Twoja przystań przed kolejną wędrówką i dziennik turystycznych przedsięwzięć.

poniedziałek, 5 stycznia 2015

Zaproszenie na Mały Szlak Beskidzki

PRZED
WIOŚNIE
WIOSNA
LATO
JESIEŃ
PRZED
ZIMIE
ZIMA
Jare Gody
Zielone Świątki
Noc Kupały
Noc
Świętojańska
Od zażynek
do dożynek
Dziady
Katarzynki
i Andrzejki
Szczodre Gody
Zapusty
Judaszki

Mały Szlak Beskidzki - znacznie krótszy i dużo łatwiejszy, ale ogarniający to, co pomija jego starszy brat Główny Szlak Beskidzki. Spina pasma górskie leżące na uboczu tych najwyższych, biegnie w otoczeniu zacisznych wiosek, czasem zapomnianych przez turystów, przez urokliwe wzniesienia Beskidu Małego, Beskidu Makowskiego i Beskidu Wyspowego. Pokonanie jego przewyższeń nie powinno nastręczać większych trudności przeciętnemu wędrowcy, a tym bardziej gdy podzieli się go na jednodniowe krótkie odcinki. Dla wielu wędrówka ta, przez lasy, łąki i pola to wspomnienie czasu, kiedy życie biegło wolniej i spokojniej. To ucieczka od zgiełku i hałasu.

Wielu z nas Główny Szlak Beskidzki ma już za sobą - czas dopełnić tamtą wędrówkę i spiąć całą beskidzką rodzinę. Dla wielu pokonanie Małego Szlaku Beskidzkiego może być sprawdzianem i preludium do wędrówki najdłuższym polskim szlakiem górskim.

Tego roku, z nastaniem wiosny proponujemy etapową wędrówkę ścieżkami i dróżkami Małego Szlaku Beskidzkiego. Chętnych do współudziału zapraszamy na...

Mały Szlak Beskidzki

Wędrówkę rozpoczniemy na wiosnę, gdy natura zacznie budzić się do życia, a potem powiedzie przez lato, kiedy przyroda rozkwitnie do pełni swoich możliwości. Przyjdzie kolej na jesień, gdy otaczający świat wyciszy się w feerii barw, aż nadejdzie zima, kiedy przyroda uśnie otulona białym kobiercem. Tak przeminą wiosna, lato, jesień, zima - cały rok wyznaczający cykl naturze. Gdy wędrówkę tą zakończymy przyroda zacznie się ponownie budzić po śnie, jak rok temu, kiedy ją zaczynaliśmy. Tak powędrujemy...

przez cztery pory roku

Cykl roczny w najbardziej oczywisty sposób układa życie na ziemi. Na Małym Szlaku Beskidzkim poddamy się mu, zawierzając los siłom przyrody charakterystycznym dla danego czasu. Rytm pór roku od zawsze miał wpływ na człowiecze życie, jego pracę i zwyczaje. Dawne wierzenia, obyczaje i obrzędy odzwierciedlały stosunek człowieka do natury i jej tajemnic. I choć wzięły początek w pradawnych, pogańskich wierzeniach, to były one tak silnie zakorzenione w kulturze naszych przodków, że przeniknęły do chrześcijaństwa i życia codziennego współczesnego człowieka. Nasza wędrówka nawiąże do tajemnic dawnych ludów zasiedlających wzniesienia Beskidów, gdyż zetknie się...

z polskimi zwyczajami ludowymi w tle

Warto wiedzieć...
Organizatorzy tej wędrówki podzielili Mały Szlak Beskidzki na możliwie najkrótsze odcinki by umożliwić przejście go nawet mniej zaprawionym turystom. Na trasach planowane są ogniska, a także niespodzianki związane ze zwyczajami ludowymi przypadającymi na daną porę roku.

PLAN ETAPÓW
ETAP
ODCINEK
DŁUGOŚĆ
CZAS
DATA
1)
Bielsko-Biała, Straconka - Zapora Porąbka
12,1 km
3:55
21.03.2015
2)
Zapora Porąbka - Przełęcz Kocierska
13,0 km
4:40
30.05.2015
3)
Przełęcz Kocierska - Krzeszów
18,6 km
5:30
20.06.2015
4)
Krzeszów - Zembrzyce
10,1 km
3:00
27.06.2015
5)
Zembrzyce - Palcza
14,9 km
4:20
22.08.2015
6)
Palcza - Myślenice
19,7 km
5:10
24.10.2015
7)
Myślenice - Przełęcz Jaworzyce
17,1 km
5:40
28.11.2015
8)
Przełęcz Jaworzyce - Kasina Wielka
9,1 km
2:45
5.12.2015
9)
Kasina Wielka - Mszana Dolna
10,9 km
4:10
9.01.2016
10)
Mszana Dolna - Luboń Wielki
8,5 km
2:50
19.03.2016
RAZEM
134,0 km
42:00



Kwestie organizacyjne
  • Wyjazd na kolejne odcinki: autokar z Krakowa, Aleja Solidarności (obok DMR).
  • Po wędrówce odwozimy w to samo miejsce.
Na czas naszej wędrówki Małym Szlakiem Beskidzkim działać będzie specjalny zespół do weryfikacji kart potwierdzających przebycie kolejnych odcinków MSB. Karty te będą podstawą do uzyskania certyfikatu potwierdzającego przebycie całego dystansu Małego Szlaku Beskidzkiego oraz podstawą do wyróżnienia m.in. poprzez umieszczenie w panteonie zdobywców na stronie internetowej Hutniczo-Miejskiego Oddziału PTTK w Krakowie.

