Twoja przystań przed kolejną wędrówką i dziennik turystycznych przedsięwzięć.

wtorek, 6 czerwca 2023

Droga do Santiago – dzień 1

1
Porto - Padrão Moreira - São Pedro de Rates
Katedra w Porto
dystans suma podejść suma zejść czas przejścia odcinka wg map turystycznych
25,2 km
412 m
444 m
7h15
POGODA NA TRASIE
noc
rano
południe
popołudnie
wieczór
prawie bezchmurnie
zachmurzenie małe
zachmurzenie małe
zachmurzenie duże
zachmurzenie duże, deszcz

Dzień zaczynamy od krótkiego transferu autokarem do Mosteiro, dzięki któremu omijamy ruchliwe, hałaśliwe drogi miejskiego obszaru Porto oraz jego przedmieść. Przejeżdżamy trasą (12,9 km), którą został wytyczony szlak Camino de Compostela, aż do Moreira.


OPIS TRASY
W Moreira rozpoczynamy pieszą wędrówkę, którą zakończymy dopiero w Santiago de Compostela. Punktem naszego wymarszu jest kamienny słup z herbem Portugalii i krzyżem na szczycie, czyli padrão – tak właśnie nazywano takie krzyże, które stawiane były przez portugalskich podróżników w epoce wielkich odkryć geograficznych, w celu zaznaczania pierwszeństwa w roszczeniu do ziem nowo odkrytych. Na filarze padrão lub podstawie podawano w języku łacińskim i portugalskim: rok, nazwisko żeglarza i imię króla panującego w Portugalii.

Spod Padrão de Moreira kierujemy się na północ. Miejskie obszary otaczają nas jeszcze tylko przez ponad dwa kilometry. Mijamy osiedla mieszkaniowe, hale przedsiębiorstw. Im dalej od Porto, tym bardziej wiejski staje się krajobraz. W końcu droga wprowadza w spokojne wioski otoczone polami i obszarami lasów - Vilar de Pinheiro, potem Mosteiró, gdzie na placu (Largo da Lameira) stoi nieco inny krzyż, niż ten w Moreira – to jeden z wielu prastarych krzyży cruceiro, jakie jeszcze napotkamy podczas naszego Camino. Następnie mamy Vilar. Za Vilar wchodzimy na szosę EN-306, która na początku bez poboczy ciasno przechodzi między zabudowaniami. Szosą tą dochodzimy do wsi Gião, potem z szosy skręcamy na boczną, brukowaną drogę, która przechodzi obok ładnego kościoła z frontem pokrytym kaflami azulejos.

Dalej mamy Vairão z placem pełnym zieleni i ławkami piknikowymi w cieniu wiekowych dębów. Camino wprowadza nas pod szczyt wzgórza Monte de Santo Ovídio (Góra Świętego Owidiusza), na którym stoi Kaplica Świętego Owidiusza, datowana na XVIII wiek. Wzniesiona jest na granitowym podwyższeniu ze spiralną rampą i tradycyjnym portugalskim chodnikiem. W ostatnią niedzielę sierpnia dociera tu procesja ku czci świętego Ovídio. Wzgórze Monte de Santo Ovídio jest wyśmienitym punktem widokowym, z którego po zachodniej stronie widzimy malownicze ciągi pól uprawnych, lasy sosnowe Mindelo oraz wybrzeże Atlantyku.  
Ładny zapach sosny,
nie znam drugiej takiej jak ta,
z sosnowego gaju w Mindelo,
który jest pięknym sosnowym gajem,
gdzie Azurara się zaczyna,
a w Porto kończy...
(José Régio (1901-1969), portugalski pisarz)
To kraina z ponad 1000-letnią historią (pierwsze dokumenty mówiące o Mindelo pochodzą z X wieku). Na obszarze przybrzeżnym Mindelo w 1957 roku utworzono pierwszy obszar chroniony w Portugalii - Reserva Ornitológica de Mindelo (ROM) obejmujący powierzchnię około 6 km². Jest to rezerwat ornitologiczny.

