Dziennik wypraw i przystań przed kolejną wędrówką.

Rohackie stawy i wodospady

O Rohaczach myśleliśmy już od pierwszych przygód z górami. Jeszcze przed tą wyprawę byliśmy zauroczeni niezwykłością tego miejsca. Od dawna stanowiły wymarzony cel naszych wędrówek. Setki razy przeglądaliśmy internetowe fotografie, zaczytywaliśmy się w relacjach z wycieczek na te dwa wybitne, skaliste szczyty Rohacza Ostrego i Rohacza Płaczliwego. W planach na drugi dzień były szczyty grani Trzy Kopy, Hrubą Kopę, Banówkę. Jednak już od paru dni spodziewaliśmy się przeszkód w realizacji tych planów, zupełnie niezależnych od nas. I faktycznie nadeszły one już dzisiaj. Byliśmy bezradni, bo stanowiły dla nas zbyt duże ryzyko. Zaowocowały one zmianą planów na dzisiejszy dzień. Pewnie zastanawiacie się jakie to były przeszkody, a może i nie, bo przecież każdy wędrowca górski wie, co może utrudnić, albo skutecznie uniemożliwić „spacer” po graniach górskich.

TRASA:
Dolina Rohacka (parking), Roháčska dolina Adamcula (1189 m n.p.m.) {} Niżni Rohacki Wodospad, Nižný Roháčsky vodopád {} Wyżni Rohacki Wodospad, Vyšný Roháčsky vodopád (1340 m n.p.m.) {} Zielony Stawek, Zelené pliesko (1472 m n.p.m.) Wyżni Staw Rohacki, Horné Roháčske pleso (1718 m n.p.m.) Pośredni Rohacki Staw, Tretie Rohačske pleso (1653 m n.p.m.) Mały Rohacki Staw, Druhé Rohačske pleso (1650 m n.p.m.) Niżni Staw Rohacki, Velké Rohačske pleso (1562 m n.p.m.) Bufet Rohacki, Bývalá Ťatliakova chata (1380 m n.p.m.) Zwierówka, Zverovka Schronisko na Zwierówce, Chata Zverovka (1020 m n.p.m.)

OPIS:
Już od z samego rana pogoda przywitała nas pod chmurką. Na przemian mżyło i kropiło. Po wyjściu z autokaru pierwszą czynnością było uzupełnienie wierzchniego okrycia w pelerynę przeciwdeszczową. Mgła, a może chmury, a może jedno i drugie przysłaniały wierzchołki szczytów. Co robić? - bo szczyty Rohaczy raczej nie wchodziły w rachubę, gdyż z pewnością zmoczone skaliste i strome zbocza nie sprzyjają spokojnej i bezpiecznej wędrówce, a otaczająca je mgła gwarantuje brak jakiekolwiek wrażeń wizualnych.

Wybór padł oczywiście na inną atrakcję tych okolic - Dolinę Rohacką. Wiemy, że przewodniki turystyczne opowiadają o niej z ogromnym entuzjazmem. Czy faktycznie jest on uzasadniony, sprawdzimy to właśnie dziś i sami o tym opowiemy właśnie tu.

Dolina Rohacka (fot. Jerzy Opioła, 20.07.2007, źródło: Wikipedia)

Autokarem podjechaliśmy maksymalnie najdalej gdzie było można, na parking w Dolinie Rohackiej, gdzieś pomiędzy Skrajnym Salatynem na zachodzie i Skrajnym Szyndlowcem na wschodzie. O godzinie 8.15 wyruszamy asfaltową drogą w głąb Doliny Rohackiej, czerwonym szlakiem. Idziemy cały czas przez las. Wiemy, że ponad nami są granie górskie, ale mgła i zachmurzenie skutecznie je zasłaniają. Po 25 minutach po prawej mijamy pomnik postawiony na cześć Alexiusa Demiana, uznawanego przez Słowaków za prekursora turystyki na Orawie, a 5 minut później docieramy do niewielkiej polanki o nazwie Adamcula. Tutaj mamy rozdroże szlaków.

Asfaltowa droga w Dolinie Rohackiej.

Niżni Rohacki Wodospad.
Schodzimy z czerwonego szlaku, który z tego miejsca prowadzi do Bufetu Rohackiego. Trzymamy się szlaku niebieskiego, który wraz z żółtym odbija w prawo. Droga wyraźnie opada teraz w dół, ale trwa to krótko. Ponownie zaczyna ona biec w górę od mostu nad Rohackim Potokiem zbierającym wodę z Rohackich Stawów. Jego głównym dopływem jest Spalony Potok wypływający z Doliny Spalonej, na którym występują dwa wodospady, zwane Rohackimi Wodospadami. Do pierwszego z nich dochodzimy po leśnej wspinaczce kamienną ścieżką o godzinie 9.10. Szum wody docierający z naszej lewej strony, nakierowuje nasze oczy na opadający po stromym zboczu strumień wodny, przykryty zawalonymi kłodami drzew. To Niżni Rohacki Wodospad, znany też pod nazwą Niżnia Spaleńska Siklawa (Nižný Roháčsky vodopád). Obok umieszczonej tu drewnianej ławki widać wydeptaną ścieżkę, którą można dojść do tego wodospadu. Jest krótka, ale dość stroma i po deszczu bardzo śliska, dlatego nie zbaczamy na nią.

Wyżni Rohacki Wodospad.
Wspinamy się dalej zakosami po zboczu kamienną ścieżką do drugiego wodospadu, znajdującego się na wysokości 1340 m n.p.m. Tutaj od naszego szlaku odbija znakowana ścieżka o długości około 100 m, którą dochodzimy do miejsca, w którym spadająca woda z pionowego progu skalnego rozbija się na kamieniach. Wodospad ten jest znacznie większy od poprzedniego, a chyba ładniejszy. Łączna jego długość wynosi 23 m. Jest to Wyżni Rohacki Wodospad, znany również jako Wyżnia Spaleńska Siklawa (Vyšný Roháčsky vodopád). Nie odmawiamy sobie tutaj przyjemności poczucia przyjemnej bryzy wodnej na twarzy. Po kamieniach ostrożnie podchodzimy pod sam wodospad. Jest to piękne miejsce, znakomity temat i tło dla sesji zdjęciowej.

Pod Wyżnim Rohackim Wodospadem.

O godzinie 9.25 ruszamy dalej w górę. Na trasie zaczyna niknąć las, a pojawia się kosówka. Dostrzegamy optymistyczne prześwity słoneczne, odsłaniają się skrawki błękitnego nieba. O 9.50 dochodzimy do wyraźnego wypiętrzenia wyłożonego płaskim kamieniami, z kilkoma ławkami. Robimy 10-minutową przerwę. Posilamy się, a przy okazji podziwiamy okoliczną panoramę. Na południu ściana Trzech Kop, Hrubej Kopy i Banówki, z przeciwnej strony Dolina Rohacka, za którą wznosi się Osobita oraz grzbiet Szyndlowca z przełęczą Zabrat. Z miejsca, w którym jesteśmy (Rázcestie pod Predným Zeleným, 1473 m n.p.m.) rozchodzą się szlaki: żółty na Przełęcz Banikowską i niebieski, który będzie nas prowadził do Rohackich Stawów.

Dalej w górę.
Godz. 9.46 - na południu gęsta mgła.
Godz. 9.48 - na północy odłania się błękitne niebo.

Nieco poniżej na wysokości ok. 1472 m n.p.m. przechodzimy obok niezwykle malowniczego Zielonego Stawku (słow. Zelené pliesko). Jest to niewielkie jeziorko położone w zakłębieniu rumowiska głazów. To właśnie z tego jeziorka bierze swój początek Spalony Potok, tworzący na swoim biegu odwiedzone przez nas Rohackie Wodospady. Nazwa tego jeziorka dosłownie odzwierciedla jego oblicze - intensywnie zieloną barwę pochodzącą od zielenic.

Zielony Stawek.
Nad Zielonym Stawkiem.

Za Zielonym Stawkiem zaczynamy bardziej męczące podejście, stromymi zakosami, szybko zdobywając wysokość. O 10.15 dochodzimy do drugiego rozdroża do którego dochodzi szlak zielony z Przełęczy Banikowskiej. Teraz oba szlaki, niebieski i zielony prowadzą nas w górę.

Godz. 10.04 - na północy niknie błękit nieba przysłonięty przez chmury.
Godz. 10.06 - z południa nadciągają chmury deszczowe, a przed nami strome podejście.

Niestety, niknie słońce nad nami, a z południa nadciągają chmury deszczowe. W oddali, za naszymi plecami tylko przez kilka minut widać jeszcze rozświetloną Dolinę Rohacką. Gdy zbliżamy się do pierwszego Rohackiego Stawu zaczyna padać. Do łask wracają peleryny. O godzinie 10.40 docieramy do drogowskazu, który informuje nas, że jesteśmy już na wysokości 1719 m n.p.m. tuż przed pierwszym na naszej trasie i najwyżej położonym Rohackim Stawem. Tutaj kończy się niebieski szlak, a trasę naszej wędrówki wyznacza teraz zielony.