Karty takie będą rozdawane uczestnikom podczas wyjazdów na kolejne etapy MSB. Uczestnicy, którzy z różnych przyczyn nie będą mogli brać udziału w wyjazdach organizowanych przez Komisję Turystyki Górskiej Hutniczo-Miejskiego Oddziału PTTK w Krakowie, będą mogli uzupełnić brakujące odcinki MSB w ramach samodzielnie zorganizowanych wycieczek. W takich sytuacjach karty na potwierdzenia można pobrać z niniejszej strony i wydrukować we własnym zakresie. Zastrzega się jednak, że dla uzyskania końcowego certyfikatu wymagany jest udział w co najmniej siedmiu wycieczkach zorganizowanych przez Komisję Turystyki Górskiej Hutniczo-Miejskiego Oddziału PTTK w Krakowie w ramach etapowego pokonywania MSB.

Przedsięwzięcie umożliwia zdobywanie Odznaki Krajoznawczo-Turystycznej PTT „Mały Szlak Beskidzki”. Zainteresowanym udostępniamy książeczki tej odznaki. W ramach pokonywanego odcinka Małego Szlaku Beskidzkiego chętni mogą otrzymać nieodpłatnie książeczki umożliwiające zdobywanie odznaki „Przyjaciel Naturalnego Środowiska”. Posiadamy również do odsprzedania ograniczoną ilość książeczek odznaki „Turysta Przyrodnik”. Ilość obiektów przyrodniczych na trasie całego Małego Szlaku Beskidzkiego pozwala zdobyć nawet dwa pierwsze stopnie wymienionych odznak przyrodniczych!

Dzieciom od 5 roku życia proponujemy zdobywanie Ogólnopolskiej Odznaki PTTK „Tropiciel Przyrody”. Książeczkę wycieczek tej odznaki prowadzi się w dowolnej formie. Zgodnie z regulaminem tej odznaki powinna ona zawierać imię i nazwisko, rok urodzenia dziecka, natomiast kolejne wpisy zawierać powinny przynajmniej datę i rodzaj wykonanego zadania (np. odwiedzenie pomnika przyrody) i ewentualnie zalecany rysunek, ozdobne pieczątki, wklejone bilety wstępu do odwiedzanych obiektów, itp.

Zachęcamy do ponadpokoleniowego, rodzinnego wędrowania,
dzieci, młodzież i seniorów, bardziej i mniej wytrawnych wędrowców.

Wędrujmy wszyscy razem Małym Szlakiem Beskidzkim
przez cztery pory roku z polskimi zwyczajami ludowymi w tle!


Karty ewidencyjne na potwierdzenia przebycia kolejnych odcinków MSB
Uwaga: uczestnicy wycieczek na Mały Szlak Beskidzki organizowanych przez Komisję Turystyki Górskiej Hutniczo-Miejskiego Oddziału PTTK w Krakowie karty te otrzymają nieodpłatnie podczas wycieczki.

etap 1: Bielsko-Biała, Straconka - Zapora Porąbka
Pobierz... przód
tyłPobierz...

etap 2: Zapora Porąbka - Przełęcz Kocierska
Pobierz... przód
tyłPobierz...

etap 3: Przełęcz Kocierska - Krzeszów
Pobierz... przód
tyłPobierz...

etap 4: Krzeszów - Zembrzyce
Pobierz... przód
tyłPobierz...

etap 5: Zembrzyce - Palcza
Pobierz... przód
tyłPobierz...

etap 6: Palcza - Myślenice
Pobierz... przód
tyłPobierz...

etap 7: Myślenice - Przełęcz Jaworzyce
Pobierz... przód
tyłPobierz...

etap 8: Przełęcz Jaworzyce - Kasina Wielka
Pobierz... przód
tyłPobierz...

etap 9: Kasina Wielka - Mszana Dolna
Pobierz... przód
tyłPobierz...

etap 10: Mszana Dolna - Luboń Wielki
Pobierz... przód
tyłPobierz...

2 komentarze:

  1. W naszym serwisie dodaliśmy informacje na ten temat. Pozdrawiam!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziękujemy. Mamy nadzieję, że nasz pomysł, dzięki Wam dotrze i spodoba się szerokiemu gronu i będziemy mogli wspólnie poznawać Beskid Mały oraz Wyspowy i Makowski w dużej turystycznej rodzinie

      Usuń

Cieszymy się, że tu jesteś! Mamy nadzieję, że wpis ten był ciekawy i podobał Ci się. Jeśli tak, to będzie nam miło, gdy podzielisz się nim ze znajomymi albo dasz nam o tym znać komenterzem. Dzięki temu będziemy wiedzieć, że warto dalej pisać.