Wędrujemy dalej przez Vairão, gdzie mijamy kaplicę Santo António z XVII wieku, dalej kościół i klasztor São Bento. Kościół i klasztor São Bento ma ponad 1000-letnią historię, choć nic nie pozostało z pierwotnego kościoła. Większość z obecnych zabudowań pochodzi z końca XVIII wieku. W architekturze tej świątyni można dostrzec łączenie się różnych stylów, od romańsko-gotyckiego w zewnętrznej części chóru, po rokokowy i neoklasyczny w głównym ołtarzu, jak również elementy okresów pośrednich z wpływami manieryzmu i baroku. Przy głównym wejściu do kościoła widzimy panel z płytek wykonanych w fabryce Aleluia z Aveiro. Po stronie południowo-zachodniej mamy kaplicę św. Jana pochodzącą z XVI wieku, do której można dostać się z wnętrza nawy. Na herbie nad wejściem do niej widnieje data 1551. Stojący w środku kaplicy ołtarz zbudowany został przez szkołę Juana Martínez Montañés. Obok wejścia, na zewnątrz, mamy kaplicę (Capela dos Passos), połączoną z kościołem murowanym łukiem. Pochodzi z 1720 roku. Ma osiem łuków. Przy kościele uwagę zwraca cmentarz z pięknymi, pomnikowymi nagrobkami. Idąc dalej mijamy osadę Vilarinho. Vilarinho to raczej małe miasteczko. Za nim na naszej drodze mamy średniowieczny most nad rzeką Ave, ulokowany w niezwykle romantycznej okolicy. Zbudowany został na rzymskim trakcie, na przełomie XII i XIII wieku. Był jednym z ważniejszych połączeń między Porto a Galicją. Obecnie dozwolony jest na nim wyłącznie ruch pieszy. To niezwykle ciche i spokojne miejsce, gdzie dzikie kaczki i młyny wodne dopełniają sielankowości krajobrazu (brakuje w nim tylko rycerza zjawiającego się na moście, czy piorących kobiet na brzegu rzeki). Za rzeką mamy nieduże osiedle, za którym znowu wchodzimy na szosę EN-306. Podążamy tą szosą blisko 2 kilometry, aż odbijamy w bok do osady Junqueira, leżącej u stóp wzgórza Cividade de Bagunte (206 m n.p.m.). Odkryto na tym wzgórzu ślady osady obronnej z epoki żelaza, która niegdyś strzegła wraz z innymi pobliskim osadami wejścia do dolin rzek Ave i Este.

W Junqueira pojawiają się rozlegle widoki na ocean, szczególnie, z terenu przy kaplicy S. Mamede (Capela de São Mamede). To kaplica o prostej bryle, o której pierwsze wzmianki pojawiają się w 1758 roku. Wchodzimy na brukowaną drogę. Potem krótko przechodzimy przez bardziej ruchliwą EN-306, aby zejść nad rzekę Este. Río Este przecinamy przechodząc rzymskim mostem, osadzonym na trzech okrągłych łukach. W ten sposób wchodzimy do wioski Arcos, wzmiankowanej już w 1136 roku. W Arcos możemy odpocząć, albo po prostu pobyć wśród miejscowych. Przesiadują oni zwykle w Café Barbosa. Stąd mamy już tylko 3,5 kilometra do zakończenia pierwszego etapu naszego Camino. Tyle nas dzieli od miasta São Pedro de Rates.

São Pedro de Rates w książce „As Mais Belas Vilas e Aldeias de Portugal” opisane zostało jako jedno z najpiękniejszych portugalskich miasteczek. Jego historyczne centrum jest dobrze zachowane. Rozciąga się wzdłuż Rúa Direita, gdzie rezydowała szlachta i miejscowa burżuazja. W czasach rzymskich znajdował się tu węzeł istotnych dróg. Później, w czasach rozkwitu pielgrzymek do Santiago de Compostela, w miasteczku powstało pierwsze schronisko dla pielgrzymów na portugalskiej części Central Camino Português.

Docieramy do węzła dróg z rondem São Pedro de Rates. Na środku ronda stoi rzeźba przedstawiająca św. Piotra z Rates, a po wschodniej stronie, na drugim końcu parku znajduje się kaplica św. Marka (Capela de São Marcos). To niewielka kaplica z barokowym wystrojem wnętrza. Przekazy mówią, że w 1758 roku kaplica św. Marka znajdowała się przy wjeździe do wsi.

W São Pedro de Rates znajduje się jeszcze inna świątynia, zdecydowanie bardziej znana, bo jest jednym z najważniejszych średniowiecznych zabytków romańskich w całej Portugalii - Kościół Romański w Rates (Igreja Romanica de Rates), świątynia poświęcona św. Piotrowi z Rates, legendarnemu biskupowi, od którego pochodzi nazwa miasta. Święty Piotr z Rates znany był również jako św. Piotr z Bragi, ponieważ był pierwszym biskupem Bragi, wyświęconym osobiście przez samego Santiago, czyli Jakuba Większego. Piotr i Jakub byli rówieśnikami i co ciekawe - obaj zginęli w ten sam sposób. Dnia 26 kwietnia około 60 roku poganie pojmali Piotra z Bragi w północnej Portugalii i ścięli mu głowę. Miało się to stać podczas odprawiania przezeń mszy, bądź jak głosi inna legenda; św. Piotr został ścięty, gdy próbował napić się wody ze studni w Balasar, a dwa wgniecenia na jej obrzeżu są śladem, jakie pozostawił klęcząc. Na tym podobieństwa obu postaci nie kończą się, gdyż szczątki jednego i drugiego zostały odkryte w tym samym czasie; 800 lat później, czyli w IX wieku. Święty Feliks Pustelnik, który mieszkał na wzgórzu nieopodal Río Alto dostrzegał przez kilka nocy światło na szczycie innego pobliskiego wzgórza. Postanowił sprawdzić skąd pochodzi to dziwne światło i w ten sposób odnalazł doczesne szczątki św. Piotra z Bragi. Postanowiono wybudować w tym miejscu romański klasztor. W 1552 roku jego relikwie przeniesiono do katedry w Bradze, która stała się celem pielgrzymek. Poprzez związek ze św. Piotrem z Bragi miasto São Pedro de Rates jest ważnym przystankiem na portugalskiej drodze do Santiago.