Promienie Słońca przenikają jeszcze na kamienne głazy (fot. Z.Sieja).
Chmury otulają zbocza gór.
Wspinaczka na wysokość 1719 m n.p.m. nad brzeg Wyżniego Stawu Rohackiego.

Kilka kroków niżej, na wysokości 1718 m n.p.m. stajemy nad lustrem Wyżniego Stawu Rohackiego, zwanym zamiennie Zadnim Stawem Rohackim (słow. Štvrté Rohačske pleso, Horne Rohačske pleso). Deszcz robi się bardziej intensywny. Nic z niego nie robią sobie pływające po stawie Kaczki Krzyżówki, które śmiało podpływają do nas, a nawet wychodzą na brzeg. Przed nami widać ścianę Wołowca, ale jego wierzchołek zakrywają chmury. Od północnej strony nad Wyżnim Stawem Rohackim wznosi się przepaścista ściana skalna Zielonego Wierchu.

Wyżni Staw Rohacki (fot. Z.Sieja).
Nad brzegiem Wyżniego Stawu Rohackiego.
Kaczki Krzyżówki pływające po Wyżnim Stawie Rohackim.

Teraz zaczynamy stopniowo obniżać swoją wysokość - kolejne stawy znajdują się na coraz niższych wysokościach. Dzięki temu nasza wędrówka zaczyna być bardzo relaksacyjna. Na naszych twarzach pojawia się wyraz zadowolenia w związku z ustającym intensywnym deszcz, który dał się we znaki tylko przez kilkanaście minut. Teraz tylko od czasu do czasu jedyne drobniutko kropi. Mamy nadzieję, że tak już będzie do końca dzisiejszej trasy.

Zbliżamy się do kolejnych Rohackich Stawów, których widok rozpościera się cały czas przed nami. Za nimi widok urywa się, ponieważ zbocze opada w dół, ale dalszą przestrzeń wypełniają płynące chmury i mgła. Leżą one na środkowym tarasie Przedniego Zielonego - wzniesienia z trzema tarasami, na których znajdują się Stawy Rohackie. Najpierw, około godziny 11.00 dochodzimy do brzegu Pośredniego Rohackiego Stawu (Tretie Rohačske pleso). Woda z niego spływa strumykiem do Małego Rohackiego Stawu (Druhé Rohačske pleso) - najmniejszego z czterech Rohackich Stawów. Znajduje się on kilka kroków dalej od Pośredniego Stawu. Wypływa z niego strumyk do kolejnego niżej położonego stawu.

Zejście do Pośrednich Stawów Rohackich.
Pośredni Staw Rohacki, a za nim Mały Staw Rohacki.
Mały Staw Rohacki (fot. Z.Sieja).
Mały Staw Rohacki.
Szlak obok Małego Stawu Rohackiego (fot. Z.Sieja).

Idziemy jeszcze niżej, ścieżką pośród kosówki do Doliny Smutnej. Dość dużo tu kęp Goryczki trojeściowej (Gentiana asclepiadea L.) - ziela trującego, powodującego przekrwienia błony śluzowej i wzmożenie kurczliwości żołądka, nudności i wymioty. Jest to roślina znajdująca się pod ścisłą ochroną.

Goryczka trojeściowa (Gentiana asclepiadea L.).

Obniżamy swoją wysokość poniżej warstwy chmur, ale też chyba chmury podnoszą się w górę, odsłaniając momentami wierzchołki szczytów, przede wszystkim Rohacza Ostrego. Z pomocą lornetki lub zoom’u aparatu fotograficznego dostrzec można śmiałków, którzy odważyli się dziś wspiąć na jego wierzchołek.

Rohacz Ostry (2088 m n.p.m.).
Zbliżenie na wierzchołek Rohacza Ostrego (2088 m n.p.m.).

O godzinie 11.25 zaczynamy wędrować wzdłuż brzegu największego z Rohackich Stawów. Jest nim Niżni Staw Rohacki, zwany też Wielkim Stawem Rohackim (słow. Velké Rohačske pleso, Prvé Rohačske pleso). Woda spływająca z tego stawu zasila Rohacki Potok. Zatrzymujemy się przy wschodnim brzegu Wielkiego Stawu Rohackiego, gdzie usadowiono kilka ławek z miejscem do wypoczynku. Następuje tutaj przerwa na posiłek, a także uroczyste wręczenie odznak i książeczek Klubu Turystyki Górskiej dla niektórych uczestników naszej wyprawy.

