Najstarszą wsią na całym Podhalu jest Ludźmierz, leżący na starym szlaku handlowym łączącym Kraków i Węgry. Pierwsze domostwa wzniesiono tutaj pośród trzęsawisk nad Czarnym Dunajcem, między ujściem potoków Lepietnicy i Rogoźnika. Obecnie w wyniku pogłębiania przepływających potoków większość tych torfowisk zanikła.
Powstanie Ludźmierza związane jest z powstaniem na początku XIII wieku klasztoru cystersów. Cystersi zostali tu sprowadzeni z Jędrzejowa w celu kolonizacji Podhala przez wojewodę krakowskiego Teodora Gryfita. Stojąca obecnie neogotycka świątynia pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny wzniesiona została w latach 1869-1877, w miejsce pierwotnego, drewnianego kościoła. Do nowego kościoła przeniesiono rokokowy ołtarz z figurą Matki Boskiej Ludźmierskiej, za sprawą której stał się on najważniejszym sanktuarium Podhala.
Sanktuarium Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Ludźmierzu. |
Sanktuarium Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Ludźmierzu. |
Kult Maryjny w Ludźmierzu trwa od niepamiętnych lat. Cudowna figura Matki Boskiej Ludźmierskiej powstała przypuszczalnie około roku 1400. Legendy mówią, że powstała jako wotum wdzięczności za uratowanie węgierskiego handlarza winem, który zbłądzili przejeżdżając przez tutejsze trzęsawiska. Inna legenda mówi o objawieniu się przejeżdżającym na Węgry kupcom postaci Matki Boskiej. Stać się to miało w miejscu wzniesionego później kościoła, w którym umieszczono figurę Matki Boskiej.
Figura Matki Boskiej Ludźmierskiej wykonana jest z drewna i ma wysokość 125 centymetrów. Dnia 15 sierpnia 1963 roku została ukoronowana koronami papieskimi przez prymasa Stefana Wyszyńskiego. W uroczystościach tych uczestniczył również biskup Karol Wojtyła. Replika figury stoi przy źródełku obok wejścia do sanktuarium.
Ołtarz z figurą Matki Boskiej Ludźmierskiej. |
W ciągu ostatnich kilkunastu lat znacznym przeobrażeniom uległ teren przy sanktuarium. Wokół kościoła wzniesiono krużganki, wieczernik, ołtarz polowy i stacje Drogi Krzyżowej. Za ołtarzem polowym powstał przepiękny Maryjny Ogród Różańcowy z 20 kaplicami wykonanymi z białego marmuru.
Ołtarz polowy. |
Maryjny Ogród Różańcowy. |
W centrum ogrodu znajduje się pomnik z brązu przedstawiający klęczącego w modlitwie Ojca Świętego Jana Pawła II. W pobliżu ołtarza polowego stoi „brama wiary” z dzwonem, w której każdy człowiek może symbolicznie odnowić swoją wiarę.
Pomnik Ojca Świętego Jana Pawła II. |
Brama Wiary. |
Sława Ludźmierza zatacza już bardzo szerokie kręgi, poza granice Podhala i naszego kraju. Przyciąga na modlitewne spotkania coraz więcej pielgrzymów. W okresie największych maryjnych świąt, a w szczególności 15 sierpnia do ludźmierskiego sanktuarium przybywają tłumy pątników. W dzisiejszy jesienny dzień jest ich znacznie mniej niż wtedy, a na ścieżkach Maryjnego Ogrodu Różańcowego znajdujemy chwile wyciszenia i zadumy.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz