Ludzi łączą wspólne pasje. Prawdziwa szczerość tych pasji sprawia, że wspólne satysfakcje i osiągnięcia, czy nawet zdarzające się czasem porażki tylko wzmacniają silne więzi międzyludzkie. To ciekawe, że w takich przypadkach, gdy na najwyższym piedestale autentycznie znajduje się to czym góry urzekają – w ludziach eskaluje nadzwyczajna życzliwość, gotowość do niesienia pomocy i wsparcia, a przede wszystkim zwyczajna chęć bycia razem, nie tylko na turystycznym szlaku, ale również poza nim. Ludzi opanowuje wówczas dobroczynna moc natury, a także bezkresna życzliwość.
Karnawał jest czasem, kiedy zimowe szlaki prowadzą na balowe sale. Z nastaniem wieczoru ludzie gór oddają się radosnej biesiadzie, tak jak staropolscy przodkowie w zapustnym okresie, którzy oddawali się hucznej zabawie przy muzyce i tańcach, suto zakrapianej alkoholem. Panie i panowie ubierali się w piękne stroje, bogato ozdobione kokardami, wstążkami i różnymi innymi elementami. Na ten czas zakładano też karnawałową maskę, która pozwalała stać się zupełnie kimś innym - można było skryć się pod jej zasłoną i zamienić się w wybraną przed siebie postać. Zwyczaje takie praktykowano już od bardzo dawna, a historia masek karnawałowych sięga czasów prehistorycznych. Hołubione one były przez bogów, szamanów, a i nasza kultura nie pozostała w tyle. Można posłużyć się chociażby przykładem Turonia obecnego w obrzędach jasełkowych podczas okresu świątecznego.
W Polsce zabawy karnawałowe rozpowszechniły się XVII wieku. Stały się dostępne dla elit, jak i dla pospólstwa. W ówczesnej Warszawie zwano je redutami, zaś w Krakowie burkotami. Tradycje karnawałowych zabaw i balów maskowych trwają od wielu lat w niezmienionej formie. Zaczynają się od Trzech Króli i trwają do wtorku poprzedzającego Środę Popielcową, ale właśnie te ostatnie dni przed Wielkim Postem są czasem najintensywniejszych i najhuczniejszych imprez.
Od wielu dni zastanawiano się jak to będzie na tegorocznym karnawale - pierwszym Górskim Karnawale z Dorotą i Markiem AD 2018. Pisano o tym w mediach, a wobec wątpliwości podnoszonych z wielu stron co do tego, jakie stroje będą obowiązywały na tym karnawale informowano, że obowiązuje w tym zakresie pełna dowolność dla uczestników tej miłej i niezwyczajnej zabawy. Dla panów dopuszczano frak, smoking, względnie żakiet, zaś dla pań pełną, rozkloszowaną suknię ze wstawkami z tafty, organzy czy tiulu oraz dekoltem wyciętym w serduszko. Podkreślano, iż w pełnej dowolności karnawałowego stroju najważniejsze jest to, aby było barwnie i wesoło.

Fotoreportaż z Górskiego Karnawału AD 2018
Videoklipy z Górskiego Karnawału AD 2018
Autorzy fotografii: Grzegorz Wyroba, Marek Guśtak, Dorota i Marek Szala
Autor klipów filmowych: Grzegorz Wyroba
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Cieszymy się, że tu jesteś! Mamy nadzieję, że wpis ten był ciekawy i podobał Ci się. Jeśli tak, to będzie nam miło, gdy podzielisz się nim ze znajomymi albo dasz nam o tym znać komenterzem. Dzięki temu będziemy wiedzieć, że warto dalej pisać.