do celu pozostało
205,8  km

OBRAZY z CAMINO
Cruzeiro do Padrão de Moreira.
Cruzeiro do Padrão de Moreira.
Cruzeiro do Padrão de Moreira.
Cruzeiro do Padrão de Moreira.
Casa ds Lapa.
Vilar do Pinheiro, Rua Dr. José Aroso.
Vilar do Pinheiro, Rua Dr. José Aroso.
Vilar do Pinheiro, Rua do Padinho.
Mosteiró, Rua de Trás 49.
Mosteiró, Rua de Trás 49.
Mosteiró, Rua da Botica 21.
Mosteiró, Largo da Lameira.
Mosteiró, Rua de Trás, Casa dos Caminhos de Santiago de Compostela.
Mosteiró, Igreja Paroquial de S. Gonçalo. 
Igreja de Vilar.
Vilar, Rua Albino Moreira.
Vilar, Rua Albino Moreira.
Modivas, Rua da Carrapata 735.
Gião, Rua da Estrada Principal 806.
Gião, Largo do Adro 15, Igreja de Santo Estêvão.
Gião, Largo do Adro.
Gião, Cemitério.
Gião, Rua da Igreja.
Vairão, Rua Tresval, Capela de Santo Ovídio.
Vairão, Baloiço Panorâmico Santo Ovídio.
Vairão, Baloiço Panorâmico Santo Ovídio.
Vairão, Baloiço Panorâmico Santo Ovídio.
Vairão.
Vairão, Padre Armando Quintas.
Vairão, Convento de São Bento.
Vairão, Convento de São Bento.
Vairão, Igreja de São Bento.
Vairão, Igreja de São Bento.
Vairão, Capela de São João Baptista.
Vairão, Capela de São João Baptista.
Vairão, Capela de São João Baptista.
Vairão, Igreja de São Bento.
Vairão, Igreja de São Bento.
Vairão, Igreja de São Bento, Cemitério.
Vairão, Igreja de São Bento, Cemitério.
Vairão, Igreja de São Bento.
Vairão, Igreja de São Bento.
Vairão, Igreja de São Bento, Cemitério.
Vairão, Rua de São Bento.
Vairão, Rua de São Bento.
Vairão, Rua de São Bento.
Vairão, Rua de São Bento.
Vairão, Rua de São Bento.
Vairão, Rua de São Bento.
Vairão, Rua de São Bento.
Vilarinho, Largo de Vilarinho, Castelo Macieira da Maia.
Vilarinho, Largo de Vilarinho, Capela de Nossa Senhora da Lapa.
Rua da Ponte de Ave, Portas da Maia.
Bagunte, Ponte Dom Zameiro.
Bagunte, Ponte Dom Zameiro.
Bagunte, Ponte Dom Zameiro.
Bagunte, Azenha do Rio (młyn wodny).
Bagunte, Azenha do Rio (młyn wodny).
Bagunte, Rua Nossa Senhora da Ajuda.
Bagunte, Rua Nossa Senhora da Ajuda, Capela Nossa Senhora da Ajuda.
Bagunte, Rua Nossa Senhora da Ajuda.
Bagunte, Rua Nossa Senhora da Ajuda.
Bagunte, Rua Nossa Senhora da Ajuda.
Bagunte, 2ª Travessa Luís de Camões 32.
Junqueira 485 (EN306).
Junqueira, Igreja Paroquial.
Przejście pod E805.
Arcos.
Arcos, Igreja de Arcos.
Arcos.
Rio Este, Ponte de São Miguel dos Arcos.
Arcos, Igreja de Arcos.
São Pedro de Rates, Póvoa de Varzim.
São Pedro de Rates, Igreja Românica.
São Pedro de Rates, Igreja Românica.
São Pedro de Rates, Igreja Românica.
São Pedro de Rates, Igreja Românica.

do celu pozostało
205,8  km

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Cieszymy się, że tu jesteś! Mamy nadzieję, że wpis ten był ciekawy i podobał Ci się. Jeśli tak, to będzie nam miło, gdy podzielisz się nim ze znajomymi albo dasz nam o tym znać komenterzem. Dzięki temu będziemy wiedzieć, że warto dalej pisać.