Tatrzańskie granie okryte są jeszcze śniegiem, na Kasprowym szaleją jeszcze narciarze, lecz w dolinach już rozkwitły krokusy zwiastując nadejście nowej pory roku. Tym razem stało się to bardzo wcześnie. Pierwsze z nich pojawiły się już dobrych parę dni temu, jeszcze przed nastaniem astronomicznej wiosny, a teraz zdominowały tatrzańskie hale i polany, rozścielając się na nich rozległymi fioletowymi dywanami. Tylko gdzieniegdzie pozostały jeszcze niewielkie i nieliczne placki śniegu.

Z ogromnych zbiorowisk krokusa słynie Dolina Chochołowska, odciągając jego wielbicieli od innych miejsc w Tatrach w których roślinka ta występuje równie masowo, a gdzie tym razem się wybraliśmy.

TRASA:
Kuźnice niebieski szlak Polana Kalatówki niebieski szlak Kuźnice

OPIS:
Jednym z miejsc masowego występowania szafranu spiskiego (Crocus scepusiensis), czyli popularnego krokusa jest Polana Kalatówki. Jest ona osiągalna w pół godziny marszu z zakopiańskich Kuźnic. Prowadzi do niej brukowana granitowymi kamieniami Droga Brata Alberta, którą postanowiliśmy dzisiaj po prostu przejść się. Drogą Brata Alberta prowadzi niebieski szlak turystyczny, który za klasztorem Albertynek rozwidla się, obchodząc polanę Kalatówki z dołu skąd najlepiej widać krokusowe łany oraz z góry, gdzie pod hotelem górskim „Kalatówki” kończy się Droga Brata Alberta. Obydwie nitki niebieskiego szlaku łączą się ponownie po drugiej stronie polany Kalatówki, biegnąc do kolejnej polany, ale o niej może innym razem.

Polana Kalatówki.
Polana Kalatówki.

Polana Kalatówki jest dawną halą pasterską, użytkowaną już od XVIII wieku. Prowadzony wypas sięgał stromych zboczy podchodzących Kalackiego Koryta, opadającego ze wschodnich stoków masywu Długiego Giewontu. W roku 1938 było na niej 11 szałasów. Wypas na hali, podobnie jak w całych Tatrach został zlikwidowany. Od tamtego czasu polana zdążyła już nieco zarosnąć lasem.

O dawnym pasterstwie na polanie Kalatówki przypominają dwa szałasy. By wyhamować ekspansję lasu i trawienie przez niego roślinności specyficznej dla polan pasterskich, ponownie wprowadzono na niej tzw. kulturowy wypas owiec. Krokus jest jedną z tych roślin, która upodobała sobie śródleśne łąki i gleby użyźnione dzięki wypasowi. Pasterstwo zapewnia krokusom korzystne warunki życia i sprawia, że nie zagłusza wyższa roślinność trawiasta.
Tymczasem dzisiaj na polanie Kalatówki...
Kiedy wiosnom śniezek ginie sercem radość wzrusy
na polanie, pod Tatrami zakwitły krokusy.
Takie piykne, fijołkowe aze miło oku
zakryły polane na Białym Potoku.

Bliziućko pod reglem piyknymi Tatrami
pudom, wney tam pudom juhasi z owcami.
Bo to przecie nase Tatry i Polany
momy w nich przywilej królewski nadany.

Michał Cieśla Łuszczek, podhalański poeta

Co tu dużo pisać, lepiej popatrzeć jak krokusy, szafrany spiskie (Crocus scepusiensis) zakwitły tego roku na Kalatówkach. Pięknie pozują do fotografii otwierając w blasku porannego słońca swoje fioletowo-liliowe kielichy, ukazując jaskrawo pomarańczowy słupek. Zachwycające fotoreportaże z rozkwitu krokusów są ozdobą domowych galerii i stron internetowych, które o tej porze roku mnóstwo osób przegląda, poszukający informacji czy to już, czy się pojawiły na górskich łąkach. Są jak zjawisko magnetyzmu. Po za tym każdy chciałby (tak jak my) samemu zrobić im swoją autorską sesję fotograficzną, a przy okazji popatrzeć na żywo jak sobie rosną. Pamiętajmy tylko, że w Polsce są one gatunkiem objętym ścisłą ochroną, a więc nie deptajmy ich, nie róbmy z nich bukietu dla ukochanej osoby. Cieszmy się pięknem krokusów w ich naturalnym środowisku, którego są najgustowniejszą ozdobą.
Hotel Górski „Kalatówki” na polanie Kalatówki.
Hotel Górski „Kalatówki” na polanie Kalatówki.Listkowiec cytrynek (Gonepteryx rhamni) na szafranie spiskim.
Listkowiec cytrynek (Gonepteryx rhamni) na szafranie spiskim.

Widok w kierunku Kasprowego Wierchu (w środku).

Widok w kierunku Doliny Goryczkowej.
Widok w kierunku Doliny Goryczkowej.

Komentarze do wpisu

6 komentarzy :

6 komentarzy :

 1. Ależ piękne widoki:) Raj na ziemi! Uroczo, chętnie pojechałabym tam na urlop:) Pozdrawiam ciepło!

  OdpowiedzUsuń
 2. Ale filoletowy dywanik :) Pięknie to wygląda.

  OdpowiedzUsuń
 3. piękny dywan i wspaniałe widoki

  OdpowiedzUsuń
 4. Śliczne krokusy :) Też myślałam w tym roku o Kalatówkach, ale ostatecznie wystarczyły nam te z rejonu Toporowej Cyrhli i Kopieńca :) Pozdrawiam serdecznie :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Rewelacyjnie wyglądają te krokusy. A i nawet motyl się znalazł :-)

  OdpowiedzUsuń

Translator

Info

Licencja Creative Commons Gdy nie jest to inaczej sprecyzowane pod konkretnym materiałem, to:
Publikowane na blogu materiały można wykorzystać na warunkach licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 3.0 Polska.
Zezwala się na kopiowanie, dystrybucję, wyświetlanie i użytkowanie materiałów publikowanych na niniejszym blogu i jego pochodnych pod warunkiem umieszczenia informacji o twórcy i adresu internetowego bloga. Pozwala się na wykorzystanie tych materiałów w innych dziełach pod warunkiem udostępniania ich na tej samej licencji.

Kuferek

Hej wędrowcze, właśnie otworzyłeś malutki skarbczyk.
Nie jest on drogocenny, ale nie wykluczone, że znajdziesz w nim coś
co może Ci się przydać.

Kolekcje

Wędrowanie po znanych i nieznanych szlakach to ogrom niesamowitych wrażeń i emocji. Z każdą zakończoną wędrówką wiąże się tęsknota i czar wspomnień. Odczucia takie towarzyszą nam od samego początku przygody, wyzwalając potrzebę zachowania przeżyć, nie tylko w ulotnej pamięci ludzkiej, ale również w formie bardziej trwałej, w postaci fotografii, opisów, dzienniczków przebytych tras, odwiedzonych miejsc, czy zdobytych szczytów. Utrwalanie to jest również okazją do usystematyzowania turystycznych poczynań wg różnych kryteriów - zdobytych koron gór, przebytych szlaków, itp.

Napisz do nas