Zejście do Niżnego Stawu Rohackiego (fot. Z.Sieja).
Niżni Staw Rohacki.

Na ostatni odcinek wędrówki, wiodący na dno Doliny Smutnej, a później przez Dolinę Rohacką, ruszamy o 11.45. Schodzimy pod granitowe ściany Rohacza Ostrego. Smutna Dolina ukazuje swoje surowe oblicze, niemal pozbawione zieleni, otoczone niesamowitymi, stromymi skalnymi ścianami.

O godzinie 12.00 dochodzimy do zbiegu szlaków ze szlakiem niebieskim, wiodącym ze Smutnej przełęczy. Dalej nasza kamienna ścieżka wiedzie łagodnie w dół. Najpierw przebija się wśród rumowiska głazów skalnych, a potem zaczyna otaczać ją kosówka. Po 15 minutach schodzenia ponad kosówką dostrzegamy lustro Czarnej Młaki, a za nią budynek Ťatliakovej chaty. Słowacy nazywają Czarną Młakę (Čierna mláka) Tatliakowym Jeziorkiem (Ťatliakovo pliesko) dla uczczenia pamięci zasłużonego dla Tatr działacza i pioniera turystyki górskiej - Jána Ťatliaka. Wkrótce przy naszym szlaku pojawiają się świerki i inne drzewa. O 12.20 stajemy przy Rozdrożu szlaków. Kończy się szlak zielony, niebieski odbija w prawo na Zabratową Przełęcz i zaczyna czerwony, który sprowadzi nas do miejsca, z którego wyruszyliśmy na tą nieco deszczową, ale miłą i przyjemną wędrówkę. Tymczasem na godzinkę zatrzymujemy się na wysokości 1380 m n.p.m. w Bufecie Rohackim (słow. Bývalá Ťatliakova chata). W okresie letnim funkcjonuje w nim bar, w którym m.in. można zjeść ciepły posiłek i uzupełnić płyny.

Czarna Młaka, a za nią widać dach Bufetu Rohackiego.

Z Bufetu Rohackiego czerwony szlak prowadzi nas asfaltową drogą w pobliżu Rohackiego Potoku. Droga lekko schodzi w dół Doliny Rohackiej. Trochę pogania nas deszcz. Mijamy Adamculę, a potem parking z którego wyruszyliśmy. Jednak autokar czeka na nas trochę dalej, aby nie płacić za parking. Idąc dalej, przechodzimy obok położonego z prawej strony Pensjonatu Šindĺovec i hotelu „Osobita. Można tutaj kupić ubezpieczenie od wypadków górskich.

O godzinie 14.20 docieramy do skrzyżowania dróg w Zwierówce (słow. Zverovka) z wysepką po środku na której usadowiono słupek z kierunkami tras turystycznych. Skręcamy w prawo i po chwili nasza droga wchodzi na polanę, na której znajduje się Schronisko na Zwierówce (słow. Chata Zverovka), położone na wysokości 1020 m n.p.m. Po 5 minutach marszu dochodzimy do autokaru zaparkowanego nieopodal schroniska. Zostawiamy plecaki i idziemy do schroniska - tam dzielimy wrażeniami z dzisiejszej wędrówki i degustujemy przepyszne omlety.

Schronisko na Zwierówce (słow. Chata Zverovka).

Przyznać trzeba, że przebyta przez nas trasa dostarcza wielu niezapomnianych przeżyć. Z pewnością byłoby jeszcze piękniej, gdyby tylko pogoda dopisała. Żal oczywiście, że musimy odroczyć wędrówkę po graniach Rohaczy, ale nic to - te przepiękne góry przecież zaczekają, a niekorzystna pogoda kiedyś przeminie i wtedy tu wrócimy. Przejdziemy granie, ale przy okazji chętnie zahaczymy o te malownicze wysokogórskie stawy i pluskające bryzą wodospady.

Żegnamy zamglone szczyty (widok z Polany Zwierówka w kierunku południowo-zachodnim).

Wracamy do Polski, do pensjonatu w Zubrzycy Górnej na obiadokolację i nocleg. Niezbędne jest również suszenie odzieży i butów. Może pogoda dopisze jutro...

Udostępnij:

3 komentarze:

 1. bardzo fajny szlak do stawow rohackich ja mam zamiar tez przejsc ta trasa, ale bede na wyjezdzie bez auta, moze panstwo wiecie jak dojechac do zwerovki z zakopanego, powrot nie jest wazny do chce przejsc przez rakon do dol chocholowskiej tam na nocleg

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Chyba nie ma bezpośredniego połączenia. Trzeba dojechać do Chochołowa busem, przejść granice pieszo do miejscowości Sucha Hora i stamtąd szukać połączenia autobusowego do miejscowości Zuberec (przypuszczalnie nie obędzie się bez przesiadki w miejscowości Trstená). Stamtąd już pieszo w góry. Połączenia najlepiej szukać na internetowym rozkładzie jazdy pod adresem http://cp.atlas.sk.

   Usuń
 2. dziekuje za wskazowki
  super blog swietne opisy GSB

  OdpowiedzUsuń

Życie jest zbyt krótkie, aby je przegapić.

Liczba wyświetleń

Popularne posty (ostatnie 30 dni)

Etykiety

Archiwum bloga

Translator

 
Korona Europy · Crown of Europe
Grupa miłośników najwyższych szczytów Europy
Dołącz do grupy

Z nimi w górach bezpieczniej

Zapamiętaj !
NUMER RATUNKOWY
W GÓRACH
601 100 300

Mapę miej zawsze ze sobą

Stali bywalcy

Odbiorcy

Główny Szlak Beskidu Wyspowego


ETAP DATA, ODCINEK
1
19.11.2016
[RELACJA]
Szczawa - Jasień - Ostra - Ogorzała - Mszana Dolna
2
7.01.2017
[RELACJA]
Mszana Dolna - Potaczkowa - Rabka-Zdrój
3
18.02.2017
[RELACJA]
Rabka-Zdrój - Luboń Wielki - Przełęcz Glisne
4
18.03.2017
[RELACJA]
Przełęcz Glisne - Szczebel - Kasinka Mała
5
27.05.2017
[RELACJA]
Kasinka Mała - Lubogoszcz - Mszana Dolna
6
4.11.2017
[RELACJA]
Mszana Dolna - Ćwilin - Jurków
7
9.12.2017
[RELACJA]
Jurków - Mogielica - Przełęcz Rydza-Śmigłego
8
20.01.2018
[RELACJA]
Przełęcz Rydza-Śmigłego - Łopień - Dobra
9
10.02.2018
[RELACJA]
Dobra - Śnieżnica - Kasina Wielka - Skrzydlna
10
17.03.2018
[RELACJA]
Skrzydlna - Ciecień - Szczyrzyc
11
10.11.2018
[RELACJA]
Szczyrzyc - Kostrza - Tymbark
12
24.03.2019
[RELACJA]
Tymbark - Kamionna - Żegocina
13
14.07.2019
[RELACJA]
Żegocina - Łopusze - Laskowa
14
22.09.2019
[RELACJA]
Laskowa - Sałasz - Męcina
15
17.11.2019
[RELACJA]
Męcina - Jaworz - Limanowa
16
. .
[w przygotowaniu]
Limanowa - Łyżka - Pępówka - Łukowica
17
. .
[w przygotowaniu]
Łukowica - Ostra - Ostra Skrzyż.
18
. .
[w przygotowaniu]
Ostra Skrzyż. - Modyń - Szczawa

Małopolski Szlak Papieski


TRASA GŁÓWNA
ETAP DATA, ODCINEK
1
12.03.2016
[RELACJA]
Kalwaria Zebrzydowska - Gorzeń Górny
2
9.04.2016
[RELACJA]
Gorzeń Górny - Wadowice - Ponikiew
3
14.05.2016
[RELACJA]
Ponikiew - Groń JPII - Leskowiec - Hucisko
4
1.10.2016
[RELACJA]
Hucisko - Zawoja - Skawica Górna
5
2.10.2016
[RELACJA]
Skawica Górna - Polica - Przełęcz Krowiarki
6
9.04.2017
[RELACJA]
Przełęcz Krowiarki - Zubrzyca Górna - Przełęcz Bory
7
20.05.2017
[RELACJA]
Przełęcz Bory - Ludźmierz - Nowy Targ
8
24.09.2017
[RELACJA]
Nowy Targ - Turbacz - Rzeki
9
27.01.2018
[RELACJA]
Rzeki - Gorc - Ochotnica Dolna
10
17.02.2018
[RELACJA]
Ochotnica Dolna - Lubań - Krościenko nad Dunajcem
11
28.04.2018
[RELACJA]
Krościenko nad Dunajcem - Przysietnica
12
1.12.2018
[RELACJA]
Przysietnica - Stary Sącz

