niskim
BAZA: Iwonicz ODCINEK: Iwonicz-Zdrój - Kąty
Relacje:
1-5.05.2018 - wyprawa 5
Magurskie opowieści
i pieśń o Łemkowyni

BAZA: Zdynia ODCINEK: Kąty - Mochnaczka Niżna
Relacje:
20-22.07.2018 - wyprawa 6
Ziemia Sądecka
BAZA: Krynica-Zdrój ODCINEK: Mochnaczka Niżna - Krościenko nad Dunajcem
Relacje:
7-9.09.2018 - wyprawa 7
Naprzeciw Tatr
BAZA: Studzionki, Turbacz ODCINEK: Krościenko nad Dunajcem - Rabka-Zdrój
Relacje:
18-20.01.2019 - wyprawa 8
Zimowe drogi do Babiogórskiego Królestwa
BAZA: Jordanów ODCINEK: Rabka-Zdrój - Krowiarki
Relacje:
17-19.05.2019 - wyprawa 9
Wyprawa po wschody i zachody słońca
przez najwyższe partie Beskidów

BAZA: Markowe Szczawiny, Hala Miziowa ODCINEK: Krowiarki - Węgierska Górka
Relacje:
22-24.11.2019 - wyprawa 10
Na śląskiej ziemi kończy się nasza przygoda
BAZA: Równica ODCINEK: Węgierska Górka - Ustroń
Relacje:

GŁÓWNY SZLAK WSCHODNIOBESKIDZKI

termin 1. wyprawy: 6-15 wrzesień 2019
odcinek: Bieszczady Wschodnie czyli...
od Przełęczy Użockiej do Przełęczy Wyszkowskiej


termin 2. wyprawy: wrzesień 2023
odcinek: Gorgany czyli...
od Przełęczy Wyszkowskiej do Przełęczy Tatarskiej


termin 3. wyprawy: wrzesień 2024
odcinek: Czarnohora czyli...
od Przełęczy Tatarskiej do Gór Czywczyńskich

Koszulka Beskidzka

Niepowtarzalna, z nadrukowanym Twoim imieniem na sercu - koszulka „Wyprawa na Główny Szlak Beskidzki”.
Wykonana z poliestrowej tkaniny o wysokim stopniu oddychalności. Nie chłonie wody, ale odprowadza ją na zewnątrz dając wysokie odczucie suchości. Nawet gdy pocisz się ubranie nie klei się do ciała. Wilgoć łatwo odparowuje z niej zachowując jednocześnie komfort cieplny.

Fascynujący świat krasu

25-27 lipca 2014 roku
Trzy dni w Raju... Słowackim Raju
Góry piękne są!
...można je przemierzać w wielkiej ciszy i samotności,
ale jakże piękniejsze stają się, gdy robimy to w tak wspaniałym towarzystwie – dziękujemy Wam
za trzy niezwykłe dni w Słowackim Raju,
pełne serdeczności, ciekawych pogawędek na szlaku
i za tyleż uśmiechu.
24-26 lipca 2015 roku
Powrót do Słowackiego Raju
Powróciliśmy tam, gdzie byliśmy roku zeszłego,
gdzie natura stworzyła coś niebywałego;
gdzie płaskowyże pocięły rokliny,
gdzie Spisza i Gemeru łączą się krainy;
by znów wędrować wąwozami dzikich potoków,
by poczuć na twarzy roszące krople wodospadów!
To czego jeszcze nie widzieliśmy – zobaczyliśmy,
gdy znów w otchłań Słowackiego Raju wkroczyliśmy!


19-21 sierpnia 2016 roku
Słowacki Raj 3
Tam gdzie dotąd nie byliśmy!
Przed nami kolejne trzy dni w raju… Słowackim Raju
W nieznane nam dotąd kaniony ruszymy do boju
Od wschodu i zachodu podążymy do źródeł potoków
rzeźbiących w wapieniach fantazję od wieków.
Na koniec pożegnalny wąwóz zostanie na południu,
Ostatnia droga do przebycia w ostatnim dniu.

