Twoja przystań przed kolejną wędrówką i dziennik turystycznych przedsięwzięć.

niedziela, 12 lutego 2017

Szklana Góra Ski

Siódma rano. Pobudka. Za oknem jaśniutko, ostre słońce. Wczoraj też była taka piękna aura, a my nigdzie nie byliśmy. Zawsze gdy tak jest żal nas rozdziera, że nie skorzystaliśmy z pięknej pogody, tylko siedzimy w mieście. Dzisiaj też jest już zbyt późno, by podjąć jakieś większe przedsięwzięcie, ale może gdzieś blisko. Szybkie śniadanie i w drogę na dworzec, a z dworca busem do Harbutowic, niedużej wsi położonej obok Sułkowic, na pograniczu Beskidu Makowskiego i Pogórza Wielickiego. Niecałe 40 km jazdy i jesteśmy na miejscu.

OPIS:
Po północnej stronie doliny podgórskiej rzeki Harbutówki, bezpośrednio nad wsią wznosi się Szklana Góra, leżąca w bocznym grzbiecie Pasma Babicy. Niepozorna wysokość tej góry, podobnie jak innych wzniesień należących do Beskidu Makowskiego nie jest porywająca. Jednak specyfiką tych gór są wyjątkowe klimaty, emanujące spokojem i sielankowością. To góry łatwe i przyjemne do uprawiania turystyki pieszej, ale też narciarstwa śladowego, czy też zjazdowego. Dla „śladówek” śniegu raczej jest w tym momencie zbyt mało, ale dla „zjazdówek” przygotowany jest całkiem fajny stok. Działa tu bardzo młoda stacja narciarska „Szklana Góra Ski” oddana do użytku w sezonie 2014/15.

Stacja narciarska „Szklana Góra Ski” zbudowana została na północno-zachodnim zboczu Szklanej Góry (576 m n.p.m.). Obsługuje ją 4 osobowe krzesełko. Wyciąg ma 850 m długości i 170 m różnicy wzniesień. Działa przy trasie zjazdowej o długości 950 m oznaczonej średnim stopniem trudności, a więc kolorem czerwonym. Startuje z wysokości 390 m n.p.m., a kończy na 560 m n.p.m. Dzisiejszego dnia mamy świetne warunki i pogodę. O godzinie 10.00 przy dolnej stacji mamy temperaturę -3,5°C, zaś przy górnej stacji -6,4°C.

Jakie doznania daje zjazd trasą? Zbadajmy to. Ruszamy. Przez co najmniej 500 metrów trasa wiedzie szeroko, jednostajnie w dół. Stromizna jest tu największa, ale bardzo relaksacyjna dla narciarza z podstawowymi umiejętnościami. Jedynym dyskomfortem może być zbytni tłok, albo duże oblodzenia. Trudności jakie występują w tym momencie nie stanowią dużego problemu. Na trasie zjazdu można trafić na nieduże miejsca zdartego śniegu, o bardzo twardej powierzchni, na których narty tracą sterowność. Wydaje się, że sympatyków desek jak na piękny niedzielny poranek nie ma zbyt wielu, choć do krzesełka trzeba kilka minut odstać.

Szklana Góra Ski
Początek.

Szklana Góra Ski
Początek (prawa strona).

Szklana Góra Ski
Lewa strona.

Szklana Góra Ski
Prawa strona.

Trasa wydaje się odbijać nieco na prawo zostawiając linię wyciągu po lewej. Jednak po około wspomnianych pięciuset metrach znacznie zwęża się wyraźnie zakręcając w lewo. Wracamy pod linię wyciągu krzesełkowego, jednocześnie wjeżdżamy na najbardziej płaski fragment trasy, na którym czuć spowolnienie. I dobrze bo za chwile widzimy po prawej dolną stację wyciągu, a na ostatnich metrach zjazdu szerokość trasy zmniejsza się jeszcze bardziej, robi się ciaśniej na manewry hamowania i jest troszkę bardziej stromo. Wszyscy jednak raczej na ten ostatni fragment najeżdżają spowolnieni wcześniejszym, najbardziej płaskim odcinkiem.

Szklana Góra Ski
Widok z krzesełka wyciągu.

Szklana Góra Ski
Szklana Góra Ski
Spojrzenie w górę trasy.

Szklana Góra Ski
I dalej w dół.

Szklana Góra Ski
Zakręt w lewo i wypłaszczenie.

Szklana Góra Ski
Zakręt mamy za sobą.

Szklana Góra Ski
Zaraz przejedziemy pod linią wyciągu.

Szklana Góra Ski
I widzimy już koniec trasy.

Szklana Góra Ski
Spojrzenie w górę spod bramek przed dolną stacją wyciągu.

Szklana Góra Ski

Zjazd ze Szklanej Góry nie jest zbyt skomplikowany, bardzo przyjemny, wyśmienity na doskonalenie podstawowych umiejętności narciarskich, ewentualnie rozgrzewkę przed czymś trudniejszym. Nam narciarski pobyt na Szklanej Górze dostarczył mnóstwo relaksu, chwil sielankowego uspokojenia i radości bycia. Wiele raz przejeżdżaliśmy u stóp Szklanej Góry, często wracając skądś wieczorem, kiedy unosiła się nad nią świetlista łuna świateł rozświetlająca narciarską trasę. Za każdym razem patrzyliśmy na górę z rezerwą i niesłusznie. Teraz to wiemy na pewno. Stacja narciarska „Szklana Góra Ski” to pomysł na szybki wypad poza Kraków.

Szklana Góra Ski

Nieopodal dolnej stacji wyciągu krzesełkowego działał również orczyk dla dzieci na stoku przy 100-metrowej trasie o łagodnym pochyleniu. Mamy też wypożyczalnię i serwis sprzętu narciarskiego i snowboardowego, szkołę narciarską i snowboardową dla dzieci i dorosłych, bar, a w razie czego dyżurującą pomoc medyczną. W przyszłości planowana jest rozbudowa stacji narciarskiej. Będziemy obserwować tą stację, by kiedyś znów tutaj zagościć.



MAPA TRAS:
Trasa
Stopień trudności
Długość
trasy
Różnica
poziomów
1
950 m 
170 m 

VIDEO:

1 komentarz:

  1. A czy możecie napisać coś na temat smogu? Czy był intensywny i do jakiej mniej więcej wysokości się unosił? Harbutowice ponoć mają duży problem ze smogiem.

    OdpowiedzUsuń

Cieszymy się, że tu jesteś! Mamy nadzieję, że wpis ten był ciekawy i podobał Ci się. Jeśli tak, to będzie nam miło, gdy podzielisz się nim ze znajomymi albo dasz nam o tym znać komenterzem. Dzięki temu będziemy wiedzieć, że warto dalej pisać.