TRASY SPECJALNE
nr 1
1
7.05.2016
[RELACJA]
Kraków, Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się”
nr 2
1
10.03.2018
[RELACJA]
Kraków, Pałac Arcybiskupi

TRASY WARIANTOWE
I - Beskid Makowski
1
16.05.2020
[RELACJA]
Kalwaria Zebrzydowska – Lanckorońska Góra – Sułkowice
2
23.05.2020
[RELACJA]
Sułkowice – Barnasiówka – Myślenice
3
23.05.2020
[RELACJA]
Myślenice – Uklejna – Myślenice Zarabie
II - Beskid Żywiecki
1
5/6.08.2017
[RELACJA]
Przełęcz Krowiarki – Babia Góra – Przełęcz Krowiarki
III - Pasmo Podhalańskie, Gorce, Beskid Makowski i Wyspowy
1
20.10.2018
[RELACJA]
Harkabuz – Rabska Góra – Rabka-Zdrój
2
15.12.2018
[RELACJA]
Rabka-Zdrój – Luboń Wielki – Przełęcz Glisne
3
12.01.2019
[RELACJA]
Przełęcz Glisne – Szczebel – Kasinka Mała
4
24.02.2019
[RELACJA]
Kasinka Mała – Lubogoszcz – Kasina Wielka
5
11.01.2020
[RELACJA]
Kasina Wielka – Śnieżnica – Przełęcz Gruszowiec
6
11.01.2020
[RELACJA]
Przełęcz Gruszowiec – Ćwilin – Jurków
7
06.06.2020
[RELACJA]
Jurków – Mogielica – Jasień – Przełęcz Przysłop
IV - Beskid Wyspowy
1
6.05.2017
[RELACJA]
Mogielica – Przełęcz Słopnicka
2
29.10.2017
[RELACJA]
Przełęcz Słopnicka – Łukowica
3
18.11.2017
[RELACJA]
Łukowica – Miejska Góra
V - Beskid Wyspowy
1
19.11.2016
[RELACJA]
Jasień - Mszana Dolna
VI - Podhale
1
25.03.2017
[RELACJA]
Ludźmierz - Ząb
2
26.03.2017
[RELACJA]
Ząb - Kiry
VII - Tatry
1
2.04.2016
[RELACJA]
Kiry - Dolina Jarząbcza
2
29.10.2016
[RELACJA]
Polana Huciska - Polana Strążyska
3
3.12.2016
[RELACJA]
Polana Strążyska - Kuźnice
4
21.01.2017
[RELACJA]
Kuźnice - Wiktorówki - Palenica Białczańska
5
25.02.2017
[RELACJA]
Palenica Białczańska - Morskie Oko
VIII - Gorce
1
17.09.2016
[RELACJA]
Turbacz - Studzionki
2
18.09.2016
[RELACJA]
Studzionki - Lubań
IX - Beskid Sądecki
1
5.08.2018
[RELACJA]
Dzwonkówka – Tylmanowa
X - Beskid Sądecki, Beskid Niski
1
6.07.2020
[RELACJA]
Stary Sącz – Hala Łabowska
2
7.07.2020
[w realizacji]
Hala Łabowska – Krynica-Zdrój
3
8.07.2020
[w realizacji]
Krynica-Zdrój – Hańczowa
4
9.07.2020
[w realizacji]
Hańczowa – Ług
5
10.07.2020
[w realizacji]
Ług – Magura Wątkowska

Smaki Karpat

Wołoskimi śladami

Niezastąpiony na GSS

Przewodnik „Główny Szlak Sudecki”. Jest to bogate kompendium wiedzy o najdłuższym szlaku w Sudetach, zawierające opisy przebiegu szlaku ze szczegółowymi mapami, czasami przejść i profilami wysokościowymi oraz namiarami do schronisk. Zawarto w nim również mnóstwo opisanych atrakcji, ciekawostek oraz niezliczoną ilość barwnych fotografii.
W tej jednej publikacji mamy wszystko to co potrzebne turyście przemierzającemu Główny Szlak Sudecki.

