Twoja przystań przed kolejną wędrówką i dziennik turystycznych przedsięwzięć.

czwartek, 17 października 2019

Śladami Juraja Jánošíka: U Jánošov, na Pupove

~ NARODZINY i DZIECIŃSTWO ~

W osadzie u Jánošov stoi symboliczny dom rodzinny Juraja Jánošíka. W sierpniu 2018 roku uruchomiono w nim izbę pamięci poświęconą legendarnemu zbójnikowi. Prawdziwa chata, w której urodził się i dorastał Juraj znajdowała się nieco poniżej. Miejsce to oznaczone jest betonowym słupem z pamiątkową tablicą. W tym miejscu zaczęła się historia prawdziwa o Juraju Jánošíku, opowieść, która zainspirowała nas do czterodniowej wędrówki. Dzień 25 stycznia 1688 roku jest uznawany za datę jego narodzin. Zachowała się jego metryka chrztu pochodząca z 16 maja 1688 roku, wchodząca w skład kronik wsi Varin, w której Terchovianie mieli najbliższy w tamtym czasie kościół. Pisze w niej ksiądz Michal Smutko: „Eadem die baptizavi infantem natum de Martin Janosik et Anna Czesznek cui datum est nomen Georgii. Patrini erant Jacobus Mergad et Barbara Kristofik de Terchova”.


TRASA:
Terchová (520 m n.p.m.) [zielona ściezka edukacyjna] Poľany (745 m n.p.m.) [żółty szlak] Pupov, záp.vrchol (1038 m n.p.m.) – Pupov (1095 m n.p.m.) – Pupov, záp.vrchol (1038 m n.p.m.) [żółty szlak] Jánošíkovci [zielona ściezka edukacyjna] Šípková [zielona ściezka edukacyjna] Šípková, Škola v prírode (615 m n.p.m.)

Terchová to wyjątkowa i niepowtarzalna wieś słowacka. Podczas gdy sąsiednie wsie i regiony poddawały się wpływom węgierskim, polskim, wołoskim, rusińskim czy cygańskim, Terchová tkwiła w tradycji ukryta przed wpływami w górach. Nie docierały do niej nowe trendy, wpływające na sposób życia, zajęcia, stroje, czy muzykę, która zachowała brzmienie w swej pradawnej postaci. Nie bez powodu to właśnie tradycja muzyki z Terchovej została wpisana w 2013 roku na listę reprezentatywną niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO. Z Terchovy kierujemy się na wyjątkowo śliczne o tej porze roku Góry Kisuckie.

Góry Kisuckie są niezwykle malownicze – mnóstwo niewysokich, fałdujących się wzniesień, wznoszących się w cieniu sąsiadującej Małej Fatry. Ich najwyższym punktem jest szczyt Pupov leżący w masywie o tej samej nazwie, który sięga 1096 m n.p.m. Od centrum Terchovy oddziela go łagodne wzniesienie porośnie częściowo lasem, pokryte głównie zielonymi trawami. W otaczającym krajobrazie dominują niezwykle barwne lasy. Jesień jeszcze nigdy w życiu nie olśniła nas tak bardzo. Znakowane szlaki doprowadzają nas na zachodnią część grzbietu Pupova, którego wierzchołek osiąga 1045 m n.p.m. Na wyższy, wschodni wierzchołek podążamy grzbietem, przedzierając się zarastającą ścieżką, pełną powalonych świerków, które tutaj dominują. Tylko część grzbietu za środkową kulminacją jest odsłonięta, od niej na właściwy wierzchołek Pupov (1095 m n.p.m.) prowadzi nas gruntowa droga grzbietowa. Po zdobyciu tego szczytu wracamy tą samą drogą na zachodni wierzchołek, a następnie kierujemy się na północno-zachodni, stromy stok, gdzie u podnóża góry znajduje się osada u Jánošov. To tutaj urodził się i wychował znany później zbójnik Juraj Jánošík. Zwiedzamy niewielką osadę, która jest przysiółkiem Terchovy. Takich przysiółków jest w Terchovie wiele, o czym wspominaliśmy wcześniej. Ten jednak spośród wszystkich 120 istniejących może poszczycić się postacią legendarną, aczkolwiek w pełni rzeczywistą.

Nieopodal miejsca narodzin Jánošíka zostajemy na nocleg. W pobliskim przysiółku Šípková będzie nasza baza wypadowa podczas czterech dni wędrówek śladami Juraja Jánošíka.

Kościół św. Cyryla i Metodego w Terchovej.

Wieża widokowa.

Pierwsze wzniesienie na naszej trasie.

Rozsutce.

Kierdel.

Pupov.

Rozsutce.

Zejście do osady Nižní Berešovci.

Łąka nad osadą Vyšný Berešovci.

Widok na Pupov.

Brązy jesieni.



Widok na Tatry.

Osada Kýčera.

Osada Kýčera i widok na Pupov.

Osada Kýčera.

Łąki osady Kýčera.

Przed wejściem do lasu porastającym stoki masywu Pupov.

Las na Pupove.

Panorama Małej Fatry.

Przed środkowym wierzchołkiem.

Rozsutce.

Przełęcz między zachodnim i środkowym wierzchołkiem.

Przed najwyższym wierzchołkiem Pupova.


Pupov (1095 m n.p.m.).

Droga z głównego wierzchołka.

Przełęcz między środkowym i zachodnim wierzchołkiem.

Przed środkowym wierzchołkiem.

Spojrzenie na zachodni wierzchołek Pupova.

Zachodzące słońce.

Wyjście z lasu przed osadą u Jánošov.

Zachodzące słońce.

Osada Jánošíkovci.

Osada Jánošíkovci.

Tu stał dom, w którym urodził się Juraj Jánošík.

Osada Jánošíkovci.

Symboliczny dom Juraja Jánošíka (w trakcie remontu).


Osada Jánošíkovci.

Osada Jánošíkovci.

Rozstaj w osadzie Jánošíkovci.

Šípková.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Cieszymy się, że tu jesteś! Mamy nadzieję, że wpis ten był ciekawy i podobał Ci się. Jeśli tak, to będzie nam miło, gdy podzielisz się nim ze znajomymi albo dasz nam o tym znać komenterzem. Dzięki temu będziemy wiedzieć, że warto dalej pisać.