           I na całe to krasowe eldorado
spojrzymy ze szczytu Havraniej Skały,
           A może też wtedy zobaczymy
to czego dotąd nasze oczy widziały:
           inne słowackie krasy,
próbujące klasą dorównać pięknu tejże krainy?
           Niech one na razie cierpliwie
czekają na nasze odwiedziny.

7-9 lipca 2017 roku
Słowacki Raj 4
bo przecież trzy razy to za mało!
Ostatniego lata miała to być wyprawa ostatnia,
lecz Raj to kraina pociągająca i w atrakcje dostatnia;
Piękna i unikatowa, w krasowe formy bogata,
a na dodatek zeszłego roku pojawiła się w niej ferrata -
przez dziki Kysel co po czterdziestu latach został otwarty
i nigdy dotąd przez nas jeszcze nie przebyty.
Wspomnień czar ożywi też bez większego trudu
fascynujący i zawsze urzekający kanion Hornadu.
Zaglądnąć też warto do miasta mistrza Pawła, uroczej Lewoczy,
gdzie w starej świątyni świętego Jakuba każdy zobaczy
najwyższy na świecie ołtarz, wyjątkowy, misternie rzeźbiony,
bo majster Paweł jak Wit Stwosz był bardzo uzdolniony.
Na koniec zaś tej wyprawy - wejdziemy na górę Velka Knola
Drogą niedługą, lecz widokową, co z góry zobaczyć Raj pozwala.
Słowacki Raj od ponad stu lat urodą zniewala człowieka
od czasu odkrycia jej przez taternika Martina Rótha urzeka.
Grupa od tygodni w komplecie jest już zwarta i gotowa,
Kaniony, dzikie potoki czekają - kolejna rajska wyprawa.


Cudowna wyprawa z cudownymi ludźmi!
Dziękujemy cudownym ludziom,
z którymi pokonywaliśmy dzikie i ekscytujące szlaki
Słowackiego Raju.
Byliście wspaniałymi kompanami.

Miało być naprawdę po raz ostatni...
Lecz mówicie: jakże to w czas letni
nie jechać znów do Słowackiego Raju -
pozwolić na zlekceważenie obyczaju.
Nawet gdy niemal wszystko już zwiedzone
te dzikie kaniony wciąż są dla nas atrakcyjne.
Powiadacie też, że trzy dni w raju to za krótko!
skoro tak, to czy na cztery nie będzie zbyt malutko?
No cóż, podoba nam się ten kras,
a więc znów do niego ruszać czas.
A co wrzucimy do programu wyjazdu kolejnego?
Może z każdego roku coś jednego?
Niech piąty epizod w swej rozciągłości
stanie się powrotem do przeszłości,
ruszajmy na stare ścieżki, niech emocje na nowo ożyją
gdy znów pojawimy się w Raju z kolejną misją!

15-18 sierpnia 2018 roku
Słowacki Raj 5
Retrospekcja
Suchá Belá - Veľký Sokol -
- Sokolia dolina - Kyseľ (via ferrata)

Koszulka wodniacka

Tatrzańska rodzinka

Wspomnienie


519 km i 18 dni nieustannej wędrówki
przez najwyższe i najpiękniejsze partie polskich Beskidów
– od kropki do kropki –
najdłuższym górskim szlakiem turystycznym w Polsce


Dorota i Marek Szala
Główny Szlak Beskidzki
- od kropki do kropki -

WYRÓŻNIENIE
prezentacji tego pasjonującego przedsięwzięcia naza dostrzeżenie piękna wokół nas.

Dziękujemy i cieszymy się bardzo,
że nasza wędrówka Głównym Szlakiem Beskidzkim
nie skończyła się na czerwonej kropce w Ustroniu,
ale tak naprawdę doprowadziła nas aż na
Navigator Festival 2013.

Napisz do nas