Główny Szlak Beskidzki

21-23.10.2016 - wyprawa 1
Zaczynamy gdzie Biesy i Czady,
czyli w legendarnych Bieszczadach

BAZA: Ustrzyki Górne ODCINEK: Wołosate - Brzegi Górne
Relacje:
13-15.01.2017 - Bieszczadzki suplement do GSB
Biała Triada z Biesami i Czadami
BAZA: Ustrzyki Górne
Relacje:
29.04.-2.05.2017 - wyprawa 2
Wielka Majówka w Bieszczadach
BAZA: Rzepedź ODCINEK: Brzegi Górne - Komańcza
Relacje:
16-18.06.2017 - wyprawa 3
Najdziksze ostępy Beskidu Niskiego
BAZA: Rzepedź ODCINEK: Komańcza - Iwonicz-Zdrój
Relacje:
20-22.10.2017 - wyprawa 4
Złota jesień w Beskidzie Niskim
BAZA: Iwonicz ODCINEK: Iwonicz-Zdrój - Kąty
Relacje:
1-5.05.2018 - wyprawa 5
Magurskie opowieści
i pieśń o Łemkowyni

BAZA: Zdynia ODCINEK: Kąty - Mochnaczka Niżna
Relacje:
20-22.07.2018 - wyprawa 6
Ziemia Sądecka
BAZA: Krynica-Zdrój ODCINEK: Mochnaczka Niżna - Krościenko nad Dunajcem
Relacje:
7-9.09.2018 - wyprawa 7
Naprzeciw Tatr
BAZA: Studzionki, Turbacz ODCINEK: Krościenko nad Dunajcem - Rabka-Zdrój
Relacje:
18-20.01.2019 - wyprawa 8
Zimowe drogi do Babiogórskiego Królestwa
BAZA: Jordanów ODCINEK: Rabka-Zdrój - Krowiarki
Relacje:
17-19.05.2019 - wyprawa 9
Wyprawa po wschody i zachody słońca
przez najwyższe partie Beskidów

BAZA: Markowe Szczawiny, Hala Miziowa ODCINEK: Krowiarki - Węgierska Górka
Relacje:
22-24.11.2019 - wyprawa 10
Na śląskiej ziemi kończy się nasza przygoda
BAZA: Równica ODCINEK: Węgierska Górka - Ustroń
Relacje:

GŁÓWNY SZLAK WSCHODNIOBESKIDZKI

termin 1. wyprawy: 6-15 wrzesień 2019
odcinek: Bieszczady Wschodnie czyli...
od Przełęczy Użockiej do Przełeczy Wyszkowskiej


termin 2. wyprawy: wrzesień 2020
odcinek: Gorgany czyli...
od Przełęczy Wyszkowskiej do Przełeczy Tatarskiej


termin 3. wyprawy: wrzesień 2021
odcinek: Czarnohora czyli...
od Przełęczy Tatarskiej do Gór Czywczyńskich

Koszulka Beskidzka

Niepowtarzalna, z nadrukowanym Twoim imieniem na sercu - koszulka „Wyprawa na Główny Szlak Beskidzki”.
Wykonana z poliestrowej tkaniny o wysokim stopniu oddychalności. Nie chłonie wody, ale odprowadza ją na zewnątrz dając wysokie odczucie suchości. Nawet gdy pocisz się ubranie nie klei się do ciała. Wilgoć łatwo odparowuje z niej zachowując jednocześnie komfort cieplny.

Fascynujący świat krasu

25-27 lipca 2014 roku
Trzy dni w Raju... Słowackim Raju
Góry piękne są!
...można je przemierzać w wielkiej ciszy i samotności,
ale jakże piękniejsze stają się, gdy robimy to w tak wspaniałym towarzystwie – dziękujemy Wam
za trzy niezwykłe dni w Słowackim Raju,
pełne serdeczności, ciekawych pogawędek na szlaku
i za tyleż uśmiechu.
24-26 lipca 2015 roku
Powrót do Słowackiego Raju
Powróciliśmy tam, gdzie byliśmy roku zeszłego,
gdzie natura stworzyła coś niebywałego;
gdzie płaskowyże pocięły rokliny,
gdzie Spisza i Gemeru łączą się krainy;
by znów wędrować wąwozami dzikich potoków,
by poczuć na twarzy roszące krople wodospadów!
To czego jeszcze nie widzieliśmy – zobaczyliśmy,
gdy znów w otchłań Słowackiego Raju wkroczyliśmy!


19-21 sierpnia 2016 roku
Słowacki Raj 3
Tam gdzie dotąd nie byliśmy!
Przed nami kolejne trzy dni w raju… Słowackim Raju
W nieznane nam dotąd kaniony ruszymy do boju
Od wschodu i zachodu podążymy do źródeł potoków
rzeźbiących w wapieniach fantazję od wieków.
Na koniec pożegnalny wąwóz zostanie na południu,
Ostatnia droga do przebycia w ostatnim dniu.

           I na całe to krasowe eldorado
spojrzymy ze szczytu Havraniej Skały,
           A może też wtedy zobaczymy
to czego dotąd nasze oczy widziały:
           inne słowackie krasy,
próbujące klasą dorównać pięknu tejże krainy?
           Niech one na razie cierpliwie
czekają na nasze odwiedziny.

7-9 lipca 2017 roku
Słowacki Raj 4
bo przecież trzy razy to za mało!
Ostatniego lata miała to być wyprawa ostatnia,
lecz Raj to kraina pociągająca i w atrakcje dostatnia;
Piękna i unikatowa, w krasowe formy bogata,
a na dodatek zeszłego roku pojawiła się w niej ferrata -
przez dziki Kysel co po czterdziestu latach został otwarty
i nigdy dotąd przez nas jeszcze nie przebyty.
Wspomnień czar ożywi też bez większego trudu
fascynujący i zawsze urzekający kanion Hornadu.
Zaglądnąć też warto do miasta mistrza Pawła, uroczej Lewoczy,
gdzie w starej świątyni świętego Jakuba każdy zobaczy
najwyższy na świecie ołtarz, wyjątkowy, misternie rzeźbiony,
bo majster Paweł jak Wit Stwosz był bardzo uzdolniony.
Na koniec zaś tej wyprawy - wejdziemy na górę Velka Knola
Drogą niedługą, lecz widokową, co z góry zobaczyć Raj pozwala.
Słowacki Raj od ponad stu lat urodą zniewala człowieka
od czasu odkrycia jej przez taternika Martina Rótha urzeka.
Grupa od tygodni w komplecie jest już zwarta i gotowa,
Kaniony, dzikie potoki czekają - kolejna rajska wyprawa.


Cudowna wyprawa z cudownymi ludźmi!
Dziękujemy cudownym ludziom,
z którymi pokonywaliśmy dzikie i ekscytujące szlaki
Słowackiego Raju.
Byliście wspaniałymi kompanami.

Miało być naprawdę po raz ostatni...
Lecz mówicie: jakże to w czas letni
nie jechać znów do Słowackiego Raju -
pozwolić na zlekceważenie obyczaju.
Nawet gdy niemal wszystko już zwiedzone
te dzikie kaniony wciąż są dla nas atrakcyjne.
Powiadacie też, że trzy dni w raju to za krótko!
skoro tak, to czy na cztery nie będzie zbyt malutko?
No cóż, podoba nam się ten kras,
a więc znów do niego ruszać czas.
A co wrzucimy do programu wyjazdu kolejnego?
Może z każdego roku coś jednego?
Niech piąty epizod w swej rozciągłości
stanie się powrotem do przeszłości,
ruszajmy na stare ścieżki, niech emocje na nowo ożyją
gdy znów pojawimy się w Raju z kolejną misją!

15-18 sierpnia 2018 roku
Słowacki Raj 5
Retrospekcja
Suchá Belá - Veľký Sokol -
- Sokolia dolina - Kyseľ (via ferrata)

Koszulka wodniacka

Łemkowyna

- etap 1 -

18-20 wrzesień 2015
Beskid Niski
WSCHODNIA ŁEMKOWSZCZYZNA- etap 2 -

16-18 październik 2015
Beskid Sądecki, Pieniny
ZACHODNIE KRAŃCE
ŁEMKOWSZCZYZNY


- etap 3 -

29-31 styczeń 2016
Beskid Niski
ŚRODKOWA ŁEMKOWSZCZYZNA- etap 4 -

22-24 kwiecień 2016
Beskid Niski, Bieszczady
WSCHODNIE KRAŃCE
ŁEMKOWSZCZYZNY


- etap 5 -

21-23 lipiec 2017
Beskid Niski
ZACHODNIA ŁEMKOWSZCZYZNA
WATRA ŁEMKOWSKA w ZDYNITatrzańska rodzinka

Wspomnienie


519 km i 18 dni nieustannej wędrówki
przez najwyższe i najpiękniejsze partie polskich Beskidów
– od kropki do kropki –
najdłuższym górskim szlakiem turystycznym w Polsce


Dorota i Marek Szala
Główny Szlak Beskidzki
- od kropki do kropki -

WYRÓŻNIENIE
prezentacji tego pasjonującego przedsięwzięcia naza dostrzeżenie piękna wokół nas.

Dziękujemy i cieszymy się bardzo,
że nasza wędrówka Głównym Szlakiem Beskidzkim
nie skończyła się na czerwonej kropce w Ustroniu,
ale tak naprawdę doprowadziła nas aż na
Navigator Festival 2013.

Napisz do nas